Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 09. 2019

Nižší teploty jsou výhodou a krásy podzimu bonusem

Trénink v přírodě je závislý na počasí. Pro tělo je nižší teplota vzduchu lepší, než letní vedra. Dobře zvládnete i náročnější trénink, protože se tělo nebude přehřívat. Navíc běhat nebo cvičit v přírodě, kdy se barví listí do desítek odstínů, sluníčko jen tak trochu hřeje a svítí na nádhery babího léta, může být i romantické.

Správné oblečení je základem, ale pozor na déšť a vítr

Nepromoknout, neprofouknout. V létě vám stačila jedna tenká vrstva. Na podzim musíte hlídat počasí a vrstev na sebe obléct více. Lepší více vrstev než jedna silná. Když se oteplí nebo se zahřejete, můžete vždycky jednu sundat a na konci tréninku ji zase obléci. Nebude vám hrozit přehřátí nebo podchlazení.

Vybírejte materiály, které jsou prodyšné a dobře odvádějí pot. Na deštivé počasí vyzrajete s voděodolnými materiály. Pořiďte si nepromokavou obuv s protiskluzovou podrážkou. Předejdete zraněním, pádu nebo nachlazení.
Jak budou teploty klesat, nezapomeňte na čepici, rukavice a teplé ponožky. Pod kalhoty navlečte legíny nebo funkční punčocháče.

Bezpečnost především. Zkuste změnit dobu tréninku

Trénink v přírodě má s nastávajícím podzimem jednu nevýhodu, a to že se dříve stmívá. Pokud jste zvyklá chodit běhat například do parku, dobře se vybavte. Nebo si promyslete denní režim. Jestliže máte klouzavou pracovní dobu, můžete si třeba udělat delší pauzu a využít ji k tréninku.

Pokud to nejde a park či les vám připadá ve tmě rizikový, změňte prostory. Během školního roku jsou často do pozdního odpoledne otevřená venkovní hřiště. Nebo můžete proběhnout ulicemi do venkovní posilovny, které jsou už v mnoha městských parcích či vnitroblocích.

Jestliže část svého tréninku absolvujete v blízkosti vozovky, nezapomeňte na reflexní prvky na oblečení a na botách. Ostatně, to se hodí i během dne, když prší nebo je mlha.

K TÉMATU  Cvičení jógy v páru není nic jednoduchého. Tahle mladá žena se o tom s manželem přesvědčila na vlastní kůži! Pobavte se

Běžecké prázdniny zrelaxují tělo, pro začátečníky to ale neplatí

Pokud jste začala s tréninkem teprve letos, pokračujte. Režim, který jste si na jaře nastavila, nepřerušujte. Kdybyste si dala delší pauzu, už byste se k tréninku těžko vracela. Běžecké prázdniny také nepotřebují ti, kteří běhají celý rok jen aerobní zóně. Pokud ale absolvujete závody, na podzim byste měla zklidnit.

Odborníci doporučují dát si právě v této době běžecké prázdniny. Znamená to tři až čtyři týdny neběhat. Zaměstnat tělo jinou formou cvičení, která nebude zatěžovat dolní končetiny, a především relaxovat. Masážemi, saunou, vířivkou. Co takhle zajet si na pár dní do lázní. Zaplavat si a připravit se na další trénink v přírodě.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek