Domů » Životní styl » Kočka jako chlupatá kamarádka. Která plemena jsou nejpřítulnější?
Životní styl

Kočka jako chlupatá kamarádka. Která plemena jsou nejpřítulnější?

kočka
Mainská mývalí je obr mezi kočkami. (foto: 123rf.com)
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?

Samozřejmě můžete zachránit kočku z nějakého útulku. A nebo si pořiďte jedno z plemen, které je proslulé svojí přítulností. Vybrali jsme pro vás pět nejvíc přátelských. Nejen pes, ale i kočka může být nejlepší kamarád člověka.

Mainská mývalí – chlupatý obr

Mezi vůbec nejoblíbenější kočičí plemena u nás patří bezesporu mainská mývalí kočka. Na první pohled se jedná o obra, který je však velice přítulný, nikoliv nebezpečný jako tomu bývá v pohádkách. Podle odborníků se jedná nejen o nejoblíbenější, ale také o jedno z největších kočičích plemen vůbec. Mezi její vlastnosti patří tolerance, hezké vycházení s dětmi a to, že se dobře snáší také s ostatními zvířaty v domácnosti. Mainská mývalí kočka je sice zvědavá jako každé jiné kočky, ale není přehnaně aktivní. A není vlezlá, jak se to u mnoha koček stává. Možná právě tím, že je to takový velikán.

Britská kočka je samostatná jednotka

Mezi českými chovateli se už delší dobu těší velké oblíbenosti britská kočka, která je nadmíru samostatná, nevtíravá a také velice roztomilá na pohled. Tato kočka se hodí také do domácností s dětmi, jelikož se nenechá vyvést ze svého vlastního klidu. Ostatně klid je to, co především vyžaduje. Proto ji nechte žít jejím samostatným životem. Britská kočka vám řekne sama když něco potřebuje. Její výrazy ve tváři jsou dosti čitelné a budou pro chovatele skvělou pomůckou, která přispěje k bezproblémovému soužití.

Sibiřská kočka s krásnou minulostí

Pokud hledáte kočičí plemeno s krásnou minulostí, rozhodně musíte zvážit sibiřskou kočku. Je sice větší, na druhou stranu má opravdu krásnou a bohatou historii. Svůj vzhled si zachovala po svých předcích, stejně tak jí zůstala lovecká vášeň. I když se nyní může zdát, že se jedná o opravdu náročného domácího mazlíčka, není tomu tak. Co je také zajímavé a co ostatní kočky neumí nebo nevyžadují, je voda. Sibiřská kočka ale vodu miluje. Proto jí během léta nachystejte bazének, ve kterém se bude moci svlažit.

Perská kočka – jedno z nejstarších plemen

Vyrovnaná povaha, oddanost a také přítulnost – to jsou hlavní povahové rysy perské kočky, která je jedním z nejstarších plemen vůbec. Chovatelé označují za velké plus, že se dobře snáší s ostatními domácími mazlíčky v domácnosti. Pokud si toto kočičí plemeno přenesete přes práh domu, pamatujte na jedno – péče o srst je klíčem ke spokojenému životu a hezké kočce. Bohužel je její srst delší, což znamená, že hrozí zacuchání chlupů a následné zapaření kůže. Proto svého čtyřnohého domácího mazlíčka dnes a denně čeště, pravidelně koupejte, pudrujte a sem tam ostříhejte.

Bengálka – energie domova

Zatím to vypadá, že kočky nejsou příliš energická stvoření. Že mají spíše rády svůj klid a jsou samostatné. Přesto do jisté míry přítulné a oddané. Pokud však chcete do domova přinést život, vsaďte na bengálskou kočku, která má obrovskou energii. Je to taková temperamentní divoška, jak o ní chovatelé často říkají. Což je skvělé zjištění, vezmeme-li v potaz, že se stále jedná o domestikované plemeno.

bengálská kočka
Bengálky jsou skryté šelmy. (foto: 123rf.com)

Bengálská kočka je však podobně jako perská kočka poměrně náročná na péči. Musíte jí kupovat hračky i škrabadla, bez kterých se neobejde a nezabaví. Je to zkrátka kočka v pravém slova smyslu, která opravdu neproleží celý den na gauči. Je spíše zvědavá a živá – zkrátka temperamentní, jak už jsme zmínili.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Doteky léčí, buďte laskaví. Kdo a proč si je od vás rozhodně zaslouží?