Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Dvoří se vám milý a příjemný kolega, přesto s ním nechcete jít na rande. Jak neurazit a bezpečně odmítnout?

Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá. Jestliže opravdu nemáte zájem o osobní setkání, musíte mu říci své stanovisko co nejdříve a nekompromisně. Jak?
Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá.
zdroj: 123RF.com

14. 03. 2019

Kolega v práci je horší, než neznámý z ulice

Znáte se ze zaměstnání, pracujete spolu. Je vám příjemný a milý. Ráda s ním propovídáte pauzu na kávu nebo cestu na obchodní schůzku. Ale to je všechno. Máte svůj život a o partnerovi naprosto jiné představy. Ale on se vás už několik týdnů snaží pozvat na rande. Navíc o vás v rámci běžných kolegiálních vztahů určitě leccos ví. Těžko se mu vymluvíte, jako neznámému z ulice, že máte doma manžela a tři děti, pokud to tak není.

Někdo to pochopí, někdo se bude snažit dál

Jsou muži, kterým jedno NE postačí. Krátce říci, že si svůj soukromý život představujete jinak, eventuálně že nechcete směšovat soukromý a profesní život. Některý kolega si ale může myslet, že jen váháte. Bude se snažit vás přemlouvat. A bude to o to těžší, že vaše předcházející kolegiální vztahy byly i trochu přátelské. Začnete přemýšlet, zda jste mu k tomu poskytla svým chováním motivaci. Ale na to vůbec nemyslete! Je přece běžné chovat se ke kolegům přátelsky. Neznamená to, že si s nimi přejete být v soukromých intimních vztazích!

Odmítněte rychle a chladně. Nedávejte žádnou naději!

Lidé se často bojí, že svým odmítnutím druhému ublíží, ale na druhou stranu je pravda, že nejsme povinni chodit na rande s kdekým jen proto, že on si to přeje. Musíme v první řadě myslet na sebe a ne na to, jak se bude druhý cítit. Jestliže kolega opravdu není váš typ a neuvažujete ani na chvíli, že by vaše vztahy mohly přerůst v soukromé, souhlaste s krátkou schůzkou. Dejte mu najevo, že to není rande, ale že si o jeho pozvání chcete promluvit. Nevybírejte ale nic v blízkosti zaměstnání. Mohlo by se stát, že si k vám náhodně přisedne nějaký kolega. A bude po vysvětlování.

K TÉMATU  Kdy se ve vztahu objevují krize a které roky bývají kritické? Postavte se jim a překonejte je společně!

Také nevybírejte – a nedejte se zlákat – na žádné romantické místo. Buďte upřímná a vysvětlete mu, proč s ním nechcete chodit. Několik minut si spolu povídejte, a potom to řekněte. Mluvte přímo. Ujistěte se, že ten druhý rozumí tomu, co se mu snažíte sdělit. Musí být naprosto jasné, že o vztah s ním nemáte zájem. Dejte si pozor, abyste neřekli, že o vztah nemáte zájem právě teď, nebo si nejste úplně jistá. Nedávejte falešnou naději, ta je nejhorší. Z úcty k tomu druhému mu jasně sdělte, že vaše rozhodnutí je finální.

Nevysvětlovat a nezacházet do detailů

Možná se kolega nesmíří s jednoduchým odmítnutím a bude chtít, abyste mu své rozhodnutí vysvětlila. Uvědomte si, že nemáte povinnost něco vysvětlovat. Když druhému řeknete, že vás nepřitahuje, nebo co vám na něm vadí, nepomůže mu to. Je lepší, když si tyto věci necháte pro sebe, abyste mu neublížila mnohem více, než je třeba. I tak je to pro něj těžké. Můžete být i trochu tajemná. Prostě nechcete. Máte jiný soukromý život. Nenechte se zahnat do kouta a do vysvětlování zbytečných detailů. Nesmíte podlehnout, i když budete mít pocit, že mu ubližujete.

Naplánujte si rychlý odchod. Půl hodina na takovou schůzku je až dost. Když bude třeba, vymluvte se na jinou schůzku, poděkujte za jeho čas, zaplaťte svůj účet a odejděte.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.

Nepřehlédněte

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek