Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
závislost na cukru
Věděli jste, že na cukru se dá vypěstovat stejná závislost, jako na heroinu?

28. 06. 2022

Existuje metoda, při které vynecháte ze svého jídelníčku cukr úplně. Přijde vám to nemožné? I v České republice najdete kurzy, které vám poradí, jak porazit závislost na cukru.

Kde všude se cukr nachází a co dělá s naším tělem?

Skrytý jed

I když to tak na první pohled nemusí tak vypadat, cukr se nachází v 80% zpracovaných potravin. Mluvíme o potravinách, které jsou v obchodech běžně k dostání. Tyto potraviny jsou průmyslově zpracované. Jako například:

  • zmražené polotovary
  • chipsy a krekry
  • sladké tyčinky
  • ochucené jogurty
  • dochucovadla, omáčky
  • nanuky
  • rozpékané pečivo
  • slazené nápoje
cukr
Cukr často najdete i v potravinách, kde byste to nečekali.

Dalo by se skoro říct, že cukr obsahuje vše, co prošlo jakoukoliv úpravou, co není ve své čisté a přirozené podobě. Proto se cukru říká skrytý jed, který si dobrovolně a rádi dávkujeme prakticky celý den.

Závislost na cukru

Pokud máte pořád na něco chuť a tajně si kupujete sladkosti, aby vás nikdo neviděl, asi už i vás tento bílý zabiják dostal a máte závislost na cukru. Ta se opravdu projevuje prakticky stejně, jako u jiných drog. Nedostatek cukru způsobuje neklid, nervozitu, stavy třesoucích se končetin, nevraživost až agresivitu.

V případě závislosti se doporučuje na 6 a ž 8 týdnů sladkou chuť vysadit. Nejen sladkosti, ale také cukr ve formě ovoce, zeleniny a sladkých nápojů.

Cukr “free” život

Mnoho lidí, rodin, ale i komunit již žije na vlně bez cukru. Velkou oblibu získal tento životní styl například v Austrálii, kde takto fungují celé komunity rodin. Otvírají si zde své „nesladké“ školky i školy. Tito lidé nejedí zpracovaný cukr, i když mohou sladit. Nejideálnější sladidlo je med, ovoce, a dokonce i některé druhy zeleniny.

Co jíst při životním stylu bez cukru?

Hlavní alfou a omegou tohoto životního stylu je jíst průmyslově nezpracované potraviny. Na jídelníček si můžete připsat zeleninu, maso, vejce, živočišné a kvalitní rostlinné oleje a ovoce.

K TÉMATU  Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Ovoce by ze začátku mělo také obsahovat málo cukru. Do skupiny ovoce s nízkým obsahem sacharidů patří lesní ovoce, borůvky, maliny a jahody. Jídelníček může obsahovat vývary z masa a vnitřností, zeleniny, doplněné o rozmixované vejce a ghí.

Teď vám to celé možná zní až příliš dietně, nízkosacharidová jídla jsou ale velmi chutná a pestrá. Víte přece, že nositelem chuti jsou tuky, a právě ty si odpírat nemusíte.

Zdravé a nezdravé oleje

Na první pohled jsou oleje neškodné, ale ne všechny oleje jsou bez cukru. Cukr je obsažený například ve slunečnicovém a řepkovém oleji, který byl v minulosti dosti vychvalovaný. Mezi zdravé oleje patří ghí, tedy přepuštěné máslo, sádlo a olej kokosový. Dále olivový olej, sezamový nebo třeba avokádový.

Tyto oleje jsou vytvořené přírodou. Používali je již naši předci a nejsou nijak chemicky zpracované. Proto se při dodržování zdravého životního stylu bez cukru řadí mezi top ve výběru olejů.

Kde získat informace?

Na internetu se dnes dočtete již velmi mnoho informací. Jednou z prvních, kdo u nás začal tento životní styl razit, je blogerka Cukrfree, ale zdaleka už není jediná. Stačí na internetu zadat klíčová slova jako závislost na cukru, low carb, nízkosacharidová strava a vyskočí na vás celá řada lahodných a jednoduchých receptů.

dezert
Zní to jako paradox, ale i bez cukru se dá péct.

Pár nadšenců také vydalo knihu receptů zaměřenou na potraviny bez cukru. Budete se divit, ale také péct se dá docela dobře bez přidaného cukru a mouky. Navíc přirozeně bez lepku. Mnoho odborníků pořádá také semináře a konzultace na toto téma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Zdroje článku:
https://www.youtube.com/watch?v=8WmbXPpOE7w, https://cukrfree.cz/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?
Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Na slavnostním večeru v pražském O2 universu se rozdávaly prestižní Ceny Anděl, přičemž sobotní gala byla svědkem ocenění nejlepších z nejlepších na české hudební scéně. Středem pozornosti se stala kapela November 2nd, která si odnesla ocenění za Nejlepší album, ale světla reflektorů se soustředila i na umělce jako Anna K, David Koller a Viktor Sheen, kteří rovněž zaznamenali významná vítězství.
Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.

Výběr článků

Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?

Nepřehlédněte

Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Obujte si své Manolo Blahnik, protože holky jsou zpět. Druhá série „A jak to bylo dál...“ je stále v našich myslích (díky návratu Samanthy Jones), ale už teď se nemůžeme dočkat, jaké nové drama třetí série přinese.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek