Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Péče o stárnoucí rodiče
Zdroj: 123RF.com

27. 09. 2018

Často se mluví o tom, že rodina už není takový pojem, jako dřív. Ale výsledky nedávného průzkumu agentury Ipsos to popírají – podle nich téměř polovina lidí v Česku pomáhá svým stárnoucím nebo nemocným rodičům či prarodičům.. Jestli se tohle týká i vás, máme pro vás pár doporučení, které jsme dali dohromady s odborníky.

Péče o stárnoucí rodiče chce systém

Nikdo nemládneme, takže jestli vaši rodiče či prarodiče začínají potřebovat pravidelnou péči, svolejte rodinnou sešlost. Zkrátka celá rodina by se měla pobavit o tom, co je potřeba a kdo a jak může pomoci. Připravte si systém, jak péče bude vypadat.

Zjistěte si vše o zdraví

Měli byste vědět, jak přesně na tom vaši rodiče se zdravím jsou. Ptejte se jich, informujte se u jejich lékaře. “Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék,” uvádí MUDr. Jan Hlusička. Sledujte, zda se potíže vyvíjejí, buďte zkrátka v obraze. 

Mějte informace

Pro většinu lidí je umístění blízkého seniora v nějakém zdravotnickém nebo sociálním zařízení až tou poslední možností. Proto dokud není potřeba celodenní nebo speciální péče, zjistěte si jiné cesty – ať už jde o pečovatelskou péči, asistenční službu, ošetřovatelskou službu, nebo různé stacionáře. Hledejte i v nabídce neziskových organizací nebo komerčních subjektů, či se poptávejte na konkrétní pečovatelku nebo sestru.

Sledujte i výživu

Podvýživa je u starých lidí častá. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z nedostatků peněz mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Že vám dříve maminka či babička vyvařovala? Teď jste na řadě vy…

K TÉMATUMasturbace je zdraví prospěšná! Chrání i před rakovinou. Potvrdili to sexuologové! Zapomeňte na mýty z minulosti a odvažte se

Buďte v kontaktu

Mluvte spolu o tom, jak se cítí, co by rádi. Pokud jste v situaci, že rodiče nebo prarodiče se o sebe plně postarají, ale potřebujete s nimi být v častém kontaktu, pořiďte speciální telefon. Například některé mobilní telefony určené pro seniory mají speciální asistenční tlačítko pro případ nouze. Také mají větší displej, klávesnice i tlačítka. Budou rádi a usnadní jim to volání. 

Máte nějaké další osobní tipy? Podělte se o ně s námi i ostatními…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Nepřehlédněte

Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek