Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Sophia Loren: otrokyně, která milovala jediného muže

Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
sophia loren
Znáte ženu jménem Sophia Loren? (Foto: 123RF)

18. 11. 2021

Italská herečka Sophia Loren je stále tak okouzlující a šarmantní, jako bývala v době své největší slávy. Dodnes je považována za jednu z nejvýraznějších hereckých osobností v Evropě a za sex symbol dvacátého století.

Válku zažila na vlastní kůži

Narodila se jako Sofia Villani Scicolone 20. září 1934 v Římě rodičům Romildě Villani, učitelce klavíru, a Riccardu Scicolone, který se živil jako stavební inženýr. Svého otce ale příliš často nevídala, odmítal se s její matkou oženit. Viděla ho celkem třikrát, poprvé v pěti letech, pak v sedmi letech a nakonec v roce 1976, kdy ležel na smrtelné posteli a zbývalo mu pár dní života.

Nejenže Sofii nebylo dopřáno vyrůstat v kompletní rodině, ale ještě ke všemu si prošla peklem za druhé světové války, kdy se během jednoho z častých náletů utíkala Sofia společně se svou sestrou schovat do krytu, a přitom ji zranila střepina z vybuchlého granátu.

Obsluhovala hosty v hospodě

Sofiina sestra se narodila v roce 1938, kromě ní ale měla i dva nevlastní bratry z otcovy strany, s těmi však v jedné domácnosti nežila. Dlouhá léta Sofia žila s matkou a sestrou u babičky v Pozzuoli nedaleko Neapole, později se ale přestěhovaly přímo Neapole. Po válce se ale rozhodly zase přestěhovat zpátky do Pozzuoli. Z rodinného bytu udělaly hospodu. Babička tu prodávala domácí třešňový likér, její matka hrála na piano, sestra Maria zpívala a Sofia obsluhovala hosty a myla nádobí.

Šikanovali ji kvůli postavě

Ani tehdy to ale neměla příliš lehké. Všichni se jí vysmívali kvůli tomu, že byla nemanželským dítětem, i kvůli její vychrtlé postavě. Aby od všednodenních starostí unikla, trávila hodně času v kině. Právě tehdy se rozhodla, že bude herečkou.

Do plastické operace se donutit nenechala

V pouhých čtrnácti letech byla vybrána mezi dvanáct nejkrásnějších `princezen moře` a zvítězila. Díky tomu vyhrála výlet do Říma a záhy na to dostala svou první roli. Zahrála si otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). Na další příležitosti ovšem musela čekat a tak se mezitím živila jako modelka. Všechny fascinovaly její výrazné rysy, plné rty, velké oči i výrazné lícní kosti.

K TÉMATU  Očekávání versus realita. Jak výrobci upravují jídlo i nápoje pro reklamu

Nejenže nezapadala do tehdejších vzorů krásy, ale ještě příliš často a ráda vyjadřovala naplno své emoce. V soutěžích krásy se proto umisťovala většinou na druhém nebo třetím místě. Jednoho dne si jí ale všiml producent Carlo Ponti, který jí byl naprosto okouzlený. Přesto jí krátce po seznámení navrhl plastickou operaci, tu ale Sofie odmítla, byla na svůj vnější vzhled hrdá.

Dostávala však jen samé malé role, a to ji po čase přestalo stačit. Přestože odjela do Hollywoodu, neboť si myslela, že se tu uchytí a právě zde začne vydělávat velké peníze, opak se stal pravdou a tak se vrátila zpátky do Evropy.

Muži se o ni přetahovali

Tou dobou už za sebou měla roli ve filmu Pýcha a vášeň (1957), díky které si ji publikum v Americe zamilovalo, ale protože měla výrazný italský vzhled, bylo těžké pro ni nají uplatnění. Díky tomuto filmu si však našla celoživotního přítele, herce Caryho Granta, který jí dokonce nabízel sňatek. Ten ale Sophia odmítla. Byla totiž zamilovaná do producenta Carla Pontiho.

Ale protože byl ženatý a italská církev neumožňovala rozvod, vzít si ji nikdy nemohl. Měl však velmi vstřícnou manželku, která mu navrhla, aby se stali francouzskými občany a právě ve Francii se také řádné rozvedli. Tak také v nadcházejících letech učinili a Ponti si nakonec Sophii Loren v roce 1957 vzal.

Nedařilo se jí otěhotnět

I tehdy ovšem nastaly komplikace. Jejich první sňatek byl anulován, protože svůj rozvod s bývalou ženou nebyl oficiálně zapsán v úředních záznamech. Proto se vzali ve francouzském Sevres podruhé 9. dubna 1966. Sophia mohla být konečně šťastná, ale poté, co prodělala dva potraty, ztratila veškerou víru v to, že se někdy stane matkou. Nakonec ale přeci jen měla štěstí a v roce 1968 porodila syna Carla, který je dnes slavným dirigentem, a v roce 1973 Edoarda, jenž se živí jako režisér.

K TÉMATU  DIY: moderní dámské psaníčko vlastní výroby. Jednoduše a bez šití!

Čestná občanka Neapole

S Pontim tvořili nádherný a šťastný pár až do roku 2007, kdy zemřel. Po jeho smrti ukončila hereckou kariéru a jen sem tam si vyrazila do společnosti, aby se na ni nezapomnělo. Roku 2016 získala čestné občanství Neapole, kterou vždy považovala za svůj domov víc než Řím, v němž se narodila.

Příbuzná Benita Mussoliniho

Málokdo ovšem ví, že její rodinné vazby sahají až k neblaze proslulému diktátorovi Benitu Mussolinimu. Je totiž tetou političky Alessandry Mussoliniové. Sophiina sestra Anna Maria si vzala za manžela nejmladšího syna diktátora Romana Mussoliniho.

Mezi největší a nejznámější role Sophie Loren bezpochyby patří především Horalka (1960), za kterou také obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Zazářila i v komediích Včera dnes a zítra (1963) nebo Manželství po italsku (1964), v níž si zahrála po boku Marcella Mastroianniho, nejslavnějšího italského herce všech dob. V roce 1967 si zase zahrála ve snímku Charlese Chaplina Hraběnka z Hongkongu.

Dnes Sophia Loren žije střídavě v Kalifornii, ve Švýcarsku a v Římě. V roce 2014 dokonce navštívila Českou republiku, aby zde korunovala královnu krásy v rámci České Miss.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Claudia Cardinale: Žena, která dobyla svět

Karel Gott: Obklopen ženami, obdivován milenkami a uctíván dcerami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
Termín letní láska je s trochou nadsázky jen další pojmenování záletů. Jde zpravidla o krátkodobý vztah mezi dvěma lidmi. Zahrnuje tak mnohem méně složitostí a odpovědnosti než vážný vztah. V létě jsou románky častější, letní láska je navíc stejně krátká a proměnlivá jako roční období.
Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Plánujete si nechat v létě udělat piercing? V tom případě je dobré si předtím něco zjistit. Ne každý čerstvý piercing se v létě dokáže rychle zahojit. A navíc vás čeká i mnoho dalších nepříjemností.

Výběr článků

Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.

Nepřehlédněte

Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek