Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
pupalka
Pupalka může zdobit i vaši zahrádku. Prozradíme, jak na její pěstování. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Pokud přemýšlíte nad tím, jakou rostlinu budete nově pěstovat ve své zahrádce, pupalka dvouletá rozhodně stojí za zvážení. Co je velice zvláštní a zajímavé, je to, že rozkvétá až pozdě večer – z jejích jasně žlutých květů se tak můžete radovat až v noci. Mnozí botanici ji označují za noční svíci, protože právě v době, kdy všechno kolem utichá a uléhá ke spánku, ona se probouzí a ukazuje všem nočním návštěvníkům cestu.  

Kromě toho se jí také přezdívá i večerní růže, královna nocí nebo také večerní petrklíč.  

Pupalka se pyšní i mnoha zdravotními benefity 

Ještě, než přejdeme k jejímu pěstování, stojí za zmínku jedna věc, a sice pyšní se řadou zdravotních benefitů. V tradiční lidové medicíně se využívá jako celek – použitelné jsou tedy jak listy, tak i semena, květ a kořen.  

K jejím zdravotním benefitům patří kupříkladu to, že bojuje velice efektivně se stresem a posiluje imunitní systém. Dodává tělu energii nebo ulevuje od mnoha ženských potíží. Pokud vás tedy k jejímu pěstování nepřesvědčilo to, že bude v noci pomyslným ukazatelem směru, její zdravotní benefity nyní rozhodly.  

Jak pěstovat pupalku dvouletou 

Mnozí botanici si ji nemohou vynachválit. Je to nejen krásná a zajímavá rostlina, která se pyšní blahodárnými účinky na lidské zdraví, ale také je zcela nenáročná na pěstování. Dobře snáší sucho, i když raději byste ji měli sem tam zalévat. Pozor si dejte na přemokření, to jediné ji může zahubit.  

Při sázení pupalky volte spíše místo, kde je hlinitopísčitá půda. Stanoviště by zároveň mělo být slunné, na sluníčku se rostlině nadmíru daří.  

Se sázením vyčkávejte až do letních měsíců – semena rostliny se sází zpravidla v červenci. Pokud to v červenci nestihnete, čas máte ještě do konce září – to je však nejzazší měsíc. U pozdějšího setí by už semena nemusela dobře naklíčit.  

K TÉMATU  Umělé květiny v domácnosti: ano, či ne?

Rostlina už do zimy vytvoří takovou přízemní růžici listů, vykvete ale až druhým rokem v období jejího sázení.  

Pupalka dvouletá v květináči 

I když to tak možná vypadá, pupalku nemusíte pěstovat jenom na zahradě v záhonu. Můžete ji zasadit i do květináče. Krásně vám ozdobí okenní parapety třeba v obývacím pokoji. Rozhodli jste se k tomuto kroku? Vyberte hlubokou nádobu – v té se rostlině bude skvěle dařit.  

Při výběru správného místa volte spíše slunné stanoviště. Nejlepší místo je třeba terasa, balkon nebo střešní zahrady. Když však rostlinu necháte na okenním parapetu, kam za ní sluníčko bude moct, uděláte také dobře.  

O pupalce dvouleté: 

Již bylo zmíněno, co je její zvláštností. Co však zmíněno nebylo, tak to, že květy pupalky uvadají po čtyřiadvaceti hodinách. Květy velice příjemně voní a otevřou se vám kolem šesté hodiny večerní, kdy očekávají, že je opyluje noční hmyz.  

Pokud byste se chtěli vydat po stopách této rostliny, najdete ji volně kvést kupříkladu na teplých stráních nebo velice často podél železničních tratí. Daří se jim i na březích řek a potoků, také v lomech nebo v rumištích a na staveništích. V posledních letech však stále častěji okupují i zahrádky u rodinných domků.  

Pupalka je léčivou rostlinou. Už dlouhá léta se využívá velice aktivně v lidové medicíně. Za jejími zdravotními benefity stojí především velký obsah esenciálních nenasycených mastných kyselin.  

Zatímco nyní se z této rostliny dělá hlavně pupalkový olej, který ulevuje od mnoha zdravotních neduhů, dříve se používal především odvar z kořene a listů. Ten se používal například při léčbě astmatu a při jiných dýchacích potížích. Naklepané listy zase posloužily jako obklady na onemocnění kůže a nálevy z květů ulevovali od nepříjemného kašle, který lidem nedal v noci spát.  

K TÉMATU  Jak vybrat vánoční stromek

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Výběr a nákup plavek je pro milovnice plážových slunných dnů jedna z nejoblíbenějších aktivit. Všelijaké barvy, kombinace, vzory a střihy vám umožní popustit uzdu své fantazii způsobem, k němuž se za celý rok nedostanete.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Medovina byla kdysi nápojem novomanželů, protože med je prý skvělé afrodiziakum. Samozřejmě, díky vysoké koncentraci cukrů totiž ničí v buňkách bakterie a navíc obsahuje minerály, pyly, proteiny, vitamíny a aminokyseliny, které jsou tělu velmi prospěšné. A takových potravin je mnohem víc. Opravdu vás nabudí na sex?
Vánoční dekorace jsou prvkem, který doma vytvoří přesně tu pravou kouzelnou atmosféru. Vlastnoruční výroba má hned několik výhod: ušetříte, budete originální a uděláte si radost. Zkuste se inspirovat jednoduchými nápady a uvidíte, že nejde o nic složitého. O jejich výrobu se můžete podělit i s dětmi.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.

Výběr článků

Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.

Nepřehlédněte

Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek