Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
osvětlení na zahradu
Osvětlení na zahradu je důležité. (foto: 123RF)

21. 04. 2021

Pokud jste v minulosti nekupovali osvětlení na zahradu, možná budete až překvapení výběrem. V současné době je možné zakoupit svítidla s pohybovým čidlem, světla solární fungující díky světelným paprskům i LED svítidla, která jsou úsporným řešením. Abyste nesáhli po světlu, které by zahradě nevyhovovalo, prozraďme si, podle čeho se řídit a jaké světlo stojí za zvážení.  

Rozhodující je CRI i IP 

Stejně jako při výběru televizní obrazovky, i při výběru osvětlení na zahradu hraje roli několik zásadních kritérií. Předně několik ukazatelů, mezi něž patří i zkratka CRI a IP. Tím prvním se myslí index podání barev. Má za úkol hodnotit, jestli je umělé světlo věrohodné v porovnání s realitou, tedy s denním světlem CRI se určuje na škále od nuly do stovky. Obecně platí, čím vyšší toto číslo bude, tím více se podobá dennímu světlu.  

Co se týče ukazatele IP, mluvíme o pomocníkovi, který prozradí, kam se světlo hodí. Vždy se jedná o číslo. Svítidla s IP20 až IP43 jsou určená předně do interiéru. Do bazénu slouží světlo s označením IP68, venkovní svítidla na zahradu jsou s označením IP44 a výš. Na tuto škálu se zaměříte svou pozornost.  

Rozhodující je také počet wattů. Tento údaj prozradí, jak úsporné světlo bude. Čím vyšší číslo vyjde, tím méně energie světlo potřebuje čili tím méně peněz za dané osvětlení na zahradu utratíte. 

Jakou část zahrady chcete osvítit? 

Co je taktéž zásadní, tak to, jakou část zahrady chcete osvítit. Má to být příjezdová cesta nebo altánek či terasa? Nebo to má být bazén, vchod do domu či okrasná zahrada? Či cesta vedoucí k altánku? Odpověď na otázku je rozhodující.  

Ke vchodu patří svítidla se senzorem pohybu 

Pokud máte v plánu osvítit vchod do domu, případně balkonové dveře, je vhodné zaměřit svou pozornost na svítidla se senzorem pohybu. Ta bývají většinou závěsná. V tomto případě však mluvíme o praktickém řešení. Nejen, že nebudete muset hledat po tmě klíče, abyste se dostali do domu, ale také to odradí nevítané hosty, kteří by se k vám chtěli vloupat.  

K TÉMATU  Neposypaný chodník, nefunkční osvětlení i sousedův čoudící komín pomůže vyřešit speciální mobilní aplikace. Je to snadné!

Okolí bazénu osázejte reflektory 

Do okolí se hodí reflektory, které budou tuto nezanedbatelnou část zahrady pořádně oslňovat. Po tomto typu svítidel se podívejte i v případě, pokud chcete osvítit celou okrasnou zahradu, na kterou jste právem hrdí.  

osvětlení bazénu
Svítidla kolem bazénu jsou zároveň bezpečnostním prvkem. (foto: 123RF)

Závěsná svítidla na terasu či do altánu 

Terasy a altánky bývají tou romantickou částí zahrady. Zachovejte tento romantický nádech a investujte především do závěsných svítidel. Ta jsou dnes velice moderní. Nemusí být žádná kýčovitá, naopak mohou být velmi jednoduchá. Žárovky s viditelnými dráty jsou velmi stylové, stejně jako otevřená závěsná svítidla geometrického tvaru.  

závěsná osvětlení na zahradu
Do altánů nebo pergol se hodí závěsná svítidla. (foto: 123RF)

Chytré a solární osvětlení je letošní trend. Také stojí za zvážení 

Chcete si zařídit zahradu do moderního duchu? Prahnete po chytrých a úsporných opatřeních? Hitem letošního roku jsou svítidla se soumrakovým senzorem. Osvětlení na zahradu s touto funkcí opravdu oceníme. Nebudeme muset čekat na setmění, abychom svítidla zhasnuli. Udělají to za nás.  

Vedle soumrakového senzoru se za letošní hit ve světě bydlení a zařizování zahrady najde také solární osvětlení. Jedná se o poměrně levnou alternativu klasických svítidel, která je však daleko úspornější. Solární svítidla mohou mít mnoho podob. Může se jednat o bodovky instalované v zemi, ale také to mohou být stylové sloupky či nástěnné osvětlení. 

solární osvětlení
Solární osvětlení je trendem dnešní doby. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Noční osvětlení zahrady. Podívejte se, jak krásně může vypadat království zeleně, když je tma

Bodové osvětlení umožní strategicky osvětlit místnost. Jaké máte možnosti

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Vstupte do nového roku s odhodláním a efektivitou i ve své pracovní sféře! Náš nový článek vám přináší osvědčené strategie, jak efektivně zahájit nový pracovní rok. Od nastavení jasných cílů po organizaci pracovního prostoru, objevte klíčové kroky, které vám pomohou dosáhnout úspěchu a vytvořit produktivní pracovní prostředí. Připravte se na nové výzvy s naším návodem a začněte rok v práci plni energie a inspirace.
Zdravá a svěží pleť, to je bezpochyby priorita Francouzek. Chcete se naučit pár jejich jednoduchých triků a mít pleť krásnou a svěží?
Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Oválné vany i umyvadla, dřevěné podlahy nebo přiznaný beton, a také všudypřítomná šedá barva podlahy nebo obkladů. To jsou koupelnové trendy pro rok 2019.

Výběr článků

Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.

Nepřehlédněte

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek