Pondělí , 24. 06. 2024

Zdeňka

Připravujete se na nepříjemné jednání. Neprojektujte si předem ty nejhorší varianty a najděte nejlepší řešení

Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás
zdroj: 123RF.com

17. 05. 2019

Proč v důležitých rozhovorech selháváme?

Příprava na nepříjemné jednání může být pěkně stresující záležitostí. Daleko víc, než pak třeba jednání samotné. Stále se vám v hlavě motá, co asi řekne on a co na to odpovíte vy. Jak argumentovat, jak ubránit své stanovisko? Jak říci nepříjemnou pravdu a kritiku? Většinou je člověk vnitřně přesvědčen, že za vyhrocenou situací je nějaký zlomyslný záměr druhé strany. V dané situaci se pak necítí bezpečně a obranné mechanismy se zapnou na plné obrátky. Nastoupí emoce a ovlivní naše uvažování.

Připravte si vlastní postup, analyzujte situaci a stanovte si cíle

Aby se rozhovor nezvrhl v neproduktivní diskusi nebo hádku, připravte se na něj. To, co vám běhá v hlavě, má smysl. Vykrystalizuje se vám třeba i několik variant plánu, jak rozhovor vést. Nakonec je třeba vůbec nepoužijete, protože vždy záleží i na vašem protějšku. Nicméně budete mít možnost se na předmět jednání podívat z různých úhlů, a to vás připraví na různé reakce, které mohou z druhé strany přijít.

Důležité je, abyste měla dostatek času. Ideální je, když je jednání naplánováno na druhý den. Budete si moci vše rozmyslet a vytvořit plán. Uvědomte si, co vše má vliv na výsledek jednání. V mysli si stanovte, čeho chcete dosáhnout. Projděte si body, které se budou na schůzce probírat. Můžete si připravit i stručné písemné poznámky. Přehrajte si v duchu, jak se budete chovat a co budete říkat. Klidně si celý rozhovor řekněte nahlas. Zamyslete se nad výběrem slov i emocemi, které chcete použít.

Možná vás čeká bezesná noc. To zvládnete!

Nezabývejte se plánem na nepříjemné jednání celý večer. Jinak skončíte ráno nevyspalá a nenaladěná. A vy přece potřebujete mít dobrou náladu, abyste jednání zvládla v klidu. Raději si udělejte pestrý program a už nemyslete na plán, pro který jste se rozhodla. Domluvte si schůzku s přáteli, jděte do kina, zaběhejte si. Nebo vygruntujte byt. Hodí se jakákoli manuální práce. Napište si jednoduchou mantru a vždy, když přijdou myšlenky na zítřek, si ji přečtěte. Například: Jsem dobrá a umím svou práci. Můj šéf je to ví. Věřím ve slušné jednání a vzájemné pochopení.

K TÉMATU  Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Buďte klidná a držte se plánu, který jste si stanovila

Na samotném jednání neprojevujte negativní emoce. Jestliže je příležitost, uveďte jednání osobní poznámkou. Osvědčí se počasí, dobrá nebo špatná káva v automatu. Zkuste se vcítit do pozice druhé osoby, se kterou musíte vést nepříjemný rozhovor.  Určitě i ona má zájem, aby se situace vyřešila klidnou cestou. Možná vám protějšek váš plán, který jste si sestavila, překazí a rozhovor dostane jiný směr. Zhluboka se nadechněte.  Nespěchejte s reakcí. Vydržte být přátelská a empatická. Pokud však hrozí, že emoce převáží nad fakty, jednání ukončete nebo odložte. Lepší žádný momentální výsledek, než konflikt.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Víte, co vás čeká tento týden? Kdy je vhodný čas na zkrášlující procedury a kdy třeba na početí potomka? Tento týden můžete obojí. A co ještě? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.

Výběr článků

Léto je tady a v rámci jakéhosi odlehčení účesů možná nejednoho z nás napadlo, že zrovna teď přišel čas na změnu. Jestli rádi jdete vstříc novým trendům, pak nepřehlédněte svěží účes wixie, který je plný života, energie a mladistvého stylu. Pokud se chcete cítit jako hvězda a dodat své image ten správný šmrnc, bude právě wixie sázkou na jistotu. Komu sluší, jak ho nosit a v čem je charakteristický? Odhalte jeho tajemství.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?

Nepřehlédněte

Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek