Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Předškolní děti by měly zvládat pár hlavních úkonů. Jakých?

Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
předškolní děti
Jaké vlastnosti a schopnosti mají mít předškolní děti? (zdroj foto: www.pixaba.com)

24. 08. 2021

Otřepané fráze

Samozřejmě všichni víme, že děti předškolního věku musí umět pozdravit, samy se obléknout nebo se představit a vědět, kde bydlí. U zápisu se zkouší i další schopnosti dítěte – například poskládat skládačku, a podobně.

Pokud jste kvůli pandemii čínského viru měli i vy letos zápis pouze online, jistě jste dostali seznam toho, co by dítě mělo před nástupem do školy umět. No jo, ale to jsou základní věci. Kde máme základ sebeobsluhy, který bude nutně potřebovat. Kde máme sebevědomí?

Kroužky jsou fajn, ale…

Pokud už váš potomek chodil do nějakého kroužku, může to být výhodou. Je zvyklý, že je potřeba být v určitý čas na určitém místě, a zřejmě se tam také trochu osamostatnil. Abyste mu do života co nejvíce pomohli, je ale potřeba, aby si vše potřebné ke kroužku chystal sám. Nechte mu dostatečný čas, třeba den dopředu, a pouze zkontrolujte, zda má nachystané převlečení nebo potřeby. Nekárejte, pouze jej poproste, aby se zamyslelo nad tím, co chybí. Kroužky jsou skvělý výcvik k samostatnosti, ale pouze v případě, že dítěti dovolíte, aby se zapojilo.

Co umím doma, to mi pomůže v samostatnosti

Předškolní děti byste měli postupně učit, ať zvládají naprosto samy některé úkony. Nemusíte je pokaždé chválit, ale než si dovednost zautomatizují, hodí se to. Potěší je, když uvidíte, jak se snaží. Později toho na ně nebude moc a až přijde školní docházka a s ní nové zodpovědnosti a nutnost samostatné sebeobsluhy, budou v klidu a pohodě.

Prádlo do skříně dávám sám

Dítě tak postupně veďte k tomu, aby si bez vašeho dohledu a naprosto samostatně dokázalo například uklidit všechno čisté a vyžehlené oblečení zpět do své skříně. Nechte mu čas, kdy mu do pokoje vložíte koš s jeho čistým prádlem, a ono si jej pomalu a samo uklidí zpět do skříně. Nedokonalosti nekárejte, snažte se mu vysvětlit, proč je třeba, aby bylo oblečení pěkně poskládáno.

K TÉMATU  Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Dokážu prostřít pro všechny. Nachystám svačinu

V rámci stolování je samozřejmostí, že dítě samo dokáže prostřít pro všechny členy domácnosti. Někdy jej nechte, aby nachystalo třeba svačinu nebo večerní jídlo samo, podle svých schopností. Samozřejmě nejen pro sebe, ale i pro ostatní členy domácnosti. Zejména v létě, kdy je dostatek čerstvé lokální zeleniny, to dokáže velmi snadno. Poté si dítě uklidí samo talíř a zamete pod svým jídelním místem.

Předškolní děti by měly často vyklízet myčku. Samozřejmě ostré předměty budete mít na starost vy, ale zbytek již zvládne samo. Čisté nádobí může nechávat na kuchyňské lince, protože ještě nedosáhne do vrchních skříněk.

Sám se umyju, učešu a převleču

Samostatná hygiena je další výhrou do života. Vyčistit si zuby, umýt se, učesat a převléknout, to by měla být v předškolním věku samozřejmost. Dítěti pak jen zuby dočistěte a případně mu pomozte s opláchnutím vlasů od šampónu. Když se pak ocitne třeba ve škole v přírodě, nemusí se obávat, že to nezvládne.

Předškolní děti zvládnou udělat někomu radost

Mezi další schopnosti dítěte, které je třeba rozvíjet, je i sociální cítění. Když vidí, že je maminka unavená, mělo by být schopno nabídnout něco, co ji potěší. Nakreslit obrázek, vytvořit jí pro radost třeba DinoPark nebo klidně zoologickou zahradu z kostiček. Učte své děti, že je v pořádku, když se ke svým blízkým chovají mile. Zároveň si tak uvědomí, že nejsou středobodem vesmíru. Jejich sebevědomí přirozeně poroste.

Přejete si, aby dítě postupné osvojování těchto činností bavilo? Jděte jim příkladem! Pusťte si k domácím pracím veselou hudbu a udělejte si třeba mikrofon z vařečky. Zpívejte si. Předškolní děti budou přirozeně považovat „povinnosti“ jen za další hru.

K TÉMATU  Syndrom prázdného hnízda - jak se cítíme po odchodu dětí z domu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.

Nepřehlédněte

Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek