Domů » Bydlení » Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit
Bydlení

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

osvětlení na zahradu
Osvětlení na zahradu je důležité. (foto: 123RF)
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.

Pokud jste v minulosti nekupovali osvětlení na zahradu, možná budete až překvapení výběrem. V současné době je možné zakoupit svítidla s pohybovým čidlem, světla solární fungující díky světelným paprskům i LED svítidla, která jsou úsporným řešením. Abyste nesáhli po světlu, které by zahradě nevyhovovalo, prozraďme si, podle čeho se řídit a jaké světlo stojí za zvážení.  

Rozhodující je CRI i IP 

Stejně jako při výběru televizní obrazovky, i při výběru osvětlení na zahradu hraje roli několik zásadních kritérií. Předně několik ukazatelů, mezi něž patří i zkratka CRI a IP. Tím prvním se myslí index podání barev. Má za úkol hodnotit, jestli je umělé světlo věrohodné v porovnání s realitou, tedy s denním světlem CRI se určuje na škále od nuly do stovky. Obecně platí, čím vyšší toto číslo bude, tím více se podobá dennímu světlu.  

Co se týče ukazatele IP, mluvíme o pomocníkovi, který prozradí, kam se světlo hodí. Vždy se jedná o číslo. Svítidla s IP20 až IP43 jsou určená předně do interiéru. Do bazénu slouží světlo s označením IP68, venkovní svítidla na zahradu jsou s označením IP44 a výš. Na tuto škálu se zaměříte svou pozornost.  

Rozhodující je také počet wattů. Tento údaj prozradí, jak úsporné světlo bude. Čím vyšší číslo vyjde, tím méně energie světlo potřebuje čili tím méně peněz za dané osvětlení na zahradu utratíte. 

Jakou část zahrady chcete osvítit? 

Co je taktéž zásadní, tak to, jakou část zahrady chcete osvítit. Má to být příjezdová cesta nebo altánek či terasa? Nebo to má být bazén, vchod do domu či okrasná zahrada? Či cesta vedoucí k altánku? Odpověď na otázku je rozhodující.  

Ke vchodu patří svítidla se senzorem pohybu 

Pokud máte v plánu osvítit vchod do domu, případně balkonové dveře, je vhodné zaměřit svou pozornost na svítidla se senzorem pohybu. Ta bývají většinou závěsná. V tomto případě však mluvíme o praktickém řešení. Nejen, že nebudete muset hledat po tmě klíče, abyste se dostali do domu, ale také to odradí nevítané hosty, kteří by se k vám chtěli vloupat.  

Okolí bazénu osázejte reflektory 

Do okolí se hodí reflektory, které budou tuto nezanedbatelnou část zahrady pořádně oslňovat. Po tomto typu svítidel se podívejte i v případě, pokud chcete osvítit celou okrasnou zahradu, na kterou jste právem hrdí.  

osvětlení bazénu
Svítidla kolem bazénu jsou zároveň bezpečnostním prvkem. (foto: 123RF)

Závěsná svítidla na terasu či do altánu 

Terasy a altánky bývají tou romantickou částí zahrady. Zachovejte tento romantický nádech a investujte především do závěsných svítidel. Ta jsou dnes velice moderní. Nemusí být žádná kýčovitá, naopak mohou být velmi jednoduchá. Žárovky s viditelnými dráty jsou velmi stylové, stejně jako otevřená závěsná svítidla geometrického tvaru.  

závěsná osvětlení na zahradu
Do altánů nebo pergol se hodí závěsná svítidla. (foto: 123RF)

Chytré a solární osvětlení je letošní trend. Také stojí za zvážení 

Chcete si zařídit zahradu do moderního duchu? Prahnete po chytrých a úsporných opatřeních? Hitem letošního roku jsou svítidla se soumrakovým senzorem. Osvětlení na zahradu s touto funkcí opravdu oceníme. Nebudeme muset čekat na setmění, abychom svítidla zhasnuli. Udělají to za nás.  

Vedle soumrakového senzoru se za letošní hit ve světě bydlení a zařizování zahrady najde také solární osvětlení. Jedná se o poměrně levnou alternativu klasických svítidel, která je však daleko úspornější. Solární svítidla mohou mít mnoho podob. Může se jednat o bodovky instalované v zemi, ale také to mohou být stylové sloupky či nástěnné osvětlení. 

solární osvětlení
Solární osvětlení je trendem dnešní doby. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Noční osvětlení zahrady. Podívejte se, jak krásně může vypadat království zeleně, když je tma

Bodové osvětlení umožní strategicky osvětlit místnost. Jaké máte možnosti

Tereza Čierniková

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor