Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
vitami D
Vitamin D je pro tělo důležitý. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Vitamin D si mnozí spojují se zdravými kostmi a klouby. Jenže tento klíčový vitamin nepotřebujeme jenom proto, abychom se radovali z pevných kostí. Potřebujeme ho kupříkladu proto, že nás chrání před řadou virů – i před aktuálně panujícím koronavirem, který každý člověk prožívá krapet jinak.  

Vitamin D jako pomocník v mnoha situacích 

Jak již bylo nastíněno, vitamin D není jenom tím, co nám udržuje kosti ve formě. Je to také klíčová látka potřebná k pevnému imunitnímu systému. Umí předcházet úzkostným stavům a depresím, pomáhá nám lépe zvládat stres.  

Bohužel se ukázalo, že se jako národ nemůžeme pyšnit zrovna velkým obsahem vitaminu D v těle. Lékaři se shodují na tom, že spíše trpíme jeho nedostatkem. Jen třicet procent Čechů má podle odborníků v těle dostatečné množství vitaminu, který se tak zásadně podílí na správném fungování lidského těla.  

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D? 

Ptáte se, jestli patříte do třiceti nebo naopak do těch sedmdesáti procent? To poznáte snadno. Nedostatek vitaminu D se totiž projevuje celou spoustou příznaků.  

Začíná to například svalovou slabostí. Svaly jsou nejen oslabené, ale také unavené. Je pro vás náročná jenom chůze do schodů. Dostaví se také přecitlivělost. Například jinak vnímáte hmatové vjemy, jelikož je vaše kůže citlivá, a to dokonce i na dotek.  

Nedostatek vitaminu D se projevuje taktéž nespavostí čili takzvanou insomnií. Jedná se o opravdu velký problém. Spánek je pro lidské tělo nadmíru důležitý, během něj dochází k regeneraci organismu, také k utřídění myšlenek a vzpomínek. S příchodem nespavosti se proto snažte vitamin D do těla doplnit co nejdříve.  

Další příznaky nedostatku vitaminu D: 

  • Vysoký krevní tlak 
  • Smutek 
  • Mrzutost 

Jak vitamin D do těla doplnit? 

Zjistili jste, že pravděpodobně spadáte do těch sedmdesáti procent čili že trpíte nedostatkem vitaminu D? V tom případě se nabízí otázka, jak můžete vitamin D do těla doplnit. Není to samozřejmě nic těžkého, v létě se stačí jenom slunit.  

K TÉMATUJak si vychutnat dobrý šálek kávy. Vyzkoušejte naše tipy

Právě sluneční paprsky jsou tím nejlepším zdrojem vitaminu D. Podle odborníků se stačí slunit (nebo jen procházet se na sluníčku) patnáct minut v kuse, aby byl do těla vitamin D doplněn v dostatečném množství.  

Jenže jak doplnit vitamin do těla v době, kdy sluníčko zrovna nevládne? Jak doplnit vitamin D do těla v případě, že je chladný a sychravý podzim či tuhá a mrazivá zima? 

Vsaďte na potraviny s obsahem vitaminu D

Pokud venku panuje podzim nebo mrazivá zima, nemusíte si zoufat a obávat se toho, že během následujících týdnů budete unavení a mrzutí, protože nebudete mít možnost vitamin do těla doplnit. Existuje totiž možnost, jak klíčovou a velice potřebnou látku do těla dostat.  

Konkrétně mluvíme o potravinách, které jsou na vitamin D bohaté. Jaké konkrétní zařadit do svého jídelníčku? 

Ryby 

Obrovským zdrojem vitaminu D jsou ryby. Je to však příliš obecná kategorie, proto si ji pojďme trochu zúžit. Konkrétně je skvělým zdrojem vitaminu D tuňák (konzervovaný), dále pak losos, který je také skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, a nakonec sardinky.  

Mořské plody 

I s mořskými plody neuděláte krok stranou. Na zmiňovanou látku jsou bohaté hlavně ústřice, které jsou nejen velice chutné, ale také nízkokalorické, a dále pak krevety – ty v sobě obsahují navíc minimum tuků.  

Vajíčka 

Vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin na světě. Umí doplnit i vitamin D, respektive vaječné žloutky to dokážou. Kromě toho obsahují i řadu jiných látek, které se podílí na správném fungování organismu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu

Nepřehlédněte

Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek