Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Nenechte se zmást aneb jak vyřešit případné hlavolamy při třídění odpadů

recyklace
Different types of garbage and recycling sign on white background

Třídění odpadů už většina Čechů přijala za své. Dle údajů, které byly zveřejněny za rok 2020, odpad třídí téměř tři čtvrtiny obyvatel, konkrétně 73 %. S běžnými odpady, jako jsou plastové, papírové či kovové obaly nebo sklo, si poradíme hravě a přesně víme, kam s nimi. Některé odpady nám ale můžou občas zamotat hlavu. Podívejme se na třídění takových, které by mezi ně mohly patřit.

FE, 40 a trojúhelník se šipkami

Tento recyklační symbol najdete na kovových obalech. Nejčastěji na různých konzervách od potravin, třeba od sardinek, rajčatového protlaku nebo paštiky. Trojúhelník ze šipek společně se zkratkou FE označuje, že se jedná o obal obsahující železo, a nepatří tedy do směsného odpadu. Proč? Primárně z toho důvodu, aby se neplýtvalo cennými surovinami. Vhodíte-li kovový obal do směsného odpadu, znemožníte jeho recyklaci, což by byla velká škoda. Recyklace železných obalů může ušetřit až 75 % energie, 40 % vody a 90 % primárních zdrojů. Před vytříděním do příslušné nádoby označené většinou šedou samolepkou s nápisem KOVY z nich ale nezapomeňte odstranit zbytky potravin – ideálně je vytřete ubrouskem nebo lehce vypláchněte vodou.

PAP a trojúhelník se šipkami

Tuto písmennou zkratku najdete společně s recyklačním symbolem na papírových obalech. Patří tedy vytřídit do modrého kontejneru. Díky tomu, že je tam vhodíte, zachráníte ročně jen v naší republice více než 2 miliony stromů, které nebudou muset být pokáceny. Vytříděný papír je totiž možno recyklovat až 7x. Ale pozor! Do kontejneru nepatří mokrý, mastný ani jinak znečištěný papír.

Trojúhelník se šipkami a C/PAP/ALU 84

Nápojový karton. Přesně ten se ukrývá pod tímto recyklačním symbolem. Označení písmenem C nám říká, že se jedná o kombinovaný obal složený z PAP, tedy papíru, a ALU neboli hliníku. Papíru obsahuje většinou přibližně 75 %, zbytek tvoří hliník a u aseptických nápojových kartonů také často polyethylen. Tento obal se používá k uchovávání trvanlivých potravin a následně patří do kontejneru označeného oranžovou samolepkou. Při jeho recyklaci se získává kvalitní papír, ale slouží také k výrobě izolačních a stavebních desek či k výrobě nábytku.

K TÉMATU  Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Trojúhelník se šipkami, GL a 71

Toto označení najdete na skleněných obalech, třeba na láhvi od olivového oleje. Zde platí pravidlo, že láhve není nutné důkladně vymývat a nevadí ani uzávěr či papírová etiketa – s těmi si umí moderní recyklační technologie hravě poradit a od skla je oddělit.

Jen 90 metrů…

Tak vidíte, hlavolamy nebyly nakonec vůbec složité. A jelikož to máte k nejbližším kontejnerům průměrně pouhých 90 metrů, tak už vám nic nebrání v tom, abyste odpad třídili.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.

Nepřehlédněte

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek