Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
spalovač
Ananas obsahuje bromelin, který zabraňuje ukládání tuků. (foto: 123rf.com)

03. 01. 2022

Mnoho lidí by si řeklo, že jelikož je ananas šíleně sladké exotické ovoce, že bude jistě plné kalorií. Jenže není tomu tak. Ananas je sladký spalovač tuků, který jako bonus neukrývá mnoho kalorií. Pojďte se s ním seznámit. Odhalíme si mimo jiné i to, jak konkrétně prospívá našemu zdraví.

Připlul až z Ameriky 

Věděli jste, že ananas se k nám dostal z Ameriky? A nebylo to před nedávnem, ale už před nějakou dobou, konkrétně v roce 1493. Přivezl ho jeden z nejznámějších mořeplavců vůbec – Kryštof Kolumbus, kterému učarovala především jeho vynikající chuť. Když se však ananas dostal do Evropy, nikdo ještě tehdy nevěděl, jak z něj udělat snadno dosažitelnou pochoutku. Přece jenom byla až z Ameriky a přesně tam byl snadno k sehnání, jinde bohužel nikoliv.

Pěstovat se začal až o několik desítek let později, konkrétně v roce 1720, kdy vypukla průmyslová revoluce. Právě té vděčíme za to, že se dnes ananasové plantáže nachází napříč Evropou.

Zdravá pochoutka na dosah ruky

Díky zmiňované průmyslové revoluci se ananas stal zdravou pochoutkou, která byla doslova na dosah ruky nás všech. Časem se ukázalo, že je v mnoha směrech prospěšný, a to hlavně díky svému jedinečnému složení. Obsahuje totiž snad všechny vitamíny, které na světě existují (tedy vyjma vitaminu E a B12). Také se v něm ukrývá až šestnáct různých minerálních látek a hromada stopových prvků, jež nejsou součástí mnoha druhů ovoce.

Kupříkladu se v ananasu nachází bromelin, což je enzym napomáhající ke štěpení bílkovin. Dokáže mimo jiné zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Dalo by se říct, že ananas si všechny zmiňované věci připisuje na svůj seznam dovedností. A tím výčet jeho kladů ani zdaleka nekončí.

Pro zdravé ledviny i střeva

Co všechno tento přírodní spalovač tuků vlastně dovede? Jeho čerstvá šťáva dokáže pročistit ledviny i močové ústrojí. Ano, ananas se pyšní močopudnými účinky a často ho doktoři předepisují jako podpůrnou léčbu při onemocněních ledvin. Do teď jste na urologické problémy užívali jen brusinky že?

K TÉMATUVitaminy pro krásné a zdravé vlasy. Které to jsou a v jakých potravinách je hledat?

Kromě toho ananas prospívá střevům. Harmonizuje střevní peristaltiku a chrání trávicí trakt před bakteriemi. Je také skvělou prevencí proti nepříjemným průjmovým onemocněním.

Zvyšuje libido

Mimochodem, věděli jste, že čerstvá ananasová šťáva dokáže povzbudit sexuální touhy a pudy? Pokud to po této stránce ve vztahu vázne, pomocnou rukou budiž vám sladký ananas. Ukázalo se totiž, že přímo ovlivňuje (pozitivním způsobem) nervovou soustavu. S ananasem jako afrodiziakem se setkáte hlavně v karibských zemích, kde na něj nedají dopustit ani pánové, ani dámy. 

Věděli jste, že…?

A když už jsme zmínili zástupkyně něžného pohlaví. Ananas přispívá i ke kráse. Obsahuje totiž vedle zmiňovaných minerálů a vitaminů také látku zvanou biotin, která se pozitivním způsobem projevuje na kůži, vlasech a nehtech. Když si dnes a denně (zhruba po dobu pěti týdnů) dopřejete čerstvý ananas, brzy uvidíte skvělé výsledky.

Šťavnatý spalovač tuků

Pojďme si závěrem ještě jednou připomenout to hlavní, kvůli čemu tady jste, a to že se jedná o geniální spalovač tuků přírodního charakteru. Přestože je ananas sladké ovoce, má nízkou energetickou hodnotu a vysoký podíl vlákniny, takže vás rychle nasytí. Jeho nízký glykemický index má za následek, že vám cukr v těle nevyskočí prudce nahoru, ale bude se uvolňovat postupně.

Právě díky již zmiňovanému bromelinu, zabraňuje ukládání tuků. Ananasová šťáva podporuje snahu při hubnutí, bývá často součástí čistících a redukčních diet. Pomáhá překonat pocit únavy i hladu. Jinými slovy právě díky ananasu se nebudete přejídat, hlavně večer nebudete sahat po ničem, co by bylo do žaludku příliš těžké.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snídaně šampionů: jak na poctivý start dne?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Vaše venkovní sauna na zahradě, to je příjemné pocení v přírodě. Svoji roli hraje i čerstvý vzduch, na který vycházíte ze sauny ven. Ochlazení si dopřejete ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu! Sauny se dají postavit na klíč, od těch nejmenších pro dva, až po prostorné zahradní sauny s předsíňkou nebo odpočívárnou. Zajímavou variantou jsou i prosklené dveře nebo stěny sauny. Prohlédněte si galerii a třeba se necháte inspirovat!
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?

Nepřehlédněte

Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek