Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

26. 11. 2019

26. 11. 2019

Koukejte na energetický štítek vysavače

Každý vysavač má dnes energetický štítek, tak jako lednice, pračka nebo trouba. Evropská komise zavedla toto povinné označení i pro vysavače, ale zákazníci na to při jejich nákupu myslí méně, zatímco u ostatních spotřebičů to vnímají. Označení A znamená nejekonomičtější provoz, zatímco písmeno G představuje nejnižší možné požadavky pro splnění normy. Dalšími užitečnými údaji jsou příkon vysavače, jeho hlučnost v dB a sací výkon při vysávání koberců nebo tvrdé podlahy. Tato fakta jsou tedy důležitější, než samotná barva nebo design vysavače.

Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: provysavac.cz

Nesnažte se za každou cenu ušetřit

Snaha ušetřit nás dovede k tomu koupit ten nejlevnější spotřebič. Přitom očekáváme, že vydrží co nejdéle a bude fungovat jako po másle, což je zkrátka nesplnitelný rozpor. U vysavače platí, že čím levnější produkt je, tím vyšší je riziko poruchy. Levnější vysavače se mohou po určité době používání mnohem více přehřívat, nejsou ekonomické a v neposlední řadě se jednotlivé plastové komponenty snadno ochodí a mohou dokonce vypadávat. Jezdit po bytě s takovým vysavačem je o nervy, nehledě na to, že méně kvalitní HEPA filtr zanechává ve vzduchu spoušť a vy to všechno dýcháte.

Nevěřte reklamě. Dejte na uživatelské recenze

Reklama hraje při výběru zboží velkou roli. Týká se to i těch, kteří tvrdí, že to tak není. Výrobci o svých produktech mluví v superlativech a zákazník tak od vysavače očekává zázraky. Realita je pak často úplně jiná, což se ale ukáže až časem. Při zvažování nákupu vysavače se proto řiďte názory lidí, kteří výrobek zakoupili před vámi. Uživatelské recenze najdete na internetu, a aby si člověk udělal nějaký názor, je třeba jich projít víc, než jen ty první tři. Hodnocení bývá často subjektivní, ale pomůže vám najít určité jmenovatele, které o daném výrobku něco prozradí.

K TÉMATU  Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Jaké jsou druhy vysavačů?

Robotický vysavač

 • Sbírá prach a nečistoty z tvrdé podlahy
 • Má malý sací výkon a je úsporný
 • Nezvládne vysávat těžší koberce

Ruční tyčový vysavač

 • Akumulátorový nebo s nabíjením ze sítě
 • Je třeba koukat na dostatečný výkon a výdrž baterie
 • Některé mohou mít rotační kartáče pro koberce
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

Suchý sáčkový vysavač

 • Mívá vysoký sací výkon
 • Vícestupňová kvalitní filtrace a těsnost
 • Nejlepší parametry s přihlédnutí k faktoru zdraví, vhodné pro alergiky
 • Bezpečná manipulace s plným sáčkem

Bezsáčkové vysavače

 • Kvalitní bezsáčkový vysavač může konkurovat sáčkovému
 • Pozor na nekvalitní výrobky kvůli netěsnostem
 • Absence sáčku neznamená ušetření, protože musíte často kupovat drahé filtry
 • Čistění vysavače po použití je pracnější
 • Nedoporučuje se pro alergiky

Víceúčelový vysavač

 • Umožňuje vysávat i vlhkost, vodu a hrubé nečistoty
 • Je vhodný na čistění koberců
 • Může být sáčkový i bezsáčkový
 • Může být vybaven šamponovací hubicí

Vysavač s vodní filtrací

 • Vysávaný vzduch protlačí skrz vodu, kde se zachytí většina nečistot
 • Těžší váha a velikost znamená horší manipulaci i skladování
 • Pracnější čistění vysavače po úklidu
 • Některé neobsahují HEPA filtr – na to si dejte pozor
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Zítra se bude rozhodovat o vaší budoucnosti. V práci i v soukromí. V neděli se Luna přiblíží hvězdě Albaldach. Co to znamená pro vás? Astroložka Naďa Šmídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví na tento víkend. Co všechno se dá očekávat?
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Mít známého na výpomoc s hlídáním přijde vhod. Svěřit vaše malé dítě do jiných rukou můžete za předpokladu, že máte jistotu, že o ně bude dobře postaráno. Příkladem budiž tenhle chlapík, který místo sezení doma vezme holčičku na výlet na kole po skotské vrchovině. Trochu nečekaný adrenalinový výlet.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.

Výběr článků

Někteří zástupci zvířecí říše umí skutečně překvapit svojí šikovností. Kočka, pes, křeček, ale i medvěd, opice nebo veverka. Mezi všemi pak vyniká vychytralý pták, který využívá návnadu od lidí k lovení ryb. Podívejte se, jaký předvádí inteligentní zvířata talent a schopnost se učit.
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Nalíčit se do práce je jedna věc. Do divadla už to zabere trochu více času, ale tohle? Kompletní make-up změní vaši visáž tak, že vás nikdo nepozná! Těchto pět příkladů vám ukáže, že se dá z každé ženy vyrobit kráska.

Nepřehlédněte

Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek