Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Chovejte doma krevetky, zlepší vám náladu. Pozor si dejte akorát na kvalitu vody

Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
krevetky
Krevetky jsou na chov nenáročné a pořád vás budou bavit.

26. 06. 2023

Nejjednodušší je chov krevetek zvaných Caridina japonica a Neocaridina denticulata (cherry). Jsou krásně barevné a některé z nich dorůstají až deseti centimetrů. Ty nejmenší, takzvané trpasličí krevetky mívají zpravidla jen několik málo centimetrů, proto jich v jednom krevetárku můžete mít klidně sto. A věřte, že se rozmnožují rychlostí světla.

Jak začít?

Ze všeho nejdříve si ovšem musíte pořídit vhodné krevetárko. K tomuto účelu se nejlépe hodí například takzvané bettarium, které se používá i k chovu oblíbených rybiček zvaných betta splendens. Krevetkám navíc nevadí ani malé akvárium, klidně si pořiďte nano akvárium v objemu deset litrů, nebo můžete zvolit i větší. Jen krevetky Caridina japonica vyžadují akvárium v objemu alespoň padesáti litrů.

Čím akvárium vybavit?

Krevetky jsou velmi nenároční tvorové. Proto postačí, když krevetárium vybavíte klidně i levnější filtrací, také topením, aby měla voda stálou teplotu, a osvětlením. Osvětlení však potřebujete pouze v případě, pokud nemáte akvárium umístěné u okna.

Hlavně nezapomeňte na krycí sklo, protože krevetky velmi rády z akvária utíkají. Taktéž nezapomeňte vybavit krevetárko nějakými rostlinkami, ideální jsou například mechy, v nichž se rády schovávají, ale také hledají potravu. Na dno položte substrát nebo písek. Krevetky velmi milují také dřeviny, například takzvané cholla wood. Slouží jako úkryt. Krevetky ale také mají velmi rády šišky nebo takzvaný Buddha ořech.

Hlídejte si kvalitu vody

Voda je však tím nejdůležitějším kritériem, které rozhoduje o tom, jestli se krevetkám bude dařit, nebo ne. Musíte dbát především na to, aby voda byla okysličená a hlavně je nutné krevetárko pravidelně udržovat. Jednou za týden, nejpozději za čtrnáct dní je potřeba vyměnit alespoň jednu třetinu vody. Taktéž musíte hlídat obsah dusitanů a amoniaků, které jsou obsažené ve vodě. Velmi důležitá je i teplota vody. Ta nikdy nesmí přesáhnout třicet stupňů Celsia. Ideální teplota vody se pohybuje mezi dvaceti třemi až dvaceti sedmi stupni. Každý druh krevetek však vyžaduje jinou teplotu. Ph vody naopak nijak zvlášť důležitou roli nehraje, ale zase krevetky potřebují hodně vápníků, proto nesmí být voda příliš měkká.

K TÉMATU  Posezení na zahradě. Inspirace pro každého!

Čím se živí?

Většina krevetek se živí řasami, ale obvykle jim to nestačí. Proto jim dopřávejte speciální krmivo pro krevetky, které má podobu malých podlouhlých granulek. Ty jsou obohaceny o vápník a vitamíny, které tolik potřebují. Na internetu i ve zverimexech se setkáte s kompletní nebo doplňkovou výživou v podobě vitamínů. Nejlepší je mít doma po ruce obojí a krmit krevetky střídavě jedním i druhým krmivem.

Chcete jim pořídit kamarády?

Pokud chcete v krevetárku chovat i jiné živočichy, nezapomeňte na to, že jsou krevetky velmi bázlivé a to znamená jediné, jen tak s někým se nesnesou. Ke všemu lidé často ke krevetkám dávají již zmíněnou bettu, ale ta krevetky, jsou-li opravu malé, klidně zkonzumuje bez mrknutí oka. Existují i betty, které si jich vůbec nevšimnou, těch je ale velmi málo.  Ke krevetkám však můžete umístit například šneky, kteří zároveň krevetárko i čistí. Případně zvolte neonky, ty však potřebují velké akvárium, minimálně šedesátilitrové a podlouhlé. Čím více živočichů, tím větší objem. Krevety se snesou také s trpasličími tetrami nebo Daniou perlovou. Krevetky se ale dokážou hodně stresovat, proto si před pořízením jiného tvora nejprve pečlivě ověřte, zdali se spolu snesou.

Množí se rychlostí blesku

Krevetky se rovněž velmi snadno množí. Jestliže si pořídíte deset a více krevetek najednou, do pár měsíců můžete očekávat přírůstky, a to v řádu desítek. Pak už je množení nezastavitelný efekt. Ale čím víc krevetek budete v akváriu mít, tím bude krásnější na pohled.

krevetka
Krevetky jsou bojácné a rády se schovávají.

Přežijí i dovolenou

Ale co když odjedete na dovolenou? Ani toho se nemusíte vůbec bát. Krevetky můžete klidně nechat čtrnáct dní o samotě a vůbec nic jim chybět nebude. Potravu si najdou i tak, a i kdyby žádnou nenašly, klidně se bez ní na nějakou dobu obejdou.

K TÉMATU  Banánová slupka najde v domácnosti své využití. Proč ji nevyhazovat?

Ještě váháte s tím, zdali si krevetky pořídit? Tak si to shrneme. Stojí jen pár korun a navíc potěší oko i vaši duši. Je krásné je pozorovat. Představují ohromný relax a zároveň se s nimi nikdy nenudíte. Pořád se hýbou, něco vymýšlejí a hledají. Není divu, že se o nich říká, že s nimi vydržíte několik hodin v kuse a stejně se nudit nebudete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Zdroje článku:
www.rostlinna-akvaria.cz, krevetarko.cz, krevetkarium.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?

Nepřehlédněte

Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek