Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

29. 06. 2020

29. 06. 2020

Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. Existují však skvělé možnosti, jak i přírodními preparáty růst plodin podpořit, a přitom neohrozit zdravé prostředí. Jednou z takových možností je třeba jedlá soda. Tu má doma téměř každý.

Tipy zkušených zahrádkářů – jedlá soda hraje prim!

Jedlá soda nejen, že pomáhá nám samotným, pokud máme zažívací potíže a potřebujeme vzpružit. Dodá živiny a energii překvapivě i vašim rostlinám na zahradě! Mimo jiné také působí proti plísním, škůdcům typu mravenci, slimáci a dokáže zahubit i plevel. Zkuste tento tip zkušených zahrádkářů a budete mile překvapeni, co tento kuchyňský zázrak dokáže! Budete potřebovat:

  • litr vlažné vody
  • jednu lžíci jedlé sody

Sodu ve vodě jednoduše rozmíchejte do úplného rozpuštění a zalévejte zahrádku. Tato směs je vhodná především na rostlinky typu Plamének, Stračka a Hřebíček. S těmi provede jedlá soda divy. Dokonale je vzpruží a budou krásně kvést.

Noční můra všech pěstitelů a zahrádkářů – šedá hniloba

Pokud na své zahrádce pěstujete různé plodiny, jako jsou například vinná réva, nebo různé druhy ovoce a bojujete s takzvanou šedou hnilobou, která má tendence se na plodech často tvořit, pak pomůže zcela určitě tento trik: v deseti litrech vlažné vody rozmíchejte opět jedlou sodu v množství asi 75 gramů.

Tekutinu přelejte do rozstřikovače a kropte plodiny postižené šedou hnilobou. Soda je v tomto případě také neskutečným pomocníkem a doslova léčitelem! Plody ovoce, zeleniny, či révy se zdárně uzdraví a mimo jiné tímto postřikem podpoříte i jejich cukernatost. Přidanou hodnotou je i to, že když postříkáte celé stromy, budete bojovat proti nechtěnému hmyzu, jako jsou třeba housenky.

Jak chránit angrešt a rybíz před plísněmi

Máte na zahrádce i mnoho keříků angreštu a rybízu? Pak vyzkoušejte tuto radu s jedlou sodou, která má zabránit tomu, aby tyto rostliny netrpěly plísněmi a nechtěnými chorobami, které mohou zdevastovat očekávanou úrodu. Připravte si tyto přísady na postřik:

  • velká lžíce jedlé sody
  • jedna tableta Aspirinu
  • lžička jemně strouhaného tuhého mýdla
  • velká lžíce rostlinného oleje
  • 4 a půl litru vody
K TÉMATU  Skalka na zahradě bude vaším uměleckým dílem. Udělejte si kompozici z kamenů a nechte kolemjdoucí žasnout!

Proti žloutnutí okurek

Jestliže na zahrádce pěstujete okurky, mohou mít někdy tendenci ještě malé zežloutnout. Můžete tomu ale snadno zabránit opět postřikem z jedlé sody. Postřik připravíte pomocí 10 litrů vody a jedné lžíce sody bikarbony.

Zrádná choroba rostlin známá jako padlí – i tu zlikvidujete sodou!

Padlí je rostlinná choroba na bázi houby, která dokáže na vaší úrodě napáchat nevídané škody, především pak na zelí. Jak se jí úspěšně zbavit? Postříkejte úrodu postiženou padlím směsí lžičky jedlé sody a litru vody a máte vyhráno! Můžete aplikovat i víckrát týdně. Navíc odradíte i škůdce, na které rovněž platí i směs výluhu z kozlíku lékařského, spolu s tekutým mýdlem.

jedlá soda
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich. Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. (zdroj foto: pixabay.com)

Co se ještě týká pěstování zelí, můžete použít k postřiku i tento roztok: 40 ml čpavku a 5 litru vody. Podpoří to jeho svěžest a odolnost.

Jedlá soda je úžasná i na tyto kvetoucí rostliny!

Máte rádi muškáty, růže nebo begónie? I na tyto krásné květiny je vhodné použít již výše zmíněný postřik z jedlé sody. Květy je vhodné roztokem i zalévat. Stejně tak můžete použít kombinaci lžíce sody, půl lžíce čpavku a lžíce soli ve třech litrech vody. Především růže vám budou za něj vděčné a odmění se vám krásným vzhledem.

Soda bikarbona k zjištění pH půdy

Jedlá soda vám může být i skvělým indikátorem toho, jakou půdu na zahradě máte. Pokud ji budete mít kyselejšího pH, poznáte to tak, že navlhčenou půdu sodou jednoduše posypete a vytvoří se bublinky. Soda bikarbona je prostě učiněným zahrádkářským zázrakem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Nepřehlédněte

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek