Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Péče o stárnoucí rodiče
Zdroj: 123RF.com

27. 09. 2018

Často se mluví o tom, že rodina už není takový pojem, jako dřív. Ale výsledky nedávného průzkumu agentury Ipsos to popírají – podle nich téměř polovina lidí v Česku pomáhá svým stárnoucím nebo nemocným rodičům či prarodičům.. Jestli se tohle týká i vás, máme pro vás pár doporučení, které jsme dali dohromady s odborníky.

Péče o stárnoucí rodiče chce systém

Nikdo nemládneme, takže jestli vaši rodiče či prarodiče začínají potřebovat pravidelnou péči, svolejte rodinnou sešlost. Zkrátka celá rodina by se měla pobavit o tom, co je potřeba a kdo a jak může pomoci. Připravte si systém, jak péče bude vypadat.

Zjistěte si vše o zdraví

Měli byste vědět, jak přesně na tom vaši rodiče se zdravím jsou. Ptejte se jich, informujte se u jejich lékaře. “Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék,” uvádí MUDr. Jan Hlusička. Sledujte, zda se potíže vyvíjejí, buďte zkrátka v obraze. 

Mějte informace

Pro většinu lidí je umístění blízkého seniora v nějakém zdravotnickém nebo sociálním zařízení až tou poslední možností. Proto dokud není potřeba celodenní nebo speciální péče, zjistěte si jiné cesty – ať už jde o pečovatelskou péči, asistenční službu, ošetřovatelskou službu, nebo různé stacionáře. Hledejte i v nabídce neziskových organizací nebo komerčních subjektů, či se poptávejte na konkrétní pečovatelku nebo sestru.

Sledujte i výživu

Podvýživa je u starých lidí častá. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z nedostatků peněz mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Že vám dříve maminka či babička vyvařovala? Teď jste na řadě vy…

K TÉMATU  S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

Buďte v kontaktu

Mluvte spolu o tom, jak se cítí, co by rádi. Pokud jste v situaci, že rodiče nebo prarodiče se o sebe plně postarají, ale potřebujete s nimi být v častém kontaktu, pořiďte speciální telefon. Například některé mobilní telefony určené pro seniory mají speciální asistenční tlačítko pro případ nouze. Také mají větší displej, klávesnice i tlačítka. Budou rádi a usnadní jim to volání. 

Máte nějaké další osobní tipy? Podělte se o ně s námi i ostatními…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek