Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Vyvařování utěrek je zbytečné. Vyzkoušejte speciální trik!

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
vyvařování
Jedlá soda je v domácnosti pomocník k nezaplacení. (foto: 123RF)

28. 01. 2022

Utěrky není třeba dávat ani odmočit. Odmáčení sice pomůže proti mastnotě a některým odolným skvrnám, ale ve vodě se skvěle daří mnohým virům a bakteriím, které pochopitelně v kuchyni nechcete. Tím spíše, že se utěrky používají při vaření. Namísto toho dejte utěrky prát klasicky na vhodný program při teplotě 60 °C. Žádné vyvařování utěrek. Tahle teplota se používá i při pasterizaci a obecně stačí ke sterilizaci utěrek.

Tajná přísada

Aby se ovšem utěrky zbavily všech kuchyňských nečistot, musíte k nim přidat tajnou ingredienci. A tou je zdánlivě obyčejná jedlá soda. Ta je totiž skvělým a ekologicky šetrným čisticím prostředkem. Kromě toho má bělící účinky. Vaše utěrky tak budou jako nové. Obvykle není třeba použít ani prací prášek. Přidat ho můžete jen když budou utěrky opravdu hodně znečištěné.

Čisté a voňavé prádlo je snem každé ženy nejen v domácnosti. Jedlá soda je proto nezbytnou součástí jak tohoto snu docílit. Přitom je tento bílý prášek velmi levný a lehce dostupný.

Nejen na utěrky

Velkou výhodou je, že jedlá soda funguje stejně účinně i při nižších teplotách. A tak ji můžete využívat i při praní jiného prádla. Třeba barevných triček, ale skvěle se hodí i na silně znečištěné pracovní oblečení. Jedlá soda si totiž často poradí s mastnotou lépe než drahé průmyslově vyráběné prací prášky. V těch je navíc všemožná chemie.

Používání jedlé sody k praní má ještě jednu velkou výhodu. Je o poznání šetrnější také k vaší pračce. Ostatně, pračku můžete pomocí jedlé sody i snadno vyčistit. Stačí ji nechat prát naprázdno s tím, že do bubnu dáte několik polévkových lžic jedlé sody. Někdy se přidává také ocet. Takže zapomeňte jednou pro vždy na vyvařování utěrek a všeho ostatního a udělejte si život jednodušším.

K TÉMATU  Udržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Nepřehlédněte

Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek