Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
spalovač
Ananas obsahuje bromelin, který zabraňuje ukládání tuků. (foto: 123rf.com)

03. 01. 2022

Mnoho lidí by si řeklo, že jelikož je ananas šíleně sladké exotické ovoce, že bude jistě plné kalorií. Jenže není tomu tak. Ananas je sladký spalovač tuků, který jako bonus neukrývá mnoho kalorií. Pojďte se s ním seznámit. Odhalíme si mimo jiné i to, jak konkrétně prospívá našemu zdraví.

Připlul až z Ameriky 

Věděli jste, že ananas se k nám dostal z Ameriky? A nebylo to před nedávnem, ale už před nějakou dobou, konkrétně v roce 1493. Přivezl ho jeden z nejznámějších mořeplavců vůbec – Kryštof Kolumbus, kterému učarovala především jeho vynikající chuť. Když se však ananas dostal do Evropy, nikdo ještě tehdy nevěděl, jak z něj udělat snadno dosažitelnou pochoutku. Přece jenom byla až z Ameriky a přesně tam byl snadno k sehnání, jinde bohužel nikoliv.

Pěstovat se začal až o několik desítek let později, konkrétně v roce 1720, kdy vypukla průmyslová revoluce. Právě té vděčíme za to, že se dnes ananasové plantáže nachází napříč Evropou.

Zdravá pochoutka na dosah ruky

Díky zmiňované průmyslové revoluci se ananas stal zdravou pochoutkou, která byla doslova na dosah ruky nás všech. Časem se ukázalo, že je v mnoha směrech prospěšný, a to hlavně díky svému jedinečnému složení. Obsahuje totiž snad všechny vitamíny, které na světě existují (tedy vyjma vitaminu E a B12). Také se v něm ukrývá až šestnáct různých minerálních látek a hromada stopových prvků, jež nejsou součástí mnoha druhů ovoce.

Kupříkladu se v ananasu nachází bromelin, což je enzym napomáhající ke štěpení bílkovin. Dokáže mimo jiné zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Dalo by se říct, že ananas si všechny zmiňované věci připisuje na svůj seznam dovedností. A tím výčet jeho kladů ani zdaleka nekončí.

Pro zdravé ledviny i střeva

Co všechno tento přírodní spalovač tuků vlastně dovede? Jeho čerstvá šťáva dokáže pročistit ledviny i močové ústrojí. Ano, ananas se pyšní močopudnými účinky a často ho doktoři předepisují jako podpůrnou léčbu při onemocněních ledvin. Do teď jste na urologické problémy užívali jen brusinky že?

K TÉMATU  Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Kromě toho ananas prospívá střevům. Harmonizuje střevní peristaltiku a chrání trávicí trakt před bakteriemi. Je také skvělou prevencí proti nepříjemným průjmovým onemocněním.

Zvyšuje libido

Mimochodem, věděli jste, že čerstvá ananasová šťáva dokáže povzbudit sexuální touhy a pudy? Pokud to po této stránce ve vztahu vázne, pomocnou rukou budiž vám sladký ananas. Ukázalo se totiž, že přímo ovlivňuje (pozitivním způsobem) nervovou soustavu. S ananasem jako afrodiziakem se setkáte hlavně v karibských zemích, kde na něj nedají dopustit ani pánové, ani dámy. 

Věděli jste, že…?

A když už jsme zmínili zástupkyně něžného pohlaví. Ananas přispívá i ke kráse. Obsahuje totiž vedle zmiňovaných minerálů a vitaminů také látku zvanou biotin, která se pozitivním způsobem projevuje na kůži, vlasech a nehtech. Když si dnes a denně (zhruba po dobu pěti týdnů) dopřejete čerstvý ananas, brzy uvidíte skvělé výsledky.

Šťavnatý spalovač tuků

Pojďme si závěrem ještě jednou připomenout to hlavní, kvůli čemu tady jste, a to že se jedná o geniální spalovač tuků přírodního charakteru. Přestože je ananas sladké ovoce, má nízkou energetickou hodnotu a vysoký podíl vlákniny, takže vás rychle nasytí. Jeho nízký glykemický index má za následek, že vám cukr v těle nevyskočí prudce nahoru, ale bude se uvolňovat postupně.

Právě díky již zmiňovanému bromelinu, zabraňuje ukládání tuků. Ananasová šťáva podporuje snahu při hubnutí, bývá často součástí čistících a redukčních diet. Pomáhá překonat pocit únavy i hladu. Jinými slovy právě díky ananasu se nebudete přejídat, hlavně večer nebudete sahat po ničem, co by bylo do žaludku příliš těžké.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snídaně šampionů: jak na poctivý start dne?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek