Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Překvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Omega-3 mastné kyseliny nehledejte jen v rybách. Vsaďte na vejce, mandle a sóju!
zdroj: 123RF.com

20. 07. 2018

20. 07. 2018

Vzhledem k tomu, že populační volání po zdravé výživě se poslední dobou ozývá stále hlasitěji, se hodně mluví i o omega-3 mastných kyselinách. Stále trochu tápete v tom, co jsou vlastně zač a k čemu je tak nutně potřebujete? Máme pro vás pár zajímavých informací, které do situace vnesou trochu světla…

Dobro, které čeká na talíři? Jednoznačně ano

Omega-3 mastné kyseliny si vaše tělo nedokáže vytvořit samo, tudíž se musíte spolehnout výhradně na potravinové zdroje. Podceňovat příjem těchto látek by se nemuselo dvakrát vyplatit, neboť mají klíčový význam pro správnou činnost mozku a prospívají paměti. Zároveň snižují riziko kardiovaskulárních i chronických chorob a předchází obezitě. Je o nich také známo, že výrazně omezují pravděpodobnost vzniku diabetu. Tedy alespoň takhle to sdělují závěry studie amerických vědců z Harvardovy univerzity.

Podmíra? Z té plynou nemalá rizika

Tamní odborníci se dokonce netají názorem, že nedostatek těchto kyselin je jednou z deseti nejčastějších světových příčin úmrtí. Odkud je tedy můžete čerpat? Pokud jste slyšela o tom, že jejich bohatým zdrojem jsou pouze tučné ryby typu tuňák, losos, halibut, sardinky nebo makrela, nevěřte tomu. V případě, že vám tahle „mořská strava“ jednoduše nechutná, omega-3 mastné kyseliny hledejte v těchto potravinách. Některé vás možná trochu překvapí!

Vejce. Na ně můžete vsadit

Celá léta byla vejce označována za gastronomického nepřítele číslo jedna, protože jejich vysoký obsah cholesterolu prý škodí srdci. Nedávno však lékaři na základě několika výzkumů naprosto změnili názor s tím, že jsou naopak prospěšná, jelikož chrání před rakovinou, slepotou i duševními chorobami. Buď jak buď, jedno se jim odepřít nedá – platí za neskromnou zásobárnu jmenovaných kyselin.

Lněná i chia semínka. Velké schopnosti v malém balení

Chcete-li mít hladinku omega-3 mastných kyselin pod kontrolou, vezměte na milost semínka. Ať už zvolíte chia nebo ta lněná, obě varianty vám dodají, co potřebujete. Kromě toho malí a chutní přátelé také pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu a zefektivňují činnost celého trávicího systému.

K TÉMATU  Nejlepší saláty, po kterých nebudete mít hlad. Konec jednodruhových salátů? Zkuste je a uvidíte!

Nezapomínejte ani na mandle

Že jsou mandle tučné a škodlivé? Ale kdeže! Americká studie publikovaná v časopise zaměřeném na obezitu prokázala, že pravidelní konzumenti těchto ořechů mají nižší index tělesné hmotnosti – tedy pochopitelně oproti jejich odpůrcům. Tak si tuto pochoutku klidně dopřávejte pravidelně! Kromě toho, že vás obohatí o omega-3 mastné kyseliny, vám také dodá energii a díky obsahu fosforu posílí kosti.

Co dalšího připsat na nákupní seznam?

Dvakrát vás nenadchla ani jedna ze zmíněných potravin? Pak se jako náhradní řešení přímo nabízí vlašské ořechy, fazole, hořčičný olej nebo listová zelenina. Prospěšné omega-3 mastné kyseliny se skrývají také v dýni, mléčných výrobcích, sóje nebo divoké rýži.

A co vy, dodržujete pravidla zdravé výživy, nebo vás tenhle trend naprosto minul? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.

Nepřehlédněte

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek