Středa , 28. 02. 2024

Lumír

“Neumíme správně odpočívat,” říká psycholožka. Jak to zvládnout a proč je to pro nás tak důležité?

Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Odpočívat je důležité
zdroj: 123RF.com

04. 12. 2018

Znáte to určitě také:  během dne jen odškrtáváme, co všechno musíme, co je třeba stihnout a hlavně, aby to všechno klaplo. Unavené a bez energie pak večer padneme do postele nebo gauč… Zachrání nás spánek. Jenže jen na pár hodin. Ráno totiž startujeme nanovo. Všechny potřebujeme více odpočívat!

Není potřeba být dokonalá

Přitom odpočinek, takovéto jen koukání z okna, do nebe, do ohně, do stropu, je pro naše duševní zdraví nutné,“ říká psycholožka Michaela Carter. Všechno v těle se vypne. Schválně to zkuste. Sama jsem to v poslední době po velkém zápřahu dělala a a pomohlo mi to víc než nějaká masáž, sauna nebo čtení knihy. A i když i tohle jsou také způsoby, jak odpočívat, nicnedělání nám všem hodně chybí.

Odpočinek dělá mistry

Může se vám totiž stát, že vaše tělo začne čase vysílat signály, že takhle se mu to nelíbí. Bude mnohem častěji náchylnější k nemocem. Špatně se mu bude spát. Více budete nervózní, hůře zvládat denní situace. Pomalu a nenápadně bude ztrácet schopnost „všechno zvládnout“. Což jsme se dobou, tempem, samy samými, hodně naučily. A to je chyba. Jsou věci, které prostě zvládat jako ženy ani nemáme. Pak totiž i ztrácíme kouzlo být ženou… Ale to už je i zase jiné téma.

Vidím, slyším, cítím

Odpočívat se zkrátka musí každý den, každý víkend, delší jednou za tři měsíce. I proto máte dovolenu, i proto je třeba o šesté vypnout telefon na pracovní povinnosti. Vypojit se ze sítí. V pátek odpoledne skončit práci a během víkendu se věnovat zábavě. A ta nemusí spočívat jen v mnoha akcích. Zkuste lenošit, nedělat nic, třeba jen se procházet, osvěžit smysly. Zní to hodně banálně, ale podle odborníků, nám tohle v dnešní době hodně schází. A vedle nicnedělání to chce třeba i povídání s přáteli a blízkými, ne přes smsky, sítě, ale naživo. Tlachat o ničem…. I tohle všechno dokáže nabít, zrelaxovat tělo a hlavně duši… Zvlášť teď před náročným obdobím. Zkuste některé věci vypustit a místo všech nutností si dát třeba jen svařák a projít si město… Co říkáte?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Horoskop astroložky Nadi Šmídové vám napoví, čemu se následující pracovní týden raději vyhnout, co můžete očekávat, a který den je nejvhodnější odpočívat. Kdy budete plodné v práci, a kdy naopak vypustit a dopřát si masáž? A který den probrat s partnerem váš intimní život?
Tyhle luxusní zahrady slouží hlavně k odpočinku, nikoliv za účelem pěstování. Pokud má člověk dostatek prostředků, může si nechat vytvořit designérský skvost. Atmosféru udělá osvětlení nebo tekoucí voda. Co takhle skleněný stůl s vodopádem?
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Nepřehlédněte

Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek