Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst
zdroj: 123RF.com

02. 12. 2019

Proč jsou naklíčená semena tak zdravá?

Klíček je součástí semene. To obsahuje různé zásobní látky, z nichž klíček čerpá energii a prvotní stavební materiál při klíčení. Jedná se tedy vlastně o rostlinnou obdobu mateřského mléka. Právě díky obsahu účinných látek jsou přitom naklíčená semena enormně zdravá. Proč ale tak moc? Pokud tělo v potravě přijme komplexní sacharidy, bílkoviny či tuky, musí tyto látky přeměnit na jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, což ho stojí energii, kterou by jinak mohlo využít jinak, např. na rekonstrukci buněčné tkáně.

Přírodní multivitamín

Živiny v naklíčených semenech jsou ovšem v přímo využitelné podobě. Vyskytují se v nich tedy právě jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, s nimiž má lidský organismus minimum práce. Ba co víc, naklíčená semena obsahují také vitamíny a minerály, stejně jako enzymy, což jsou bílkoviny, které řídí většinu biochemických procesů v těle. Podílejí se tedy i na trávení. Pokud je organismus nepřijímá ve stravě, musí si vyrobit vlastní, což ho opět stojí energii. Budete-li zkrátka konzumovat naklíčená semena, získáte důležité živiny a proces trávení bude zároveň velmi efektivní.

Potraviny, které lze naklíčit

Naklíčená semena je vhodné konzumovat syrová, protože tepelnou úpravou se ničí enzymy, takže trávení vařených potravin je pro tělo více namáhavé. Naklíčit lze v každém případě např. luštěniny, tedy hrách, cizrnu nebo čočku. Pozor si ovšem musíte dát na fazole. Z nich je možné naklíčit a konzumovat syrové pouze mungo a adzuki. Klasické fazole (bílé, černé, červené a další) totiž obsahují nebezpečné látky, které lze zničit pouze vařením. Naklíčit je tedy můžete, ale nejezte je syrové!

Bílý chléb z obchodu není to pravé

Každopádně můžete naklíčit i lněná semínka, semena bylinek (např. vojtěšky nebo řeřichy), pseudoobiloviny (quinou, amarant, pohanku) nebo obiloviny (žito, oves nebo pšenici). Na obilném zrnu je přitom možné názorně demonstrovat, jak je klíček důležitý. Celozrnné pečivo totiž obsahuje všechny části včetně klíčku. Pokud si ale např. koupíte bílý chléb, ten je vyroben z bílé mouky, a ta zase pšenice, ze které byl klíček odstraněn. Výživová hodnota takové potraviny je proto výrazně zredukována.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na pátek 14. 9. 2018. Vaše intuice kolem vztahů vám ukáže správnou cestu!

Postup klíčení semen

V současné době si můžete klíčky zakoupit v obchodech se zdravou výživou, ale i v supermarketech. To je samozřejmě nejjednodušší, nicméně v kupovaných klíčcích se mohou vyskytovat bakterie. Optimálně tedy nechte semena vyklíčit doma. K tomu si můžete pořídit klíčidla, tzn. klíčící sady a misky v různých velikostech, které vám celý postup usnadní. Na vás bude pouze semena pravidelně zvlhčovat, a to ideálně filtrovanou vodou, čímž ještě zvýšíte jejich hodnotu. Ani klíčidla však nepotřebujete, postačí vám pouze zavařovací sklenice, menší plátno a gumička. Jak postupovat?

  • Semena, která chcete naklíčit, propláchněte a dejte do sklenice, a to zhruba do jedné třetiny. Následně do tří čtvrtin zaplňte vodou a nechte přes noc stát při pokojové teplotě.
  • Druhý den vodu vylijte, semena opět propláchněte a vložte je zpět do sklenice. Na hrdlo dejte menší plátno a zajistěte gumičkou. Klíčky by se měly objevit do jednoho dne.
  • Během klíčení musí být semena neustále ve vlhku. Pravidelně tedy do sklenice lijte vodu, následně sklenici otočte a vodu přes pláténko sceďte.
  • Zhruba za 48 hodin by mělo být klíčení u konce (u některých potravin ale trvá déle). Klíčky nakonec opláchněte, dejte do čisté sklenice a skladujte v lednici v nepřikryté nádobě.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek