Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
dieta
Krabičková dieta vyžaduje promyšlenou přípravu. (foto: 123RF)

23. 02. 2022

23. 02. 2022

Jednou z alternativ je oblíbená krabičková dieta, která díky domácí přípravě však může získat o to zajímavější nádech. Jak na to? Na to se právě teď podíváme.

Projezte se ke krásné postavě

Není žádným tajemstvím, že hubnutí začíná především u kvalitní, hodnotné, avšak kaloricky úspornější stravy. Pokud zapojíte pouze pravidelnou fyzickou aktivitu, nepochybně svému tělu prospějete a získáte lepší tělesnou kondici. Ze své snahy ale určitě vytěžíte mnohem víc, pokud se zaměříte na správné stravování. V dnešním světě se variace diet skloňují snad ve všech pádech. Z každých stran na vás kouká sacharidová, ketonová dieta, najdou se však i takové speciality, které jsou spíš ztělesněním hladovění.

Spousta málo prověřených diet však bývá pouze dočasná. Ano, shodíte pár hezkých kilogramů, ale vaše tělo bude v některém ohledu strádat. Navíc tu bývá i dost velké riziko jo-jo efektu. Stravování během hubnoucího plánu musí být promyšlené a co se hodnot týče, tak hlavně nešizené. Pamatujte si, že vaše tělo vždycky musí mít dostatek živin pro to, aby fungovalo tak, jak má. A obírat ho o důležité látky jen proto, že chcete mít lepší postavu do plavek či na ples, nemá smysl. Nemusí se to totiž vůbec vyplatit.

Krabičková dieta není dieta jako taková

Jednou z možností je využití krabičkové diety, která ovšem není dieta v tom pravém slova smyslu. Její kouzlo spočívá v pravidelném stravování několikrát za den v doprovodu menších porcí. Jednotlivá jídla jsou potom sestavená tak, aby obsahovala vše důležité, co vaše tělo potřebuje. Ideální obsah sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Zároveň také vitamíny a minerály, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Krabičková dieta si klade za cíl naučit vás se pravidelně a dobře stravovat bez pocitu hladovění. Jídla jsou díky tomu značně pestrá, je možné je pravidelně obměňovat, a to jsou další plusové body navíc. Takové stravování vás zkrátka bude bavit a také vám chutnat, což je vůbec tou nejlepší motivací, která vás přiměje u nového životního stylu zůstat klidně už napořád.

K TÉMATU  Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Podomácku připravená nebo už hotová?

Krabičková dieta je v současné době jakýsi oblíbený trend, který je díky tomu široce dostupný takřka každému. Pokud z důvodu času využijete již hotové krabičky, zajisté ušetříte spoustu času, navíc si také můžete navolit obsah krabiček na základě případného onemocnění (pokud třeba trpíte celiakií, diabetem nebo intolerancí na laktózu). Velkou nevýhodou však může být také cena. Zároveň se může stát, že vašim chuťovým buňkám bude scházet zrovna něco, co máte rádi.

dieta
Krabičková dieta je velmi pestrá. (foto: 123RF)

Určitý kompromis je proto naučit se sestavit krabičky hezky podomácku. Bude to chtít jistou dávku sebekázně, snažit se kouzlit s každodenní rozmanitostí, trošku si pohrát s matematikou a neobejde se to ani bez pravidelných nákupů. Na druhou stranu výsledek bude stát opravdu za to. Jednoduše si každý den vychutnáte zdravé a výživné jídlo na míru podle vašich představ. Jak si krabičku tedy sestavit?

Jak si sestavit krabičkovou dietu?

Vypočítejte denní příjem

Vůbec prvním krokem je zjistit, kolik máte vzhledem ke své váze, věku, pohybové aktivitě a také určenému cíli (kolik chcete zhubnout), za den přijmout kalorií. Aby však výsledná cifra opravdu odpovídala realitě, někdy není na škodu zjistit tyto údaje od výživového specialisty, který během měření zohlední i váš zdravotní stav. Pokud jste však zcela bez obtíží, snadno si spočítáte, kolik kalorií byste měli za den přijmout. Pomohou vám k tomu snadno dostupné online kalkulačky, díky nimž snadno zjistíte i potřebné množství sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny. 

Připravte si seznam potravin a receptů

Jakmile už víte, kolik kalorií byste každý den měli zkonzumovat, přichází ta nejpiplavější věc – počítání kalorií jednotlivých potravin. Pro začátek si vytipujte potraviny, které budou tvořit váš 14 denní jídelníček (jen pro začátek). V tomto ohledu postupujte chytře a nezapomeňte zakomponovat libové maso, méně tučné sýry, ořechy, ovesné vločky, ovoce, zeleninu, rýži a zdravé sacharidy. Fantazii se meze nekladou. Určitou inspirací, která vám zároveň ulehčí samotné počítání, může být využití již hotových receptů z kuchařek, jejichž součástí jsou také celkově kalorické hodnoty. Během toho myslete na to, že každý den potřebujete pět jídel – snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. V tomto smyslu berte také v potaz, že snídaně by měla být o něco energetičtější (abyste měli dostatek síly na startu dne), zatímco večeře by měla být již odlehčenější. 

K TÉMATU  Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Nachystejte si na každý den oblíbená jídla

Nyní už víte, kolik kalorií je za den zapotřebí přijmout. Také máte inspiraci co se týče složení jednotlivých jídel. Následně už jen zbývá připravit si na každý den pestrý jídelníček. U veškerých jídel se snažte, aby byla vždy co nejčerstvější a ideálně zamezte tomu, aby se jídla častěji opakovala. Je totiž nutné zachovat určitou pestrost, díky které zvyšujete pravděpodobnost, že u nového životního stylu skutečně dlouho zůstanete. Na přípravu si vždy vyčleňte dostatek času a pokud je to možné, připravujte jídlo do krabiček večer, aby byla co nejmenší prodleva mezi přípravou a samotnou konzumací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Obujte si své Manolo Blahnik, protože holky jsou zpět. Druhá série „A jak to bylo dál...“ je stále v našich myslích (díky návratu Samanthy Jones), ale už teď se nemůžeme dočkat, jaké nové drama třetí série přinese.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Infinity Pool se nachází ve výšce 650 metrů nad zemí na vrcholu hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Bazén je 150 metrů dlouhý a dolů je to celých 57 pater. Výhled přímo z vody je famózní. Koupání tady je skutečně ojedinělým zážitkem a pro některé i pořádný adrenalin!

Nepřehlédněte

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek