Pátek , 30. 09. 2022

Michal

„Neumíme správně odpočívat,“ říká psycholožka. Jak to zvládnout a proč je to pro nás tak důležité?

Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Odpočívat je důležité
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2018

Znáte to určitě také:  během dne jen odškrtáváme, co všechno musíme, co je třeba stihnout a hlavně, aby to všechno klaplo. Unavené a bez energie pak večer padneme do postele nebo gauč… Zachrání nás spánek. Jenže jen na pár hodin. Ráno totiž startujeme nanovo. Všechny potřebujeme více odpočívat!

Není potřeba být dokonalá

Přitom odpočinek, takovéto jen koukání z okna, do nebe, do ohně, do stropu, je pro naše duševní zdraví nutné,“ říká psycholožka Michaela Carter. Všechno v těle se vypne. Schválně to zkuste. Sama jsem to v poslední době po velkém zápřahu dělala a a pomohlo mi to víc než nějaká masáž, sauna nebo čtení knihy. A i když i tohle jsou také způsoby, jak odpočívat, nicnedělání nám všem hodně chybí.

Odpočinek dělá mistry

Může se vám totiž stát, že vaše tělo začne čase vysílat signály, že takhle se mu to nelíbí. Bude mnohem častěji náchylnější k nemocem. Špatně se mu bude spát. Více budete nervózní, hůře zvládat denní situace. Pomalu a nenápadně bude ztrácet schopnost „všechno zvládnout“. Což jsme se dobou, tempem, samy samými, hodně naučily. A to je chyba. Jsou věci, které prostě zvládat jako ženy ani nemáme. Pak totiž i ztrácíme kouzlo být ženou… Ale to už je i zase jiné téma.

Vidím, slyším, cítím

Odpočívat se zkrátka musí každý den, každý víkend, delší jednou za tři měsíce. I proto máte dovolenu, i proto je třeba o šesté vypnout telefon na pracovní povinnosti. Vypojit se ze sítí. V pátek odpoledne skončit práci a během víkendu se věnovat zábavě. A ta nemusí spočívat jen v mnoha akcích. Zkuste lenošit, nedělat nic, třeba jen se procházet, osvěžit smysly. Zní to hodně banálně, ale podle odborníků, nám tohle v dnešní době hodně schází. A vedle nicnedělání to chce třeba i povídání s přáteli a blízkými, ne přes smsky, sítě, ale naživo. Tlachat o ničem…. I tohle všechno dokáže nabít, zrelaxovat tělo a hlavně duši… Zvlášť teď před náročným obdobím. Zkuste některé věci vypustit a místo všech nutností si dát třeba jen svařák a projít si město… Co říkáte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek