Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

26. 11. 2019

26. 11. 2019

Koukejte na energetický štítek vysavače

Každý vysavač má dnes energetický štítek, tak jako lednice, pračka nebo trouba. Evropská komise zavedla toto povinné označení i pro vysavače, ale zákazníci na to při jejich nákupu myslí méně, zatímco u ostatních spotřebičů to vnímají. Označení A znamená nejekonomičtější provoz, zatímco písmeno G představuje nejnižší možné požadavky pro splnění normy. Dalšími užitečnými údaji jsou příkon vysavače, jeho hlučnost v dB a sací výkon při vysávání koberců nebo tvrdé podlahy. Tato fakta jsou tedy důležitější, než samotná barva nebo design vysavače.

Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: provysavac.cz

Nesnažte se za každou cenu ušetřit

Snaha ušetřit nás dovede k tomu koupit ten nejlevnější spotřebič. Přitom očekáváme, že vydrží co nejdéle a bude fungovat jako po másle, což je zkrátka nesplnitelný rozpor. U vysavače platí, že čím levnější produkt je, tím vyšší je riziko poruchy. Levnější vysavače se mohou po určité době používání mnohem více přehřívat, nejsou ekonomické a v neposlední řadě se jednotlivé plastové komponenty snadno ochodí a mohou dokonce vypadávat. Jezdit po bytě s takovým vysavačem je o nervy, nehledě na to, že méně kvalitní HEPA filtr zanechává ve vzduchu spoušť a vy to všechno dýcháte.

Nevěřte reklamě. Dejte na uživatelské recenze

Reklama hraje při výběru zboží velkou roli. Týká se to i těch, kteří tvrdí, že to tak není. Výrobci o svých produktech mluví v superlativech a zákazník tak od vysavače očekává zázraky. Realita je pak často úplně jiná, což se ale ukáže až časem. Při zvažování nákupu vysavače se proto řiďte názory lidí, kteří výrobek zakoupili před vámi. Uživatelské recenze najdete na internetu, a aby si člověk udělal nějaký názor, je třeba jich projít víc, než jen ty první tři. Hodnocení bývá často subjektivní, ale pomůže vám najít určité jmenovatele, které o daném výrobku něco prozradí.

K TÉMATU  Krásná, moderní a funkční kuchyně za méně! Jak to udělat?

Jaké jsou druhy vysavačů?

Robotický vysavač

 • Sbírá prach a nečistoty z tvrdé podlahy
 • Má malý sací výkon a je úsporný
 • Nezvládne vysávat těžší koberce

Ruční tyčový vysavač

 • Akumulátorový nebo s nabíjením ze sítě
 • Je třeba koukat na dostatečný výkon a výdrž baterie
 • Některé mohou mít rotační kartáče pro koberce
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com

Suchý sáčkový vysavač

 • Mívá vysoký sací výkon
 • Vícestupňová kvalitní filtrace a těsnost
 • Nejlepší parametry s přihlédnutí k faktoru zdraví, vhodné pro alergiky
 • Bezpečná manipulace s plným sáčkem

Bezsáčkové vysavače

 • Kvalitní bezsáčkový vysavač může konkurovat sáčkovému
 • Pozor na nekvalitní výrobky kvůli netěsnostem
 • Absence sáčku neznamená ušetření, protože musíte často kupovat drahé filtry
 • Čistění vysavače po použití je pracnější
 • Nedoporučuje se pro alergiky

Víceúčelový vysavač

 • Umožňuje vysávat i vlhkost, vodu a hrubé nečistoty
 • Je vhodný na čistění koberců
 • Může být sáčkový i bezsáčkový
 • Může být vybaven šamponovací hubicí

Vysavač s vodní filtrací

 • Vysávaný vzduch protlačí skrz vodu, kde se zachytí většina nečistot
 • Těžší váha a velikost znamená horší manipulaci i skladování
 • Pracnější čistění vysavače po úklidu
 • Některé neobsahují HEPA filtr – na to si dejte pozor
Vybíráme vysavač. Čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.

Nepřehlédněte

Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek