Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
orchideje
Při pěstování orchidejí může dojít k celé spoustě chyb. (foto: 123RF)

28. 05. 2021

Pokud patříte k pěstitelům orchideje, nabízí se otázka, zdali se také nedopouštíte nějaké chyby při jejím pěstování. Splést se mohou nejen začínající pěstitelé pokojových rostlin, ale také ostřílení jedinci, kteří si dokážou poradit s každou květinou, kterou si přenesou přes práh. Shrňme si několik základních chyb, ať víme, před čím být na pozoru.  

Není orchidej jako orchidej 

I když se všechny druhy orchidejí zdají být stejně elegantními rostlinami, je mezi jednotlivými druhy velký rozdíl. A to je třeba si uvědomit. Není orchidej jako orchidej čili je chybné házet všechny tyto krásky do jednoho pytle.  

Každý jednotlivý druh se většinou liší místem, odkud pochází. A právě to má vliv na jeho způsob pěstování. Zatímco druhy jako Cattleya nebo Cymbidium jsou zvyklé na větší výkyvy teplot, tudíž mohou sídlit na okenním parapetu, kde sem tam větráte, jiné druhy nejsou zvyklé na chladnější podmínky a potřebují trochu specifičtější péči.  

Chybujeme také v zalévání 

Nejen nesprávným umístěním rostliny nebo nesprávnou péčí o rostlinu chybujeme. Chyb se dopouštíme i při zalévání orchidejí. Od ostatních pokojových rostlin jsme zvyklí zalévat je do shora do květináče. Jiným zase vodu doplňujeme do misky pod květináč. Pokud takto budeme přistupovat i k orchidejím, dlouho nám nevydrží.  

Tou vůbec první zásadou v příručce pro pěstitelé orchidejí je “ORCHIDEJ NIKDY NESMÍ STÁT VE VODĚ”. A na to při zalévání myslete. Rostlina se většinou zalije, ve vodě se chvíli nechá stát, dokud se dostatečně nenapije, posléze se však voda vylévá.  

Při úklidu tak veškeré své orchideje přeneste do koupelny, dejte jim napít a dokončete úklid. Za tu dobu se dostatečně napijí. Vy pak vodu vylijete a na okenní parapety je umístíte už po zálivce. Takto pak postupujte zase za týden. 

K TÉMATU  Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zalévejte pouze měkkou vodou 

A když už jsme u toho zalévání – nezalévejte orchideje tvrdou vodou. Tu nemají zrovna v lásce. Je důležité, aby voda byla chvíli odstátá čili měkká. Pokud byste ji zalili vodou z kohoutku, vznikne na kořenech solný povlak, který rostlině škodí.  

Na zalévání můžete využít také dešťovou vodu, pokud ji na zahradě “chytáte” do kádí.  

Až příliš mnoho hnojiva 

Řada pěstitelů orchideje hnojí. A na tom není nic špatného. Hnojivo rostlinám obecně prosperuje, tedy pokud se to s ním nepřehání. Tím se dostáváme k další chybě, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, a sice příliš tuto elegantní květinu obvykle sídlící na okenním parapetu hnojíme.  

Ve zmiňované příručce pro pěstitele se sice píše, že bez dostatku živin rostlina nekvete a zakrní, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Pokud budete hnojit nadmíru, květů se také nedočkáte. Spíše se květy zakrní a jediné, co bude růst jako divé, budou listy.  

Nevhodný substrát 

Stejně velkou chybou je nekvalitní substrát, ve kterém rostlinu pěstujeme. Orchideje zásadně pěstujeme v zemině, která je určena ryze pro ně. Nevhodné jsou substráty určené pokojovým rostlinám. Ty nemají vyhovující složení.  

To, že rostlině nevyhovuje substrát, ve kterém roste, zjistíte jednoduše – od spodní části začnou listy žloutnout a odpadávat. Pokud je zrovna začátek vegetace, rostlinu přesaďte v každém případě, i když známky žloutnutí zatím nevykazuje. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Trápí vás posledních několik kilogramů, které chcete ještě do léta zhubnout? Pak je načase požádat o pomoc bylinky. Právě ty jsou zelenými pomocníky, kteří při hubnutí zaručeně pomůžou. Otázkou zůstává, jaké konkrétní bylinky podporují hubnutí a ze kterých si tedy udělat čaj?
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
Zdena Studénková, proslulá svými rolemi v pohádkách a filmech jako "Panna a netvor" či "Anděl s ďáblem v těle", dnes slaví 70. narozeniny. Herečka, která si získala srdce diváků v Česku i na Slovensku, je symbolem ženskosti a smyslnosti. Přesně takovou ji známe i z komedie "S tebou mě baví svět"
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.

Výběr článků

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.

Nepřehlédněte

Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek