Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?

Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
předškolní děti
Jaké vlastnosti a schopnosti mají mít předškolní děti? (zdroj foto: www.pixaba.com)

24. 08. 2021

Otřepané fráze

Samozřejmě všichni víme, že děti předškolního věku musí umět pozdravit, samy se obléknout nebo se představit a vědět, kde bydlí. U zápisu se zkouší i další schopnosti dítěte – například poskládat skládačku, a podobně.

Pokud jste kvůli pandemii čínského viru měli i vy letos zápis pouze online, jistě jste dostali seznam toho, co by dítě mělo před nástupem do školy umět. No jo, ale to jsou základní věci. Kde máme základ sebeobsluhy, který bude nutně potřebovat. Kde máme sebevědomí?

Kroužky jsou fajn, ale…

Pokud už váš potomek chodil do nějakého kroužku, může to být výhodou. Je zvyklý, že je potřeba být v určitý čas na určitém místě, a zřejmě se tam také trochu osamostatnil. Abyste mu do života co nejvíce pomohli, je ale potřeba, aby si vše potřebné ke kroužku chystal sám. Nechte mu dostatečný čas, třeba den dopředu, a pouze zkontrolujte, zda má nachystané převlečení nebo potřeby. Nekárejte, pouze jej poproste, aby se zamyslelo nad tím, co chybí. Kroužky jsou skvělý výcvik k samostatnosti, ale pouze v případě, že dítěti dovolíte, aby se zapojilo.

Co umím doma, to mi pomůže v samostatnosti

Předškolní děti byste měli postupně učit, ať zvládají naprosto samy některé úkony. Nemusíte je pokaždé chválit, ale než si dovednost zautomatizují, hodí se to. Potěší je, když uvidíte, jak se snaží. Později toho na ně nebude moc a až přijde školní docházka a s ní nové zodpovědnosti a nutnost samostatné sebeobsluhy, budou v klidu a pohodě.

Prádlo do skříně dávám sám

Dítě tak postupně veďte k tomu, aby si bez vašeho dohledu a naprosto samostatně dokázalo například uklidit všechno čisté a vyžehlené oblečení zpět do své skříně. Nechte mu čas, kdy mu do pokoje vložíte koš s jeho čistým prádlem, a ono si jej pomalu a samo uklidí zpět do skříně. Nedokonalosti nekárejte, snažte se mu vysvětlit, proč je třeba, aby bylo oblečení pěkně poskládáno.

K TÉMATUCo dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Dokážu prostřít pro všechny. Nachystám svačinu

V rámci stolování je samozřejmostí, že dítě samo dokáže prostřít pro všechny členy domácnosti. Někdy jej nechte, aby nachystalo třeba svačinu nebo večerní jídlo samo, podle svých schopností. Samozřejmě nejen pro sebe, ale i pro ostatní členy domácnosti. Zejména v létě, kdy je dostatek čerstvé lokální zeleniny, to dokáže velmi snadno. Poté si dítě uklidí samo talíř a zamete pod svým jídelním místem.

Předškolní děti by měly často vyklízet myčku. Samozřejmě ostré předměty budete mít na starost vy, ale zbytek již zvládne samo. Čisté nádobí může nechávat na kuchyňské lince, protože ještě nedosáhne do vrchních skříněk.

Sám se umyju, učešu a převleču

Samostatná hygiena je další výhrou do života. Vyčistit si zuby, umýt se, učesat a převléknout, to by měla být v předškolním věku samozřejmost. Dítěti pak jen zuby dočistěte a případně mu pomozte s opláchnutím vlasů od šampónu. Když se pak ocitne třeba ve škole v přírodě, nemusí se obávat, že to nezvládne.

Předškolní děti zvládnou udělat někomu radost

Mezi další schopnosti dítěte, které je třeba rozvíjet, je i sociální cítění. Když vidí, že je maminka unavená, mělo by být schopno nabídnout něco, co ji potěší. Nakreslit obrázek, vytvořit jí pro radost třeba DinoPark nebo klidně zoologickou zahradu z kostiček. Učte své děti, že je v pořádku, když se ke svým blízkým chovají mile. Zároveň si tak uvědomí, že nejsou středobodem vesmíru. Jejich sebevědomí přirozeně poroste.

Přejete si, aby dítě postupné osvojování těchto činností bavilo? Jděte jim příkladem! Pusťte si k domácím pracím veselou hudbu a udělejte si třeba mikrofon z vařečky. Zpívejte si. Předškolní děti budou přirozeně považovat „povinnosti“ jen za další hru.

K TÉMATUNejoblíbenější večerníčky, na které vzpomínáme dodnes. Pamatujete si je?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?

Nepřehlédněte

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek