Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Nenechte se zmást aneb jak vyřešit případné hlavolamy při třídění odpadů

recyklace
Different types of garbage and recycling sign on white background

Třídění odpadů už většina Čechů přijala za své. Dle údajů, které byly zveřejněny za rok 2020, odpad třídí téměř tři čtvrtiny obyvatel, konkrétně 73 %. S běžnými odpady, jako jsou plastové, papírové či kovové obaly nebo sklo, si poradíme hravě a přesně víme, kam s nimi. Některé odpady nám ale můžou občas zamotat hlavu. Podívejme se na třídění takových, které by mezi ně mohly patřit.

FE, 40 a trojúhelník se šipkami

Tento recyklační symbol najdete na kovových obalech. Nejčastěji na různých konzervách od potravin, třeba od sardinek, rajčatového protlaku nebo paštiky. Trojúhelník ze šipek společně se zkratkou FE označuje, že se jedná o obal obsahující železo, a nepatří tedy do směsného odpadu. Proč? Primárně z toho důvodu, aby se neplýtvalo cennými surovinami. Vhodíte-li kovový obal do směsného odpadu, znemožníte jeho recyklaci, což by byla velká škoda. Recyklace železných obalů může ušetřit až 75 % energie, 40 % vody a 90 % primárních zdrojů. Před vytříděním do příslušné nádoby označené většinou šedou samolepkou s nápisem KOVY z nich ale nezapomeňte odstranit zbytky potravin – ideálně je vytřete ubrouskem nebo lehce vypláchněte vodou.

PAP a trojúhelník se šipkami

Tuto písmennou zkratku najdete společně s recyklačním symbolem na papírových obalech. Patří tedy vytřídit do modrého kontejneru. Díky tomu, že je tam vhodíte, zachráníte ročně jen v naší republice více než 2 miliony stromů, které nebudou muset být pokáceny. Vytříděný papír je totiž možno recyklovat až 7x. Ale pozor! Do kontejneru nepatří mokrý, mastný ani jinak znečištěný papír.

Trojúhelník se šipkami a C/PAP/ALU 84

Nápojový karton. Přesně ten se ukrývá pod tímto recyklačním symbolem. Označení písmenem C nám říká, že se jedná o kombinovaný obal složený z PAP, tedy papíru, a ALU neboli hliníku. Papíru obsahuje většinou přibližně 75 %, zbytek tvoří hliník a u aseptických nápojových kartonů také často polyethylen. Tento obal se používá k uchovávání trvanlivých potravin a následně patří do kontejneru označeného oranžovou samolepkou. Při jeho recyklaci se získává kvalitní papír, ale slouží také k výrobě izolačních a stavebních desek či k výrobě nábytku.

K TÉMATUInteriérová houpačka je ideálním místem k relaxaci. Pohoupejte se doma!

Trojúhelník se šipkami, GL a 71

Toto označení najdete na skleněných obalech, třeba na láhvi od olivového oleje. Zde platí pravidlo, že láhve není nutné důkladně vymývat a nevadí ani uzávěr či papírová etiketa – s těmi si umí moderní recyklační technologie hravě poradit a od skla je oddělit.

Jen 90 metrů…

Tak vidíte, hlavolamy nebyly nakonec vůbec složité. A jelikož to máte k nejbližším kontejnerům průměrně pouhých 90 metrů, tak už vám nic nebrání v tom, abyste odpad třídili.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek