Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná

Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
u babičky
ilustrační obrázek

29. 08. 2022

V tom jsem jí nebránila, pak jsem ale sama onemocněla a ona si dceru k sobě zvala na celý měsíc. Jakmile se vrátila domů, nemohla jsem ji po měsíci u babičky poznat. To milé bezstarostné normální děvče má nyní názory přesně, jako moje tchyně.

Rozdílné světy

Já žiju moderním životem, dceru vychovávám tak, aby v dnešním světě uměla přežít. Myslím, že jsem spíše mamka kamarádka. Všechno si říkáme, nedávám jí moc zákazů, ona je slušná, pomáhá, ale samozřejmě má i své kamarády a takový ten normální pubertální svět. Což je za mě v pořádku, je jí šestnáct let.

Vím, že už měla kluka, vím, že spolu měli první sex, nechala jsem jí proto napsat antikoncepci. Jsem ráda, že mi vždycky všechno otevřeně řekla, že jsme si o tom mohly promluvit, zkrátka jsem spokojená. I když jsem s dcerou sama, vím, že nám nic nechybí. Její otec už má novou rodinu, vídají se, a stejně tak s jeho matkou, která trvala na tom, že s vnučkou chce mít pěkný vztah.

Její babička má jiný svět, než je ten náš, to jsem věděla vždycky. Nikdy by mě ale nenapadlo, že mi bude mluvit do výchovy téměř dospělé dcery, nebo že se ji bude snažit změnit. Vrátit ji na správnou cestu, jak ona sama s oblibou říká. Jenže všechno člověk neuhlídá.

Měsíc u babičky nebyl dobrý nápad

Před nějakým časem mi na preventivní prohlídce našla gynekoložka nález, který se musel okamžitě řešit operativně. Měla jsem jít na nějaký čas do nemocnice, a tak jsem řešila, co bude s dcerou, kterou jsem rozhodně nemohla nechat samotnou doma. Někdo na ni musel dohlídnout, moje maminka ale stále pracuje a nemá tolik času, hodně cestuje a je neskutečně aktivní.

K TÉMATU  Nela v koučinku: První schůzka s koučkou

Druhá babička chtěla být aktivní, měla zájem o sbližování se svou vnučkou, takže jsem tam dceru poslala na měsíc na prázdniny, abych se mohla já sama dát dohromady. Nikdy spolu ty dvě tolik času nestrávily, ale mně to přišlo jako dobrý nápad. Vždyť tchyně vychovala čtyři děti, tak co by se mohlo stát?

Jenže se stalo! Po měsíci u ní jsem dceru nemohla poznat, to, co s ní ona provedla, jí nikdy neodpustím. Sama nevím, co s tím budu dělat, vůbec mě totiž dcera nechce poslouchat. Najednou nejsem ta suprová mamka, jsem ženská, co zničila rodinu a jsem neznaboh!

Převýchova podle mojí tchyně

No, to víte, když máte skvělý vztah s dospívající dcerou, říkáte si, že máte úplně všechno, protože je to velice důležité. Jakmile se ale dcera vrátila od babičky, už ve dveřích jsem poznala, že je něco špatně.

Měla i jiné oblečení, to brzy vyměnila zase za své, u babičky ale nemohla nosit všechno. Tričko na ramínka přece slušné holky nenosí, aby se příliš neodhalovaly. To byl ale jen začátek. Tchyně si totiž dceru vzala do parády, a po svém se ji rozhodla trošku převychovat. Přišlo jí, že já jsem té výchově moc nedala.

Učíš mě špatné věci

Dcera na mě dokonce zaútočila slovně s tím, že ji učím špatné věci, že by ještě s kluky neměla nic mít, že kamarádi nejsou všechno, že dvojky ve škole jí nestačí, a hlavně, že jsem rozbila naši šťastnou rodinu a tím jsem všechny zradila. Dokonce si přinesla nějaké brožurky z kostela, kam ji babička nezapomněla vzít. Nechce se mnou mluvit, dívá se na mě jako na kriminálníka. Nevím, co se to stalo, najednou se mi dcera odcizila, uzavírá se do sebe a jde na mě s Bohem.

K TÉMATU  Společné bydlení s kamarádkou zničilo naše přátelství, říká Markéta (22)

Upřímně se děsím jen toho, že si vyhlédne nějakou sektu a uteče mi, nebyl by to první případ. Navíc jsem u ní už našla nějaké prospekty, které rozdávají příznivci jehovistů, a to mě docela vyděsilo. Tohle je přesně moje tchyně, když teď dceru vidím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Léto je bohužel u konce. Spolu s tím přišel ten správný čas naladit se na podzimní atmosféru a sladit s ní také barvy v šatníku. Rok co rok módní návrháři přicházejí s novými trendy a ani letos tomu nebude jinak. Na co se v případě podzimní módy můžete těšit?
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.

Nepřehlédněte

„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek