Domů » Rodina » Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?
Rodina

Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?

předškolní děti
Jaké vlastnosti a schopnosti mají mít předškolní děti? (zdroj foto: www.pixaba.com)
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?

Otřepané fráze

Samozřejmě všichni víme, že děti předškolního věku musí umět pozdravit, samy se obléknout nebo se představit a vědět, kde bydlí. U zápisu se zkouší i další schopnosti dítěte – například poskládat skládačku, a podobně.

Pokud jste kvůli pandemii čínského viru měli i vy letos zápis pouze online, jistě jste dostali seznam toho, co by dítě mělo před nástupem do školy umět. No jo, ale to jsou základní věci. Kde máme základ sebeobsluhy, který bude nutně potřebovat. Kde máme sebevědomí?

Kroužky jsou fajn, ale…

Pokud už váš potomek chodil do nějakého kroužku, může to být výhodou. Je zvyklý, že je potřeba být v určitý čas na určitém místě, a zřejmě se tam také trochu osamostatnil. Abyste mu do života co nejvíce pomohli, je ale potřeba, aby si vše potřebné ke kroužku chystal sám. Nechte mu dostatečný čas, třeba den dopředu, a pouze zkontrolujte, zda má nachystané převlečení nebo potřeby. Nekárejte, pouze jej poproste, aby se zamyslelo nad tím, co chybí. Kroužky jsou skvělý výcvik k samostatnosti, ale pouze v případě, že dítěti dovolíte, aby se zapojilo.

Co umím doma, to mi pomůže v samostatnosti

Předškolní děti byste měli postupně učit, ať zvládají naprosto samy některé úkony. Nemusíte je pokaždé chválit, ale než si dovednost zautomatizují, hodí se to. Potěší je, když uvidíte, jak se snaží. Později toho na ně nebude moc a až přijde školní docházka a s ní nové zodpovědnosti a nutnost samostatné sebeobsluhy, budou v klidu a pohodě.

Prádlo do skříně dávám sám

Dítě tak postupně veďte k tomu, aby si bez vašeho dohledu a naprosto samostatně dokázalo například uklidit všechno čisté a vyžehlené oblečení zpět do své skříně. Nechte mu čas, kdy mu do pokoje vložíte koš s jeho čistým prádlem, a ono si jej pomalu a samo uklidí zpět do skříně. Nedokonalosti nekárejte, snažte se mu vysvětlit, proč je třeba, aby bylo oblečení pěkně poskládáno.

Dokážu prostřít pro všechny. Nachystám svačinu

V rámci stolování je samozřejmostí, že dítě samo dokáže prostřít pro všechny členy domácnosti. Někdy jej nechte, aby nachystalo třeba svačinu nebo večerní jídlo samo, podle svých schopností. Samozřejmě nejen pro sebe, ale i pro ostatní členy domácnosti. Zejména v létě, kdy je dostatek čerstvé lokální zeleniny, to dokáže velmi snadno. Poté si dítě uklidí samo talíř a zamete pod svým jídelním místem.

Předškolní děti by měly často vyklízet myčku. Samozřejmě ostré předměty budete mít na starost vy, ale zbytek již zvládne samo. Čisté nádobí může nechávat na kuchyňské lince, protože ještě nedosáhne do vrchních skříněk.

Sám se umyju, učešu a převleču

Samostatná hygiena je další výhrou do života. Vyčistit si zuby, umýt se, učesat a převléknout, to by měla být v předškolním věku samozřejmost. Dítěti pak jen zuby dočistěte a případně mu pomozte s opláchnutím vlasů od šampónu. Když se pak ocitne třeba ve škole v přírodě, nemusí se obávat, že to nezvládne.

Předškolní děti zvládnou udělat někomu radost

Mezi další schopnosti dítěte, které je třeba rozvíjet, je i sociální cítění. Když vidí, že je maminka unavená, mělo by být schopno nabídnout něco, co ji potěší. Nakreslit obrázek, vytvořit jí pro radost třeba DinoPark nebo klidně zoologickou zahradu z kostiček. Učte své děti, že je v pořádku, když se ke svým blízkým chovají mile. Zároveň si tak uvědomí, že nejsou středobodem vesmíru. Jejich sebevědomí přirozeně poroste.

Přejete si, aby dítě postupné osvojování těchto činností bavilo? Jděte jim příkladem! Pusťte si k domácím pracím veselou hudbu a udělejte si třeba mikrofon z vařečky. Zpívejte si. Předškolní děti budou přirozeně považovat „povinnosti“ jen za další hru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!