Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 03. 2022

1. Běhejte, kdy chcete

Když se vám extrémně nechce, nenuťte se. Když se vám nechce jenom trochu, přemluvte se a vyběhněte. Nemusíte běhat pětkrát ani čtyřikrát týdně, klidně postačí dvakrát nebo třikrát. Běhání je o radosti, vždyť se při něm vyplavují endorfiny. Má vás nabudit, pomoci utřídit si myšlenky, které vám nedají spát, vyčistit hlavu. Běh vám dává šanci cítit se dobře. Neběháte, protože musíte, běháte, protože chcete.

2. Běhejte, v čem chcete

Kupovat si běžecké boty, kalhoty, podprsenku a bundu za tisíce je nesmysl. Dokud nechcete běhat pravidelně skoro každý den a trénovat na půlmaraton nebo maraton, investovat nemusíte skoro do ničeho. Kvalitnější boty na běhání seženete už za tisíc korun a k tomu vám postačí sportovní podprsenka určená k aktivnějšímu sportování, kterou pořídíte i za pár stovek. Jestli si vezmete kalhoty, legíny, kraťasy, tričko, mikinu nebo bundu už je na vás. Můžete běhat i v teplákové soupravě za pár korun.

3. Běhejte, jak chcete

Začínáte s běháním? Pak možná prvních pár týdnů ani běhat nebudete. Možná půjdete jen svižnějším krokem. Po měsíci či dvou třeba zkusíte indiánský běh. Pět minut poběžíte, pět minut půjdete. Po třech měsících už poběžíte plynule ať chcete, nebo ne. Na běhání je totiž krásné to, že se viditelně a rychle zlepšujete.

Začínají vám sílit svaly na nohou. Máte pevnější lýtka. Přestáváte se zadýchávat při dobíhání tramvaje nebo autobusu. Chůze do schodů vám najednou také nedělá takový problém. A ještě můžete sníst, co chcete a nepřiberete. Ale když se vám zrovna běhat nechce, opět můžete místo běhu zvolit rychlou chůzi. Každý krok i každý pohyb se počítá, i když trvá třeba jen dvacet minut nebo půl hodinu. Nikde není psáno, jak dlouho musíte běhat. Nemusíte vůbec nic.

běhání
Nezáleží, na jak dlouho vyběhnete. (foto: pexels)

4. Běhejte, kde chcete

V zimě se vám do běhání nechce, protože je zima a klouže to. V létě je zase moc horko. No a na podzim může foukat vítr a na jaře zase prší. Je to jasné, k běhání venku se nedonutíte. V tom případě běhejte doma. Dívejte se přitom na televizi a zůstaňte v teple a suchu. Ne, není to blbost. V dnešní době relativně slušný běžecký trenažér pořídíte už od deseti tisíc korun. A to je výhodná investice, když si uvědomíte, že členství ve fitness centru vás vyjde ročně na deset tisíc korun i víc. Běžecký trenažér vám vydrží mnohem déle, a navíc kvůli běhání nemusíte nikam docházet ani dojíždět.

K TÉMATU  Single život? Ženy si ho užívají, ale pro muže může být peklem!

5. Běhejte, z jakéhokoliv důvodu chcete

Běháme, abychom shodily přebytečná kila. Běháme, abychom mohly jíst, co chceme. Běháme, protože nám to dělá dobře. Běháme, abychom měly lepší pocit. Běháme, protože nás to zbavuje stresu. Běháme, protože pak jsme šťastné. Běháme, protože je to náš koníček. Běháme z nejrůznějších důvodů.

Najděte si ten pravý i vy, ale pamatujte si, že musíte chtít běhat, ne se k tomu nutit. Spoustu žen začalo běhat kvůli postavě a zůstaly u toho dodnes, ačkoliv už dávno hubnout nechtějí. Běhání je životní styl, je to součást života, které se už nechtějí vzdát, protože věří, a moc dobře ví, že bez běhání bude jejich životu něco scházet. Nejenom pohyb, ale také radost, spokojenost, vitalita a kondička. Vždyť běhání je tak krásné. Pokud si ho takové umíme udělat a neřídíme se mýty, které běhání provází.

Mýty, kterým pořád věříme

Zapomeňte na to, co se o běhání říká. V běhání žádné zákony neplatí. Které mýty a předsudky patří k něm nejrozšířenějším?

  1. Běhat musíme minimálně 45 minut denně.
  2. V ideálním případě běháme kilometr pod sedm minut.
  3. Potřebujeme superkvalitní běžecké boty za tisíce korun, k tomu sportovní podprsenku, legíny, větrovku. To už čítá zhruba pět až osm tisíc korun.
  4. Běhat musíme pravidelně, jinak to nemá cenu.
  5. Pokud se pořádně nezpotíme, nemá to cenu.
  6. Když se nám běhat nechce, musíme se za každou cenu překonat.

Těchto šest mýtů bohatě stačí. Zapomeňte na ně. Klidně si je někam napište a vysmívejte se jim pokaždé, když vyběhnete jen na dvacet minut, ve starých běžeckých botách, které jste si pořídila ve výprodeji, a s časem 8:15 na kilometr.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

K TÉMATU  Červená řepa 3x jinak: Pochutnejte si na těchto podzimních salátech

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek