Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 09. 2019

Nižší teploty jsou výhodou a krásy podzimu bonusem

Trénink v přírodě je závislý na počasí. Pro tělo je nižší teplota vzduchu lepší, než letní vedra. Dobře zvládnete i náročnější trénink, protože se tělo nebude přehřívat. Navíc běhat nebo cvičit v přírodě, kdy se barví listí do desítek odstínů, sluníčko jen tak trochu hřeje a svítí na nádhery babího léta, může být i romantické.

Správné oblečení je základem, ale pozor na déšť a vítr

Nepromoknout, neprofouknout. V létě vám stačila jedna tenká vrstva. Na podzim musíte hlídat počasí a vrstev na sebe obléct více. Lepší více vrstev než jedna silná. Když se oteplí nebo se zahřejete, můžete vždycky jednu sundat a na konci tréninku ji zase obléci. Nebude vám hrozit přehřátí nebo podchlazení.

Vybírejte materiály, které jsou prodyšné a dobře odvádějí pot. Na deštivé počasí vyzrajete s voděodolnými materiály. Pořiďte si nepromokavou obuv s protiskluzovou podrážkou. Předejdete zraněním, pádu nebo nachlazení.
Jak budou teploty klesat, nezapomeňte na čepici, rukavice a teplé ponožky. Pod kalhoty navlečte legíny nebo funkční punčocháče.

Bezpečnost především. Zkuste změnit dobu tréninku

Trénink v přírodě má s nastávajícím podzimem jednu nevýhodu, a to že se dříve stmívá. Pokud jste zvyklá chodit běhat například do parku, dobře se vybavte. Nebo si promyslete denní režim. Jestliže máte klouzavou pracovní dobu, můžete si třeba udělat delší pauzu a využít ji k tréninku.

Pokud to nejde a park či les vám připadá ve tmě rizikový, změňte prostory. Během školního roku jsou často do pozdního odpoledne otevřená venkovní hřiště. Nebo můžete proběhnout ulicemi do venkovní posilovny, které jsou už v mnoha městských parcích či vnitroblocích.

Jestliže část svého tréninku absolvujete v blízkosti vozovky, nezapomeňte na reflexní prvky na oblečení a na botách. Ostatně, to se hodí i během dne, když prší nebo je mlha.

K TÉMATU  Na podzim nechte kožichy a kulichy doma, dokud nebudou mrazy. Slaďte oblečení s počasím

Běžecké prázdniny zrelaxují tělo, pro začátečníky to ale neplatí

Pokud jste začala s tréninkem teprve letos, pokračujte. Režim, který jste si na jaře nastavila, nepřerušujte. Kdybyste si dala delší pauzu, už byste se k tréninku těžko vracela. Běžecké prázdniny také nepotřebují ti, kteří běhají celý rok jen aerobní zóně. Pokud ale absolvujete závody, na podzim byste měla zklidnit.

Odborníci doporučují dát si právě v této době běžecké prázdniny. Znamená to tři až čtyři týdny neběhat. Zaměstnat tělo jinou formou cvičení, která nebude zatěžovat dolní končetiny, a především relaxovat. Masážemi, saunou, vířivkou. Co takhle zajet si na pár dní do lázní. Zaplavat si a připravit se na další trénink v přírodě.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.
V každém věku se ženám nebo mužům může na obličeji objevit akné. Mnozí to pak snášejí s velkou nelibostí a o to hůř jim je, pokud po akné na pokožce zůstanou jizvy, které jsou důsledkem jeho nesprávné nebo předčasné léčby.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.

Výběr článků

Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Nepřehlédněte

Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek