Úterý , 04. 10. 2022

František

Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná

Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
u babičky
ilustrační obrázek

29. 08. 2022

V tom jsem jí nebránila, pak jsem ale sama onemocněla a ona si dceru k sobě zvala na celý měsíc. Jakmile se vrátila domů, nemohla jsem ji po měsíci u babičky poznat. To milé bezstarostné normální děvče má nyní názory přesně, jako moje tchyně.

Rozdílné světy

Já žiju moderním životem, dceru vychovávám tak, aby v dnešním světě uměla přežít. Myslím, že jsem spíše mamka kamarádka. Všechno si říkáme, nedávám jí moc zákazů, ona je slušná, pomáhá, ale samozřejmě má i své kamarády a takový ten normální pubertální svět. Což je za mě v pořádku, je jí šestnáct let.

Vím, že už měla kluka, vím, že spolu měli první sex, nechala jsem jí proto napsat antikoncepci. Jsem ráda, že mi vždycky všechno otevřeně řekla, že jsme si o tom mohly promluvit, zkrátka jsem spokojená. I když jsem s dcerou sama, vím, že nám nic nechybí. Její otec už má novou rodinu, vídají se, a stejně tak s jeho matkou, která trvala na tom, že s vnučkou chce mít pěkný vztah.

Její babička má jiný svět, než je ten náš, to jsem věděla vždycky. Nikdy by mě ale nenapadlo, že mi bude mluvit do výchovy téměř dospělé dcery, nebo že se ji bude snažit změnit. Vrátit ji na správnou cestu, jak ona sama s oblibou říká. Jenže všechno člověk neuhlídá.

Měsíc u babičky nebyl dobrý nápad

Před nějakým časem mi na preventivní prohlídce našla gynekoložka nález, který se musel okamžitě řešit operativně. Měla jsem jít na nějaký čas do nemocnice, a tak jsem řešila, co bude s dcerou, kterou jsem rozhodně nemohla nechat samotnou doma. Někdo na ni musel dohlídnout, moje maminka ale stále pracuje a nemá tolik času, hodně cestuje a je neskutečně aktivní.

K TÉMATU  "Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala," říká Kristýna (38)

Druhá babička chtěla být aktivní, měla zájem o sbližování se svou vnučkou, takže jsem tam dceru poslala na měsíc na prázdniny, abych se mohla já sama dát dohromady. Nikdy spolu ty dvě tolik času nestrávily, ale mně to přišlo jako dobrý nápad. Vždyť tchyně vychovala čtyři děti, tak co by se mohlo stát?

Jenže se stalo! Po měsíci u ní jsem dceru nemohla poznat, to, co s ní ona provedla, jí nikdy neodpustím. Sama nevím, co s tím budu dělat, vůbec mě totiž dcera nechce poslouchat. Najednou nejsem ta suprová mamka, jsem ženská, co zničila rodinu a jsem neznaboh!

Převýchova podle mojí tchyně

No, to víte, když máte skvělý vztah s dospívající dcerou, říkáte si, že máte úplně všechno, protože je to velice důležité. Jakmile se ale dcera vrátila od babičky, už ve dveřích jsem poznala, že je něco špatně.

Měla i jiné oblečení, to brzy vyměnila zase za své, u babičky ale nemohla nosit všechno. Tričko na ramínka přece slušné holky nenosí, aby se příliš neodhalovaly. To byl ale jen začátek. Tchyně si totiž dceru vzala do parády, a po svém se ji rozhodla trošku převychovat. Přišlo jí, že já jsem té výchově moc nedala.

Učíš mě špatné věci

Dcera na mě dokonce zaútočila slovně s tím, že ji učím špatné věci, že by ještě s kluky neměla nic mít, že kamarádi nejsou všechno, že dvojky ve škole jí nestačí, a hlavně, že jsem rozbila naši šťastnou rodinu a tím jsem všechny zradila. Dokonce si přinesla nějaké brožurky z kostela, kam ji babička nezapomněla vzít. Nechce se mnou mluvit, dívá se na mě jako na kriminálníka. Nevím, co se to stalo, najednou se mi dcera odcizila, uzavírá se do sebe a jde na mě s Bohem.

K TÉMATU  Dětské stavebnice rozvíjí motoriku i kreativitu. Podle čeho ji vybírat?

Upřímně se děsím jen toho, že si vyhlédne nějakou sektu a uteče mi, nebyl by to první případ. Navíc jsem u ní už našla nějaké prospekty, které rozdávají příznivci jehovistů, a to mě docela vyděsilo. Tohle je přesně moje tchyně, když teď dceru vidím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek