Domů » Vztahy » Každý za sebe? Muž za ženu, žena za muže. Kdo, za koho a kdy platí? Jak si poradit v nejrůznějších situacích?
Při placení dojít k nepříjemnému trapasu
zdroj: 123RF.com
Vztahy Životní styl

Každý za sebe? Muž za ženu, žena za muže. Kdo, za koho a kdy platí? Jak si poradit v nejrůznějších situacích?

V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.

Stalo se mi to kdysi dávno. S kamarádkou jsme náhodně potkaly dva přátele. Chvilku jsme stáli na ulici, když vtom jeden z nich doslova řekl: „Pojďte na kafe, zveme vás.“ Když nastala chvíle placení, pánové si zaplatili každý tu svou kávu. A my – s podivným pocitem – jsme vytáhly svoje peněženky a zaplatily svou útratu.

Když vás pozve muž, platí on. Ale platí i na prvním rande?

Ženy dnes dosahují skoro stejných příjmů jako muži. Mnoho žen si je schopno zaplatit za sebe drink, večeři nebo dovolenou, nebo zaplatit i za muže. Pokud jdete na první schůzku, doporučuji, aby každý platil sám za sebe. Ideální je ujasnit si to už tehdy, když do restaurace přijdete a budete si objednávat. Nebo už tehdy, když se budete na schůzce domlouvat. Jednak nebudete trpět pocitem, že si můžete objednat nanejvýš vodu a kávu. Co kdyby protějšek došel k názoru, že jste si schválně dala to nejdražší, co tam mají jen proto, že účet vyrovná on.

Placení na rande může naznačovat, jak bude vypadat vaše potenciální manželství

Jestliže vám při dalším rande partner naznačí, že bude platit on, a to doslova, nebraňte se. Můžete to přijmout s prostým „děkuji“, nebo s poznámkou, že příště to bude „na vás“. Pokud se budete scházet déle, můžete se střídat. Jednou zaplatí on, jednou vy. Nebo on zaplatí konzumaci, vy koupíte lístky do kina. Po čase se můžete dohodnout, jak své finanční vztahy vyvážíte. Počítejte s tím, že jak si je nastavíte v období randění, takové budou i v dalších etapách vztahu.

Co když platíte stále a on se k ničemu nemá?

Také se může stát, že jednou zaplatíte a budete pak platit neustále. Když se muž nemá k tomu, aby na oplátku pozval vás, nebo se dokonce začne vymlouvat, že si zapomněl peněženku, kartu, nepotkal bankomat, zpozorněte. Může se stát, že jste potkala sice příjemného muže, ale budete váš vztah financovat výhradně vy. Prvním pokusem by mělo být otevřeně si o věci promluvit. Nejlépe co nejdříve, dokud nejste citově zainteresovaná. Naznačte mu, že příště platí on. A jestliže to dopadne stejně, nebo se dokonce urazí, skončete to. Finance jsou ve společném životě velmi důležité, a pokud se neshodnete na počátku vztahu, nemá cenu pokračovat.

Na obchodní schůzce platí ten, kdo zve

Zde neplatí ani dohoda, ani nabídka muže, že účet zaplatí, pokud je pozvaným hostem. Je to stejné, jako by vám chtěl někdo platit, když ho pozvete domů na večírek. Placení útraty je povinností hostitele, který požádal druhou osobu o jeho čas. A za tento čas nabídl pohoštění na svůj účet. A to i tehdy, když schůzka nebyla právě úspěšná. Vyrovnání účtu by se totiž nikdy nemělo zakládat na výsledku schůzky.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest