Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Jak se starat o spálenou pokožku? Zkuste brambory nebo tvaroh!

Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
jak se start o spálenou pokožku
Spálená pokožka v létě není ničím výjimečným. (foto: 123RF)

02. 08. 2021

Hýčkejte se

Jak se starat o spálenou pokožku? Když už se vám povede si pokožku na sluníčku spálit, buďte k ní pak co nejvíc ohleduplní. Nedrážděte ji ještě víc ležením na písku, koupáním ve slané nebo chlorované vodě. Pokožce by to neudělalo dobře a byla by rázem náchylnější k infekci. Co nejdřív se namažte krémem s ochranným faktorem nejméně 30, jděte z přímého slunce do stínu. Spálenou pokožku nechte překrytou oblečením.

Zchlaďte se

Ideální je dopřát tělu studenou nebo vlažnou sprchu. Vynechte veškerá mýdla nebo různé olejíčky, ale prostě jen pokožku ochlaďte. Je jasné, že ve sprše pak ale nestrávíte dalších několik hodin. Podobný efekt vám však mohou zajistit i chladivé obklady. Vyhovující je také led, který můžete zabalit do ručníku a přikládat na spálená místa.

Zásobte se v lékárně

Na trhu je řada přípravků, které můžete použít na spálenou pokožku. Hodí se krémy nebo gely s obsahem aloe vera. Oblíbeným doporučením je Panthenol (můžete si vybrat, jestli pro vás bude vyhovující pěna, sprej nebo mléko) nebo Bepanthen mast. Velkou službu vám prokáže také kokosový olej. Rozvoji alergické reakce kůže zamezí antihistaminika.

Pomoc najdete v kuchyni

Pokud dáváte přednost čistě přírodním prostředkům, i tak máte stále dost možností, jak své pokožce ulevit a jak se o spálenou pokožku starat. Stačí využít základní suroviny, které jistě najdete v kuchyni. Můžete vyzkoušet:

Brambory: Syrové brambory důkladně nastrouhejte nebo rozmixujte tak, aby z nich vznikla jakási pasta. Můžete ji rovnou nanést na postižená místa. Možností je také vymačkat z brambor vodu a vytvořit obklad, který budete na potřebné části těla přikládat.

Mléko: Červená místa můžete potírat chladným mlékem. Není třeba do něj nic dalšího přidávat. Mléko jen vyndejte z lednice a namáčejte v něm kus látky, kterým pak kůži potírejte. Potěší vás chladivý efekt, ale i obsažené mléčné bílkoviny, které urychlí hojení.

K TÉMATU  Domácí tělocvična je ideální pro špatné počasí. I v malém bytě najdete místo, kde si zacvičit

Jogurt nebo tvaroh: Stejně tak vám pomůže i vychlazený bílý jogurt. Ten můžete rovnou z kelímku nanést na pokožku. Nechte ho pak několik minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Sníží zarudnutí pokožky, zmírní pálení a podpoří regeneraci. Stejně tak můžete využít i tvaroh

Myslete na prevenci

Pro příště je ideální se spálení od sluníčka vyhnout. Nepodceňujete tedy používání opalovacích krémů s ochranným faktorem. Myslete i na to, že pokud trávíte celý den u vody, je třeba během dne nanesení krému na tělo několikrát zopakovat. Vyhněte se tomu, abyste trávili několik hodin v kuse na přímém slunci.

Prostřídejte tuto dobu odpočinkem ve stínu nebo procházkou tam, kde slunce pálí aspoň o něco méně. Každým popálením pokožky urychlujete její stárnutí a zvyšujete riziko budoucího vzniku rakoviny kůže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.
Tyhle luxusní zahrady slouží hlavně k odpočinku, nikoliv za účelem pěstování. Pokud má člověk dostatek prostředků, může si nechat vytvořit designérský skvost. Atmosféru udělá osvětlení nebo tekoucí voda. Co takhle skleněný stůl s vodopádem?
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.

Výběr článků

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?

Nepřehlédněte

Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek