Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

“Neumíme správně odpočívat,” říká psycholožka. Jak to zvládnout a proč je to pro nás tak důležité?

Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Odpočívat je důležité
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2018

Znáte to určitě také:  během dne jen odškrtáváme, co všechno musíme, co je třeba stihnout a hlavně, aby to všechno klaplo. Unavené a bez energie pak večer padneme do postele nebo gauč… Zachrání nás spánek. Jenže jen na pár hodin. Ráno totiž startujeme nanovo. Všechny potřebujeme více odpočívat!

Není potřeba být dokonalá

Přitom odpočinek, takovéto jen koukání z okna, do nebe, do ohně, do stropu, je pro naše duševní zdraví nutné,“ říká psycholožka Michaela Carter. Všechno v těle se vypne. Schválně to zkuste. Sama jsem to v poslední době po velkém zápřahu dělala a a pomohlo mi to víc než nějaká masáž, sauna nebo čtení knihy. A i když i tohle jsou také způsoby, jak odpočívat, nicnedělání nám všem hodně chybí.

Odpočinek dělá mistry

Může se vám totiž stát, že vaše tělo začne čase vysílat signály, že takhle se mu to nelíbí. Bude mnohem častěji náchylnější k nemocem. Špatně se mu bude spát. Více budete nervózní, hůře zvládat denní situace. Pomalu a nenápadně bude ztrácet schopnost „všechno zvládnout“. Což jsme se dobou, tempem, samy samými, hodně naučily. A to je chyba. Jsou věci, které prostě zvládat jako ženy ani nemáme. Pak totiž i ztrácíme kouzlo být ženou… Ale to už je i zase jiné téma.

Vidím, slyším, cítím

Odpočívat se zkrátka musí každý den, každý víkend, delší jednou za tři měsíce. I proto máte dovolenu, i proto je třeba o šesté vypnout telefon na pracovní povinnosti. Vypojit se ze sítí. V pátek odpoledne skončit práci a během víkendu se věnovat zábavě. A ta nemusí spočívat jen v mnoha akcích. Zkuste lenošit, nedělat nic, třeba jen se procházet, osvěžit smysly. Zní to hodně banálně, ale podle odborníků, nám tohle v dnešní době hodně schází. A vedle nicnedělání to chce třeba i povídání s přáteli a blízkými, ne přes smsky, sítě, ale naživo. Tlachat o ničem…. I tohle všechno dokáže nabít, zrelaxovat tělo a hlavně duši… Zvlášť teď před náročným obdobím. Zkuste některé věci vypustit a místo všech nutností si dát třeba jen svařák a projít si město… Co říkáte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.

Nepřehlédněte

Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek