Středa , 29. 11. 2023

Zina

Nejoblíbenější české pohádky, které nesmí na Vánoce chybět

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
pohádky
Jaké české pohádky jsou vaše nejoblíbenější?

22. 12. 2022

Pohádky jsou určené pro děti, to však neznamená, že si je o Vánocích nemůže užít celá rodina. Naopak ty české klasiky zůstávají v našich srdcích prakticky celý život, a tak není divu, že především o svátcích trhají divácké televizní rekordy. Každý má přitom tu svou nejoblíbenější pohádku, bez které zkrátka Vánoce nejsou to pravé.

Nezapomeňte na seznam pohádek

Ještě než začnou svátky klidu a míru, podívejte se do programu, kdy vaše oblíbené pohádky v televizi dávají. Samozřejmě si je můžete pustit i ze záznamu, to však už nemá takové kouzlo. Nejtradičnějším postupem je zaškrtávání pohádek v tištěném TV programu, podle kterého se pak řídí celá rodina. Vy tak nikdy nezapomenete na žádnou z pohádek a můžete si podle jejich vysílacího času naplánovat veškeré dění ve vaší rodině.

Každý má tu svou

Zeptejte se dětí, kterou pohádku o Vánocích nechtějí prošvihnout. Každý si pak vyberte tu nejoblíbenější – a vy je pak budete sledovat všechny společně. Můžete si ze sledování televize udělat i společnou zábavu tím, že každý k té své pohádce připraví kvíz. Donutíte tak všechny členy rodiny pohádku skutečně sledovat a dávat pozor.

Ale teď už k těm našim českým nejlepším pohádkám.

Tři oříšky pro Popelku

Tato kouzelná česká pohádka je oblíbená nejen v českých domácnostech. Němci si Popelku dokonce tak trochu přivlastňují, jelikož byla natočená v koprodukci právě s Německem. Některé záběry se odehrávají na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Pohádku Tři oříšky pro Popelku však milují překvapivě i v Norsku, kde běží na Štědrý den v hlavní vysílací čas každý rok. Je to zkrátka pohádka světová.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pyšná princezna

Ačkoliv je tato pohádka černobílá a z roku 1952, stále patří k těm vůbec nejmilovanějším českým pohádkám vůbec. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že v době, kdy pohádka běžela v kinech, ji vidělo přes osm milionů diváků. Natáčela se na kouzelných českých místech, například na Panské skále, Dolském mlýně nebo také v Telči či na zámku Hluboká.

K TÉMATU  Na jaký film s dětmi o Vánocích do kina? Podívejte se na snímky, které se aktuálně promítají a které stojí za to!
Ukázka z pohádky Pyšná princezna (1952).

Hrátky s čertem

Pohádka s nádherným pojetím malovaných kulis a neotřelým smyslem pro humor vás dostane. Je natočená podle divadelní hry od Jana Drdy. Pohádkové kostýmy, které skvěle ladí s kulisami, jsou dílem výtvarníka Josefa Lady. I když se považuje za nejkrásnější pohádkovou princeznu Krasomila z Pyšné princezny, stejnou roli si tatáž herečka, Alena Vránová, střihla i zde.

S čerty nejsou žerty

Snad nejvíce oblíbená pohádka českých diváků právě o Vánocích. Natočená byla podle předlohy Boženy Němcové, poprvé se vysílala v televizi přímo na Štědrý den v roce 1986. A kdo by nemiloval spravedlivý, vtipný i romantický děj o pekle a Dorotě Máchalové? Na své si při sledování této pohádky přijdou děti i dospělí, kteří se i během roku baví jejími hláškami.

Nejlepší scénky z pohádky S čerty nejsou žerty (1985).

Lotrando a Zubejda

Předlohou pro pohádku z roku 1997 byla pohádka od Karla Čapka. Scénář zfilmované verze si vzal na starost Zdeněk Svěrák a poprvé diváky ohromila na Štědrý den v roce 1998. Příběh o tom, jak je důležitá radost ze života spolu se zajímavým prolínáním české dědiny a orientu se krásně spojuje s originálními filmovými písněmi.

Anděl Páně

Vůbec nejkrásnější vánoční pohádka z oblasti Kašperku a nádherné scenérie Šumavy uprostřed zimy vás uchvátí zejména díky skvělému obsazení. Anděl Petronel v podání Ivana Trojana a Jiří Dvořák jako čert Uriáš společně hrají neuvěřitelnou dvojici, která se prochází světem a snaží se napravit, co způsobili. Kompletní herecké obsazení je natolik skvělé, že pohádka musí zákonitě patřit k těm nejoblíbenějším. Anděl Páně je natočený ve dvou dílech, oba rozhodně stojí za to.

Anděl Páně (2005)

Princezna se zlatou hvězdou

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou z roku 1959 s Marií Kyselkovou a Josefem Zímou se vyznačuje nádhernými kostýmy, které umocňují kouzelnou atmosféru, tak svým naučným dějem. Nepostrádá nic z toho, co by správná pohádka měla mít – nechybí zde krásná princezna Lada, pohledný a spravedlivý princ Radovan, zlý král Kazisvět a moudrá chůva.

K TÉMATU  Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?

Byl jednou jeden král

Jan Werich byl velmi moudrý muž a jeho otisk je v této pohádce velmi viditelný. „Tatínku, já tě mám ráda, jako sůl.” Tenhle příběh zná snad úplně každý. Král Marušku za její slova vyžene, ale způsobí tím sobě i celému království jen samé trampoty. Ale jak už to v pohádkách bývá, vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Polské Zakopane je zimní království jako z pohádky. Takové chaty jinde nenajdete

Vánoční výzdoba: Jak v 8 krocích vykouzlit tu pravou atmosféru

Zdroje článku:
www.csfd.cz, www.kinobox.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!

Nepřehlédněte

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek