Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Každý za sebe? Muž za ženu, žena za muže. Kdo, za koho a kdy platí? Jak si poradit v nejrůznějších situacích?

V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Při placení dojít k nepříjemnému trapasu
zdroj: 123RF.com

14. 02. 2019

Stalo se mi to kdysi dávno. S kamarádkou jsme náhodně potkaly dva přátele. Chvilku jsme stáli na ulici, když vtom jeden z nich doslova řekl: „Pojďte na kafe, zveme vás.“ Když nastala chvíle placení, pánové si zaplatili každý tu svou kávu. A my – s podivným pocitem – jsme vytáhly svoje peněženky a zaplatily svou útratu.

Když vás pozve muž, platí on. Ale platí i na prvním rande?

Ženy dnes dosahují skoro stejných příjmů jako muži. Mnoho žen si je schopno zaplatit za sebe drink, večeři nebo dovolenou, nebo zaplatit i za muže. Pokud jdete na první schůzku, doporučuji, aby každý platil sám za sebe. Ideální je ujasnit si to už tehdy, když do restaurace přijdete a budete si objednávat. Nebo už tehdy, když se budete na schůzce domlouvat. Jednak nebudete trpět pocitem, že si můžete objednat nanejvýš vodu a kávu. Co kdyby protějšek došel k názoru, že jste si schválně dala to nejdražší, co tam mají jen proto, že účet vyrovná on.

Placení na rande může naznačovat, jak bude vypadat vaše potenciální manželství

Jestliže vám při dalším rande partner naznačí, že bude platit on, a to doslova, nebraňte se. Můžete to přijmout s prostým „děkuji“, nebo s poznámkou, že příště to bude „na vás“. Pokud se budete scházet déle, můžete se střídat. Jednou zaplatí on, jednou vy. Nebo on zaplatí konzumaci, vy koupíte lístky do kina. Po čase se můžete dohodnout, jak své finanční vztahy vyvážíte. Počítejte s tím, že jak si je nastavíte v období randění, takové budou i v dalších etapách vztahu.

Co když platíte stále a on se k ničemu nemá?

Také se může stát, že jednou zaplatíte a budete pak platit neustále. Když se muž nemá k tomu, aby na oplátku pozval vás, nebo se dokonce začne vymlouvat, že si zapomněl peněženku, kartu, nepotkal bankomat, zpozorněte. Může se stát, že jste potkala sice příjemného muže, ale budete váš vztah financovat výhradně vy. Prvním pokusem by mělo být otevřeně si o věci promluvit. Nejlépe co nejdříve, dokud nejste citově zainteresovaná. Naznačte mu, že příště platí on. A jestliže to dopadne stejně, nebo se dokonce urazí, skončete to. Finance jsou ve společném životě velmi důležité, a pokud se neshodnete na počátku vztahu, nemá cenu pokračovat.

K TÉMATU  Jak ušetřit za svatbu? Přinášíme vám 9 tipů

Na obchodní schůzce platí ten, kdo zve

Zde neplatí ani dohoda, ani nabídka muže, že účet zaplatí, pokud je pozvaným hostem. Je to stejné, jako by vám chtěl někdo platit, když ho pozvete domů na večírek. Placení útraty je povinností hostitele, který požádal druhou osobu o jeho čas. A za tento čas nabídl pohoštění na svůj účet. A to i tehdy, když schůzka nebyla právě úspěšná. Vyrovnání účtu by se totiž nikdy nemělo zakládat na výsledku schůzky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Nepřehlédněte

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek