Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
dieta
Krabičková dieta vyžaduje promyšlenou přípravu. (foto: 123RF)

23. 02. 2022

23. 02. 2022

Jednou z alternativ je oblíbená krabičková dieta, která díky domácí přípravě však může získat o to zajímavější nádech. Jak na to? Na to se právě teď podíváme.

Projezte se ke krásné postavě

Není žádným tajemstvím, že hubnutí začíná především u kvalitní, hodnotné, avšak kaloricky úspornější stravy. Pokud zapojíte pouze pravidelnou fyzickou aktivitu, nepochybně svému tělu prospějete a získáte lepší tělesnou kondici. Ze své snahy ale určitě vytěžíte mnohem víc, pokud se zaměříte na správné stravování. V dnešním světě se variace diet skloňují snad ve všech pádech. Z každých stran na vás kouká sacharidová, ketonová dieta, najdou se však i takové speciality, které jsou spíš ztělesněním hladovění.

Spousta málo prověřených diet však bývá pouze dočasná. Ano, shodíte pár hezkých kilogramů, ale vaše tělo bude v některém ohledu strádat. Navíc tu bývá i dost velké riziko jo-jo efektu. Stravování během hubnoucího plánu musí být promyšlené a co se hodnot týče, tak hlavně nešizené. Pamatujte si, že vaše tělo vždycky musí mít dostatek živin pro to, aby fungovalo tak, jak má. A obírat ho o důležité látky jen proto, že chcete mít lepší postavu do plavek či na ples, nemá smysl. Nemusí se to totiž vůbec vyplatit.

Krabičková dieta není dieta jako taková

Jednou z možností je využití krabičkové diety, která ovšem není dieta v tom pravém slova smyslu. Její kouzlo spočívá v pravidelném stravování několikrát za den v doprovodu menších porcí. Jednotlivá jídla jsou potom sestavená tak, aby obsahovala vše důležité, co vaše tělo potřebuje. Ideální obsah sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Zároveň také vitamíny a minerály, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Krabičková dieta si klade za cíl naučit vás se pravidelně a dobře stravovat bez pocitu hladovění. Jídla jsou díky tomu značně pestrá, je možné je pravidelně obměňovat, a to jsou další plusové body navíc. Takové stravování vás zkrátka bude bavit a také vám chutnat, což je vůbec tou nejlepší motivací, která vás přiměje u nového životního stylu zůstat klidně už napořád.

K TÉMATU  13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Podomácku připravená nebo už hotová?

Krabičková dieta je v současné době jakýsi oblíbený trend, který je díky tomu široce dostupný takřka každému. Pokud z důvodu času využijete již hotové krabičky, zajisté ušetříte spoustu času, navíc si také můžete navolit obsah krabiček na základě případného onemocnění (pokud třeba trpíte celiakií, diabetem nebo intolerancí na laktózu). Velkou nevýhodou však může být také cena. Zároveň se může stát, že vašim chuťovým buňkám bude scházet zrovna něco, co máte rádi.

dieta
Krabičková dieta je velmi pestrá. (foto: 123RF)

Určitý kompromis je proto naučit se sestavit krabičky hezky podomácku. Bude to chtít jistou dávku sebekázně, snažit se kouzlit s každodenní rozmanitostí, trošku si pohrát s matematikou a neobejde se to ani bez pravidelných nákupů. Na druhou stranu výsledek bude stát opravdu za to. Jednoduše si každý den vychutnáte zdravé a výživné jídlo na míru podle vašich představ. Jak si krabičku tedy sestavit?

Jak si sestavit krabičkovou dietu?

Vypočítejte denní příjem

Vůbec prvním krokem je zjistit, kolik máte vzhledem ke své váze, věku, pohybové aktivitě a také určenému cíli (kolik chcete zhubnout), za den přijmout kalorií. Aby však výsledná cifra opravdu odpovídala realitě, někdy není na škodu zjistit tyto údaje od výživového specialisty, který během měření zohlední i váš zdravotní stav. Pokud jste však zcela bez obtíží, snadno si spočítáte, kolik kalorií byste měli za den přijmout. Pomohou vám k tomu snadno dostupné online kalkulačky, díky nimž snadno zjistíte i potřebné množství sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny. 

Připravte si seznam potravin a receptů

Jakmile už víte, kolik kalorií byste každý den měli zkonzumovat, přichází ta nejpiplavější věc – počítání kalorií jednotlivých potravin. Pro začátek si vytipujte potraviny, které budou tvořit váš 14 denní jídelníček (jen pro začátek). V tomto ohledu postupujte chytře a nezapomeňte zakomponovat libové maso, méně tučné sýry, ořechy, ovesné vločky, ovoce, zeleninu, rýži a zdravé sacharidy. Fantazii se meze nekladou. Určitou inspirací, která vám zároveň ulehčí samotné počítání, může být využití již hotových receptů z kuchařek, jejichž součástí jsou také celkově kalorické hodnoty. Během toho myslete na to, že každý den potřebujete pět jídel – snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. V tomto smyslu berte také v potaz, že snídaně by měla být o něco energetičtější (abyste měli dostatek síly na startu dne), zatímco večeře by měla být již odlehčenější. 

K TÉMATU  Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

Nachystejte si na každý den oblíbená jídla

Nyní už víte, kolik kalorií je za den zapotřebí přijmout. Také máte inspiraci co se týče složení jednotlivých jídel. Následně už jen zbývá připravit si na každý den pestrý jídelníček. U veškerých jídel se snažte, aby byla vždy co nejčerstvější a ideálně zamezte tomu, aby se jídla častěji opakovala. Je totiž nutné zachovat určitou pestrost, díky které zvyšujete pravděpodobnost, že u nového životního stylu skutečně dlouho zůstanete. Na přípravu si vždy vyčleňte dostatek času a pokud je to možné, připravujte jídlo do krabiček večer, aby byla co nejmenší prodleva mezi přípravou a samotnou konzumací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Jarní dieta: Bezpečný dietní plán pro každého na několik dní! Zkuste to podle doporučení výživového poradce a připravte se nejen do plavek!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek