Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
pěstování aloe vera
Každý člověk by měl mít u sebe doma rostlinu zvanou aloe vera. (foto: 123RF)

07. 10. 2021

Aloe vera se v posledních letech stala nedílnou součástí domácností. A nemůžeme se tomu divit. Je to nejen ostřílený bojovník proti popáleninám, ale také ulevuje od nehezkého akné. Než přejdeme k pěstování aloe vera, prozradíme si výhody. Mezi další zdravotní benefity rostliny patří například: 

  • Posílení přirozené obranyschopnosti člověka.  
  • Podporuje činnost trávicího traktu. 
  • Ulevuje ženám od bolestivé menstruace.  
  • Pročišťuje organismus.  
  • Působí jako přírodní antioxidant.  
  • Udržuje normální hladinu cukru v krvi.  

I když se zatím jeví tato rostlinka jako opravdový fenomén, ve skutečnosti se nejedná o všelék. Ulevuje od řady zdravotních problémů, na druhou stranu si neumí poradit se vším (ostatně to žádná bylinka nebo rostlina podobného typu). Přesto všechno se vyplatí aloe vera pěstovat. Jak na to? 

Zvolte vhodný substrát 

Jelikož mluvíme o takzvané sukulentní rostlině, je důležité, abyste ji zasadili do vhodného substrátu. Ideální je ten, který je dobře propustný. Když bude složen z jednoho dílu dobře uleželého kompostu, z dílu listové půdy a z dílu písku, bude to naprosto ideální složení pro bezproblémový růst rostliny.  

I když jí dopřejete takto vyvážený a přínosný substrát, nezapomeňte ji přihnojovat, ale to pouze ve vegetačním období. V zimě se naopak od hnojení distancujte.  

Chce světlo 

Aloe vera není na pěstování nijak náročná. Vyžaduje kromě pravidelné zálivky prakticky jenom světlo a sluneční paprsky. Je však dobré ji sledovat, protože přímé sluneční paprsky ji mohou popálit, respektive pod jejich tíhou může začít hnědnout.  

Mimochodem, pokud vám rostlina začne hnědnout, neznamená to, že ji musíte vyhodit. Jen se jí na daném stanovišti nelíbí. Buďto jí vadí přímé sluneční paprsky, nebo je na vině průvan, který jí nedává klidu. Proto ji přesuňte na jiné stanoviště a uvidíte, jak se jí brzy navrátí její krása a půvab.  

K TÉMATU  Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Jak je to s přesazováním rostliny? 

Rádi byste rostlinu přesadili? Přesazování je nedílnou součástí péče o pokojové rostliny a i aloe vera je zapotřebí jednou za čas přesadit. Abyste rostlině spíše neublížili, než jí prospěli, doporučujeme následující: 

  • Ze všeho nejdříve zakryjeme drenážní otvor květináře, a to drobnými kamínky nebo perlitem. Poté zhruba do třetiny nasypeme hrubozrnný písek. 
  • Následuje oddělení nových výhonků aloe vera – jednotlivé části aloe by neměly mít žádné nové výhonky, proto si dejte tu práci a nové zcela odstraňte.  
  • Výhonky velké kolem deseti centimetrů mají většinou vlastní kořenový systém, což znamená, že jsou na vlastní růst už připraveny.  
  • Výhonky se oddělují zpravidla ostrým nožem a s velkou dávkou trpělivosti. Většinou totiž bývá spojen s hlavní rostlinkou a pouze opatrným řezem ho neporušíte stejně jako hlavní rostlinu.  

Vyrobte si z aloe gel nebo krém na pupínky 

Pěstování stejně jako přesazování aloe vera není ničím složitým nebo těžkým. Právě naopak. Pokud patříte k milovníkům přírody a veškeré zdravotní nebo kosmetické nedokonalosti léčíte babskými radami, z vypěstované rostliny si můžete v pomyslné další fázi vypěstovat krém na pupínky nebo gel, kterým budete natírat například popálená místa.  

Z aloe vera si však lze připravit řadu dalších produktů, například sirup. Díky jeho popíjení se významně uleví trávicímu traktu, jak již bylo zmíněno. Navíc se jeho konzumací může předcházet vzniku srdečních onemocnění nebo chorobám ledvin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité.
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?

Výběr článků

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.

Nepřehlédněte

Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek