Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
závislost na cukru
Věděli jste, že na cukru se dá vypěstovat stejná závislost, jako na heroinu?

28. 06. 2022

Existuje metoda, při které vynecháte ze svého jídelníčku cukr úplně. Přijde vám to nemožné? I v České republice najdete kurzy, které vám poradí, jak porazit závislost na cukru.

Kde všude se cukr nachází a co dělá s naším tělem?

Skrytý jed

I když to tak na první pohled nemusí tak vypadat, cukr se nachází v 80% zpracovaných potravin. Mluvíme o potravinách, které jsou v obchodech běžně k dostání. Tyto potraviny jsou průmyslově zpracované. Jako například:

  • zmražené polotovary
  • chipsy a krekry
  • sladké tyčinky
  • ochucené jogurty
  • dochucovadla, omáčky
  • nanuky
  • rozpékané pečivo
  • slazené nápoje
cukr
Cukr často najdete i v potravinách, kde byste to nečekali.

Dalo by se skoro říct, že cukr obsahuje vše, co prošlo jakoukoliv úpravou, co není ve své čisté a přirozené podobě. Proto se cukru říká skrytý jed, který si dobrovolně a rádi dávkujeme prakticky celý den.

Závislost na cukru

Pokud máte pořád na něco chuť a tajně si kupujete sladkosti, aby vás nikdo neviděl, asi už i vás tento bílý zabiják dostal a máte závislost na cukru. Ta se opravdu projevuje prakticky stejně, jako u jiných drog. Nedostatek cukru způsobuje neklid, nervozitu, stavy třesoucích se končetin, nevraživost až agresivitu.

V případě závislosti se doporučuje na 6 a ž 8 týdnů sladkou chuť vysadit. Nejen sladkosti, ale také cukr ve formě ovoce, zeleniny a sladkých nápojů.

Cukr “free” život

Mnoho lidí, rodin, ale i komunit již žije na vlně bez cukru. Velkou oblibu získal tento životní styl například v Austrálii, kde takto fungují celé komunity rodin. Otvírají si zde své „nesladké“ školky i školy. Tito lidé nejedí zpracovaný cukr, i když mohou sladit. Nejideálnější sladidlo je med, ovoce, a dokonce i některé druhy zeleniny.

Co jíst při životním stylu bez cukru?

Hlavní alfou a omegou tohoto životního stylu je jíst průmyslově nezpracované potraviny. Na jídelníček si můžete připsat zeleninu, maso, vejce, živočišné a kvalitní rostlinné oleje a ovoce.

K TÉMATU  Mama říká “podělit se znamená milovat”! Vychutnejte si nejlepší domácí jídla se svými přáteli a rodinou v naší restauraci Mama

Ovoce by ze začátku mělo také obsahovat málo cukru. Do skupiny ovoce s nízkým obsahem sacharidů patří lesní ovoce, borůvky, maliny a jahody. Jídelníček může obsahovat vývary z masa a vnitřností, zeleniny, doplněné o rozmixované vejce a ghí.

Teď vám to celé možná zní až příliš dietně, nízkosacharidová jídla jsou ale velmi chutná a pestrá. Víte přece, že nositelem chuti jsou tuky, a právě ty si odpírat nemusíte.

Zdravé a nezdravé oleje

Na první pohled jsou oleje neškodné, ale ne všechny oleje jsou bez cukru. Cukr je obsažený například ve slunečnicovém a řepkovém oleji, který byl v minulosti dosti vychvalovaný. Mezi zdravé oleje patří ghí, tedy přepuštěné máslo, sádlo a olej kokosový. Dále olivový olej, sezamový nebo třeba avokádový.

Tyto oleje jsou vytvořené přírodou. Používali je již naši předci a nejsou nijak chemicky zpracované. Proto se při dodržování zdravého životního stylu bez cukru řadí mezi top ve výběru olejů.

Kde získat informace?

Na internetu se dnes dočtete již velmi mnoho informací. Jednou z prvních, kdo u nás začal tento životní styl razit, je blogerka Cukrfree, ale zdaleka už není jediná. Stačí na internetu zadat klíčová slova jako závislost na cukru, low carb, nízkosacharidová strava a vyskočí na vás celá řada lahodných a jednoduchých receptů.

dezert
Zní to jako paradox, ale i bez cukru se dá péct.

Pár nadšenců také vydalo knihu receptů zaměřenou na potraviny bez cukru. Budete se divit, ale také péct se dá docela dobře bez přidaného cukru a mouky. Navíc přirozeně bez lepku. Mnoho odborníků pořádá také semináře a konzultace na toto téma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Zdroje článku:
https://www.youtube.com/watch?v=8WmbXPpOE7w, https://cukrfree.cz/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Nepřehlédněte

Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek