Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

23. 10. 2018

Čím obohatit podzimní jídelníček?

Začaly jste topit doma i v autě? Přidaly vrstvy oblečení a vytáhly čepici? Zkuste se zahřát i pomocí jídla. Stačí pár změn. Například, to, že máte místo bílého vína pít přes zimu červené. Nebo vyměnit ochlazující zelený čaj za černý. Ale jsou ještě další potraviny, které vám pomohou se zahřát. Jaké to jsou?

Teplé polévky přijdou vhod

Že jste na ně skoro zapomněly? Teď přichází jejich čas. V seznamu těch nej pro tohle období jsou vývary, ať masové nebo zeleninové, pochopitelně dlouho tažené. Umí nejen zahřát, ale i vylepšit vaši imunitu, protože obsahují hodně vitamínů. Dobře vám udělají i třeba asijské polévky PhoBo nebo PhoGa, což jsou též vývary, z kuřecího či hovězího masa, jen trochu jiných chutí, než známe my.

Šťavnaté maso neopomíjejte

Rády ho coby ženy z jídelníčku vynecháváme, přitom po něm není hlad! Navíc nám pomůže i se shazování kil. Ale během chladných dní tělo maso potřebuje, nebojte se tedy mnohem častěji sáhnout po dobrém hovězím a celkově červeném mase. Pomohou i ryby – losos, ale i kapr. Zkrátka ty tučnější. Neopomíjejte ani klasiku : kuřecí a krůtí – tam si pomozte ostřejším kořením, třeba chilli, kurkumou, paprikou…

Zase jiná zelenina

Někomu čerstvá bude chybět, ale věřte, že právě po ní je vám zima. Tělo se ochlazuje, a navíc stejně už nemá takovou chuť jako v létě. Raději zkuste sezónní a typické pro tohle období. Že už jste dlouho neměly kysané zelí, červenou řepu, špenát nebo kořenovou zeleninu? Šup s nimi do břicha. Prim hraje i dýně nebo kapusta.

České ovoce

Hodně podobně je na tom i ovoce. Mezi to, které vám přidá teplo do těla, patří úplně obyčejné jablka a hrušky, nejlépe třeba dušené a se skořicí či kardamonem. A čemu možná nebudete vůbec věřit, je odborníky čínské medicíny doporučované i sušené ovoce! Toho se přes zimu bát vůbec nemusíme.

K TÉMATU  Tyto karbanátky můžete i při dietě. Jsou bez tučného masa, strouhanky a přitom skvěle chutnají

Špetka ostrého koření

To, že vám bude tepleji po chilli, je jasná věc. Mezi další koření pak patří zmíněná už skořice, kardamon, hřebíček, muškátový oříšek a třeba  zázvor. Ten můžete využít nejen jako koření, ale i si z něho připravit zahřívací čaj. Zapomeňte na mátový, ten je vhodný na léto, protože ochlazuje… Ohledně koření se nechte inspirovat třeba asijskou kuchyní, tak najdete dost tipů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Nepřehlédněte

Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek