Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
pěstování aloe vera
Každý člověk by měl mít u sebe doma rostlinu zvanou aloe vera. (foto: 123RF)

07. 10. 2021

Aloe vera se v posledních letech stala nedílnou součástí domácností. A nemůžeme se tomu divit. Je to nejen ostřílený bojovník proti popáleninám, ale také ulevuje od nehezkého akné. Než přejdeme k pěstování aloe vera, prozradíme si výhody. Mezi další zdravotní benefity rostliny patří například: 

  • Posílení přirozené obranyschopnosti člověka.  
  • Podporuje činnost trávicího traktu. 
  • Ulevuje ženám od bolestivé menstruace.  
  • Pročišťuje organismus.  
  • Působí jako přírodní antioxidant.  
  • Udržuje normální hladinu cukru v krvi.  

I když se zatím jeví tato rostlinka jako opravdový fenomén, ve skutečnosti se nejedná o všelék. Ulevuje od řady zdravotních problémů, na druhou stranu si neumí poradit se vším (ostatně to žádná bylinka nebo rostlina podobného typu). Přesto všechno se vyplatí aloe vera pěstovat. Jak na to? 

Zvolte vhodný substrát 

Jelikož mluvíme o takzvané sukulentní rostlině, je důležité, abyste ji zasadili do vhodného substrátu. Ideální je ten, který je dobře propustný. Když bude složen z jednoho dílu dobře uleželého kompostu, z dílu listové půdy a z dílu písku, bude to naprosto ideální složení pro bezproblémový růst rostliny.  

I když jí dopřejete takto vyvážený a přínosný substrát, nezapomeňte ji přihnojovat, ale to pouze ve vegetačním období. V zimě se naopak od hnojení distancujte.  

Chce světlo 

Aloe vera není na pěstování nijak náročná. Vyžaduje kromě pravidelné zálivky prakticky jenom světlo a sluneční paprsky. Je však dobré ji sledovat, protože přímé sluneční paprsky ji mohou popálit, respektive pod jejich tíhou může začít hnědnout.  

Mimochodem, pokud vám rostlina začne hnědnout, neznamená to, že ji musíte vyhodit. Jen se jí na daném stanovišti nelíbí. Buďto jí vadí přímé sluneční paprsky, nebo je na vině průvan, který jí nedává klidu. Proto ji přesuňte na jiné stanoviště a uvidíte, jak se jí brzy navrátí její krása a půvab.  

K TÉMATU  Jak na zahradě vypěstovat dokonalý zelený trávník? Máme trik přímo od zahradníka

Jak je to s přesazováním rostliny? 

Rádi byste rostlinu přesadili? Přesazování je nedílnou součástí péče o pokojové rostliny a i aloe vera je zapotřebí jednou za čas přesadit. Abyste rostlině spíše neublížili, než jí prospěli, doporučujeme následující: 

  • Ze všeho nejdříve zakryjeme drenážní otvor květináře, a to drobnými kamínky nebo perlitem. Poté zhruba do třetiny nasypeme hrubozrnný písek. 
  • Následuje oddělení nových výhonků aloe vera – jednotlivé části aloe by neměly mít žádné nové výhonky, proto si dejte tu práci a nové zcela odstraňte.  
  • Výhonky velké kolem deseti centimetrů mají většinou vlastní kořenový systém, což znamená, že jsou na vlastní růst už připraveny.  
  • Výhonky se oddělují zpravidla ostrým nožem a s velkou dávkou trpělivosti. Většinou totiž bývá spojen s hlavní rostlinkou a pouze opatrným řezem ho neporušíte stejně jako hlavní rostlinu.  

Vyrobte si z aloe gel nebo krém na pupínky 

Pěstování stejně jako přesazování aloe vera není ničím složitým nebo těžkým. Právě naopak. Pokud patříte k milovníkům přírody a veškeré zdravotní nebo kosmetické nedokonalosti léčíte babskými radami, z vypěstované rostliny si můžete v pomyslné další fázi vypěstovat krém na pupínky nebo gel, kterým budete natírat například popálená místa.  

Z aloe vera si však lze připravit řadu dalších produktů, například sirup. Díky jeho popíjení se významně uleví trávicímu traktu, jak již bylo zmíněno. Navíc se jeho konzumací může předcházet vzniku srdečních onemocnění nebo chorobám ledvin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek