Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
orchideje
Při pěstování orchidejí může dojít k celé spoustě chyb. (foto: 123RF)

28. 05. 2021

Pokud patříte k pěstitelům orchideje, nabízí se otázka, zdali se také nedopouštíte nějaké chyby při jejím pěstování. Splést se mohou nejen začínající pěstitelé pokojových rostlin, ale také ostřílení jedinci, kteří si dokážou poradit s každou květinou, kterou si přenesou přes práh. Shrňme si několik základních chyb, ať víme, před čím být na pozoru.  

Není orchidej jako orchidej 

I když se všechny druhy orchidejí zdají být stejně elegantními rostlinami, je mezi jednotlivými druhy velký rozdíl. A to je třeba si uvědomit. Není orchidej jako orchidej čili je chybné házet všechny tyto krásky do jednoho pytle.  

Každý jednotlivý druh se většinou liší místem, odkud pochází. A právě to má vliv na jeho způsob pěstování. Zatímco druhy jako Cattleya nebo Cymbidium jsou zvyklé na větší výkyvy teplot, tudíž mohou sídlit na okenním parapetu, kde sem tam větráte, jiné druhy nejsou zvyklé na chladnější podmínky a potřebují trochu specifičtější péči.  

Chybujeme také v zalévání 

Nejen nesprávným umístěním rostliny nebo nesprávnou péčí o rostlinu chybujeme. Chyb se dopouštíme i při zalévání orchidejí. Od ostatních pokojových rostlin jsme zvyklí zalévat je do shora do květináče. Jiným zase vodu doplňujeme do misky pod květináč. Pokud takto budeme přistupovat i k orchidejím, dlouho nám nevydrží.  

Tou vůbec první zásadou v příručce pro pěstitelé orchidejí je “ORCHIDEJ NIKDY NESMÍ STÁT VE VODĚ”. A na to při zalévání myslete. Rostlina se většinou zalije, ve vodě se chvíli nechá stát, dokud se dostatečně nenapije, posléze se však voda vylévá.  

Při úklidu tak veškeré své orchideje přeneste do koupelny, dejte jim napít a dokončete úklid. Za tu dobu se dostatečně napijí. Vy pak vodu vylijete a na okenní parapety je umístíte už po zálivce. Takto pak postupujte zase za týden. 

K TÉMATU  Jak pěstovat balkónovky aneb velký přehled pravidel

Zalévejte pouze měkkou vodou 

A když už jsme u toho zalévání – nezalévejte orchideje tvrdou vodou. Tu nemají zrovna v lásce. Je důležité, aby voda byla chvíli odstátá čili měkká. Pokud byste ji zalili vodou z kohoutku, vznikne na kořenech solný povlak, který rostlině škodí.  

Na zalévání můžete využít také dešťovou vodu, pokud ji na zahradě “chytáte” do kádí.  

Až příliš mnoho hnojiva 

Řada pěstitelů orchideje hnojí. A na tom není nic špatného. Hnojivo rostlinám obecně prosperuje, tedy pokud se to s ním nepřehání. Tím se dostáváme k další chybě, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, a sice příliš tuto elegantní květinu obvykle sídlící na okenním parapetu hnojíme.  

Ve zmiňované příručce pro pěstitele se sice píše, že bez dostatku živin rostlina nekvete a zakrní, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Pokud budete hnojit nadmíru, květů se také nedočkáte. Spíše se květy zakrní a jediné, co bude růst jako divé, budou listy.  

Nevhodný substrát 

Stejně velkou chybou je nekvalitní substrát, ve kterém rostlinu pěstujeme. Orchideje zásadně pěstujeme v zemině, která je určena ryze pro ně. Nevhodné jsou substráty určené pokojovým rostlinám. Ty nemají vyhovující složení.  

To, že rostlině nevyhovuje substrát, ve kterém roste, zjistíte jednoduše – od spodní části začnou listy žloutnout a odpadávat. Pokud je zrovna začátek vegetace, rostlinu přesaďte v každém případě, i když známky žloutnutí zatím nevykazuje. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá. Jestliže opravdu nemáte zájem o osobní setkání, musíte mu říci své stanovisko co nejdříve a nekompromisně. Jak?
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.

Výběr článků

Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.

Nepřehlédněte

Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek