Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
mužský hormon
Testosteron jako součást ženského těla? (foto: 123RF)

11. 10. 2021

11. 10. 2021

Testosteron u žen

Jak už bylo odhaleno, mužský pohlavní hormon testosteron má své zastoupení i v ženském těle. U mužů testosteron přirozeně vzniká ve varlatech. Ale u žen se tvoří zejména v kožních a tukových buňkách, nadledvinách a vaječnících. Stejně jako u mužů se i u žen začíná testosteron tvořit společně s estrogenem již v dospívání.

Oba pohlavní hormony (estrogen i testosteron) jsou součástí vývoje, přirozeného růstu, údržby a oprav tkání reprodukční soustavy. Mimo jiné mají i nezanedbatelný vliv na rozvoj tkání a kostí. Ženské tělo má schopnost proměnit testosteron na ženský pohlavní hormon estrogen, pokud ale produkuje testosteronu nadbytek, nestačí jej přeměnit v estrogen a může docházet k tzv. maskulinizaci (projevy mužských znaků, jakými jsou např. vousy).

Testosteron je vylučován především během spánku a proto nejvyšších hodnot dosahuje ráno po probuzení. Vyvážená hladina testosteronu v ženském těle je asi 7x nižší, než hladina testosteronu u mužů. Množství testosteronu v ženském těle je ovlivněno několika faktory. Jeho hladina závisí nejen na denní době a fázi menstruačního cyklu, ale také na věku. Kolem 20. roku mají ženy v těle testosteronu nejvíce. Po 30. roku začne jeho hladina přirozeně klesat. Po čtyřicítce s blížící se menopauzou klesne hladina testosteronu v ženském těle asi na 50 %. 

Nízká hladina testosteronu u žen

Pro dobrou fyzickou kondici, duševní pohodu i celkové zdraví je vyvážená hormonální hladina nezbytná. Ačkoliv to bude mnoho žen považovat za těžko uvěřitelné, nízká hladina mužského pohlavního hormonu v jejich těle dokáže zapříčinit nepříjemné zdravotní neduhy. Pokud hladina testosteronu u žen klesne pod 15 ng/dl krve, může to mít za následek: 

  • nepravidelnou menstruaci
  • vaginální suchost
  • snížení libida a celkovou nechuť k sexuálním aktivitám
  • změny v prsní tkáni
  • osteoporózu
  • problémy s přirozeným početím

Nadměrná produkce testosteronu v ženském těle

Rozpoznat, že právě ve vašem těle koluje více testosteronu, než je potřeba, není nic složitého. Příznaky vysoké hladiny testosteronu snadno odhalíte nejen podle změn na těle, ale i na duši. Hlavním ukazatelem vysoké hladiny mužského hormonu je narušení menstruačního cyklu.

K TÉMATU  Co je to kyberšikana a jak se jí bránit? Téma, které je stále aktuální

Ten je v důsledku vysoké produkce testosteronu nepravidelný, nebo se dokonce ztratí úplně. Dalším vodítkem pro vás mohou být také změny v ochlupení. Pokud pozorujete na své tváři malý knírek či výraznější ochlupení na rukou, na zádech či prsou, je pravděpodobné, že vaše tělo trpí vysokou hladinou testosteronu. Stejně tak byste měla zpozornit, pokud pozorujete nadměrné vypadávání vlasů či dokonce plešatění, zvýšený výskyt akné, růst svalů či změny v hlase.

Mezi příznaky vysoké hladiny testosteronu lze také zařadit zvýšenou agresivitu, dominanci, touhu po vůdčí roli a vysoké osobní ambice. U žen s nadbytkem testosteronu se rovněž může projevit nespavost nebo dokonce cukrovka. Vážným důsledkem vysoké hladiny mužského hormonu v ženském těle je také  neplodnost. Díky vyšší hladině mužských hormonů nedozrávají vajíčka ve vaječníku, a tím pádem se ani neuvolňují a nemohou být oplodněna. U žen, u kterých testosteron převyšuje hodnoty 70 ng/dl krve, se může objevit: 

  • nadváha a sklony k obezitě
  • neplodnost
  • akné
  • zvýšený růst ochlupení
  • disharmonie menstruačního cyklu
  • akné
  • agresivita
  • přehnané ambice
  • nespavost
  • vypadávání vlasů či plešatění

Příčiny nadbytku testosteronu

Hladina testosteronu u žen může stoupat v důsledku hormonálních onemocnění, užívání anabolik nebo zvýšenému příjmu jódu. K dalším příčinám nadměrné produkce mužského hormonu v ženském těle patří:

Syndrom polycystických vaječníků

PCOS je způsoben nerovnováhou androgenních hormonů u žen, který kromě nadbytku testosteronu způsobuje nadbytek ochlupení, nepravidelnou menstruaci a zvětšené vaječníky. 

Vrozená hyperplazie nadledvin

Hyperplazie nadledvin je porucha, jenž narušuje přirozenou produkci tělních tekutin, přičemž mnohdy způsobuje zvýšenou tvorbu androgenu.

Hirsutismus

Hirsutismus je hormonální stav, který má u žen na svědomí zvýšený růst ochlupení především na tváři, zádech a hrudníku. V tomto případě se však nejedná o genetické onemocnění, ale o nerovnováhu hladiny androgenních hormonů v těle. 

Výhody zvýšené hladiny testosteronu v ženském těle

Testosteron nemusí mít na ženské tělo nutně jen negativní účinky. Vyšší produkce testosteronu má pro ženy i svá pozitiva. Která to jsou?

K TÉMATU  Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Silné kosti

Testosteron má velký vliv na minerální hustotu kostí. S nadbytkem mužského hormonu jste tedy pravděpodobně majitelkou velmi silných a zdravých kostí, což je kromě jiného dobrou prevencí před osteoporózou. 

Zdravé srdce

Díky vyšším hodnotám testosteronu bude vaše srdce usilovněji pumpovat krev, čímž zajistí dostatečné prokrvení těla. Testosteron navíc podporuje tvorbu červených krvinek a tím znatelně snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění

Dobrá nálada

Klesá-li ve vašem těle hladina testosteronu, klesá spolu s ním i vaše nálada. Testosteron podporuje odolnost proti podrážděnosti, depresím i únavě.

Sebevědomé libido

Hladina testosteronu přirozeně klesá i stoupá v závislosti na sexuálním vzrušení a milostné aktivitě. Zjednodušeně řečeno – pokud je hladina testosteronu v těle vyšší, zájem o partnerské milostné hrátky je mnohem větší. 

Jak snížit hladinu testosteronu v těle?

Stejně jako rozpoznání zvýšené produkce testosteronu v našem těle, není ani snížení jeho hladiny žádná věda. Jedním z nejchutnějších a zároveň z nejúčinnějších způsobů, jak přirozeně snížit hladinu mužského hormonu v ženském organismu, je pití bylinných čajů. Zejména pak čaj připravený z čerstvé máty dokáže s vaší hormonální hladinou zázraky.

Kromě máty však lze mezi bylinkami najít i další (např. ženšen a lékořice), jenž mají podobně pozitivní účinek. Několik pomocníků na snížení hladiny testosteronu najdeme i mezi potravinami. Za účelem utlumit produkci testosteronu je dobré do svého jídelníčku zařadit jablka, rýži, lněná semínka a sójové výrobky, ořechy a ryby. Pro zastánce alternativních metod je vhodná například akupunktura, jejíž pozitivní výsledky podporuje řada výzkumů.

Další alternativou, která vede ke snížení hladiny testosteronu, mohou být doplňky stravy či léky. Mezi ty, které kromě jiného ovlivňují i produkci mužského hormonu patří – Metformin (lék na cukrovku typu 2 a PCOS), hormonální antikoncepce, glukokortikoidy (sterilní hormony podporující zpracování tuku a cukru v těle), Spironolakton (diuretikum snižující hladinu vody a soli v těle).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?

Nepřehlédněte

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek