Domů » Bydlení » Zásadní chyby při vysávání. Děláte je také? Zbytečně si ničíte zdraví a přiděláváte práci. Poradíme, jak se jim vyhnout
Jaké děláte chyby při vysávání? Zbytečně si přiděláváte práci a ničíte zdraví!
zdroj: 123RF.com
Bydlení

Zásadní chyby při vysávání. Děláte je také? Zbytečně si ničíte zdraví a přiděláváte práci. Poradíme, jak se jim vyhnout

Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.

Spoléháte jen na robota

Robotický vysavač je sice momentální hit. Přesto, že robotický vysavač zdánlivě odvede všechnu práci za vás, nikdy nenahradí zcela klasické vysávání, v místnosti totiž zachycuje pouze povrchové nečistoty. Při použití robotického vysavače vám tak zůstává v místnostech řada větších i menších nevysátých nečistot a škodlivých částic. Robotické vysavače navíc, stejně jako ty klasické, víří prach v místnostech, což způsobuje jeho opětovné usazení na podlahách, nábytku nebo lůžkovinách.

Neměníte sáčky včas

A to úplně kazí výsledek vaší práce. Výměna sáčku ve vysavači až ve chvíli, kdy přetéká obsahem a prachem až k prasknutí, je chyba! Sáčky je lepší měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny. Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků. Pokud máte přeplněný sáček, nejenže bude luxování méně účinné, ale také se u něj více nadřete.

Nestaráte se o filtry

Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být, v důsledku jeho znečištění, vaše vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plných škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti. Tyto škodlivé částice, které vznikají špatnou péčí o sáčky a filtry, a které pak dýcháte i několik hodin denně včetně spánku, ovlivňují vaše zdraví. Především si zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například alergie, astma, problémy s dýcháním apod. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.

Vysáváte zbrkle

Nevysáváte v obou směrech? To  může být problém u luxování koberců, kdy se nečistota schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích nebo ve spárách pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest