Domů » Bydlení » Pěstování » Domácí přírodní hnojivo: Podpořte růst svých pokojových rostlin
Bydlení Pěstování

Domácí přírodní hnojivo: Podpořte růst svých pokojových rostlin

domácí přírodní hnojivo
Pokojové rostliny mohou růst rychlostí blesku. Stačí k tomu domácí přírodní hnojivo. (zdroj foto: ezy.cz)
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.

Důležitým faktorem pro správný růst pokojových rostlin je nejen domácí přírodní hnojivo, ale také sluneční svit a jeho intenzita. S tím bohužel mnoho nenaděláme, jsme závislí na naší zeměpisné poloze a přírodních podmínkách.

V zimě tak řada rostlin vyloženě trpí tím, že přirozené denní světlo je v zimě jen několik hodin denně, a za celou tu dobu ani nemusí slunce vykouknout zpoza mraků. A mnoho městských bytů je vinou zimní polohy slunce a okolní zástavby beznadějně temných.

Domácí přírodní hnojivo

Oč jsou přírodní podmínky pro rostliny krušnější, o to více péče bychom jim měli věnovat. Pokud se vám nechce kupovat drahé UV lampy, které by výpadek přirozeného denního světla nahradily, můžete rostlinám pomoci alespoň vhodným hnojivem.

Skvělé domácí přírodní hnojivo, které rostliny povzbudí v tmavých zimních měsících i na jaře předtím, než by měly vykvést, si můžete připravit i doma. Budete na něj potřebovat:

  • 1 l teplé vody
  • 15 g cukru krystal
  • 10 g kultivovaného živého kvásku nebo droždí

Pokud nemáte vodu ze studně, měli byste ji nejprve převařit. Chlorovaná voda z vodovodu totiž pochopitelně rostlinám nesvědčí. Vodu si zahřejte na teplotu mezi 30 a 40 stupni a rozmíchejte v ní nejprve cukr, pak také kvásek. Cukr je pro kvásek vítanou potravou. A kvásek zase vyrobí látky, které jsou výživné pro vaše rostliny.

Toto hnojivo byste měli během zimních měsíců používat zhruba jednou za čtyři týdny, před dobou květu jednou za deset dní. Hnojivo řeďte s vodou v poměru jedna ku pěti. Nezapomínejte, že kvásek časem zemře, a tak bude třeba připravit novou dávku hnojiva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost