Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
osvětlení na zahradu
Osvětlení na zahradu je důležité. (foto: 123RF)

21. 04. 2021

Pokud jste v minulosti nekupovali osvětlení na zahradu, možná budete až překvapení výběrem. V současné době je možné zakoupit svítidla s pohybovým čidlem, světla solární fungující díky světelným paprskům i LED svítidla, která jsou úsporným řešením. Abyste nesáhli po světlu, které by zahradě nevyhovovalo, prozraďme si, podle čeho se řídit a jaké světlo stojí za zvážení.  

Rozhodující je CRI i IP 

Stejně jako při výběru televizní obrazovky, i při výběru osvětlení na zahradu hraje roli několik zásadních kritérií. Předně několik ukazatelů, mezi něž patří i zkratka CRI a IP. Tím prvním se myslí index podání barev. Má za úkol hodnotit, jestli je umělé světlo věrohodné v porovnání s realitou, tedy s denním světlem CRI se určuje na škále od nuly do stovky. Obecně platí, čím vyšší toto číslo bude, tím více se podobá dennímu světlu.  

Co se týče ukazatele IP, mluvíme o pomocníkovi, který prozradí, kam se světlo hodí. Vždy se jedná o číslo. Svítidla s IP20 až IP43 jsou určená předně do interiéru. Do bazénu slouží světlo s označením IP68, venkovní svítidla na zahradu jsou s označením IP44 a výš. Na tuto škálu se zaměříte svou pozornost.  

Rozhodující je také počet wattů. Tento údaj prozradí, jak úsporné světlo bude. Čím vyšší číslo vyjde, tím méně energie světlo potřebuje čili tím méně peněz za dané osvětlení na zahradu utratíte. 

Jakou část zahrady chcete osvítit? 

Co je taktéž zásadní, tak to, jakou část zahrady chcete osvítit. Má to být příjezdová cesta nebo altánek či terasa? Nebo to má být bazén, vchod do domu či okrasná zahrada? Či cesta vedoucí k altánku? Odpověď na otázku je rozhodující.  

Ke vchodu patří svítidla se senzorem pohybu 

Pokud máte v plánu osvítit vchod do domu, případně balkonové dveře, je vhodné zaměřit svou pozornost na svítidla se senzorem pohybu. Ta bývají většinou závěsná. V tomto případě však mluvíme o praktickém řešení. Nejen, že nebudete muset hledat po tmě klíče, abyste se dostali do domu, ale také to odradí nevítané hosty, kteří by se k vám chtěli vloupat.  

K TÉMATU  Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Okolí bazénu osázejte reflektory 

Do okolí se hodí reflektory, které budou tuto nezanedbatelnou část zahrady pořádně oslňovat. Po tomto typu svítidel se podívejte i v případě, pokud chcete osvítit celou okrasnou zahradu, na kterou jste právem hrdí.  

osvětlení bazénu
Svítidla kolem bazénu jsou zároveň bezpečnostním prvkem. (foto: 123RF)

Závěsná svítidla na terasu či do altánu 

Terasy a altánky bývají tou romantickou částí zahrady. Zachovejte tento romantický nádech a investujte především do závěsných svítidel. Ta jsou dnes velice moderní. Nemusí být žádná kýčovitá, naopak mohou být velmi jednoduchá. Žárovky s viditelnými dráty jsou velmi stylové, stejně jako otevřená závěsná svítidla geometrického tvaru.  

závěsná osvětlení na zahradu
Do altánů nebo pergol se hodí závěsná svítidla. (foto: 123RF)

Chytré a solární osvětlení je letošní trend. Také stojí za zvážení 

Chcete si zařídit zahradu do moderního duchu? Prahnete po chytrých a úsporných opatřeních? Hitem letošního roku jsou svítidla se soumrakovým senzorem. Osvětlení na zahradu s touto funkcí opravdu oceníme. Nebudeme muset čekat na setmění, abychom svítidla zhasnuli. Udělají to za nás.  

Vedle soumrakového senzoru se za letošní hit ve světě bydlení a zařizování zahrady najde také solární osvětlení. Jedná se o poměrně levnou alternativu klasických svítidel, která je však daleko úspornější. Solární svítidla mohou mít mnoho podob. Může se jednat o bodovky instalované v zemi, ale také to mohou být stylové sloupky či nástěnné osvětlení. 

solární osvětlení
Solární osvětlení je trendem dnešní doby. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Noční osvětlení zahrady. Podívejte se, jak krásně může vypadat království zeleně, když je tma

Bodové osvětlení umožní strategicky osvětlit místnost. Jaké máte možnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!

Nepřehlédněte

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek