Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
dieta
Krabičková dieta vyžaduje promyšlenou přípravu. (foto: 123RF)

23. 02. 2022

23. 02. 2022

Jednou z alternativ je oblíbená krabičková dieta, která díky domácí přípravě však může získat o to zajímavější nádech. Jak na to? Na to se právě teď podíváme.

Projezte se ke krásné postavě

Není žádným tajemstvím, že hubnutí začíná především u kvalitní, hodnotné, avšak kaloricky úspornější stravy. Pokud zapojíte pouze pravidelnou fyzickou aktivitu, nepochybně svému tělu prospějete a získáte lepší tělesnou kondici. Ze své snahy ale určitě vytěžíte mnohem víc, pokud se zaměříte na správné stravování. V dnešním světě se variace diet skloňují snad ve všech pádech. Z každých stran na vás kouká sacharidová, ketonová dieta, najdou se však i takové speciality, které jsou spíš ztělesněním hladovění.

Spousta málo prověřených diet však bývá pouze dočasná. Ano, shodíte pár hezkých kilogramů, ale vaše tělo bude v některém ohledu strádat. Navíc tu bývá i dost velké riziko jo-jo efektu. Stravování během hubnoucího plánu musí být promyšlené a co se hodnot týče, tak hlavně nešizené. Pamatujte si, že vaše tělo vždycky musí mít dostatek živin pro to, aby fungovalo tak, jak má. A obírat ho o důležité látky jen proto, že chcete mít lepší postavu do plavek či na ples, nemá smysl. Nemusí se to totiž vůbec vyplatit.

Krabičková dieta není dieta jako taková

Jednou z možností je využití krabičkové diety, která ovšem není dieta v tom pravém slova smyslu. Její kouzlo spočívá v pravidelném stravování několikrát za den v doprovodu menších porcí. Jednotlivá jídla jsou potom sestavená tak, aby obsahovala vše důležité, co vaše tělo potřebuje. Ideální obsah sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Zároveň také vitamíny a minerály, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Krabičková dieta si klade za cíl naučit vás se pravidelně a dobře stravovat bez pocitu hladovění. Jídla jsou díky tomu značně pestrá, je možné je pravidelně obměňovat, a to jsou další plusové body navíc. Takové stravování vás zkrátka bude bavit a také vám chutnat, což je vůbec tou nejlepší motivací, která vás přiměje u nového životního stylu zůstat klidně už napořád.

K TÉMATUZveme vás na výstavu Karla Míška do kina Světozor

Podomácku připravená nebo už hotová?

Krabičková dieta je v současné době jakýsi oblíbený trend, který je díky tomu široce dostupný takřka každému. Pokud z důvodu času využijete již hotové krabičky, zajisté ušetříte spoustu času, navíc si také můžete navolit obsah krabiček na základě případného onemocnění (pokud třeba trpíte celiakií, diabetem nebo intolerancí na laktózu). Velkou nevýhodou však může být také cena. Zároveň se může stát, že vašim chuťovým buňkám bude scházet zrovna něco, co máte rádi.

dieta
Krabičková dieta je velmi pestrá. (foto: 123RF)

Určitý kompromis je proto naučit se sestavit krabičky hezky podomácku. Bude to chtít jistou dávku sebekázně, snažit se kouzlit s každodenní rozmanitostí, trošku si pohrát s matematikou a neobejde se to ani bez pravidelných nákupů. Na druhou stranu výsledek bude stát opravdu za to. Jednoduše si každý den vychutnáte zdravé a výživné jídlo na míru podle vašich představ. Jak si krabičku tedy sestavit?

Jak si sestavit krabičkovou dietu?

Vypočítejte denní příjem

Vůbec prvním krokem je zjistit, kolik máte vzhledem ke své váze, věku, pohybové aktivitě a také určenému cíli (kolik chcete zhubnout), za den přijmout kalorií. Aby však výsledná cifra opravdu odpovídala realitě, někdy není na škodu zjistit tyto údaje od výživového specialisty, který během měření zohlední i váš zdravotní stav. Pokud jste však zcela bez obtíží, snadno si spočítáte, kolik kalorií byste měli za den přijmout. Pomohou vám k tomu snadno dostupné online kalkulačky, díky nimž snadno zjistíte i potřebné množství sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny. 

Připravte si seznam potravin a receptů

Jakmile už víte, kolik kalorií byste každý den měli zkonzumovat, přichází ta nejpiplavější věc – počítání kalorií jednotlivých potravin. Pro začátek si vytipujte potraviny, které budou tvořit váš 14 denní jídelníček (jen pro začátek). V tomto ohledu postupujte chytře a nezapomeňte zakomponovat libové maso, méně tučné sýry, ořechy, ovesné vločky, ovoce, zeleninu, rýži a zdravé sacharidy. Fantazii se meze nekladou. Určitou inspirací, která vám zároveň ulehčí samotné počítání, může být využití již hotových receptů z kuchařek, jejichž součástí jsou také celkově kalorické hodnoty. Během toho myslete na to, že každý den potřebujete pět jídel – snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. V tomto smyslu berte také v potaz, že snídaně by měla být o něco energetičtější (abyste měli dostatek síly na startu dne), zatímco večeře by měla být již odlehčenější. 

K TÉMATUChcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Nachystejte si na každý den oblíbená jídla

Nyní už víte, kolik kalorií je za den zapotřebí přijmout. Také máte inspiraci co se týče složení jednotlivých jídel. Následně už jen zbývá připravit si na každý den pestrý jídelníček. U veškerých jídel se snažte, aby byla vždy co nejčerstvější a ideálně zamezte tomu, aby se jídla častěji opakovala. Je totiž nutné zachovat určitou pestrost, díky které zvyšujete pravděpodobnost, že u nového životního stylu skutečně dlouho zůstanete. Na přípravu si vždy vyčleňte dostatek času a pokud je to možné, připravujte jídlo do krabiček večer, aby byla co nejmenší prodleva mezi přípravou a samotnou konzumací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.

Nepřehlédněte

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek