Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst
zdroj: 123RF.com

02. 12. 2019

Proč jsou naklíčená semena tak zdravá?

Klíček je součástí semene. To obsahuje různé zásobní látky, z nichž klíček čerpá energii a prvotní stavební materiál při klíčení. Jedná se tedy vlastně o rostlinnou obdobu mateřského mléka. Právě díky obsahu účinných látek jsou přitom naklíčená semena enormně zdravá. Proč ale tak moc? Pokud tělo v potravě přijme komplexní sacharidy, bílkoviny či tuky, musí tyto látky přeměnit na jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, což ho stojí energii, kterou by jinak mohlo využít jinak, např. na rekonstrukci buněčné tkáně.

Přírodní multivitamín

Živiny v naklíčených semenech jsou ovšem v přímo využitelné podobě. Vyskytují se v nich tedy právě jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, s nimiž má lidský organismus minimum práce. Ba co víc, naklíčená semena obsahují také vitamíny a minerály, stejně jako enzymy, což jsou bílkoviny, které řídí většinu biochemických procesů v těle. Podílejí se tedy i na trávení. Pokud je organismus nepřijímá ve stravě, musí si vyrobit vlastní, což ho opět stojí energii. Budete-li zkrátka konzumovat naklíčená semena, získáte důležité živiny a proces trávení bude zároveň velmi efektivní.

Potraviny, které lze naklíčit

Naklíčená semena je vhodné konzumovat syrová, protože tepelnou úpravou se ničí enzymy, takže trávení vařených potravin je pro tělo více namáhavé. Naklíčit lze v každém případě např. luštěniny, tedy hrách, cizrnu nebo čočku. Pozor si ovšem musíte dát na fazole. Z nich je možné naklíčit a konzumovat syrové pouze mungo a adzuki. Klasické fazole (bílé, černé, červené a další) totiž obsahují nebezpečné látky, které lze zničit pouze vařením. Naklíčit je tedy můžete, ale nejezte je syrové!

Bílý chléb z obchodu není to pravé

Každopádně můžete naklíčit i lněná semínka, semena bylinek (např. vojtěšky nebo řeřichy), pseudoobiloviny (quinou, amarant, pohanku) nebo obiloviny (žito, oves nebo pšenici). Na obilném zrnu je přitom možné názorně demonstrovat, jak je klíček důležitý. Celozrnné pečivo totiž obsahuje všechny části včetně klíčku. Pokud si ale např. koupíte bílý chléb, ten je vyroben z bílé mouky, a ta zase pšenice, ze které byl klíček odstraněn. Výživová hodnota takové potraviny je proto výrazně zredukována.

K TÉMATU  Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Postup klíčení semen

V současné době si můžete klíčky zakoupit v obchodech se zdravou výživou, ale i v supermarketech. To je samozřejmě nejjednodušší, nicméně v kupovaných klíčcích se mohou vyskytovat bakterie. Optimálně tedy nechte semena vyklíčit doma. K tomu si můžete pořídit klíčidla, tzn. klíčící sady a misky v různých velikostech, které vám celý postup usnadní. Na vás bude pouze semena pravidelně zvlhčovat, a to ideálně filtrovanou vodou, čímž ještě zvýšíte jejich hodnotu. Ani klíčidla však nepotřebujete, postačí vám pouze zavařovací sklenice, menší plátno a gumička. Jak postupovat?

  • Semena, která chcete naklíčit, propláchněte a dejte do sklenice, a to zhruba do jedné třetiny. Následně do tří čtvrtin zaplňte vodou a nechte přes noc stát při pokojové teplotě.
  • Druhý den vodu vylijte, semena opět propláchněte a vložte je zpět do sklenice. Na hrdlo dejte menší plátno a zajistěte gumičkou. Klíčky by se měly objevit do jednoho dne.
  • Během klíčení musí být semena neustále ve vlhku. Pravidelně tedy do sklenice lijte vodu, následně sklenici otočte a vodu přes pláténko sceďte.
  • Zhruba za 48 hodin by mělo být klíčení u konce (u některých potravin ale trvá déle). Klíčky nakonec opláchněte, dejte do čisté sklenice a skladujte v lednici v nepřikryté nádobě.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Nepřehlédněte

I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek