Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

29. 06. 2020

29. 06. 2020

Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. Existují však skvělé možnosti, jak i přírodními preparáty růst plodin podpořit, a přitom neohrozit zdravé prostředí. Jednou z takových možností je třeba jedlá soda. Tu má doma téměř každý.

Tipy zkušených zahrádkářů – jedlá soda hraje prim!

Jedlá soda nejen, že pomáhá nám samotným, pokud máme zažívací potíže a potřebujeme vzpružit. Dodá živiny a energii překvapivě i vašim rostlinám na zahradě! Mimo jiné také působí proti plísním, škůdcům typu mravenci, slimáci a dokáže zahubit i plevel. Zkuste tento tip zkušených zahrádkářů a budete mile překvapeni, co tento kuchyňský zázrak dokáže! Budete potřebovat:

  • litr vlažné vody
  • jednu lžíci jedlé sody

Sodu ve vodě jednoduše rozmíchejte do úplného rozpuštění a zalévejte zahrádku. Tato směs je vhodná především na rostlinky typu Plamének, Stračka a Hřebíček. S těmi provede jedlá soda divy. Dokonale je vzpruží a budou krásně kvést.

Noční můra všech pěstitelů a zahrádkářů – šedá hniloba

Pokud na své zahrádce pěstujete různé plodiny, jako jsou například vinná réva, nebo různé druhy ovoce a bojujete s takzvanou šedou hnilobou, která má tendence se na plodech často tvořit, pak pomůže zcela určitě tento trik: v deseti litrech vlažné vody rozmíchejte opět jedlou sodu v množství asi 75 gramů.

Tekutinu přelejte do rozstřikovače a kropte plodiny postižené šedou hnilobou. Soda je v tomto případě také neskutečným pomocníkem a doslova léčitelem! Plody ovoce, zeleniny, či révy se zdárně uzdraví a mimo jiné tímto postřikem podpoříte i jejich cukernatost. Přidanou hodnotou je i to, že když postříkáte celé stromy, budete bojovat proti nechtěnému hmyzu, jako jsou třeba housenky.

Jak chránit angrešt a rybíz před plísněmi

Máte na zahrádce i mnoho keříků angreštu a rybízu? Pak vyzkoušejte tuto radu s jedlou sodou, která má zabránit tomu, aby tyto rostliny netrpěly plísněmi a nechtěnými chorobami, které mohou zdevastovat očekávanou úrodu. Připravte si tyto přísady na postřik:

  • velká lžíce jedlé sody
  • jedna tableta Aspirinu
  • lžička jemně strouhaného tuhého mýdla
  • velká lžíce rostlinného oleje
  • 4 a půl litru vody
K TÉMATU  Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

Proti žloutnutí okurek

Jestliže na zahrádce pěstujete okurky, mohou mít někdy tendenci ještě malé zežloutnout. Můžete tomu ale snadno zabránit opět postřikem z jedlé sody. Postřik připravíte pomocí 10 litrů vody a jedné lžíce sody bikarbony.

Zrádná choroba rostlin známá jako padlí – i tu zlikvidujete sodou!

Padlí je rostlinná choroba na bázi houby, která dokáže na vaší úrodě napáchat nevídané škody, především pak na zelí. Jak se jí úspěšně zbavit? Postříkejte úrodu postiženou padlím směsí lžičky jedlé sody a litru vody a máte vyhráno! Můžete aplikovat i víckrát týdně. Navíc odradíte i škůdce, na které rovněž platí i směs výluhu z kozlíku lékařského, spolu s tekutým mýdlem.

jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

Co se ještě týká pěstování zelí, můžete použít k postřiku i tento roztok: 40 ml čpavku a 5 litru vody. Podpoří to jeho svěžest a odolnost.

Jedlá soda je úžasná i na tyto kvetoucí rostliny!

Máte rádi muškáty, růže nebo begónie? I na tyto krásné květiny je vhodné použít již výše zmíněný postřik z jedlé sody. Květy je vhodné roztokem i zalévat. Stejně tak můžete použít kombinaci lžíce sody, půl lžíce čpavku a lžíce soli ve třech litrech vody. Především růže vám budou za něj vděčné a odmění se vám krásným vzhledem.

Soda bikarbona k zjištění pH půdy

Jedlá soda vám může být i skvělým indikátorem toho, jakou půdu na zahradě máte. Pokud ji budete mít kyselejšího pH, poznáte to tak, že navlhčenou půdu sodou jednoduše posypete a vytvoří se bublinky. Soda bikarbona je prostě učiněným zahrádkářským zázrakem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmnídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví. O víkendu si pořádně odpočiňte a zrelaxujte, a věnujte se péči o zdraví a imunitu. Bude to třeba.
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Sobota bude ve znamení očisty. Věnujte proto chvíli sobě samotné. Očista duše je základem pro váš klid. A víkend k tomu přímo vybízí. Co ještě byste všechno měly zvládnout?
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.

Výběr článků

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?

Nepřehlédněte

Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek