Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
pupalka
Pupalka může zdobit i vaši zahrádku. Prozradíme, jak na její pěstování. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Pokud přemýšlíte nad tím, jakou rostlinu budete nově pěstovat ve své zahrádce, pupalka dvouletá rozhodně stojí za zvážení. Co je velice zvláštní a zajímavé, je to, že rozkvétá až pozdě večer – z jejích jasně žlutých květů se tak můžete radovat až v noci. Mnozí botanici ji označují za noční svíci, protože právě v době, kdy všechno kolem utichá a uléhá ke spánku, ona se probouzí a ukazuje všem nočním návštěvníkům cestu.  

Kromě toho se jí také přezdívá i večerní růže, královna nocí nebo také večerní petrklíč.  

Pupalka se pyšní i mnoha zdravotními benefity 

Ještě, než přejdeme k jejímu pěstování, stojí za zmínku jedna věc, a sice pyšní se řadou zdravotních benefitů. V tradiční lidové medicíně se využívá jako celek – použitelné jsou tedy jak listy, tak i semena, květ a kořen.  

K jejím zdravotním benefitům patří kupříkladu to, že bojuje velice efektivně se stresem a posiluje imunitní systém. Dodává tělu energii nebo ulevuje od mnoha ženských potíží. Pokud vás tedy k jejímu pěstování nepřesvědčilo to, že bude v noci pomyslným ukazatelem směru, její zdravotní benefity nyní rozhodly.  

Jak pěstovat pupalku dvouletou 

Mnozí botanici si ji nemohou vynachválit. Je to nejen krásná a zajímavá rostlina, která se pyšní blahodárnými účinky na lidské zdraví, ale také je zcela nenáročná na pěstování. Dobře snáší sucho, i když raději byste ji měli sem tam zalévat. Pozor si dejte na přemokření, to jediné ji může zahubit.  

Při sázení pupalky volte spíše místo, kde je hlinitopísčitá půda. Stanoviště by zároveň mělo být slunné, na sluníčku se rostlině nadmíru daří.  

Se sázením vyčkávejte až do letních měsíců – semena rostliny se sází zpravidla v červenci. Pokud to v červenci nestihnete, čas máte ještě do konce září – to je však nejzazší měsíc. U pozdějšího setí by už semena nemusela dobře naklíčit.  

K TÉMATU  Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

Rostlina už do zimy vytvoří takovou přízemní růžici listů, vykvete ale až druhým rokem v období jejího sázení.  

Pupalka dvouletá v květináči 

I když to tak možná vypadá, pupalku nemusíte pěstovat jenom na zahradě v záhonu. Můžete ji zasadit i do květináče. Krásně vám ozdobí okenní parapety třeba v obývacím pokoji. Rozhodli jste se k tomuto kroku? Vyberte hlubokou nádobu – v té se rostlině bude skvěle dařit.  

Při výběru správného místa volte spíše slunné stanoviště. Nejlepší místo je třeba terasa, balkon nebo střešní zahrady. Když však rostlinu necháte na okenním parapetu, kam za ní sluníčko bude moct, uděláte také dobře.  

O pupalce dvouleté: 

Již bylo zmíněno, co je její zvláštností. Co však zmíněno nebylo, tak to, že květy pupalky uvadají po čtyřiadvaceti hodinách. Květy velice příjemně voní a otevřou se vám kolem šesté hodiny večerní, kdy očekávají, že je opyluje noční hmyz.  

Pokud byste se chtěli vydat po stopách této rostliny, najdete ji volně kvést kupříkladu na teplých stráních nebo velice často podél železničních tratí. Daří se jim i na březích řek a potoků, také v lomech nebo v rumištích a na staveništích. V posledních letech však stále častěji okupují i zahrádky u rodinných domků.  

Pupalka je léčivou rostlinou. Už dlouhá léta se využívá velice aktivně v lidové medicíně. Za jejími zdravotními benefity stojí především velký obsah esenciálních nenasycených mastných kyselin.  

Zatímco nyní se z této rostliny dělá hlavně pupalkový olej, který ulevuje od mnoha zdravotních neduhů, dříve se používal především odvar z kořene a listů. Ten se používal například při léčbě astmatu a při jiných dýchacích potížích. Naklepané listy zase posloužily jako obklady na onemocnění kůže a nálevy z květů ulevovali od nepříjemného kašle, který lidem nedal v noci spát.  

K TÉMATU  Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.

Nepřehlédněte

Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek