Středa , 17. 07. 2024

Martina

Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
spalovač
Ananas obsahuje bromelin, který zabraňuje ukládání tuků. (foto: 123rf.com)

03. 01. 2022

Mnoho lidí by si řeklo, že jelikož je ananas šíleně sladké exotické ovoce, že bude jistě plné kalorií. Jenže není tomu tak. Ananas je sladký spalovač tuků, který jako bonus neukrývá mnoho kalorií. Pojďte se s ním seznámit. Odhalíme si mimo jiné i to, jak konkrétně prospívá našemu zdraví.

Připlul až z Ameriky 

Věděli jste, že ananas se k nám dostal z Ameriky? A nebylo to před nedávnem, ale už před nějakou dobou, konkrétně v roce 1493. Přivezl ho jeden z nejznámějších mořeplavců vůbec – Kryštof Kolumbus, kterému učarovala především jeho vynikající chuť. Když se však ananas dostal do Evropy, nikdo ještě tehdy nevěděl, jak z něj udělat snadno dosažitelnou pochoutku. Přece jenom byla až z Ameriky a přesně tam byl snadno k sehnání, jinde bohužel nikoliv.

Pěstovat se začal až o několik desítek let později, konkrétně v roce 1720, kdy vypukla průmyslová revoluce. Právě té vděčíme za to, že se dnes ananasové plantáže nachází napříč Evropou.

Zdravá pochoutka na dosah ruky

Díky zmiňované průmyslové revoluci se ananas stal zdravou pochoutkou, která byla doslova na dosah ruky nás všech. Časem se ukázalo, že je v mnoha směrech prospěšný, a to hlavně díky svému jedinečnému složení. Obsahuje totiž snad všechny vitamíny, které na světě existují (tedy vyjma vitaminu E a B12). Také se v něm ukrývá až šestnáct různých minerálních látek a hromada stopových prvků, jež nejsou součástí mnoha druhů ovoce.

Kupříkladu se v ananasu nachází bromelin, což je enzym napomáhající ke štěpení bílkovin. Dokáže mimo jiné zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Dalo by se říct, že ananas si všechny zmiňované věci připisuje na svůj seznam dovedností. A tím výčet jeho kladů ani zdaleka nekončí.

Pro zdravé ledviny i střeva

Co všechno tento přírodní spalovač tuků vlastně dovede? Jeho čerstvá šťáva dokáže pročistit ledviny i močové ústrojí. Ano, ananas se pyšní močopudnými účinky a často ho doktoři předepisují jako podpůrnou léčbu při onemocněních ledvin. Do teď jste na urologické problémy užívali jen brusinky že?

K TÉMATU  Sladké letní pokušení. Krásné dorty vypadají před rozkrojením dokonale, ale určitě neodoláte

Kromě toho ananas prospívá střevům. Harmonizuje střevní peristaltiku a chrání trávicí trakt před bakteriemi. Je také skvělou prevencí proti nepříjemným průjmovým onemocněním.

Zvyšuje libido

Mimochodem, věděli jste, že čerstvá ananasová šťáva dokáže povzbudit sexuální touhy a pudy? Pokud to po této stránce ve vztahu vázne, pomocnou rukou budiž vám sladký ananas. Ukázalo se totiž, že přímo ovlivňuje (pozitivním způsobem) nervovou soustavu. S ananasem jako afrodiziakem se setkáte hlavně v karibských zemích, kde na něj nedají dopustit ani pánové, ani dámy. 

Věděli jste, že…?

A když už jsme zmínili zástupkyně něžného pohlaví. Ananas přispívá i ke kráse. Obsahuje totiž vedle zmiňovaných minerálů a vitaminů také látku zvanou biotin, která se pozitivním způsobem projevuje na kůži, vlasech a nehtech. Když si dnes a denně (zhruba po dobu pěti týdnů) dopřejete čerstvý ananas, brzy uvidíte skvělé výsledky.

Šťavnatý spalovač tuků

Pojďme si závěrem ještě jednou připomenout to hlavní, kvůli čemu tady jste, a to že se jedná o geniální spalovač tuků přírodního charakteru. Přestože je ananas sladké ovoce, má nízkou energetickou hodnotu a vysoký podíl vlákniny, takže vás rychle nasytí. Jeho nízký glykemický index má za následek, že vám cukr v těle nevyskočí prudce nahoru, ale bude se uvolňovat postupně.

Právě díky již zmiňovanému bromelinu, zabraňuje ukládání tuků. Ananasová šťáva podporuje snahu při hubnutí, bývá často součástí čistících a redukčních diet. Pomáhá překonat pocit únavy i hladu. Jinými slovy právě díky ananasu se nebudete přejídat, hlavně večer nebudete sahat po ničem, co by bylo do žaludku příliš těžké.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snídaně šampionů: jak na poctivý start dne?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz. Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! Nikoliv v přízemí. Abyste nezabloudili, použijte služební vchod (z ulice u Obecního domu) hned vedle výlohy Blanky Matragi a nechejte se vyvézt výtahem do druhého patra. Za nízké ceny získáte zlato i v Brně, v ikonické cihlové budově Dornych, vedle Vaňkovky. Právě nízká cena a vysoké skladové zásoby přivádí k tomuto tradičnímu prodejci investičního zlata a stříbra nové zájemce o bezpečné uložení finančních prostředků do drahých kovů. Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato. Přízemní cenou zlata se tento prodejce výrazně odlišuje od ostatních nabídek na trhu. Potvrzuje to i jeho umístění na prvním místě loňského srovnání finančních produktů v kategorii prodejců drahých kovů (soutěž pořádá server Finparáda společnosti Scott & Rose).
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
V obláčku zamilovanosti se vám to možná nezdálo. Nebo jste měla pocit, že je normální pro něj udělat první poslední. Splnit mu každé přání. Jenže po čase si připadáte jako zahnaná do kouta. Přestáváte být sama sebou. A najednou si uvědomíte, že váš partner je zdatný manipulátor. Jak z toho ven?
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?

Výběr článků

Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.

Nepřehlédněte

V sobotu 22. června 2024 ve 3:07 hodin nastane úplněk ve znamení Kozoroha, známý také jako jahodový úplněk. Tento lunární jev přináší příležitost uzavřít staré záležitosti a reflektovat nad předsevzetími, která jste si dali na začátku roku. Úplněk může přinést pochybnosti a obavy, ale také možnost převzít zodpovědnost a najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. Je to ideální čas věnovat se péči o zdraví, zejména o kostru, kolena, zuby a kůži.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek