Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

26. 11. 2019

26. 11. 2019

Koukejte na energetický štítek vysavače

Každý vysavač má dnes energetický štítek, tak jako lednice, pračka nebo trouba. Evropská komise zavedla toto povinné označení i pro vysavače, ale zákazníci na to při jejich nákupu myslí méně, zatímco u ostatních spotřebičů to vnímají. Označení A znamená nejekonomičtější provoz, zatímco písmeno G představuje nejnižší možné požadavky pro splnění normy. Dalšími užitečnými údaji jsou příkon vysavače, jeho hlučnost v dB a sací výkon při vysávání koberců nebo tvrdé podlahy. Tato fakta jsou tedy důležitější, než samotná barva nebo design vysavače.

Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: provysavac.cz

Nesnažte se za každou cenu ušetřit

Snaha ušetřit nás dovede k tomu koupit ten nejlevnější spotřebič. Přitom očekáváme, že vydrží co nejdéle a bude fungovat jako po másle, což je zkrátka nesplnitelný rozpor. U vysavače platí, že čím levnější produkt je, tím vyšší je riziko poruchy. Levnější vysavače se mohou po určité době používání mnohem více přehřívat, nejsou ekonomické a v neposlední řadě se jednotlivé plastové komponenty snadno ochodí a mohou dokonce vypadávat. Jezdit po bytě s takovým vysavačem je o nervy, nehledě na to, že méně kvalitní HEPA filtr zanechává ve vzduchu spoušť a vy to všechno dýcháte.

Nevěřte reklamě. Dejte na uživatelské recenze

Reklama hraje při výběru zboží velkou roli. Týká se to i těch, kteří tvrdí, že to tak není. Výrobci o svých produktech mluví v superlativech a zákazník tak od vysavače očekává zázraky. Realita je pak často úplně jiná, což se ale ukáže až časem. Při zvažování nákupu vysavače se proto řiďte názory lidí, kteří výrobek zakoupili před vámi. Uživatelské recenze najdete na internetu, a aby si člověk udělal nějaký názor, je třeba jich projít víc, než jen ty první tři. Hodnocení bývá často subjektivní, ale pomůže vám najít určité jmenovatele, které o daném výrobku něco prozradí.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 9. 9. 2018. Pozor na trávení! Věnujte se hlavně jídelníčku! Novoluní v Panně přinese nové začátky

Jaké jsou druhy vysavačů?

Robotický vysavač

 • Sbírá prach a nečistoty z tvrdé podlahy
 • Má malý sací výkon a je úsporný
 • Nezvládne vysávat těžší koberce

Ruční tyčový vysavač

 • Akumulátorový nebo s nabíjením ze sítě
 • Je třeba koukat na dostatečný výkon a výdrž baterie
 • Některé mohou mít rotační kartáče pro koberce
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

Suchý sáčkový vysavač

 • Mívá vysoký sací výkon
 • Vícestupňová kvalitní filtrace a těsnost
 • Nejlepší parametry s přihlédnutí k faktoru zdraví, vhodné pro alergiky
 • Bezpečná manipulace s plným sáčkem

Bezsáčkové vysavače

 • Kvalitní bezsáčkový vysavač může konkurovat sáčkovému
 • Pozor na nekvalitní výrobky kvůli netěsnostem
 • Absence sáčku neznamená ušetření, protože musíte často kupovat drahé filtry
 • Čistění vysavače po použití je pracnější
 • Nedoporučuje se pro alergiky

Víceúčelový vysavač

 • Umožňuje vysávat i vlhkost, vodu a hrubé nečistoty
 • Je vhodný na čistění koberců
 • Může být sáčkový i bezsáčkový
 • Může být vybaven šamponovací hubicí

Vysavač s vodní filtrací

 • Vysávaný vzduch protlačí skrz vodu, kde se zachytí většina nečistot
 • Těžší váha a velikost znamená horší manipulaci i skladování
 • Pracnější čistění vysavače po úklidu
 • Některé neobsahují HEPA filtr – na to si dejte pozor
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?

Nepřehlédněte

Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek