Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Sophia Loren: otrokyně, která milovala jediného muže

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
sophia loren
Znáte ženu jménem Sophia Loren? (Foto: 123RF)

18. 11. 2021

Italská herečka Sophia Loren je stále tak okouzlující a šarmantní, jako bývala v době své největší slávy. Dodnes je považována za jednu z nejvýraznějších hereckých osobností v Evropě a za sex symbol dvacátého století.

Válku zažila na vlastní kůži

Narodila se jako Sofia Villani Scicolone 20. září 1934 v Římě rodičům Romildě Villani, učitelce klavíru, a Riccardu Scicolone, který se živil jako stavební inženýr. Svého otce ale příliš často nevídala, odmítal se s její matkou oženit. Viděla ho celkem třikrát, poprvé v pěti letech, pak v sedmi letech a nakonec v roce 1976, kdy ležel na smrtelné posteli a zbývalo mu pár dní života.

Nejenže Sofii nebylo dopřáno vyrůstat v kompletní rodině, ale ještě ke všemu si prošla peklem za druhé světové války, kdy se během jednoho z častých náletů utíkala Sofia společně se svou sestrou schovat do krytu, a přitom ji zranila střepina z vybuchlého granátu.

Obsluhovala hosty v hospodě

Sofiina sestra se narodila v roce 1938, kromě ní ale měla i dva nevlastní bratry z otcovy strany, s těmi však v jedné domácnosti nežila. Dlouhá léta Sofia žila s matkou a sestrou u babičky v Pozzuoli nedaleko Neapole, později se ale přestěhovaly přímo Neapole. Po válce se ale rozhodly zase přestěhovat zpátky do Pozzuoli. Z rodinného bytu udělaly hospodu. Babička tu prodávala domácí třešňový likér, její matka hrála na piano, sestra Maria zpívala a Sofia obsluhovala hosty a myla nádobí.

Šikanovali ji kvůli postavě

Ani tehdy to ale neměla příliš lehké. Všichni se jí vysmívali kvůli tomu, že byla nemanželským dítětem, i kvůli její vychrtlé postavě. Aby od všednodenních starostí unikla, trávila hodně času v kině. Právě tehdy se rozhodla, že bude herečkou.

Do plastické operace se donutit nenechala

V pouhých čtrnácti letech byla vybrána mezi dvanáct nejkrásnějších `princezen moře` a zvítězila. Díky tomu vyhrála výlet do Říma a záhy na to dostala svou první roli. Zahrála si otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). Na další příležitosti ovšem musela čekat a tak se mezitím živila jako modelka. Všechny fascinovaly její výrazné rysy, plné rty, velké oči i výrazné lícní kosti.

K TÉMATU  Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Nejenže nezapadala do tehdejších vzorů krásy, ale ještě příliš často a ráda vyjadřovala naplno své emoce. V soutěžích krásy se proto umisťovala většinou na druhém nebo třetím místě. Jednoho dne si jí ale všiml producent Carlo Ponti, který jí byl naprosto okouzlený. Přesto jí krátce po seznámení navrhl plastickou operaci, tu ale Sofie odmítla, byla na svůj vnější vzhled hrdá.

Dostávala však jen samé malé role, a to ji po čase přestalo stačit. Přestože odjela do Hollywoodu, neboť si myslela, že se tu uchytí a právě zde začne vydělávat velké peníze, opak se stal pravdou a tak se vrátila zpátky do Evropy.

Muži se o ni přetahovali

Tou dobou už za sebou měla roli ve filmu Pýcha a vášeň (1957), díky které si ji publikum v Americe zamilovalo, ale protože měla výrazný italský vzhled, bylo těžké pro ni nají uplatnění. Díky tomuto filmu si však našla celoživotního přítele, herce Caryho Granta, který jí dokonce nabízel sňatek. Ten ale Sophia odmítla. Byla totiž zamilovaná do producenta Carla Pontiho.

Ale protože byl ženatý a italská církev neumožňovala rozvod, vzít si ji nikdy nemohl. Měl však velmi vstřícnou manželku, která mu navrhla, aby se stali francouzskými občany a právě ve Francii se také řádné rozvedli. Tak také v nadcházejících letech učinili a Ponti si nakonec Sophii Loren v roce 1957 vzal.

Nedařilo se jí otěhotnět

I tehdy ovšem nastaly komplikace. Jejich první sňatek byl anulován, protože svůj rozvod s bývalou ženou nebyl oficiálně zapsán v úředních záznamech. Proto se vzali ve francouzském Sevres podruhé 9. dubna 1966. Sophia mohla být konečně šťastná, ale poté, co prodělala dva potraty, ztratila veškerou víru v to, že se někdy stane matkou. Nakonec ale přeci jen měla štěstí a v roce 1968 porodila syna Carla, který je dnes slavným dirigentem, a v roce 1973 Edoarda, jenž se živí jako režisér.

K TÉMATU  5 nejlepších beauty blogerek, které stojí za to sledovat

Čestná občanka Neapole

S Pontim tvořili nádherný a šťastný pár až do roku 2007, kdy zemřel. Po jeho smrti ukončila hereckou kariéru a jen sem tam si vyrazila do společnosti, aby se na ni nezapomnělo. Roku 2016 získala čestné občanství Neapole, kterou vždy považovala za svůj domov víc než Řím, v němž se narodila.

Příbuzná Benita Mussoliniho

Málokdo ovšem ví, že její rodinné vazby sahají až k neblaze proslulému diktátorovi Benitu Mussolinimu. Je totiž tetou političky Alessandry Mussoliniové. Sophiina sestra Anna Maria si vzala za manžela nejmladšího syna diktátora Romana Mussoliniho.

Mezi největší a nejznámější role Sophie Loren bezpochyby patří především Horalka (1960), za kterou také obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Zazářila i v komediích Včera dnes a zítra (1963) nebo Manželství po italsku (1964), v níž si zahrála po boku Marcella Mastroianniho, nejslavnějšího italského herce všech dob. V roce 1967 si zase zahrála ve snímku Charlese Chaplina Hraběnka z Hongkongu.

Dnes Sophia Loren žije střídavě v Kalifornii, ve Švýcarsku a v Římě. V roce 2014 dokonce navštívila Českou republiku, aby zde korunovala královnu krásy v rámci České Miss.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Karel Gott: Obklopen ženami, obdivován milenkami a uctíván dcerami

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek