Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
proč doplňovat kolagen
Kolagen je nutné doplňovat v okamžiku, kdy se z těla začne vytrácet. (foto: 123rf.com)

12. 03. 2021

Proč doplňovat kolagen? Právě kolagen má vliv na pružnost a elasticitu naší pokožky. Nemyslete si však, že je součástí jenom naší pleti a pokožky – není to tak. Je obsažen prakticky ve všech částech našeho těla. Ukrývá se ve svalech, také v kloubech a v neposlední řadě také v zubech.

Jelikož stojí za fungováním životně důležitých procesů v lidském těle, je důležité ho doplnit, a to s pomocí doplňků stravy nebo s pomocí potravin, které kolagen obsahují.  

I když asi chápete, že kolagen je takovým strojem času a s jeho dostatkem můžete vypadat i o patnáct let mladší, přesto se ptáte, jak konkrétně nám přísun kolagenu prospívá. Například pokud je vám čerstvě třicet, vrásek se kolem očí mnoho nevyskytuje. Proto se ptáte, proč byste právě vy měli kolagen konzumovat buď ve formě doplňků, nebo ve formě potravin.  

Pro kvalitní spánek 

Již bylo zmíněno, že kolagen je klíčovou součástí našeho těla, která se podílí na bezproblémovém fungování různých procesů v těle. Nachází se v kloubech, svalech i zubech, mimo to však zkvalitňuje spánek.  

Spánek je pro člověka nadmíru důležitý. Nejen, že se během něj regenerují veškeré orgány a třídí se myšlenky a poznatky získané během dne, ale také to ovlivňuje naši soustředěnost, schopnost komunikovat a podobně. Zejména v pozdějším věku máme problémy se spánkem a dostatek kolagenu v těle to může vyřešit.  

kvalitní spánek
Kolagen zkvalitní náš spánek. (foto: 123rf.com)

Pro zdravé klouby, šlachy i chrupavky 

S přibývajícím věkem přichází také nesnesitelná bolest kloubů, šlach i chrupavek. Důvodem toho je těžké zaměstnání nebo jenom celková životní vyčerpanost. Opět lze i tomuto problému předejít pravidelným doplňováním kolagenu. Kolagen uleví jak těžce pracujícím, tak sportovcům, kteří taktéž namáhají klouby víc, než je zdrávo.  

Mimochodem, věděli jste, že z kolagenu se skládá až třicet procent bílkovin v lidském těle? Nedivte se proto tomu, že jeho postupné vytrácení se má tak šílený dopad na lidský organismus a jeho fungování.  

K TÉMATU  Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Proč doplňovat kolagen? Pro lepší trávení 

Máte pocit, že se s trávicím ústrojím něco děje? Necítíte se delší dobu dobře, bolí vás žaludek a myslíte si, že potraviny, které jste snědli, nebyly zrovna dobře stráveny? Problémy s trávením přichází také s postupem věku. Leckterá potravina trávicí trakt podráždí. Znovu však apelujeme na doplňování kolagenu, protože i tomuto problému může předcházet.  

Kolagen je obsažen i ve střevech. Umí zklidnit trávicí trakt, konkrétně pomáhá s opravou sliznic v trávicím traktu. Díky němu se jednotlivé pokrmy během dne lépe stravují a bolesti žaludku se nedostavují. 

Pro mladistvou pokožku 

Chcete si i v padesáti připadat jako ve třiceti? Chcete se tak nejen cítit, ale také tak vypadat? Jak již bylo zmíněno, kolagen stojí za pružností a elasticitou pokožky. S přibývajícím věkem se začíná z těla vytrácet (ztrácí se přibližně jedno procent ročně – u kuřáků je ztráta daleko vyšší a viditelnější). Proto kolagen začněte doplňovat.  

Díky pravidelné konzumaci kolagenu dojde k opětovanému navrácení mladistvé pokožky. Vrátí se elasticita i pružnost a najednou tak k i v padesáti budete vypadat jako ve dvaceti nebo třiceti. Kolagen umí snížit výskyt vrásek a také napíná pokožku v oblastí stehen. Zbavuje tak i celulitidy, která je nevítaným hostem v životě nejedné ženy. 

Další účinky kolagenu a proč ho doplňovat do těla: 

  • Zrychluje hojení po úrazech 
  • Umí léčit ekzémy i lupénku 
  • Léčí problémy s křečovými žilami 
  • Stimuluje růst svalů a obecně je šetří 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší pleťové masky pro suchou pleť. Hydratujte ji

Kruhy pod očima: Problém, se kterým jde bojovat. Jak?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.

Nepřehlédněte

Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek