Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Překvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Omega-3 mastné kyseliny nehledejte jen v rybách. Vsaďte na vejce, mandle a sóju!
zdroj: 123RF.com

20. 07. 2018

20. 07. 2018

Vzhledem k tomu, že populační volání po zdravé výživě se poslední dobou ozývá stále hlasitěji, se hodně mluví i o omega-3 mastných kyselinách. Stále trochu tápete v tom, co jsou vlastně zač a k čemu je tak nutně potřebujete? Máme pro vás pár zajímavých informací, které do situace vnesou trochu světla…

Dobro, které čeká na talíři? Jednoznačně ano

Omega-3 mastné kyseliny si vaše tělo nedokáže vytvořit samo, tudíž se musíte spolehnout výhradně na potravinové zdroje. Podceňovat příjem těchto látek by se nemuselo dvakrát vyplatit, neboť mají klíčový význam pro správnou činnost mozku a prospívají paměti. Zároveň snižují riziko kardiovaskulárních i chronických chorob a předchází obezitě. Je o nich také známo, že výrazně omezují pravděpodobnost vzniku diabetu. Tedy alespoň takhle to sdělují závěry studie amerických vědců z Harvardovy univerzity.

Podmíra? Z té plynou nemalá rizika

Tamní odborníci se dokonce netají názorem, že nedostatek těchto kyselin je jednou z deseti nejčastějších světových příčin úmrtí. Odkud je tedy můžete čerpat? Pokud jste slyšela o tom, že jejich bohatým zdrojem jsou pouze tučné ryby typu tuňák, losos, halibut, sardinky nebo makrela, nevěřte tomu. V případě, že vám tahle „mořská strava“ jednoduše nechutná, omega-3 mastné kyseliny hledejte v těchto potravinách. Některé vás možná trochu překvapí!

Vejce. Na ně můžete vsadit

Celá léta byla vejce označována za gastronomického nepřítele číslo jedna, protože jejich vysoký obsah cholesterolu prý škodí srdci. Nedávno však lékaři na základě několika výzkumů naprosto změnili názor s tím, že jsou naopak prospěšná, jelikož chrání před rakovinou, slepotou i duševními chorobami. Buď jak buď, jedno se jim odepřít nedá – platí za neskromnou zásobárnu jmenovaných kyselin.

Lněná i chia semínka. Velké schopnosti v malém balení

Chcete-li mít hladinku omega-3 mastných kyselin pod kontrolou, vezměte na milost semínka. Ať už zvolíte chia nebo ta lněná, obě varianty vám dodají, co potřebujete. Kromě toho malí a chutní přátelé také pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu a zefektivňují činnost celého trávicího systému.

K TÉMATU  Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Nezapomínejte ani na mandle

Že jsou mandle tučné a škodlivé? Ale kdeže! Americká studie publikovaná v časopise zaměřeném na obezitu prokázala, že pravidelní konzumenti těchto ořechů mají nižší index tělesné hmotnosti – tedy pochopitelně oproti jejich odpůrcům. Tak si tuto pochoutku klidně dopřávejte pravidelně! Kromě toho, že vás obohatí o omega-3 mastné kyseliny, vám také dodá energii a díky obsahu fosforu posílí kosti.

Co dalšího připsat na nákupní seznam?

Dvakrát vás nenadchla ani jedna ze zmíněných potravin? Pak se jako náhradní řešení přímo nabízí vlašské ořechy, fazole, hořčičný olej nebo listová zelenina. Prospěšné omega-3 mastné kyseliny se skrývají také v dýni, mléčných výrobcích, sóje nebo divoké rýži.

A co vy, dodržujete pravidla zdravé výživy, nebo vás tenhle trend naprosto minul? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek