Pondělí , 27. 05. 2024

Valdemar

Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?

Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
předškolní děti
Jaké vlastnosti a schopnosti mají mít předškolní děti? (zdroj foto: www.pixaba.com)

24. 08. 2021

Otřepané fráze

Samozřejmě všichni víme, že děti předškolního věku musí umět pozdravit, samy se obléknout nebo se představit a vědět, kde bydlí. U zápisu se zkouší i další schopnosti dítěte – například poskládat skládačku, a podobně.

Pokud jste kvůli pandemii čínského viru měli i vy letos zápis pouze online, jistě jste dostali seznam toho, co by dítě mělo před nástupem do školy umět. No jo, ale to jsou základní věci. Kde máme základ sebeobsluhy, který bude nutně potřebovat. Kde máme sebevědomí?

Kroužky jsou fajn, ale…

Pokud už váš potomek chodil do nějakého kroužku, může to být výhodou. Je zvyklý, že je potřeba být v určitý čas na určitém místě, a zřejmě se tam také trochu osamostatnil. Abyste mu do života co nejvíce pomohli, je ale potřeba, aby si vše potřebné ke kroužku chystal sám. Nechte mu dostatečný čas, třeba den dopředu, a pouze zkontrolujte, zda má nachystané převlečení nebo potřeby. Nekárejte, pouze jej poproste, aby se zamyslelo nad tím, co chybí. Kroužky jsou skvělý výcvik k samostatnosti, ale pouze v případě, že dítěti dovolíte, aby se zapojilo.

Co umím doma, to mi pomůže v samostatnosti

Předškolní děti byste měli postupně učit, ať zvládají naprosto samy některé úkony. Nemusíte je pokaždé chválit, ale než si dovednost zautomatizují, hodí se to. Potěší je, když uvidíte, jak se snaží. Později toho na ně nebude moc a až přijde školní docházka a s ní nové zodpovědnosti a nutnost samostatné sebeobsluhy, budou v klidu a pohodě.

Prádlo do skříně dávám sám

Dítě tak postupně veďte k tomu, aby si bez vašeho dohledu a naprosto samostatně dokázalo například uklidit všechno čisté a vyžehlené oblečení zpět do své skříně. Nechte mu čas, kdy mu do pokoje vložíte koš s jeho čistým prádlem, a ono si jej pomalu a samo uklidí zpět do skříně. Nedokonalosti nekárejte, snažte se mu vysvětlit, proč je třeba, aby bylo oblečení pěkně poskládáno.

K TÉMATU  Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Dokážu prostřít pro všechny. Nachystám svačinu

V rámci stolování je samozřejmostí, že dítě samo dokáže prostřít pro všechny členy domácnosti. Někdy jej nechte, aby nachystalo třeba svačinu nebo večerní jídlo samo, podle svých schopností. Samozřejmě nejen pro sebe, ale i pro ostatní členy domácnosti. Zejména v létě, kdy je dostatek čerstvé lokální zeleniny, to dokáže velmi snadno. Poté si dítě uklidí samo talíř a zamete pod svým jídelním místem.

Předškolní děti by měly často vyklízet myčku. Samozřejmě ostré předměty budete mít na starost vy, ale zbytek již zvládne samo. Čisté nádobí může nechávat na kuchyňské lince, protože ještě nedosáhne do vrchních skříněk.

Sám se umyju, učešu a převleču

Samostatná hygiena je další výhrou do života. Vyčistit si zuby, umýt se, učesat a převléknout, to by měla být v předškolním věku samozřejmost. Dítěti pak jen zuby dočistěte a případně mu pomozte s opláchnutím vlasů od šampónu. Když se pak ocitne třeba ve škole v přírodě, nemusí se obávat, že to nezvládne.

Předškolní děti zvládnou udělat někomu radost

Mezi další schopnosti dítěte, které je třeba rozvíjet, je i sociální cítění. Když vidí, že je maminka unavená, mělo by být schopno nabídnout něco, co ji potěší. Nakreslit obrázek, vytvořit jí pro radost třeba DinoPark nebo klidně zoologickou zahradu z kostiček. Učte své děti, že je v pořádku, když se ke svým blízkým chovají mile. Zároveň si tak uvědomí, že nejsou středobodem vesmíru. Jejich sebevědomí přirozeně poroste.

Přejete si, aby dítě postupné osvojování těchto činností bavilo? Jděte jim příkladem! Pusťte si k domácím pracím veselou hudbu a udělejte si třeba mikrofon z vařečky. Zpívejte si. Předškolní děti budou přirozeně považovat „povinnosti“ jen za další hru.

K TÉMATU  Veselý vánoční animovaný film pro pobavení. Se svíčkami raději opatrně!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Jaro je oficiálně tady, a tak byste měli i ve své domácnosti navodit jarní atmosféru. K tomu vám perfektně poslouží několik jarních dekorací, co rozzáří váš interiér pastelovými barvami.
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Mít známého na výpomoc s hlídáním přijde vhod. Svěřit vaše malé dítě do jiných rukou můžete za předpokladu, že máte jistotu, že o ně bude dobře postaráno. Příkladem budiž tenhle chlapík, který místo sezení doma vezme holčičku na výlet na kole po skotské vrchovině. Trochu nečekaný adrenalinový výlet.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.

Výběr článků

Nechceme je, bojujeme proti nim a stejně před nimi neutečeme. Vrásky už jednoduše patří k životu každého člověka, ovšem u někoho se objeví dřív a u jiných později. I když jejich přítomnost je zcela nevyhnutelná, pořád existují cesty, jak jim předcházet anebo zmírnit podobu těch, které se usídlily na naší tváři. Co zabírá na vrásky v každém věku?
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Používáte doma tuhé mýdlo? Pak nás nechte hádat: jen si s ním myjete ruce a o dalších možnostech jeho využití nemáte ani tušení, že? My vám ukážeme, že tuhé mýdlo rozhodně nemusí sloužit jen k tomuto účelu, ale že má v domácnosti daleko rozsáhlejší využití.

Nepřehlédněte

Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek