Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Jak se starat o spálenou pokožku? Zkuste brambory nebo tvaroh!

Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
jak se start o spálenou pokožku
Spálená pokožka v létě není ničím výjimečným. (foto: 123RF)

02. 08. 2021

Hýčkejte se

Jak se starat o spálenou pokožku? Když už se vám povede si pokožku na sluníčku spálit, buďte k ní pak co nejvíc ohleduplní. Nedrážděte ji ještě víc ležením na písku, koupáním ve slané nebo chlorované vodě. Pokožce by to neudělalo dobře a byla by rázem náchylnější k infekci. Co nejdřív se namažte krémem s ochranným faktorem nejméně 30, jděte z přímého slunce do stínu. Spálenou pokožku nechte překrytou oblečením.

Zchlaďte se

Ideální je dopřát tělu studenou nebo vlažnou sprchu. Vynechte veškerá mýdla nebo různé olejíčky, ale prostě jen pokožku ochlaďte. Je jasné, že ve sprše pak ale nestrávíte dalších několik hodin. Podobný efekt vám však mohou zajistit i chladivé obklady. Vyhovující je také led, který můžete zabalit do ručníku a přikládat na spálená místa.

Zásobte se v lékárně

Na trhu je řada přípravků, které můžete použít na spálenou pokožku. Hodí se krémy nebo gely s obsahem aloe vera. Oblíbeným doporučením je Panthenol (můžete si vybrat, jestli pro vás bude vyhovující pěna, sprej nebo mléko) nebo Bepanthen mast. Velkou službu vám prokáže také kokosový olej. Rozvoji alergické reakce kůže zamezí antihistaminika.

Pomoc najdete v kuchyni

Pokud dáváte přednost čistě přírodním prostředkům, i tak máte stále dost možností, jak své pokožce ulevit a jak se o spálenou pokožku starat. Stačí využít základní suroviny, které jistě najdete v kuchyni. Můžete vyzkoušet:

Brambory: Syrové brambory důkladně nastrouhejte nebo rozmixujte tak, aby z nich vznikla jakási pasta. Můžete ji rovnou nanést na postižená místa. Možností je také vymačkat z brambor vodu a vytvořit obklad, který budete na potřebné části těla přikládat.

Mléko: Červená místa můžete potírat chladným mlékem. Není třeba do něj nic dalšího přidávat. Mléko jen vyndejte z lednice a namáčejte v něm kus látky, kterým pak kůži potírejte. Potěší vás chladivý efekt, ale i obsažené mléčné bílkoviny, které urychlí hojení.

K TÉMATU  Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Jogurt nebo tvaroh: Stejně tak vám pomůže i vychlazený bílý jogurt. Ten můžete rovnou z kelímku nanést na pokožku. Nechte ho pak několik minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Sníží zarudnutí pokožky, zmírní pálení a podpoří regeneraci. Stejně tak můžete využít i tvaroh

Myslete na prevenci

Pro příště je ideální se spálení od sluníčka vyhnout. Nepodceňujete tedy používání opalovacích krémů s ochranným faktorem. Myslete i na to, že pokud trávíte celý den u vody, je třeba během dne nanesení krému na tělo několikrát zopakovat. Vyhněte se tomu, abyste trávili několik hodin v kuse na přímém slunci.

Prostřídejte tuto dobu odpočinkem ve stínu nebo procházkou tam, kde slunce pálí aspoň o něco méně. Každým popálením pokožky urychlujete její stárnutí a zvyšujete riziko budoucího vzniku rakoviny kůže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Vaše venkovní sauna na zahradě, to je příjemné pocení v přírodě. Svoji roli hraje i čerstvý vzduch, na který vycházíte ze sauny ven. Ochlazení si dopřejete ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu! Sauny se dají postavit na klíč, od těch nejmenších pro dva, až po prostorné zahradní sauny s předsíňkou nebo odpočívárnou. Zajímavou variantou jsou i prosklené dveře nebo stěny sauny. Prohlédněte si galerii a třeba se necháte inspirovat!
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.

Nepřehlédněte

Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek