Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
spalovač
Ananas obsahuje bromelin, který zabraňuje ukládání tuků. (foto: 123rf.com)

03. 01. 2022

Mnoho lidí by si řeklo, že jelikož je ananas šíleně sladké exotické ovoce, že bude jistě plné kalorií. Jenže není tomu tak. Ananas je sladký spalovač tuků, který jako bonus neukrývá mnoho kalorií. Pojďte se s ním seznámit. Odhalíme si mimo jiné i to, jak konkrétně prospívá našemu zdraví.

Připlul až z Ameriky 

Věděli jste, že ananas se k nám dostal z Ameriky? A nebylo to před nedávnem, ale už před nějakou dobou, konkrétně v roce 1493. Přivezl ho jeden z nejznámějších mořeplavců vůbec – Kryštof Kolumbus, kterému učarovala především jeho vynikající chuť. Když se však ananas dostal do Evropy, nikdo ještě tehdy nevěděl, jak z něj udělat snadno dosažitelnou pochoutku. Přece jenom byla až z Ameriky a přesně tam byl snadno k sehnání, jinde bohužel nikoliv.

Pěstovat se začal až o několik desítek let později, konkrétně v roce 1720, kdy vypukla průmyslová revoluce. Právě té vděčíme za to, že se dnes ananasové plantáže nachází napříč Evropou.

Zdravá pochoutka na dosah ruky

Díky zmiňované průmyslové revoluci se ananas stal zdravou pochoutkou, která byla doslova na dosah ruky nás všech. Časem se ukázalo, že je v mnoha směrech prospěšný, a to hlavně díky svému jedinečnému složení. Obsahuje totiž snad všechny vitamíny, které na světě existují (tedy vyjma vitaminu E a B12). Také se v něm ukrývá až šestnáct různých minerálních látek a hromada stopových prvků, jež nejsou součástí mnoha druhů ovoce.

Kupříkladu se v ananasu nachází bromelin, což je enzym napomáhající ke štěpení bílkovin. Dokáže mimo jiné zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Dalo by se říct, že ananas si všechny zmiňované věci připisuje na svůj seznam dovedností. A tím výčet jeho kladů ani zdaleka nekončí.

Pro zdravé ledviny i střeva

Co všechno tento přírodní spalovač tuků vlastně dovede? Jeho čerstvá šťáva dokáže pročistit ledviny i močové ústrojí. Ano, ananas se pyšní močopudnými účinky a často ho doktoři předepisují jako podpůrnou léčbu při onemocněních ledvin. Do teď jste na urologické problémy užívali jen brusinky že?

K TÉMATU  Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Kromě toho ananas prospívá střevům. Harmonizuje střevní peristaltiku a chrání trávicí trakt před bakteriemi. Je také skvělou prevencí proti nepříjemným průjmovým onemocněním.

Zvyšuje libido

Mimochodem, věděli jste, že čerstvá ananasová šťáva dokáže povzbudit sexuální touhy a pudy? Pokud to po této stránce ve vztahu vázne, pomocnou rukou budiž vám sladký ananas. Ukázalo se totiž, že přímo ovlivňuje (pozitivním způsobem) nervovou soustavu. S ananasem jako afrodiziakem se setkáte hlavně v karibských zemích, kde na něj nedají dopustit ani pánové, ani dámy. 

Věděli jste, že…?

A když už jsme zmínili zástupkyně něžného pohlaví. Ananas přispívá i ke kráse. Obsahuje totiž vedle zmiňovaných minerálů a vitaminů také látku zvanou biotin, která se pozitivním způsobem projevuje na kůži, vlasech a nehtech. Když si dnes a denně (zhruba po dobu pěti týdnů) dopřejete čerstvý ananas, brzy uvidíte skvělé výsledky.

Šťavnatý spalovač tuků

Pojďme si závěrem ještě jednou připomenout to hlavní, kvůli čemu tady jste, a to že se jedná o geniální spalovač tuků přírodního charakteru. Přestože je ananas sladké ovoce, má nízkou energetickou hodnotu a vysoký podíl vlákniny, takže vás rychle nasytí. Jeho nízký glykemický index má za následek, že vám cukr v těle nevyskočí prudce nahoru, ale bude se uvolňovat postupně.

Právě díky již zmiňovanému bromelinu, zabraňuje ukládání tuků. Ananasová šťáva podporuje snahu při hubnutí, bývá často součástí čistících a redukčních diet. Pomáhá překonat pocit únavy i hladu. Jinými slovy právě díky ananasu se nebudete přejídat, hlavně večer nebudete sahat po ničem, co by bylo do žaludku příliš těžké.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snídaně šampionů: jak na poctivý start dne?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Lesklé zrcadlové polevy neboli mirror glaze udělají z každého dortu malířský obraz. Poléváním a mícháním různých barev můžete vytvořit vzory podle své fantazie. Vaše dílo bude vypadat jako od profesionálů!
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Výběr článků

Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?

Nepřehlédněte

Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek