Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
pěstování aloe vera
Každý člověk by měl mít u sebe doma rostlinu zvanou aloe vera. (foto: 123RF)

07. 10. 2021

Aloe vera se v posledních letech stala nedílnou součástí domácností. A nemůžeme se tomu divit. Je to nejen ostřílený bojovník proti popáleninám, ale také ulevuje od nehezkého akné. Než přejdeme k pěstování aloe vera, prozradíme si výhody. Mezi další zdravotní benefity rostliny patří například: 

  • Posílení přirozené obranyschopnosti člověka.  
  • Podporuje činnost trávicího traktu. 
  • Ulevuje ženám od bolestivé menstruace.  
  • Pročišťuje organismus.  
  • Působí jako přírodní antioxidant.  
  • Udržuje normální hladinu cukru v krvi.  

I když se zatím jeví tato rostlinka jako opravdový fenomén, ve skutečnosti se nejedná o všelék. Ulevuje od řady zdravotních problémů, na druhou stranu si neumí poradit se vším (ostatně to žádná bylinka nebo rostlina podobného typu). Přesto všechno se vyplatí aloe vera pěstovat. Jak na to? 

Zvolte vhodný substrát 

Jelikož mluvíme o takzvané sukulentní rostlině, je důležité, abyste ji zasadili do vhodného substrátu. Ideální je ten, který je dobře propustný. Když bude složen z jednoho dílu dobře uleželého kompostu, z dílu listové půdy a z dílu písku, bude to naprosto ideální složení pro bezproblémový růst rostliny.  

I když jí dopřejete takto vyvážený a přínosný substrát, nezapomeňte ji přihnojovat, ale to pouze ve vegetačním období. V zimě se naopak od hnojení distancujte.  

Chce světlo 

Aloe vera není na pěstování nijak náročná. Vyžaduje kromě pravidelné zálivky prakticky jenom světlo a sluneční paprsky. Je však dobré ji sledovat, protože přímé sluneční paprsky ji mohou popálit, respektive pod jejich tíhou může začít hnědnout.  

Mimochodem, pokud vám rostlina začne hnědnout, neznamená to, že ji musíte vyhodit. Jen se jí na daném stanovišti nelíbí. Buďto jí vadí přímé sluneční paprsky, nebo je na vině průvan, který jí nedává klidu. Proto ji přesuňte na jiné stanoviště a uvidíte, jak se jí brzy navrátí její krása a půvab.  

K TÉMATU  Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Jak je to s přesazováním rostliny? 

Rádi byste rostlinu přesadili? Přesazování je nedílnou součástí péče o pokojové rostliny a i aloe vera je zapotřebí jednou za čas přesadit. Abyste rostlině spíše neublížili, než jí prospěli, doporučujeme následující: 

  • Ze všeho nejdříve zakryjeme drenážní otvor květináře, a to drobnými kamínky nebo perlitem. Poté zhruba do třetiny nasypeme hrubozrnný písek. 
  • Následuje oddělení nových výhonků aloe vera – jednotlivé části aloe by neměly mít žádné nové výhonky, proto si dejte tu práci a nové zcela odstraňte.  
  • Výhonky velké kolem deseti centimetrů mají většinou vlastní kořenový systém, což znamená, že jsou na vlastní růst už připraveny.  
  • Výhonky se oddělují zpravidla ostrým nožem a s velkou dávkou trpělivosti. Většinou totiž bývá spojen s hlavní rostlinkou a pouze opatrným řezem ho neporušíte stejně jako hlavní rostlinu.  

Vyrobte si z aloe gel nebo krém na pupínky 

Pěstování stejně jako přesazování aloe vera není ničím složitým nebo těžkým. Právě naopak. Pokud patříte k milovníkům přírody a veškeré zdravotní nebo kosmetické nedokonalosti léčíte babskými radami, z vypěstované rostliny si můžete v pomyslné další fázi vypěstovat krém na pupínky nebo gel, kterým budete natírat například popálená místa.  

Z aloe vera si však lze připravit řadu dalších produktů, například sirup. Díky jeho popíjení se významně uleví trávicímu traktu, jak již bylo zmíněno. Navíc se jeho konzumací může předcházet vzniku srdečních onemocnění nebo chorobám ledvin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.

Nepřehlédněte

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek