Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Mindfulness: Naučte se díky prastaré technice vnímat přítomnost

Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
mindfulness
Naučte se krotit myšlenky a soustředit se na přítomnost.

27. 03. 2023

27. 03. 2023

Pořád se všude kolem nás objevují cesty, které nám pomáhají se seberozvojem, ale také s tím, abychom žili lépe – po stránce fyzické i psychické. Většina z nich ve své podstatě vychází z přirozenosti člověka, kterou jsme ale uspěchanou dobou poněkud zazdili. A právě tyto techniky jsou tu od toho, aby to, co je v nás zakořeněné (a co vlastně umíme, jen si to na první dobrou neuvědomujeme) probudily k životu. Touhle cestou kráčí i technika mindfulness, s jejíž pomocí si v mnohých ohledech zlepšíte kvalitu života. Stačí vědět, jak na to.

Pomocí mindfulness přeškolíte svou mysl

Naše mysl je sama o sobě docela komplikovaná. Je plná myšlenek, příběhů, různých situací, které ani zdaleka nemusí souviset s tím, co se aktuálně děje. Většinu času se toulá v minulosti či v budoucnosti než v přítomnosti. Její přirozeností je přemýšlet, analyzovat, zjišťovat i předvídat. To znamená, že mysl ponechaná svému vlastnímu zařízení bude neustále hledat nové podněty, nové věci k přemýšlení a nové způsoby, jak unikat z reality.

O to důležitější je v takto zaneprázdněné mysli najít prostor pro všímavost, která se vědomě soustředí na tady a teď, tedy na přítomnost, která zrovna probíhá. A právě to je úkolem mindfulness, díky kterému se více zaměříte na to potřebné, nad čím je opravdu potřeba přemýšlet (a řešit) a naopak se vzdálíte od toho, co vám mnohdy zbytečně bere energii. A to je ostatně klíčem k vyřešení mnoha problémů.

Když je mysl nástrojem pro samoléčbu

Pokud se v rámci svého života více zaměříte na všímavost vůči přítomnému momentu, skvělým nástrojem je meditace, ale lze to i při každodenních činnostech, krásně si tím vyčistíte mysl od všech zbytečností. Je to jakýsi detox vašich myšlenek. Pomocí této techniky se zkrátka stanete rodičem své vlastní mysli a nebudete se ji nechávat ovládat. Vy budete ten, kdo ji bude vést tak, aby to bylo ku prospěchu vašeho života.

K TÉMATU  Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Při opakovaném cvičení všímavosti s trpělivostí a soucitem k sobě samému můžete naučit svou mysl být v klidu, a to tak, aby byla s vámi a soustředila se na to, co je pro vás důležité. Pokud se techniky mindfulness dobře naučíte, a budete je provádět opakovaně, do života vám to může přinést například:

 • Zlepšení kognitivních schopností
 • Zpomalení stárnutí mozku
 • Snížení příznaků stresu, úzkosti, deprese a únavy
 • Zvýšení pocitů klidu a pohody
 • Snížení pravděpodobnosti vzniku psychosomatických onemocnění
 • Zlepšení délky a kvality spánku
 • Minimalizaci bolesti
 • Zvýšení kvality života při chronickém onemocnění
 • Zlepšení imunitního systému
 • A mnohé další…
mindfulness
Často utíkáte myšlenkami k několika dalším věcem najednou?

Když fakta mluví jasně

Technika mindfulness, která se v současné době kombinuje i s řadou dalších technik, se díky svým schopnostem dostala do hledáčku mnohých studií. Na výsledky z několika provedených se společně podíváme.

 • Studie z roku 2019 ukázala významné změny ve struktuře mozku, včetně objemu šedé hmoty a tloušťky kortikální kůry, které byly spojené s nižším výskytem deprese ve srovnání s nemeditujícími. Studie byla prováděná u lidí, kteří poprvé meditovali a podstoupili meditační trénink všímavosti v délce 40 dnů.
 • Jiná studie z roku 2019 zjistila, že mindfulness byl účinný při zvyšování pocitu pohody, snižování vnímaného stresu a zvyšování spokojenosti s prací na pracovišti na základě osobních zpráv od účastníků.
 • Studie z roku 2020 zjistila, že zavedení bdělé a meditační praxe během pandemie bylo levnějším způsobem, jak doplnit léčbu úzkostí. Studie také poznamenala, že všímavost a meditační praktiky se dobře uplatňují u lidí různého věku s různým rozsahem schopností.
 • Další výzkum z roku 2019 odhalil, že mindfulness může dokonce pomoci předcházet rakovině zvýšením hladiny melatoninu, hormonu, o kterém je známo, že má protirakovinné vlastnosti.
meditace
Meditace je skvělým nástrojem, jak se soustředit na přítomnost.

Mindfulness cvičení krok za krokem

Nejjednodušší způsob, jak cvičit všímavost, je soustředit se na dech a zaměřit svou pozornost na opakovaný nádech a výdech. Tato technika je podrobně popsána v Šiva sútrách, textu z 9. století, který patří k neduální mystické tradici kašmírského šaivismu, o níž se předpokládá, že ji napsal mudrc Vasugupta. Prastará technika přináší způsob, jak zas a znovu přivádět svou pozornost zpět k přítomnému okamžiku, a to i v rámci každodenního života.

 1. Bez ohledu na to, co zrovna děláte, si můžete procvičit svou pozornost zaměřenou na dech. Ať už stelete postel, surfujete na webu nebo venčíte psa, téměř každý okamžik je příležitostí stát se více přítomnými. Vnímejte přítomnost.
 2. Začněte tím, že si uvědomíte vjem svého dechu. Vnímejte zvedání a klesání břicha i hrudníku. Pozorujte, jak se dech pohybuje dovnitř a ven z vašich nosních dírek. Všimněte si, jak chladí při nádechu a hřeje při výdechu.
 3. Nakonec si pravděpodobně všimnete, že se vaše mysl zatoulala nebo jste se nechali rozptýlit něčím, co se kolem vás děje. Jednoduše přiveďte pozornost zpět k dechu, aniž byste se hodnotili nebo „hodnotili“ svůj výkon. Neexistuje teď nic jiného než vnímat svůj dech.
 4. Tento proces opakujte znovu a znovu. Cvičit můžete po stanovenou dobu nebo po celý den.
K TÉMATU  Krmit psa masem, nebo granulemi? Obojí má svá pro a proti

Tento způsob pak postupně aplikujte i do dalších částí vašeho života a třeba příště se zase zkuste zaměřit na své vědomé pocity. Možností, jak praktikovat mindfulness, je celá řada, avšak práce s dechem je vůbec ta nejpodstatnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Zdroje článku:
https://www.healthline.com/health/mind-body/what-is-mindfulness
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.

Výběr článků

Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?

Nepřehlédněte

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek