Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Sophia Loren: otrokyně, která milovala jediného muže

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
sophia loren
Znáte ženu jménem Sophia Loren? (Foto: 123RF)

18. 11. 2021

Italská herečka Sophia Loren je stále tak okouzlující a šarmantní, jako bývala v době své největší slávy. Dodnes je považována za jednu z nejvýraznějších hereckých osobností v Evropě a za sex symbol dvacátého století.

Válku zažila na vlastní kůži

Narodila se jako Sofia Villani Scicolone 20. září 1934 v Římě rodičům Romildě Villani, učitelce klavíru, a Riccardu Scicolone, který se živil jako stavební inženýr. Svého otce ale příliš často nevídala, odmítal se s její matkou oženit. Viděla ho celkem třikrát, poprvé v pěti letech, pak v sedmi letech a nakonec v roce 1976, kdy ležel na smrtelné posteli a zbývalo mu pár dní života.

Nejenže Sofii nebylo dopřáno vyrůstat v kompletní rodině, ale ještě ke všemu si prošla peklem za druhé světové války, kdy se během jednoho z častých náletů utíkala Sofia společně se svou sestrou schovat do krytu, a přitom ji zranila střepina z vybuchlého granátu.

Obsluhovala hosty v hospodě

Sofiina sestra se narodila v roce 1938, kromě ní ale měla i dva nevlastní bratry z otcovy strany, s těmi však v jedné domácnosti nežila. Dlouhá léta Sofia žila s matkou a sestrou u babičky v Pozzuoli nedaleko Neapole, později se ale přestěhovaly přímo Neapole. Po válce se ale rozhodly zase přestěhovat zpátky do Pozzuoli. Z rodinného bytu udělaly hospodu. Babička tu prodávala domácí třešňový likér, její matka hrála na piano, sestra Maria zpívala a Sofia obsluhovala hosty a myla nádobí.

Šikanovali ji kvůli postavě

Ani tehdy to ale neměla příliš lehké. Všichni se jí vysmívali kvůli tomu, že byla nemanželským dítětem, i kvůli její vychrtlé postavě. Aby od všednodenních starostí unikla, trávila hodně času v kině. Právě tehdy se rozhodla, že bude herečkou.

Do plastické operace se donutit nenechala

V pouhých čtrnácti letech byla vybrána mezi dvanáct nejkrásnějších `princezen moře` a zvítězila. Díky tomu vyhrála výlet do Říma a záhy na to dostala svou první roli. Zahrála si otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). Na další příležitosti ovšem musela čekat a tak se mezitím živila jako modelka. Všechny fascinovaly její výrazné rysy, plné rty, velké oči i výrazné lícní kosti.

K TÉMATU  Papoušek podstupuje úpravu vzhledu. Svoje ocasní peří si prodlouží úplně sám

Nejenže nezapadala do tehdejších vzorů krásy, ale ještě příliš často a ráda vyjadřovala naplno své emoce. V soutěžích krásy se proto umisťovala většinou na druhém nebo třetím místě. Jednoho dne si jí ale všiml producent Carlo Ponti, který jí byl naprosto okouzlený. Přesto jí krátce po seznámení navrhl plastickou operaci, tu ale Sofie odmítla, byla na svůj vnější vzhled hrdá.

Dostávala však jen samé malé role, a to ji po čase přestalo stačit. Přestože odjela do Hollywoodu, neboť si myslela, že se tu uchytí a právě zde začne vydělávat velké peníze, opak se stal pravdou a tak se vrátila zpátky do Evropy.

Muži se o ni přetahovali

Tou dobou už za sebou měla roli ve filmu Pýcha a vášeň (1957), díky které si ji publikum v Americe zamilovalo, ale protože měla výrazný italský vzhled, bylo těžké pro ni nají uplatnění. Díky tomuto filmu si však našla celoživotního přítele, herce Caryho Granta, který jí dokonce nabízel sňatek. Ten ale Sophia odmítla. Byla totiž zamilovaná do producenta Carla Pontiho.

Ale protože byl ženatý a italská církev neumožňovala rozvod, vzít si ji nikdy nemohl. Měl však velmi vstřícnou manželku, která mu navrhla, aby se stali francouzskými občany a právě ve Francii se také řádné rozvedli. Tak také v nadcházejících letech učinili a Ponti si nakonec Sophii Loren v roce 1957 vzal.

Nedařilo se jí otěhotnět

I tehdy ovšem nastaly komplikace. Jejich první sňatek byl anulován, protože svůj rozvod s bývalou ženou nebyl oficiálně zapsán v úředních záznamech. Proto se vzali ve francouzském Sevres podruhé 9. dubna 1966. Sophia mohla být konečně šťastná, ale poté, co prodělala dva potraty, ztratila veškerou víru v to, že se někdy stane matkou. Nakonec ale přeci jen měla štěstí a v roce 1968 porodila syna Carla, který je dnes slavným dirigentem, a v roce 1973 Edoarda, jenž se živí jako režisér.

K TÉMATU  Pokračování ikonického Sexu ve městě: A jak to bude dál?

Čestná občanka Neapole

S Pontim tvořili nádherný a šťastný pár až do roku 2007, kdy zemřel. Po jeho smrti ukončila hereckou kariéru a jen sem tam si vyrazila do společnosti, aby se na ni nezapomnělo. Roku 2016 získala čestné občanství Neapole, kterou vždy považovala za svůj domov víc než Řím, v němž se narodila.

Příbuzná Benita Mussoliniho

Málokdo ovšem ví, že její rodinné vazby sahají až k neblaze proslulému diktátorovi Benitu Mussolinimu. Je totiž tetou političky Alessandry Mussoliniové. Sophiina sestra Anna Maria si vzala za manžela nejmladšího syna diktátora Romana Mussoliniho.

Mezi největší a nejznámější role Sophie Loren bezpochyby patří především Horalka (1960), za kterou také obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Zazářila i v komediích Včera dnes a zítra (1963) nebo Manželství po italsku (1964), v níž si zahrála po boku Marcella Mastroianniho, nejslavnějšího italského herce všech dob. V roce 1967 si zase zahrála ve snímku Charlese Chaplina Hraběnka z Hongkongu.

Dnes Sophia Loren žije střídavě v Kalifornii, ve Švýcarsku a v Římě. V roce 2014 dokonce navštívila Českou republiku, aby zde korunovala královnu krásy v rámci České Miss.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Karel Gott: Obklopen ženami, obdivován milenkami a uctíván dcerami

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Nepřehlédněte

V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek