Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst
zdroj: 123RF.com

02. 12. 2019

Proč jsou naklíčená semena tak zdravá?

Klíček je součástí semene. To obsahuje různé zásobní látky, z nichž klíček čerpá energii a prvotní stavební materiál při klíčení. Jedná se tedy vlastně o rostlinnou obdobu mateřského mléka. Právě díky obsahu účinných látek jsou přitom naklíčená semena enormně zdravá. Proč ale tak moc? Pokud tělo v potravě přijme komplexní sacharidy, bílkoviny či tuky, musí tyto látky přeměnit na jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, což ho stojí energii, kterou by jinak mohlo využít jinak, např. na rekonstrukci buněčné tkáně.

Přírodní multivitamín

Živiny v naklíčených semenech jsou ovšem v přímo využitelné podobě. Vyskytují se v nich tedy právě jednoduché sacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny, s nimiž má lidský organismus minimum práce. Ba co víc, naklíčená semena obsahují také vitamíny a minerály, stejně jako enzymy, což jsou bílkoviny, které řídí většinu biochemických procesů v těle. Podílejí se tedy i na trávení. Pokud je organismus nepřijímá ve stravě, musí si vyrobit vlastní, což ho opět stojí energii. Budete-li zkrátka konzumovat naklíčená semena, získáte důležité živiny a proces trávení bude zároveň velmi efektivní.

Potraviny, které lze naklíčit

Naklíčená semena je vhodné konzumovat syrová, protože tepelnou úpravou se ničí enzymy, takže trávení vařených potravin je pro tělo více namáhavé. Naklíčit lze v každém případě např. luštěniny, tedy hrách, cizrnu nebo čočku. Pozor si ovšem musíte dát na fazole. Z nich je možné naklíčit a konzumovat syrové pouze mungo a adzuki. Klasické fazole (bílé, černé, červené a další) totiž obsahují nebezpečné látky, které lze zničit pouze vařením. Naklíčit je tedy můžete, ale nejezte je syrové!

Bílý chléb z obchodu není to pravé

Každopádně můžete naklíčit i lněná semínka, semena bylinek (např. vojtěšky nebo řeřichy), pseudoobiloviny (quinou, amarant, pohanku) nebo obiloviny (žito, oves nebo pšenici). Na obilném zrnu je přitom možné názorně demonstrovat, jak je klíček důležitý. Celozrnné pečivo totiž obsahuje všechny části včetně klíčku. Pokud si ale např. koupíte bílý chléb, ten je vyroben z bílé mouky, a ta zase pšenice, ze které byl klíček odstraněn. Výživová hodnota takové potraviny je proto výrazně zredukována.

K TÉMATU  Červená řepa 3x jinak: Pochutnejte si na těchto podzimních salátech

Postup klíčení semen

V současné době si můžete klíčky zakoupit v obchodech se zdravou výživou, ale i v supermarketech. To je samozřejmě nejjednodušší, nicméně v kupovaných klíčcích se mohou vyskytovat bakterie. Optimálně tedy nechte semena vyklíčit doma. K tomu si můžete pořídit klíčidla, tzn. klíčící sady a misky v různých velikostech, které vám celý postup usnadní. Na vás bude pouze semena pravidelně zvlhčovat, a to ideálně filtrovanou vodou, čímž ještě zvýšíte jejich hodnotu. Ani klíčidla však nepotřebujete, postačí vám pouze zavařovací sklenice, menší plátno a gumička. Jak postupovat?

  • Semena, která chcete naklíčit, propláchněte a dejte do sklenice, a to zhruba do jedné třetiny. Následně do tří čtvrtin zaplňte vodou a nechte přes noc stát při pokojové teplotě.
  • Druhý den vodu vylijte, semena opět propláchněte a vložte je zpět do sklenice. Na hrdlo dejte menší plátno a zajistěte gumičkou. Klíčky by se měly objevit do jednoho dne.
  • Během klíčení musí být semena neustále ve vlhku. Pravidelně tedy do sklenice lijte vodu, následně sklenici otočte a vodu přes pláténko sceďte.
  • Zhruba za 48 hodin by mělo být klíčení u konce (u některých potravin ale trvá déle). Klíčky nakonec opláchněte, dejte do čisté sklenice a skladujte v lednici v nepřikryté nádobě.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.

Nepřehlédněte

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek