Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Nejoblíbenější české pohádky, které nesmí na Vánoce chybět

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
pohádky
Jaké české pohádky jsou vaše nejoblíbenější?

22. 12. 2022

Pohádky jsou určené pro děti, to však neznamená, že si je o Vánocích nemůže užít celá rodina. Naopak ty české klasiky zůstávají v našich srdcích prakticky celý život, a tak není divu, že především o svátcích trhají divácké televizní rekordy. Každý má přitom tu svou nejoblíbenější pohádku, bez které zkrátka Vánoce nejsou to pravé.

Nezapomeňte na seznam pohádek

Ještě než začnou svátky klidu a míru, podívejte se do programu, kdy vaše oblíbené pohádky v televizi dávají. Samozřejmě si je můžete pustit i ze záznamu, to však už nemá takové kouzlo. Nejtradičnějším postupem je zaškrtávání pohádek v tištěném TV programu, podle kterého se pak řídí celá rodina. Vy tak nikdy nezapomenete na žádnou z pohádek a můžete si podle jejich vysílacího času naplánovat veškeré dění ve vaší rodině.

Každý má tu svou

Zeptejte se dětí, kterou pohádku o Vánocích nechtějí prošvihnout. Každý si pak vyberte tu nejoblíbenější – a vy je pak budete sledovat všechny společně. Můžete si ze sledování televize udělat i společnou zábavu tím, že každý k té své pohádce připraví kvíz. Donutíte tak všechny členy rodiny pohádku skutečně sledovat a dávat pozor.

Ale teď už k těm našim českým nejlepším pohádkám.

Tři oříšky pro Popelku

Tato kouzelná česká pohádka je oblíbená nejen v českých domácnostech. Němci si Popelku dokonce tak trochu přivlastňují, jelikož byla natočená v koprodukci právě s Německem. Některé záběry se odehrávají na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Pohádku Tři oříšky pro Popelku však milují překvapivě i v Norsku, kde běží na Štědrý den v hlavní vysílací čas každý rok. Je to zkrátka pohádka světová.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pyšná princezna

Ačkoliv je tato pohádka černobílá a z roku 1952, stále patří k těm vůbec nejmilovanějším českým pohádkám vůbec. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že v době, kdy pohádka běžela v kinech, ji vidělo přes osm milionů diváků. Natáčela se na kouzelných českých místech, například na Panské skále, Dolském mlýně nebo také v Telči či na zámku Hluboká.

K TÉMATU  Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?
Ukázka z pohádky Pyšná princezna (1952).

Hrátky s čertem

Pohádka s nádherným pojetím malovaných kulis a neotřelým smyslem pro humor vás dostane. Je natočená podle divadelní hry od Jana Drdy. Pohádkové kostýmy, které skvěle ladí s kulisami, jsou dílem výtvarníka Josefa Lady. I když se považuje za nejkrásnější pohádkovou princeznu Krasomila z Pyšné princezny, stejnou roli si tatáž herečka, Alena Vránová, střihla i zde.

S čerty nejsou žerty

Snad nejvíce oblíbená pohádka českých diváků právě o Vánocích. Natočená byla podle předlohy Boženy Němcové, poprvé se vysílala v televizi přímo na Štědrý den v roce 1986. A kdo by nemiloval spravedlivý, vtipný i romantický děj o pekle a Dorotě Máchalové? Na své si při sledování této pohádky přijdou děti i dospělí, kteří se i během roku baví jejími hláškami.

Nejlepší scénky z pohádky S čerty nejsou žerty (1985).

Lotrando a Zubejda

Předlohou pro pohádku z roku 1997 byla pohádka od Karla Čapka. Scénář zfilmované verze si vzal na starost Zdeněk Svěrák a poprvé diváky ohromila na Štědrý den v roce 1998. Příběh o tom, jak je důležitá radost ze života spolu se zajímavým prolínáním české dědiny a orientu se krásně spojuje s originálními filmovými písněmi.

Anděl Páně

Vůbec nejkrásnější vánoční pohádka z oblasti Kašperku a nádherné scenérie Šumavy uprostřed zimy vás uchvátí zejména díky skvělému obsazení. Anděl Petronel v podání Ivana Trojana a Jiří Dvořák jako čert Uriáš společně hrají neuvěřitelnou dvojici, která se prochází světem a snaží se napravit, co způsobili. Kompletní herecké obsazení je natolik skvělé, že pohádka musí zákonitě patřit k těm nejoblíbenějším. Anděl Páně je natočený ve dvou dílech, oba rozhodně stojí za to.

Anděl Páně (2005)

Princezna se zlatou hvězdou

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou z roku 1959 s Marií Kyselkovou a Josefem Zímou se vyznačuje nádhernými kostýmy, které umocňují kouzelnou atmosféru, tak svým naučným dějem. Nepostrádá nic z toho, co by správná pohádka měla mít – nechybí zde krásná princezna Lada, pohledný a spravedlivý princ Radovan, zlý král Kazisvět a moudrá chůva.

K TÉMATU  O tohle si letos napište Ježíškovi

Byl jednou jeden král

Jan Werich byl velmi moudrý muž a jeho otisk je v této pohádce velmi viditelný. „Tatínku, já tě mám ráda, jako sůl.” Tenhle příběh zná snad úplně každý. Král Marušku za její slova vyžene, ale způsobí tím sobě i celému království jen samé trampoty. Ale jak už to v pohádkách bývá, vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Polské Zakopane je zimní království jako z pohádky. Takové chaty jinde nenajdete

Vánoční výzdoba: Jak v 8 krocích vykouzlit tu pravou atmosféru

Zdroje článku:
www.csfd.cz, www.kinobox.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Nepřehlédněte

Crop top mikiny se těší nejen v této sezóně nesmírné popularitě. I když jsou samy o sobě extrémně módní, potřebujeme vědět, jak je kombinovat, abychom dosáhli požadovaného efektu. Proč je musíte mít?
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek