Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Vypadá to jako kůže, ale není to kůže. Je to totiž alternativní kůže budoucnosti

Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
alternativní kůže
Přírodní alternativní kůže si dobývají své místo v módním průmyslu.

24. 01. 2023

Pokud jste si dosud mysleli, že jedinou eventualitou kůže je koženka, pak jste vedle jak ta jedle. Existuje jich mnohem víc a jedna je zajímavější než druhá. Jen zkrátka ještě nejsou tyto náhražky tak rozšířené a otázkou je, jestli vůbec budou. Nezbývá než doufat, protože alternativní kůže se vyrábí z materiálů, o jakých by se vám nesnilo ani v těch nejdivočejších snech.

Kokosová voda

Zejména v Indii si velmi rádi pochutnávají na takzvaném Malai. Osmdesátistupňové teplem homogenizované kokosové mléko se vyšlehá, aby bylo zbaveno tuku. V indické kuchyni se používá k přípravě omáček kofta nebo karí, které jsou velmi jemné a mají krémovou konzistenci.

Jenže když Malai necháte v hrnci pár dní odležet, bakterie na něm vytvoří celulózní povlak. A ten se dá, jak zjistili výzkumníci, využít velmi netradičním způsobem. Když se ve správném poměru surovin smíchá výživa pro ty správné bakterie, vytvoří se za dvanáct až jedenadvacet dní z Malai materiál připomínající kůži. Indičtí vědci právě tento materiál chtějí využít jako náhradu kůže pro sedačky, potahy a jiný nábytek.

Ananas

Materiál zvaný Piňatex už má svou ochrannou známku. Vlastní ji společnost Ananas Anam. Textilie se vyrábí z odpadních vláken listů ananasovníku. K výrobě Piňatexu se proto používá úplně běžný odpad z produkce v potravinářském průmyslu. K výrobě tohoto inovativního materiálu není zapotřebí žádných dalších zdrojů ani pěstování jiných rostlin, díky tomu nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Majitelé této ochranné známky se rovněž pyšní tím, že vytvářejí férové pracovní podmínky pro místní komunitu, kde Piňatex vzniká, tedy na Filipínách. 

ananas
Ananasová kůže není žádná novinka, na trhu vystupuje pod názvem Piňatex.

Piňatex je proto čistě přírodní, udržitelný a ekologický materiál, který našel a stále nachází své využití především ve světě módy a designu. Piňatex je textilie prodyšná, pružná, pevná, snadno se barví a není zapotřebí využívat žádné chemikálie. A poté, co doslouží, je kompletně rozložitelná. A co je na tom nejlepší – tento materiál je už dostupný i v České republice. Pořídit si z něj můžete například boty.

Houbičky

Máte rádi houby? Nemyslíme k jídlu, máme na mysli houby třeba v podobě kabelky. Že si z vás utahujeme? Ani náhodou. Něco takového už doopravdy existuje. Muskin je takzvanou pravou kůží z hub z dílny italské společnosti Grado Zero Espace, která se zabývá výrobou textilií.

K TÉMATU  Dámské crop top mikiny - proč je musíte mít?

Muskin je stoprocentně rozložitelná rostlinná kůže, která se vyrábí ze spor a barví se bez jakéhokoliv použití chemikálií. Je na dotek měkká a podobná semiši. Lehce se tvaruje, je prodyšná a voděodolná. Navíc i dobře absorbuje a odvádí vlhkost. Muskin je ke všemu vhodný pro alergiky, protože tato alternativní kůže zastavuje množení jakýchkoliv bakterií. Kromě kabelky si můžete nechat z Muskinu ušít například i kraťasy a další oblečení nebo módní doplňky.

muskin
Těžko uvěřit, že se jedná o kůži vyrobenou z hub.

Kombucha

Ano, i z fermentovaného nápoje se dá vyrobit kůže, a to už zní jako opravdové sci-fi. Přišla na to docentka na Iowa State University Young-A Lee, které se nikdy nelíbilo, jaký dopad má módní průmysl na naši planetu. Proto se rozhodla vytvořit alternativu, a to z kombuchy neboli fermentovaného čaje.

K výrobě umělé alternativní kůže použila cukr, ocet, droždí a právě i kombuchu. Smícháním těchto přísad ve správném poměru vznikne gel, který se následně proměňuje v materiál s texturou podobnou pravé kůži. Takový materiál je plně rozložitelný a ekologický, dokonce i z hlediska výroby. Neobsahuje žádné toxické látky a nezanechává za sebou téměř žádnou ekologickou stopu. Jen tento materiál ještě není dostupný. Údajně se pracuje na jeho zdokonalení. V současnosti je totiž velmi citlivý na vlhkost a chlad. Materiál se rychle mění a mění se i jeho struktura.

Ovoce a zelenina

I z běžného ovoce a zeleniny se dá vytvořit něco jako alternativní kůže. Jen musí jít o zeleninu a ovoce nahnilé. Tak se dají zabít dvě mouchy jednou ranou. Vyřeší se tak alespoň z části problém spojený s plýtváním potravinami a ještě budete mít doma krásný designový kousek.

jablko
Shnilé ovoce a zelenina běžně končí v odpadu. Tedy končilo.

Výrobci kůže ze shnilých kusů ovoce a zeleniny se inspirovali trhy v Rotterdamu, kde se denně vyhodí téměř tři a půl tisíce kilogramů ovoce a zeleniny. Tito inovátoři tak začali tyto potraviny zachraňovat a přeměňovat na rostlinnou kůži. Vzniklý materiál má ideální strukturu, je pevný a odolný. V budoucnosti by se z tohoto typu alternativní kůže mělo vyrábět nejenom oblečení a módní doplňky, ale i čalounění nábytku.

Palmy

Jmenuje se PalmLeather a jde o vynález holandského designéra Tjeerda Veenhovena. Rozhodl se, že vytvoří materiál z listu indické palmy, který bude připomínat pravou kravskou kůži. Tento strom ovšem roste pouze v Indii, a to v jejích značně zbídačených částech. Z této palmy navíc ročně opadá až osmdesát milionů metrů čtverečních listů. Materiálu ke zpracování má pak inovátor dostatek. Navíc výrobou doplňků z tohoto materiálu dává možnost práce i místní komunitě, zejména v rozvojovém regionu Karnataka.

K TÉMATU  Kvasinková infekce postihuje hned několik míst na těle. Co dělat a co jíst, když se kvasinky přemnoží?
kůže
Moderní technologie nám umožňují výrazný pokrok na poli ochrany zvířat.

Palmové listy jsou však ve svém přirozeném stavu velmi křehké a suché, tudíž téměř nepoužitelné. Veenhoven ovšem našel řešení, jak listy upravit tak, aby byly použitelné. Po zpracování jsou listy krásně měkké, pružné a odolné, téměř naprosto dokonalé k výrobě tašek, obuvi, obalů a dalších výrobků.

Řasy

V oceánech se nachází řasa kelp. I z té vědci chtějí vyrábět alternativní kůži, jen jsou zatím teprve ve fázi vývoje. Ale už dnes vyrábějí z řasy šperky, obaly na knihy nebo třeba nábytek. Kelpové vlákno je extrémně odolné, pružné, pevné a ohebné. Materiál se dá navíc snadno tvarovat.

Papír

Ano, i papírová kůže existuje. Nejspíš tomu nevěříte, ale z papíru se dají vytvořit nejrůznější módní kousky i doplňky. Například taková textilie Naoron obsahuje směs dřevoviny a recyklovaného polyesteru či polyolefinu. Vyrábí se tradiční japonskou technikou zvanou washi-suki. Papírová kůže je pak lehká, ohebná, pevná, a věřte nebo ne – nepromokavá. Tašku z naoronu navíc hned tak něco nezničí.

pinatex
Piňatex je rovněž kůže z odpadního materiálu.

Břidlice

Této kůži se říká Coolstone a vyrábí se z břidlice, tedy z materiálu, z něhož se obvykle dělají střešní krytiny. A protože má matný šedý povrch, vypadá jako beton nebo kámen. Je ideální na výrobu brašen, tašek, pásků i dalších módních doplňků.

Ze zkumavky

Když existují děti ze zkumavky, proč by nemohla existovat i kůže ze zkumavky? Přišel s ní americký start-up Modern Meadow a kůži vyrábějí s použitím živých buněk a kolagenu zvířat, které získávají pomocí biopsie, ovšem bez toho, aniž by zvířata nějak trpěla. Stejný start-up má v úmyslu vyrábět ze zkumavky i maso, a to technikou bioprintingu. Máme se na co těšit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Zdroje článku:
ekoista.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Ještě v botníku nemáte bílé tenisky? Pak byste tuhle chybu měly rychle napravit. Tenisky se totiž hodí ke všemu – k sukni, džínům a třeba i k šatům. Podívejte se, jak můžete tenisky kombinovat.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.

Výběr článků

Meditace pod palmami, za zvuku vln oceánu a s pohledem na sluncem zalitou hladinu. Láká vás jóga v tropech? Máme tipy, kam vyrazit!
Jaro je oficiálně tady, a tak byste měli i ve své domácnosti navodit jarní atmosféru. K tomu vám perfektně poslouží několik jarních dekorací, co rozzáří váš interiér pastelovými barvami.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.

Nepřehlédněte

Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek