Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
mužský hormon
Testosteron jako součást ženského těla? (foto: 123RF)

11. 10. 2021

11. 10. 2021

Testosteron u žen

Jak už bylo odhaleno, mužský pohlavní hormon testosteron má své zastoupení i v ženském těle. U mužů testosteron přirozeně vzniká ve varlatech. Ale u žen se tvoří zejména v kožních a tukových buňkách, nadledvinách a vaječnících. Stejně jako u mužů se i u žen začíná testosteron tvořit společně s estrogenem již v dospívání.

Oba pohlavní hormony (estrogen i testosteron) jsou součástí vývoje, přirozeného růstu, údržby a oprav tkání reprodukční soustavy. Mimo jiné mají i nezanedbatelný vliv na rozvoj tkání a kostí. Ženské tělo má schopnost proměnit testosteron na ženský pohlavní hormon estrogen, pokud ale produkuje testosteronu nadbytek, nestačí jej přeměnit v estrogen a může docházet k tzv. maskulinizaci (projevy mužských znaků, jakými jsou např. vousy).

Testosteron je vylučován především během spánku a proto nejvyšších hodnot dosahuje ráno po probuzení. Vyvážená hladina testosteronu v ženském těle je asi 7x nižší, než hladina testosteronu u mužů. Množství testosteronu v ženském těle je ovlivněno několika faktory. Jeho hladina závisí nejen na denní době a fázi menstruačního cyklu, ale také na věku. Kolem 20. roku mají ženy v těle testosteronu nejvíce. Po 30. roku začne jeho hladina přirozeně klesat. Po čtyřicítce s blížící se menopauzou klesne hladina testosteronu v ženském těle asi na 50 %. 

Nízká hladina testosteronu u žen

Pro dobrou fyzickou kondici, duševní pohodu i celkové zdraví je vyvážená hormonální hladina nezbytná. Ačkoliv to bude mnoho žen považovat za těžko uvěřitelné, nízká hladina mužského pohlavního hormonu v jejich těle dokáže zapříčinit nepříjemné zdravotní neduhy. Pokud hladina testosteronu u žen klesne pod 15 ng/dl krve, může to mít za následek: 

 • nepravidelnou menstruaci
 • vaginální suchost
 • snížení libida a celkovou nechuť k sexuálním aktivitám
 • změny v prsní tkáni
 • osteoporózu
 • problémy s přirozeným početím

Nadměrná produkce testosteronu v ženském těle

Rozpoznat, že právě ve vašem těle koluje více testosteronu, než je potřeba, není nic složitého. Příznaky vysoké hladiny testosteronu snadno odhalíte nejen podle změn na těle, ale i na duši. Hlavním ukazatelem vysoké hladiny mužského hormonu je narušení menstruačního cyklu.

K TÉMATUMobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Ten je v důsledku vysoké produkce testosteronu nepravidelný, nebo se dokonce ztratí úplně. Dalším vodítkem pro vás mohou být také změny v ochlupení. Pokud pozorujete na své tváři malý knírek či výraznější ochlupení na rukou, na zádech či prsou, je pravděpodobné, že vaše tělo trpí vysokou hladinou testosteronu. Stejně tak byste měla zpozornit, pokud pozorujete nadměrné vypadávání vlasů či dokonce plešatění, zvýšený výskyt akné, růst svalů či změny v hlase.

Mezi příznaky vysoké hladiny testosteronu lze také zařadit zvýšenou agresivitu, dominanci, touhu po vůdčí roli a vysoké osobní ambice. U žen s nadbytkem testosteronu se rovněž může projevit nespavost nebo dokonce cukrovka. Vážným důsledkem vysoké hladiny mužského hormonu v ženském těle je také  neplodnost. Díky vyšší hladině mužských hormonů nedozrávají vajíčka ve vaječníku, a tím pádem se ani neuvolňují a nemohou být oplodněna. U žen, u kterých testosteron převyšuje hodnoty 70 ng/dl krve, se může objevit: 

 • nadváha a sklony k obezitě
 • neplodnost
 • akné
 • zvýšený růst ochlupení
 • disharmonie menstruačního cyklu
 • akné
 • agresivita
 • přehnané ambice
 • nespavost
 • vypadávání vlasů či plešatění

Příčiny nadbytku testosteronu

Hladina testosteronu u žen může stoupat v důsledku hormonálních onemocnění, užívání anabolik nebo zvýšenému příjmu jódu. K dalším příčinám nadměrné produkce mužského hormonu v ženském těle patří:

Syndrom polycystických vaječníků

PCOS je způsoben nerovnováhou androgenních hormonů u žen, který kromě nadbytku testosteronu způsobuje nadbytek ochlupení, nepravidelnou menstruaci a zvětšené vaječníky. 

Vrozená hyperplazie nadledvin

Hyperplazie nadledvin je porucha, jenž narušuje přirozenou produkci tělních tekutin, přičemž mnohdy způsobuje zvýšenou tvorbu androgenu.

Hirsutismus

Hirsutismus je hormonální stav, který má u žen na svědomí zvýšený růst ochlupení především na tváři, zádech a hrudníku. V tomto případě se však nejedná o genetické onemocnění, ale o nerovnováhu hladiny androgenních hormonů v těle. 

Výhody zvýšené hladiny testosteronu v ženském těle

Testosteron nemusí mít na ženské tělo nutně jen negativní účinky. Vyšší produkce testosteronu má pro ženy i svá pozitiva. Která to jsou?

K TÉMATUNahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Silné kosti

Testosteron má velký vliv na minerální hustotu kostí. S nadbytkem mužského hormonu jste tedy pravděpodobně majitelkou velmi silných a zdravých kostí, což je kromě jiného dobrou prevencí před osteoporózou. 

Zdravé srdce

Díky vyšším hodnotám testosteronu bude vaše srdce usilovněji pumpovat krev, čímž zajistí dostatečné prokrvení těla. Testosteron navíc podporuje tvorbu červených krvinek a tím znatelně snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění

Dobrá nálada

Klesá-li ve vašem těle hladina testosteronu, klesá spolu s ním i vaše nálada. Testosteron podporuje odolnost proti podrážděnosti, depresím i únavě.

Sebevědomé libido

Hladina testosteronu přirozeně klesá i stoupá v závislosti na sexuálním vzrušení a milostné aktivitě. Zjednodušeně řečeno – pokud je hladina testosteronu v těle vyšší, zájem o partnerské milostné hrátky je mnohem větší. 

Jak snížit hladinu testosteronu v těle?

Stejně jako rozpoznání zvýšené produkce testosteronu v našem těle, není ani snížení jeho hladiny žádná věda. Jedním z nejchutnějších a zároveň z nejúčinnějších způsobů, jak přirozeně snížit hladinu mužského hormonu v ženském organismu, je pití bylinných čajů. Zejména pak čaj připravený z čerstvé máty dokáže s vaší hormonální hladinou zázraky.

Kromě máty však lze mezi bylinkami najít i další (např. ženšen a lékořice), jenž mají podobně pozitivní účinek. Několik pomocníků na snížení hladiny testosteronu najdeme i mezi potravinami. Za účelem utlumit produkci testosteronu je dobré do svého jídelníčku zařadit jablka, rýži, lněná semínka a sójové výrobky, ořechy a ryby. Pro zastánce alternativních metod je vhodná například akupunktura, jejíž pozitivní výsledky podporuje řada výzkumů.

Další alternativou, která vede ke snížení hladiny testosteronu, mohou být doplňky stravy či léky. Mezi ty, které kromě jiného ovlivňují i produkci mužského hormonu patří – Metformin (lék na cukrovku typu 2 a PCOS), hormonální antikoncepce, glukokortikoidy (sterilní hormony podporující zpracování tuku a cukru v těle), Spironolakton (diuretikum snižující hladinu vody a soli v těle).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.

Nepřehlédněte

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek