Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Kočka jako chlupatá kamarádka. Která plemena jsou nejpřítulnější?

Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?
kočka
Mainská mývalí je obr mezi kočkami. (foto: 123rf.com)

07. 01. 2022

Samozřejmě můžete zachránit kočku z nějakého útulku. A nebo si pořiďte jedno z plemen, které je proslulé svojí přítulností. Vybrali jsme pro vás pět nejvíc přátelských. Nejen pes, ale i kočka může být nejlepší kamarád člověka.

Mainská mývalí – chlupatý obr

Mezi vůbec nejoblíbenější kočičí plemena u nás patří bezesporu mainská mývalí kočka. Na první pohled se jedná o obra, který je však velice přítulný, nikoliv nebezpečný jako tomu bývá v pohádkách. Podle odborníků se jedná nejen o nejoblíbenější, ale také o jedno z největších kočičích plemen vůbec. Mezi její vlastnosti patří tolerance, hezké vycházení s dětmi a to, že se dobře snáší také s ostatními zvířaty v domácnosti. Mainská mývalí kočka je sice zvědavá jako každé jiné kočky, ale není přehnaně aktivní. A není vlezlá, jak se to u mnoha koček stává. Možná právě tím, že je to takový velikán.

Britská kočka je samostatná jednotka

Mezi českými chovateli se už delší dobu těší velké oblíbenosti britská kočka, která je nadmíru samostatná, nevtíravá a také velice roztomilá na pohled. Tato kočka se hodí také do domácností s dětmi, jelikož se nenechá vyvést ze svého vlastního klidu. Ostatně klid je to, co především vyžaduje. Proto ji nechte žít jejím samostatným životem. Britská kočka vám řekne sama když něco potřebuje. Její výrazy ve tváři jsou dosti čitelné a budou pro chovatele skvělou pomůckou, která přispěje k bezproblémovému soužití.

Sibiřská kočka s krásnou minulostí

Pokud hledáte kočičí plemeno s krásnou minulostí, rozhodně musíte zvážit sibiřskou kočku. Je sice větší, na druhou stranu má opravdu krásnou a bohatou historii. Svůj vzhled si zachovala po svých předcích, stejně tak jí zůstala lovecká vášeň. I když se nyní může zdát, že se jedná o opravdu náročného domácího mazlíčka, není tomu tak. Co je také zajímavé a co ostatní kočky neumí nebo nevyžadují, je voda. Sibiřská kočka ale vodu miluje. Proto jí během léta nachystejte bazének, ve kterém se bude moci svlažit.

K TÉMATU  10 podivných věcí, které dělá vaše kočka. Víte proč?

Perská kočka – jedno z nejstarších plemen

Vyrovnaná povaha, oddanost a také přítulnost – to jsou hlavní povahové rysy perské kočky, která je jedním z nejstarších plemen vůbec. Chovatelé označují za velké plus, že se dobře snáší s ostatními domácími mazlíčky v domácnosti. Pokud si toto kočičí plemeno přenesete přes práh domu, pamatujte na jedno – péče o srst je klíčem ke spokojenému životu a hezké kočce. Bohužel je její srst delší, což znamená, že hrozí zacuchání chlupů a následné zapaření kůže. Proto svého čtyřnohého domácího mazlíčka dnes a denně čeště, pravidelně koupejte, pudrujte a sem tam ostříhejte.

Bengálka – energie domova

Zatím to vypadá, že kočky nejsou příliš energická stvoření. Že mají spíše rády svůj klid a jsou samostatné. Přesto do jisté míry přítulné a oddané. Pokud však chcete do domova přinést život, vsaďte na bengálskou kočku, která má obrovskou energii. Je to taková temperamentní divoška, jak o ní chovatelé často říkají. Což je skvělé zjištění, vezmeme-li v potaz, že se stále jedná o domestikované plemeno.

bengálská kočka
Bengálky jsou skryté šelmy. (foto: 123rf.com)

Bengálská kočka je však podobně jako perská kočka poměrně náročná na péči. Musíte jí kupovat hračky i škrabadla, bez kterých se neobejde a nezabaví. Je to zkrátka kočka v pravém slova smyslu, která opravdu neproleží celý den na gauči. Je spíše zvědavá a živá – zkrátka temperamentní, jak už jsme zmínili.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí mazlíček pro děti. Kdo bude nejlepší parťák?

Doteky léčí, buďte laskaví. Kdo a proč si je od vás rozhodně zaslouží?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Nepřehlédněte

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek