Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Sophia Loren: otrokyně, která milovala jediného muže

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
sophia loren
Znáte ženu jménem Sophia Loren? (Foto: 123RF)

18. 11. 2021

Italská herečka Sophia Loren je stále tak okouzlující a šarmantní, jako bývala v době své největší slávy. Dodnes je považována za jednu z nejvýraznějších hereckých osobností v Evropě a za sex symbol dvacátého století.

Válku zažila na vlastní kůži

Narodila se jako Sofia Villani Scicolone 20. září 1934 v Římě rodičům Romildě Villani, učitelce klavíru, a Riccardu Scicolone, který se živil jako stavební inženýr. Svého otce ale příliš často nevídala, odmítal se s její matkou oženit. Viděla ho celkem třikrát, poprvé v pěti letech, pak v sedmi letech a nakonec v roce 1976, kdy ležel na smrtelné posteli a zbývalo mu pár dní života.

Nejenže Sofii nebylo dopřáno vyrůstat v kompletní rodině, ale ještě ke všemu si prošla peklem za druhé světové války, kdy se během jednoho z častých náletů utíkala Sofia společně se svou sestrou schovat do krytu, a přitom ji zranila střepina z vybuchlého granátu.

Obsluhovala hosty v hospodě

Sofiina sestra se narodila v roce 1938, kromě ní ale měla i dva nevlastní bratry z otcovy strany, s těmi však v jedné domácnosti nežila. Dlouhá léta Sofia žila s matkou a sestrou u babičky v Pozzuoli nedaleko Neapole, později se ale přestěhovaly přímo Neapole. Po válce se ale rozhodly zase přestěhovat zpátky do Pozzuoli. Z rodinného bytu udělaly hospodu. Babička tu prodávala domácí třešňový likér, její matka hrála na piano, sestra Maria zpívala a Sofia obsluhovala hosty a myla nádobí.

Šikanovali ji kvůli postavě

Ani tehdy to ale neměla příliš lehké. Všichni se jí vysmívali kvůli tomu, že byla nemanželským dítětem, i kvůli její vychrtlé postavě. Aby od všednodenních starostí unikla, trávila hodně času v kině. Právě tehdy se rozhodla, že bude herečkou.

Do plastické operace se donutit nenechala

V pouhých čtrnácti letech byla vybrána mezi dvanáct nejkrásnějších `princezen moře` a zvítězila. Díky tomu vyhrála výlet do Říma a záhy na to dostala svou první roli. Zahrála si otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). Na další příležitosti ovšem musela čekat a tak se mezitím živila jako modelka. Všechny fascinovaly její výrazné rysy, plné rty, velké oči i výrazné lícní kosti.

K TÉMATUPouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Nejenže nezapadala do tehdejších vzorů krásy, ale ještě příliš často a ráda vyjadřovala naplno své emoce. V soutěžích krásy se proto umisťovala většinou na druhém nebo třetím místě. Jednoho dne si jí ale všiml producent Carlo Ponti, který jí byl naprosto okouzlený. Přesto jí krátce po seznámení navrhl plastickou operaci, tu ale Sofie odmítla, byla na svůj vnější vzhled hrdá.

Dostávala však jen samé malé role, a to ji po čase přestalo stačit. Přestože odjela do Hollywoodu, neboť si myslela, že se tu uchytí a právě zde začne vydělávat velké peníze, opak se stal pravdou a tak se vrátila zpátky do Evropy.

Muži se o ni přetahovali

Tou dobou už za sebou měla roli ve filmu Pýcha a vášeň (1957), díky které si ji publikum v Americe zamilovalo, ale protože měla výrazný italský vzhled, bylo těžké pro ni nají uplatnění. Díky tomuto filmu si však našla celoživotního přítele, herce Caryho Granta, který jí dokonce nabízel sňatek. Ten ale Sophia odmítla. Byla totiž zamilovaná do producenta Carla Pontiho.

Ale protože byl ženatý a italská církev neumožňovala rozvod, vzít si ji nikdy nemohl. Měl však velmi vstřícnou manželku, která mu navrhla, aby se stali francouzskými občany a právě ve Francii se také řádné rozvedli. Tak také v nadcházejících letech učinili a Ponti si nakonec Sophii Loren v roce 1957 vzal.

Nedařilo se jí otěhotnět

I tehdy ovšem nastaly komplikace. Jejich první sňatek byl anulován, protože svůj rozvod s bývalou ženou nebyl oficiálně zapsán v úředních záznamech. Proto se vzali ve francouzském Sevres podruhé 9. dubna 1966. Sophia mohla být konečně šťastná, ale poté, co prodělala dva potraty, ztratila veškerou víru v to, že se někdy stane matkou. Nakonec ale přeci jen měla štěstí a v roce 1968 porodila syna Carla, který je dnes slavným dirigentem, a v roce 1973 Edoarda, jenž se živí jako režisér.

K TÉMATUJsou to super samice. Věříte, že těmhle dámám z Ameriky i Čech už bylo padesát?

Čestná občanka Neapole

S Pontim tvořili nádherný a šťastný pár až do roku 2007, kdy zemřel. Po jeho smrti ukončila hereckou kariéru a jen sem tam si vyrazila do společnosti, aby se na ni nezapomnělo. Roku 2016 získala čestné občanství Neapole, kterou vždy považovala za svůj domov víc než Řím, v němž se narodila.

Příbuzná Benita Mussoliniho

Málokdo ovšem ví, že její rodinné vazby sahají až k neblaze proslulému diktátorovi Benitu Mussolinimu. Je totiž tetou političky Alessandry Mussoliniové. Sophiina sestra Anna Maria si vzala za manžela nejmladšího syna diktátora Romana Mussoliniho.

Mezi největší a nejznámější role Sophie Loren bezpochyby patří především Horalka (1960), za kterou také obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Zazářila i v komediích Včera dnes a zítra (1963) nebo Manželství po italsku (1964), v níž si zahrála po boku Marcella Mastroianniho, nejslavnějšího italského herce všech dob. V roce 1967 si zase zahrála ve snímku Charlese Chaplina Hraběnka z Hongkongu.

Dnes Sophia Loren žije střídavě v Kalifornii, ve Švýcarsku a v Římě. V roce 2014 dokonce navštívila Českou republiku, aby zde korunovala královnu krásy v rámci České Miss.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Karel Gott: Obklopen ženami, obdivován milenkami a uctíván dcerami

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek