Pátek , 23. 02. 2024

Petr

Nenechte se zmást aneb jak vyřešit případné hlavolamy při třídění odpadů

recyklace
Different types of garbage and recycling sign on white background

Třídění odpadů už většina Čechů přijala za své. Dle údajů, které byly zveřejněny za rok 2020, odpad třídí téměř tři čtvrtiny obyvatel, konkrétně 73 %. S běžnými odpady, jako jsou plastové, papírové či kovové obaly nebo sklo, si poradíme hravě a přesně víme, kam s nimi. Některé odpady nám ale můžou občas zamotat hlavu. Podívejme se na třídění takových, které by mezi ně mohly patřit.

FE, 40 a trojúhelník se šipkami

Tento recyklační symbol najdete na kovových obalech. Nejčastěji na různých konzervách od potravin, třeba od sardinek, rajčatového protlaku nebo paštiky. Trojúhelník ze šipek společně se zkratkou FE označuje, že se jedná o obal obsahující železo, a nepatří tedy do směsného odpadu. Proč? Primárně z toho důvodu, aby se neplýtvalo cennými surovinami. Vhodíte-li kovový obal do směsného odpadu, znemožníte jeho recyklaci, což by byla velká škoda. Recyklace železných obalů může ušetřit až 75 % energie, 40 % vody a 90 % primárních zdrojů. Před vytříděním do příslušné nádoby označené většinou šedou samolepkou s nápisem KOVY z nich ale nezapomeňte odstranit zbytky potravin – ideálně je vytřete ubrouskem nebo lehce vypláchněte vodou.

PAP a trojúhelník se šipkami

Tuto písmennou zkratku najdete společně s recyklačním symbolem na papírových obalech. Patří tedy vytřídit do modrého kontejneru. Díky tomu, že je tam vhodíte, zachráníte ročně jen v naší republice více než 2 miliony stromů, které nebudou muset být pokáceny. Vytříděný papír je totiž možno recyklovat až 7x. Ale pozor! Do kontejneru nepatří mokrý, mastný ani jinak znečištěný papír.

Trojúhelník se šipkami a C/PAP/ALU 84

Nápojový karton. Přesně ten se ukrývá pod tímto recyklačním symbolem. Označení písmenem C nám říká, že se jedná o kombinovaný obal složený z PAP, tedy papíru, a ALU neboli hliníku. Papíru obsahuje většinou přibližně 75 %, zbytek tvoří hliník a u aseptických nápojových kartonů také často polyethylen. Tento obal se používá k uchovávání trvanlivých potravin a následně patří do kontejneru označeného oranžovou samolepkou. Při jeho recyklaci se získává kvalitní papír, ale slouží také k výrobě izolačních a stavebních desek či k výrobě nábytku.

K TÉMATU  Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Trojúhelník se šipkami, GL a 71

Toto označení najdete na skleněných obalech, třeba na láhvi od olivového oleje. Zde platí pravidlo, že láhve není nutné důkladně vymývat a nevadí ani uzávěr či papírová etiketa – s těmi si umí moderní recyklační technologie hravě poradit a od skla je oddělit.

Jen 90 metrů…

Tak vidíte, hlavolamy nebyly nakonec vůbec složité. A jelikož to máte k nejbližším kontejnerům průměrně pouhých 90 metrů, tak už vám nic nebrání v tom, abyste odpad třídili.

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Lenčiny problémy začaly již na střední škole. Patřila mezi holky se střední postavou, vynikala ve sportu, a měla dobře našlápnuto na svou vysněnou vysokou. Vše se ale změnilo, když se jí nevydařil vztah, do kterého vkládala tolik nadějí.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?

Výběr článků

Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!

Nepřehlédněte

Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek