Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
pupalka
Pupalka může zdobit i vaši zahrádku. Prozradíme, jak na její pěstování. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Pokud přemýšlíte nad tím, jakou rostlinu budete nově pěstovat ve své zahrádce, pupalka dvouletá rozhodně stojí za zvážení. Co je velice zvláštní a zajímavé, je to, že rozkvétá až pozdě večer – z jejích jasně žlutých květů se tak můžete radovat až v noci. Mnozí botanici ji označují za noční svíci, protože právě v době, kdy všechno kolem utichá a uléhá ke spánku, ona se probouzí a ukazuje všem nočním návštěvníkům cestu.  

Kromě toho se jí také přezdívá i večerní růže, královna nocí nebo také večerní petrklíč.  

Pupalka se pyšní i mnoha zdravotními benefity 

Ještě, než přejdeme k jejímu pěstování, stojí za zmínku jedna věc, a sice pyšní se řadou zdravotních benefitů. V tradiční lidové medicíně se využívá jako celek – použitelné jsou tedy jak listy, tak i semena, květ a kořen.  

K jejím zdravotním benefitům patří kupříkladu to, že bojuje velice efektivně se stresem a posiluje imunitní systém. Dodává tělu energii nebo ulevuje od mnoha ženských potíží. Pokud vás tedy k jejímu pěstování nepřesvědčilo to, že bude v noci pomyslným ukazatelem směru, její zdravotní benefity nyní rozhodly.  

Jak pěstovat pupalku dvouletou 

Mnozí botanici si ji nemohou vynachválit. Je to nejen krásná a zajímavá rostlina, která se pyšní blahodárnými účinky na lidské zdraví, ale také je zcela nenáročná na pěstování. Dobře snáší sucho, i když raději byste ji měli sem tam zalévat. Pozor si dejte na přemokření, to jediné ji může zahubit.  

Při sázení pupalky volte spíše místo, kde je hlinitopísčitá půda. Stanoviště by zároveň mělo být slunné, na sluníčku se rostlině nadmíru daří.  

Se sázením vyčkávejte až do letních měsíců – semena rostliny se sází zpravidla v červenci. Pokud to v červenci nestihnete, čas máte ještě do konce září – to je však nejzazší měsíc. U pozdějšího setí by už semena nemusela dobře naklíčit.  

K TÉMATU  Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!

Rostlina už do zimy vytvoří takovou přízemní růžici listů, vykvete ale až druhým rokem v období jejího sázení.  

Pupalka dvouletá v květináči 

I když to tak možná vypadá, pupalku nemusíte pěstovat jenom na zahradě v záhonu. Můžete ji zasadit i do květináče. Krásně vám ozdobí okenní parapety třeba v obývacím pokoji. Rozhodli jste se k tomuto kroku? Vyberte hlubokou nádobu – v té se rostlině bude skvěle dařit.  

Při výběru správného místa volte spíše slunné stanoviště. Nejlepší místo je třeba terasa, balkon nebo střešní zahrady. Když však rostlinu necháte na okenním parapetu, kam za ní sluníčko bude moct, uděláte také dobře.  

O pupalce dvouleté: 

Již bylo zmíněno, co je její zvláštností. Co však zmíněno nebylo, tak to, že květy pupalky uvadají po čtyřiadvaceti hodinách. Květy velice příjemně voní a otevřou se vám kolem šesté hodiny večerní, kdy očekávají, že je opyluje noční hmyz.  

Pokud byste se chtěli vydat po stopách této rostliny, najdete ji volně kvést kupříkladu na teplých stráních nebo velice často podél železničních tratí. Daří se jim i na březích řek a potoků, také v lomech nebo v rumištích a na staveništích. V posledních letech však stále častěji okupují i zahrádky u rodinných domků.  

Pupalka je léčivou rostlinou. Už dlouhá léta se využívá velice aktivně v lidové medicíně. Za jejími zdravotními benefity stojí především velký obsah esenciálních nenasycených mastných kyselin.  

Zatímco nyní se z této rostliny dělá hlavně pupalkový olej, který ulevuje od mnoha zdravotních neduhů, dříve se používal především odvar z kořene a listů. Ten se používal například při léčbě astmatu a při jiných dýchacích potížích. Naklepané listy zase posloužily jako obklady na onemocnění kůže a nálevy z květů ulevovali od nepříjemného kašle, který lidem nedal v noci spát.  

K TÉMATU  Amarylis - působivá pokojovka, kterou se naučíme pěstovat

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek