Krása a móda

Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

Výroba domácí kosmetiky není složitá
Zdroj: 123RF.com
Výroba domácí kosmetiky není složitá, a navíc je to zábava. Vaší pleti udělají výrobky z přírodních ingrediencí určitě dobře. Už žádná chemie! Je fajn, že můžete ovlivnit složení vaší kosmetiky. A péče o vaše tělo bude tak pouze ve vašich rukách.

Už první výrobek vás přesvědčí

Mnoho základních ingrediencí si můžete vyrobit doma. Ale pokud s výrobou domácí kosmetiky začínáte, najděte si e-shop, kde si nejprve základy koupíte. Možná se vám bude zdát nějaký olej drahý. Ale vydrží vám velmi dlouho, protože do výrobku většinou použijete jen pár kapek. Později, až vyrobíte pár pleťových vod a krémů, budete mít určitě chuť experimentovat a vyrobit si i samotné základy.

Máte alergii? Složení výrobku ovlivníte tím, co do něj dáte

To je snad největší výhoda domácí kosmetiky. Víte, co je uvnitř.  Už nemusíte složitě zkoumat složení kelímků v obchodech. Důležité je respektovat typ vaší pleti. Na suchou pleť se hodí levandulová, růžová, heřmánková nebo pšeničná květová voda. Ty můžete použít i na normální pleť. Jestliže je pleť navíc citlivá, vyberte mezi levandulovou nebo heřmánkovou. Na mastnou a smíšenou například gerániová, pomerančová, mátová nebo rozmarýnová.

Z aktivních látek máte pro suchou pleť na výběr allantoin, glycerin, laktát sodný nebo ureu, extrakty ze zeleného čaje, z růže, banánový, jahodový, acai nebo okurkový. Na mastnou a smíšenou pleť pomůže například extrakt z kůry bílé vrby, malinový, měsíčkový nebo rozmarýnový. Všem typům pleti prospěje kapka aloe vera gelu.

Potřebujete také základní pomůcky

První krém můžete vyrobit s tím, co máte doma po ruce. Ale když vás to bude bavit a budete vyrábět častěji, je ideální mít potřeby, které budete používat pouze na tuto činnost. Je to v prvé řadě váha, stačí s přesností na 1 gram. Dále dvě misky z varného skla nebo jiného žáruvzdorného materiálu, pár kovových lžiček, teploměr na měření vodní a olejové fáze, trychtýř, malou stěrku, lahvičky, kelímky a mixér.

Začněte pleťovou vodou. Její výroba je velmi jednoduchá

Vyrobit si klasickou pleťovou vodu je jednoduché. Aktivní látky se smíchají s květovou vodou a přidá se konzervant. Na trhu je například cosgard, antibakteriální a protiplísňový syntetický konzervant, který prodlouží životnost kosmetiky. Budete potřebovat:

  • 94 g levandulové vody
  • 4 g sulfátovaného ricinového oleje
  • 1 g panthenolu
  • 10 kapek esenciálního levandulového oleje
  • 20 kapek cosgardu

Rozmíchejte v mističce esenciální levandulový olej v sulfátovaném ricinovém oleji. V druhé mističce zamíchejte panthenol do levandulové vody. Nalijte vodu s panthenolem do mističky s oleji. Přelijte do lahvičky, přidejte cosgard a pořádně protřepejte.

Šlehané máslo pro hýčkání těla

  • 80 g bambuckého másla
  • 18 g olivového oleje
  • 1 g vitamínu E
  • 1 g esenciálního oleje podle vašeho výběru (protože po něm bude máslo vonět).

Do ohnivzdorné misky si navažte máslo a olej a ve vodní lázni je nechte mírně změknout. Máslo se nesmí úplně rozpustit. Vyndejte z vodní lázně, přidejte esenciální olej a vitamín E a šlehejte, nejlépe mixérem, dokud máslo nezdvojnásobí svůj objem. Přendejte do kelímku, nechte úplně vychladnout a zavíčkujte. Po několika hodinách, když máslo mírně ztuhne, je připravené k použití.

Ještě jedna rada na závěr. Domácí kosmetiku je lepší skladovat v temnu a chladu, aby déle vydržela. To se týká hlavně krémů a másel.

Máte nějaký svůj osvědčený recept na dokonalý krém nebo parfém či cokoli, co samy používáte? Pojďte nám jej napsat do diskuse nebo na redakční email.:) Předem děkujeme za inspiraci.

REKLAMA

Reklama