Pondělí , 28. 11. 2022

René

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
závislost na cukru
Věděli jste, že na cukru se dá vypěstovat stejná závislost, jako na heroinu?

28. 06. 2022

Existuje metoda, při které vynecháte ze svého jídelníčku cukr úplně. Přijde vám to nemožné? I v České republice najdete kurzy, které vám poradí, jak porazit závislost na cukru.

Kde všude se cukr nachází a co dělá s naším tělem?

Skrytý jed

I když to tak na první pohled nemusí tak vypadat, cukr se nachází v 80% zpracovaných potravin. Mluvíme o potravinách, které jsou v obchodech běžně k dostání. Tyto potraviny jsou průmyslově zpracované. Jako například:

  • zmražené polotovary
  • chipsy a krekry
  • sladké tyčinky
  • ochucené jogurty
  • dochucovadla, omáčky
  • nanuky
  • rozpékané pečivo
  • slazené nápoje
cukr
Cukr často najdete i v potravinách, kde byste to nečekali.

Dalo by se skoro říct, že cukr obsahuje vše, co prošlo jakoukoliv úpravou, co není ve své čisté a přirozené podobě. Proto se cukru říká skrytý jed, který si dobrovolně a rádi dávkujeme prakticky celý den.

Závislost na cukru

Pokud máte pořád na něco chuť a tajně si kupujete sladkosti, aby vás nikdo neviděl, asi už i vás tento bílý zabiják dostal a máte závislost na cukru. Ta se opravdu projevuje prakticky stejně, jako u jiných drog. Nedostatek cukru způsobuje neklid, nervozitu, stavy třesoucích se končetin, nevraživost až agresivitu.

V případě závislosti se doporučuje na 6 a ž 8 týdnů sladkou chuť vysadit. Nejen sladkosti, ale také cukr ve formě ovoce, zeleniny a sladkých nápojů.

Cukr „free“ život

Mnoho lidí, rodin, ale i komunit již žije na vlně bez cukru. Velkou oblibu získal tento životní styl například v Austrálii, kde takto fungují celé komunity rodin. Otvírají si zde své „nesladké“ školky i školy. Tito lidé nejedí zpracovaný cukr, i když mohou sladit. Nejideálnější sladidlo je med, ovoce, a dokonce i některé druhy zeleniny.

Co jíst při životním stylu bez cukru?

Hlavní alfou a omegou tohoto životního stylu je jíst průmyslově nezpracované potraviny. Na jídelníček si můžete připsat zeleninu, maso, vejce, živočišné a kvalitní rostlinné oleje a ovoce.

K TÉMATU  Šárka Vaňková: Nevím, co by se muselo stát, abych se vrátila do Čech! Jsem na Slovensku šťastná!

Ovoce by ze začátku mělo také obsahovat málo cukru. Do skupiny ovoce s nízkým obsahem sacharidů patří lesní ovoce, borůvky, maliny a jahody. Jídelníček může obsahovat vývary z masa a vnitřností, zeleniny, doplněné o rozmixované vejce a ghí.

Teď vám to celé možná zní až příliš dietně, nízkosacharidová jídla jsou ale velmi chutná a pestrá. Víte přece, že nositelem chuti jsou tuky, a právě ty si odpírat nemusíte.

Zdravé a nezdravé oleje

Na první pohled jsou oleje neškodné, ale ne všechny oleje jsou bez cukru. Cukr je obsažený například ve slunečnicovém a řepkovém oleji, který byl v minulosti dosti vychvalovaný. Mezi zdravé oleje patří ghí, tedy přepuštěné máslo, sádlo a olej kokosový. Dále olivový olej, sezamový nebo třeba avokádový.

Tyto oleje jsou vytvořené přírodou. Používali je již naši předci a nejsou nijak chemicky zpracované. Proto se při dodržování zdravého životního stylu bez cukru řadí mezi top ve výběru olejů.

Kde získat informace?

Na internetu se dnes dočtete již velmi mnoho informací. Jednou z prvních, kdo u nás začal tento životní styl razit, je blogerka Cukrfree, ale zdaleka už není jediná. Stačí na internetu zadat klíčová slova jako závislost na cukru, low carb, nízkosacharidová strava a vyskočí na vás celá řada lahodných a jednoduchých receptů.

dezert
Zní to jako paradox, ale i bez cukru se dá péct.

Pár nadšenců také vydalo knihu receptů zaměřenou na potraviny bez cukru. Budete se divit, ale také péct se dá docela dobře bez přidaného cukru a mouky. Navíc přirozeně bez lepku. Mnoho odborníků pořádá také semináře a konzultace na toto téma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Zdroje článku:
https://www.youtube.com/watch?v=8WmbXPpOE7w, https://cukrfree.cz/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Nepřehlédněte

Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek