Neděle , 16. 03. 2025

Elena a Herbert

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Syndrom náhlého úmrtí kojence
Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou každé matky. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 10. 2020

28. 10. 2020

Co je syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence, známý také pod zkratkou SIDS, (z anglického sudden infant death syndrome) je náhlá a neočekávatelná smrt kojence, který je starší než jeden měsíc, kdy se ani pitvou neprokáže příčina úmrtí. SIDS postihuje děti v 1. roce života, přičemž 95 % dětí postihne do šestého měsíce.

Nejčastěji se SIDS vyskytuje mezi 2.–4. měsícem, častěji se s ním lze setkat u chlapců než u dívek. K náhlé smrti miminka dochází nejčastěji v průběhu spánku. Vzhledem k tomu, že u miminka nejsou patrné známky nástupu SIDS, nelze riziko předem rozpoznat. Mnoho maminek využívá monitorovací zařízení dechu miminka, kdy se při absenci dechu spustí alarm a poté je nutné zahájit nedokladnou resuscitaci.

Rizikové faktory

Ačkoliv existuje mnoho hypotéz o možných příčinách, přesná příčina syndromu náhlého úmrtí kojence není zcela jasná. Z tohoto důvodu tak není možná ani spolehlivá prevence. Jsou ale stanoveny určité rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence.

Patří mezi ně např. ukládání dítěte do postýlky v poloze na bříšku, matky kuřačky, velmi mladé matky, častá těhotenství matek, špatně ventilované či zakouřené prostředí, nadměrná nebo nízká pokojová teplota, nedonošenost dítěte, socioekonomický status rodiny a brzké ukončení kojení.

Jak předcházet SIDS

I když přesné příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence nejsou přesně známy, pro snížení rizika jsou doporučována určitá preventivní opatření.

  • Miminko ukládat ke spánku v poloze na zádech. Poloha miminka na boku není doporučována, protože hrozí překulení do polohy na břicho, která je pro vznik SIDS riziková.
  • Miminku je vhodnější opatřit na spánek tvrdší matraci.
  • Všechny plyšáky a měkké hračky je nutné z postýlky odstranit, protože by mohly způsobit udušení miminka.
  • Miminko by mělo mít vlastní postýlku zejména pro zajištění jeho bezpečnosti. Rizikový je společný spánek miminka s rodiči, protože kromě zalehnutí se také zvyšuje riziko SIDS.
  • Místnost, ve které miminko spí, je nutné pravidelně a důkladně větrat.
  • Teplota pro spánek miminka by měla být kolem 18-20°C. Vhodná není příliš nízká, ale ani příliš vysoká teplota.
  • Nikdy bychom neměli kouřit v místnosti, ve které spí miminko.
  • Miminko je nutné na spaní oblékat přiměřeně v závislosti na teplotě a ročním období. Není nutné miminko oblékat do několika vrstev a přikrývat peřinkou, protože by mohlo dojít k přehřátí. Nedostatečně oblečené miminko může být naopak podchlazeno.
  • Miminko je vhodné kojit co nejdéle, protože mateřské mléko je ideální výživa.
  • S miminkem je nutné pravidelně absolvovat preventivní lékařského prohlídky.
K TÉMATU  Chcete si pořídit malé kotě? Víte, jak se o něj nejlépe postarat? Dejte na rady odborníka!

Studie doporučují používání dudlíku jako prevenci SIDS

Většina odborných studií zaměřených na SIDS doporučuje používání dudlíku jako jedno z preventivních opatření vzniku SIDS. Americká pediatrická akademie uvádí, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS. Studie z roku 2005 dokonce naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Studie z roku 2010 provedená na Monashově univerzitě v Melbourne vysvětluje, že díky dudlíku spí miminko lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně. Studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku snižuje další známá rizika vzniku SIDS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Ano! I povlečení podléhá trendům. Nejde ani tak o vzory, ale o materiály. Nechte se inspirovat tím, co je v kurzu.
Výběr školní obuvi je klíčovou záležitostí pro každého rodiče. Správná obuv nejen že přispívá ke zdravému vývoji dětských nohou, ale také poskytuje potřebný komfort během dlouhého školního dne. Při výběru školní obuvi je nutné zohlednit různé faktory, jako je kvalita materiálu, podpora klenby, design a v neposlední řadě také cena. V tomto článku se podíváme na nejlepší nabídky školní obuvi pro chlapce a dívky, které splňují všechny tyto požadavky.
Co vás tento týden čeká v práci, vztazích a zdraví? Hvězdy odhalí klíčové momenty, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí a plány. Zaměřte se na rovnováhu mezi osobními potřebami a požadavky okolí, protože tento týden přinese příležitosti k dlouhodobému růstu i posílení vztahů.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Nevěra zasáhne fatálně každý vztah. Může však být také poučením a východiskem pro vybudování vztahu lepšího.
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Sedmý den Karlovarského filmového festivalu (KVIFF) přinesl setkání s hereckými hvězdami, premiéry očekávaných filmů i večerní hudební akce. Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta KVIFF a Ivan Trojan uvedl snímek "Karamazovi". Večer patřil Campari Red Night s vystoupeními známých DJů.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!

Výběr článků

Survivor Česko & Slovensko 2025 odstartoval prvním dílem a hned přinesl nečekané změny. Kromě tradičního boje o přežití na opuštěném ostrově se letos soutěžící museli rozdělit do týmů podle úplně nového pravidla.
Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.

Nepřehlédněte

Že jsem vychovávána tetou, jsem se dozvěděla v patnácti letech. Do té doby jsem netušila, že mí rodiče nejsou mými rodiči, že se o mě od malička stará moje teta. Byl to pro mě šok, ale se situací jsem se smířila docela rychle. Snažila jsem se však vždycky najít svou biologickou matku, která mi chyběla, a chtěla jsem ji poznat.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek