Domů » Bydlení » Interér » Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?
Bydlení Interér

Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

jak zútulnit domácnost
Tipy, jak zútulnit domácnost. (foto: 123Rf)
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.

Květiny

Jak zútulnit domácnost? Řešením jsou květiny! Ať už řezané, nebo ty v květináči, dodají naší domácnosti tu správnou atmosféru.  Přes den pročišťují vzduch od různých škodlivin, dělají radost svým květem, a v případě správně zvoleného květníku dolaďují interiér k jeho dokonalosti. Také na nás působí uklidňujícím dojmem, což je v dnešní hektické době velké pozitivum.  

Pro ženy, které mají mnoho povinností, jsou vhodné různé typu sukulentů, jako přínosné aloe vera či kaktusy, které nepotřebují pravidelnou zálivku. Květiny nám přinášejí do domácnosti kousek jara v podobě narcisků, tulipánů, hyacintů a dalších. Tyto cibuloviny lze různě dekorovat pomocí materiálu z přírody jako je mech, či můžete jejich cibulku obalit voskem, což je trend posledních let.

jak zútulnit interiér květiny
Květiny dokážou mnoho. (foto: 123RF)

Dřevo

Stále více získává na oblibě dřevo a veškeré dřevěné doplňky. Začíná to laděním interiéru nábytkem, podlah či obkladu do imitace dřeva. Pomyslné teplo domova získáme právě dřevěnými doplňky jako jsou dřevěné koše, květináče, různé schůdky, stolíky, které se dají využít jako konferenční či jako stojan pod nějakou dřevěnou dekoraci.

Velkou dávku útulnosti nám dodají různé velikosti dřevěných špalků, které se hodí do každé domácnosti.

dřevo
Dřevo vnese do interiéru příjemnou atmosféru. (foto: 123RF)

Obrazy

Čím jiným si připomenout krásně strávený čas s rodinou či přáteli než svou oblíbenou fotografií vloženou do stylového rámu? Nebo se zasnít nad obrazem svého oblíbeného autora? Obrazy či fotografie nám připomínají hezky strávené chvíle, také jsou rovnou i dekorací v obývacím pokoji či zútulní dlouhou chodbu naší domácnosti.

obrazy
Obrazy vdechnou domu život. (foto: 123RF)

Jak zútulnit domácnosti? Vsaďte na bytový textil

Každá domácnost vypadá pěkně, když je uklizená. Není ale potřeba, abychom vytvářely jen sterilní prostředí, ve kterém má každá věc své pevně dané místo. Díky přehozené dece přes sedací soupravu bude místo působit dojmem, že se kdykoliv můžeme zachumlat do hřejivé deky a jen tak relaxovat. 

Své udělají i polštářky – či se momentálně dostávají do popředí ručně háčkované přehozy, deky, ubrusy či zdobné prvky na zeď v podobě makramé.

Nezapomínejme, že i okna potřebují obléci! Závěsy i záclony již nejsou přežitek a lapači prachu, ale krásně doladí celkový interiér obývacího pokoje či naší ložnice. Také nám poskytnou potřebné soukromí.

jak zútulnit domácnost textil
Povlečte polštáře do příjemného textilu a pořiďte si také hebké plédy a deky. (foto: 123RF)

Osvětlení

Nedílnou součást útulné domácnosti tvoří i vhodné osvětlení. Přes den nám pomohou velká okna či vestavěné světlíky. Naopak v podvečer hřejivou atmosféru navodíme praskajícím krbem, který zútulní každou domácnost.

Pokud nám finance nedovolí krb, můžeme tmavý kout rozjasnit lampičkou či jiným dekoračním osvětlením.  Různé vonné svíčky či světýlka nás pocitově naladí a zútulní jindy tmavé kouty v domácnosti.

osvětlení
Zakomponujte do domu příjemné osvětlení. (foto: 123RF)

Koutek jen pro vás

Je vaše hobby fotografování, šití, pletení, kresba či čtení knih? Není nic jednoduššího než vytvořit svůj prostor pro věci, které rádi děláme. Koutek můžeme vybavit šicím strojem s našimi výtvory, malou knihovničkou či zimní zahradu vybavit kromě kytiček ještě pohodlným ušákem, na němž budeme relaxovat po náročném dni.

Důležité je, aby nám daný koutek dělal radost a poskytl nám dokonalé místo třeba jen k relaxaci s kávičkou v ruce.

Zútulnění domácnosti není jen o penězích. Domácnost si můžeme zútulnit i malou drobností jako je například nová váza na řezané květiny či zrenovovat starý květináč po babičce. Důležité je, abychom z dané věci měly radost a cítily se v domácnosti dobře. A jakou maličkost jste si pořídily do domácnosti naposledy vy, milé dámy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Teepee nesmí chybět v žádném pokojíčku. Jak na něj?

Barvy interiéru: jak na nás působí? S černou opatrně