Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

29. 06. 2020

29. 06. 2020

Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. Existují však skvělé možnosti, jak i přírodními preparáty růst plodin podpořit, a přitom neohrozit zdravé prostředí. Jednou z takových možností je třeba jedlá soda. Tu má doma téměř každý.

Tipy zkušených zahrádkářů – jedlá soda hraje prim!

Jedlá soda nejen, že pomáhá nám samotným, pokud máme zažívací potíže a potřebujeme vzpružit. Dodá živiny a energii překvapivě i vašim rostlinám na zahradě! Mimo jiné také působí proti plísním, škůdcům typu mravenci, slimáci a dokáže zahubit i plevel. Zkuste tento tip zkušených zahrádkářů a budete mile překvapeni, co tento kuchyňský zázrak dokáže! Budete potřebovat:

  • litr vlažné vody
  • jednu lžíci jedlé sody

Sodu ve vodě jednoduše rozmíchejte do úplného rozpuštění a zalévejte zahrádku. Tato směs je vhodná především na rostlinky typu Plamének, Stračka a Hřebíček. S těmi provede jedlá soda divy. Dokonale je vzpruží a budou krásně kvést.

Noční můra všech pěstitelů a zahrádkářů – šedá hniloba

Pokud na své zahrádce pěstujete různé plodiny, jako jsou například vinná réva, nebo různé druhy ovoce a bojujete s takzvanou šedou hnilobou, která má tendence se na plodech často tvořit, pak pomůže zcela určitě tento trik: v deseti litrech vlažné vody rozmíchejte opět jedlou sodu v množství asi 75 gramů.

Tekutinu přelejte do rozstřikovače a kropte plodiny postižené šedou hnilobou. Soda je v tomto případě také neskutečným pomocníkem a doslova léčitelem! Plody ovoce, zeleniny, či révy se zdárně uzdraví a mimo jiné tímto postřikem podpoříte i jejich cukernatost. Přidanou hodnotou je i to, že když postříkáte celé stromy, budete bojovat proti nechtěnému hmyzu, jako jsou třeba housenky.

Jak chránit angrešt a rybíz před plísněmi

Máte na zahrádce i mnoho keříků angreštu a rybízu? Pak vyzkoušejte tuto radu s jedlou sodou, která má zabránit tomu, aby tyto rostliny netrpěly plísněmi a nechtěnými chorobami, které mohou zdevastovat očekávanou úrodu. Připravte si tyto přísady na postřik:

  • velká lžíce jedlé sody
  • jedna tableta Aspirinu
  • lžička jemně strouhaného tuhého mýdla
  • velká lžíce rostlinného oleje
  • 4 a půl litru vody
K TÉMATU  Luxusní zahrady. Takhle může vypadat vaše moderní zóna pro volný čas

Proti žloutnutí okurek

Jestliže na zahrádce pěstujete okurky, mohou mít někdy tendenci ještě malé zežloutnout. Můžete tomu ale snadno zabránit opět postřikem z jedlé sody. Postřik připravíte pomocí 10 litrů vody a jedné lžíce sody bikarbony.

Zrádná choroba rostlin známá jako padlí – i tu zlikvidujete sodou!

Padlí je rostlinná choroba na bázi houby, která dokáže na vaší úrodě napáchat nevídané škody, především pak na zelí. Jak se jí úspěšně zbavit? Postříkejte úrodu postiženou padlím směsí lžičky jedlé sody a litru vody a máte vyhráno! Můžete aplikovat i víckrát týdně. Navíc odradíte i škůdce, na které rovněž platí i směs výluhu z kozlíku lékařského, spolu s tekutým mýdlem.

jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

Co se ještě týká pěstování zelí, můžete použít k postřiku i tento roztok: 40 ml čpavku a 5 litru vody. Podpoří to jeho svěžest a odolnost.

Jedlá soda je úžasná i na tyto kvetoucí rostliny!

Máte rádi muškáty, růže nebo begónie? I na tyto krásné květiny je vhodné použít již výše zmíněný postřik z jedlé sody. Květy je vhodné roztokem i zalévat. Stejně tak můžete použít kombinaci lžíce sody, půl lžíce čpavku a lžíce soli ve třech litrech vody. Především růže vám budou za něj vděčné a odmění se vám krásným vzhledem.

Soda bikarbona k zjištění pH půdy

Jedlá soda vám může být i skvělým indikátorem toho, jakou půdu na zahradě máte. Pokud ji budete mít kyselejšího pH, poznáte to tak, že navlhčenou půdu sodou jednoduše posypete a vytvoří se bublinky. Soda bikarbona je prostě učiněným zahrádkářským zázrakem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?

Nepřehlédněte

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek