Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Péče o stárnoucí rodiče
Zdroj: 123RF.com

27. 09. 2018

Často se mluví o tom, že rodina už není takový pojem, jako dřív. Ale výsledky nedávného průzkumu agentury Ipsos to popírají – podle nich téměř polovina lidí v Česku pomáhá svým stárnoucím nebo nemocným rodičům či prarodičům.. Jestli se tohle týká i vás, máme pro vás pár doporučení, které jsme dali dohromady s odborníky.

Péče o stárnoucí rodiče chce systém

Nikdo nemládneme, takže jestli vaši rodiče či prarodiče začínají potřebovat pravidelnou péči, svolejte rodinnou sešlost. Zkrátka celá rodina by se měla pobavit o tom, co je potřeba a kdo a jak může pomoci. Připravte si systém, jak péče bude vypadat.

Zjistěte si vše o zdraví

Měli byste vědět, jak přesně na tom vaši rodiče se zdravím jsou. Ptejte se jich, informujte se u jejich lékaře. “Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék,” uvádí MUDr. Jan Hlusička. Sledujte, zda se potíže vyvíjejí, buďte zkrátka v obraze. 

Mějte informace

Pro většinu lidí je umístění blízkého seniora v nějakém zdravotnickém nebo sociálním zařízení až tou poslední možností. Proto dokud není potřeba celodenní nebo speciální péče, zjistěte si jiné cesty – ať už jde o pečovatelskou péči, asistenční službu, ošetřovatelskou službu, nebo různé stacionáře. Hledejte i v nabídce neziskových organizací nebo komerčních subjektů, či se poptávejte na konkrétní pečovatelku nebo sestru.

Sledujte i výživu

Podvýživa je u starých lidí častá. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z nedostatků peněz mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Že vám dříve maminka či babička vyvařovala? Teď jste na řadě vy…

K TÉMATU  Jak často dávat dětem kapesné. Pár rad, když nevíte, jak začít

Buďte v kontaktu

Mluvte spolu o tom, jak se cítí, co by rádi. Pokud jste v situaci, že rodiče nebo prarodiče se o sebe plně postarají, ale potřebujete s nimi být v častém kontaktu, pořiďte speciální telefon. Například některé mobilní telefony určené pro seniory mají speciální asistenční tlačítko pro případ nouze. Také mají větší displej, klávesnice i tlačítka. Budou rádi a usnadní jim to volání. 

Máte nějaké další osobní tipy? Podělte se o ně s námi i ostatními…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek