Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Nejoblíbenější české pohádky, které nesmí na Vánoce chybět

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
pohádky
Jaké české pohádky jsou vaše nejoblíbenější?

22. 12. 2022

Pohádky jsou určené pro děti, to však neznamená, že si je o Vánocích nemůže užít celá rodina. Naopak ty české klasiky zůstávají v našich srdcích prakticky celý život, a tak není divu, že především o svátcích trhají divácké televizní rekordy. Každý má přitom tu svou nejoblíbenější pohádku, bez které zkrátka Vánoce nejsou to pravé.

Nezapomeňte na seznam pohádek

Ještě než začnou svátky klidu a míru, podívejte se do programu, kdy vaše oblíbené pohádky v televizi dávají. Samozřejmě si je můžete pustit i ze záznamu, to však už nemá takové kouzlo. Nejtradičnějším postupem je zaškrtávání pohádek v tištěném TV programu, podle kterého se pak řídí celá rodina. Vy tak nikdy nezapomenete na žádnou z pohádek a můžete si podle jejich vysílacího času naplánovat veškeré dění ve vaší rodině.

Každý má tu svou

Zeptejte se dětí, kterou pohádku o Vánocích nechtějí prošvihnout. Každý si pak vyberte tu nejoblíbenější – a vy je pak budete sledovat všechny společně. Můžete si ze sledování televize udělat i společnou zábavu tím, že každý k té své pohádce připraví kvíz. Donutíte tak všechny členy rodiny pohádku skutečně sledovat a dávat pozor.

Ale teď už k těm našim českým nejlepším pohádkám.

Tři oříšky pro Popelku

Tato kouzelná česká pohádka je oblíbená nejen v českých domácnostech. Němci si Popelku dokonce tak trochu přivlastňují, jelikož byla natočená v koprodukci právě s Německem. Některé záběry se odehrávají na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Pohádku Tři oříšky pro Popelku však milují překvapivě i v Norsku, kde běží na Štědrý den v hlavní vysílací čas každý rok. Je to zkrátka pohádka světová.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pyšná princezna

Ačkoliv je tato pohádka černobílá a z roku 1952, stále patří k těm vůbec nejmilovanějším českým pohádkám vůbec. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že v době, kdy pohádka běžela v kinech, ji vidělo přes osm milionů diváků. Natáčela se na kouzelných českých místech, například na Panské skále, Dolském mlýně nebo také v Telči či na zámku Hluboká.

K TÉMATU  Vánoční interiér na všechny způsoby. Hřejivá domácí atmosféra svátků může mít různé podoby
Ukázka z pohádky Pyšná princezna (1952).

Hrátky s čertem

Pohádka s nádherným pojetím malovaných kulis a neotřelým smyslem pro humor vás dostane. Je natočená podle divadelní hry od Jana Drdy. Pohádkové kostýmy, které skvěle ladí s kulisami, jsou dílem výtvarníka Josefa Lady. I když se považuje za nejkrásnější pohádkovou princeznu Krasomila z Pyšné princezny, stejnou roli si tatáž herečka, Alena Vránová, střihla i zde.

S čerty nejsou žerty

Snad nejvíce oblíbená pohádka českých diváků právě o Vánocích. Natočená byla podle předlohy Boženy Němcové, poprvé se vysílala v televizi přímo na Štědrý den v roce 1986. A kdo by nemiloval spravedlivý, vtipný i romantický děj o pekle a Dorotě Máchalové? Na své si při sledování této pohádky přijdou děti i dospělí, kteří se i během roku baví jejími hláškami.

Nejlepší scénky z pohádky S čerty nejsou žerty (1985).

Lotrando a Zubejda

Předlohou pro pohádku z roku 1997 byla pohádka od Karla Čapka. Scénář zfilmované verze si vzal na starost Zdeněk Svěrák a poprvé diváky ohromila na Štědrý den v roce 1998. Příběh o tom, jak je důležitá radost ze života spolu se zajímavým prolínáním české dědiny a orientu se krásně spojuje s originálními filmovými písněmi.

Anděl Páně

Vůbec nejkrásnější vánoční pohádka z oblasti Kašperku a nádherné scenérie Šumavy uprostřed zimy vás uchvátí zejména díky skvělému obsazení. Anděl Petronel v podání Ivana Trojana a Jiří Dvořák jako čert Uriáš společně hrají neuvěřitelnou dvojici, která se prochází světem a snaží se napravit, co způsobili. Kompletní herecké obsazení je natolik skvělé, že pohádka musí zákonitě patřit k těm nejoblíbenějším. Anděl Páně je natočený ve dvou dílech, oba rozhodně stojí za to.

Anděl Páně (2005)

Princezna se zlatou hvězdou

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou z roku 1959 s Marií Kyselkovou a Josefem Zímou se vyznačuje nádhernými kostýmy, které umocňují kouzelnou atmosféru, tak svým naučným dějem. Nepostrádá nic z toho, co by správná pohádka měla mít – nechybí zde krásná princezna Lada, pohledný a spravedlivý princ Radovan, zlý král Kazisvět a moudrá chůva.

K TÉMATU  Legrační reakce dětí na zvířata v zoo. Žirafy, opice, lev nebo bobr umí pobavit, ale i vyděsit

Byl jednou jeden král

Jan Werich byl velmi moudrý muž a jeho otisk je v této pohádce velmi viditelný. „Tatínku, já tě mám ráda, jako sůl.” Tenhle příběh zná snad úplně každý. Král Marušku za její slova vyžene, ale způsobí tím sobě i celému království jen samé trampoty. Ale jak už to v pohádkách bývá, vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Polské Zakopane je zimní království jako z pohádky. Takové chaty jinde nenajdete

Vánoční výzdoba: Jak v 8 krocích vykouzlit tu pravou atmosféru

Zdroje článku:
www.csfd.cz, www.kinobox.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Jsou přítulní a mazliví, ale také je s nimi velká zábava. Nejlepší čtyřnohý přítel člověka občas předvádí skutečné psí kousky. Podívejte se na ty nejlepší.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.
Každý máme ve svém okolí někoho, pro koho je káva tématem číslo jedna. Ať už raději pijí ristretto, espresso nebo nadýchané cappuccino, jejich den bez šálku kvalitní kávy jako by ani nebyl. A co by je pod stromečkem mohlo potěšit víc než právě výběrová káva či předměty, se kterými svůj kávový rituál pozvednou na ještě vyšší úroveň?

Výběr článků

Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Nepřehlédněte

Asi každý z nás má nějakou tu pojistku. A zatímco si lidé nechávají běžně pojistit svůj majetek, dům, automobil nebo zdraví, celebrity si velmi často nechávají pojistit konkrétní části svého těla a rozhodně netroškaří.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek