Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

23. 10. 2018

Čím obohatit podzimní jídelníček?

Začaly jste topit doma i v autě? Přidaly vrstvy oblečení a vytáhly čepici? Zkuste se zahřát i pomocí jídla. Stačí pár změn. Například, to, že máte místo bílého vína pít přes zimu červené. Nebo vyměnit ochlazující zelený čaj za černý. Ale jsou ještě další potraviny, které vám pomohou se zahřát. Jaké to jsou?

Teplé polévky přijdou vhod

Že jste na ně skoro zapomněly? Teď přichází jejich čas. V seznamu těch nej pro tohle období jsou vývary, ať masové nebo zeleninové, pochopitelně dlouho tažené. Umí nejen zahřát, ale i vylepšit vaši imunitu, protože obsahují hodně vitamínů. Dobře vám udělají i třeba asijské polévky PhoBo nebo PhoGa, což jsou též vývary, z kuřecího či hovězího masa, jen trochu jiných chutí, než známe my.

Šťavnaté maso neopomíjejte

Rády ho coby ženy z jídelníčku vynecháváme, přitom po něm není hlad! Navíc nám pomůže i se shazování kil. Ale během chladných dní tělo maso potřebuje, nebojte se tedy mnohem častěji sáhnout po dobrém hovězím a celkově červeném mase. Pomohou i ryby – losos, ale i kapr. Zkrátka ty tučnější. Neopomíjejte ani klasiku : kuřecí a krůtí – tam si pomozte ostřejším kořením, třeba chilli, kurkumou, paprikou…

Zase jiná zelenina

Někomu čerstvá bude chybět, ale věřte, že právě po ní je vám zima. Tělo se ochlazuje, a navíc stejně už nemá takovou chuť jako v létě. Raději zkuste sezónní a typické pro tohle období. Že už jste dlouho neměly kysané zelí, červenou řepu, špenát nebo kořenovou zeleninu? Šup s nimi do břicha. Prim hraje i dýně nebo kapusta.

České ovoce

Hodně podobně je na tom i ovoce. Mezi to, které vám přidá teplo do těla, patří úplně obyčejné jablka a hrušky, nejlépe třeba dušené a se skořicí či kardamonem. A čemu možná nebudete vůbec věřit, je odborníky čínské medicíny doporučované i sušené ovoce! Toho se přes zimu bát vůbec nemusíme.

K TÉMATU  Recyklované předměty. Co všechno se dá vyrobit z použitých materiálů

Špetka ostrého koření

To, že vám bude tepleji po chilli, je jasná věc. Mezi další koření pak patří zmíněná už skořice, kardamon, hřebíček, muškátový oříšek a třeba  zázvor. Ten můžete využít nejen jako koření, ale i si z něho připravit zahřívací čaj. Zapomeňte na mátový, ten je vhodný na léto, protože ochlazuje… Ohledně koření se nechte inspirovat třeba asijskou kuchyní, tak najdete dost tipů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek