Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
vitami D
Vitamin D je pro tělo důležitý. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Vitamin D si mnozí spojují se zdravými kostmi a klouby. Jenže tento klíčový vitamin nepotřebujeme jenom proto, abychom se radovali z pevných kostí. Potřebujeme ho kupříkladu proto, že nás chrání před řadou virů – i před aktuálně panujícím koronavirem, který každý člověk prožívá krapet jinak.  

Vitamin D jako pomocník v mnoha situacích 

Jak již bylo nastíněno, vitamin D není jenom tím, co nám udržuje kosti ve formě. Je to také klíčová látka potřebná k pevnému imunitnímu systému. Umí předcházet úzkostným stavům a depresím, pomáhá nám lépe zvládat stres.  

Bohužel se ukázalo, že se jako národ nemůžeme pyšnit zrovna velkým obsahem vitaminu D v těle. Lékaři se shodují na tom, že spíše trpíme jeho nedostatkem. Jen třicet procent Čechů má podle odborníků v těle dostatečné množství vitaminu, který se tak zásadně podílí na správném fungování lidského těla.  

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D? 

Ptáte se, jestli patříte do třiceti nebo naopak do těch sedmdesáti procent? To poznáte snadno. Nedostatek vitaminu D se totiž projevuje celou spoustou příznaků.  

Začíná to například svalovou slabostí. Svaly jsou nejen oslabené, ale také unavené. Je pro vás náročná jenom chůze do schodů. Dostaví se také přecitlivělost. Například jinak vnímáte hmatové vjemy, jelikož je vaše kůže citlivá, a to dokonce i na dotek.  

Nedostatek vitaminu D se projevuje taktéž nespavostí čili takzvanou insomnií. Jedná se o opravdu velký problém. Spánek je pro lidské tělo nadmíru důležitý, během něj dochází k regeneraci organismu, také k utřídění myšlenek a vzpomínek. S příchodem nespavosti se proto snažte vitamin D do těla doplnit co nejdříve.  

Další příznaky nedostatku vitaminu D: 

  • Vysoký krevní tlak 
  • Smutek 
  • Mrzutost 

Jak vitamin D do těla doplnit? 

Zjistili jste, že pravděpodobně spadáte do těch sedmdesáti procent čili že trpíte nedostatkem vitaminu D? V tom případě se nabízí otázka, jak můžete vitamin D do těla doplnit. Není to samozřejmě nic těžkého, v létě se stačí jenom slunit.  

K TÉMATU  Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Právě sluneční paprsky jsou tím nejlepším zdrojem vitaminu D. Podle odborníků se stačí slunit (nebo jen procházet se na sluníčku) patnáct minut v kuse, aby byl do těla vitamin D doplněn v dostatečném množství.  

Jenže jak doplnit vitamin do těla v době, kdy sluníčko zrovna nevládne? Jak doplnit vitamin D do těla v případě, že je chladný a sychravý podzim či tuhá a mrazivá zima? 

Vsaďte na potraviny s obsahem vitaminu D

Pokud venku panuje podzim nebo mrazivá zima, nemusíte si zoufat a obávat se toho, že během následujících týdnů budete unavení a mrzutí, protože nebudete mít možnost vitamin do těla doplnit. Existuje totiž možnost, jak klíčovou a velice potřebnou látku do těla dostat.  

Konkrétně mluvíme o potravinách, které jsou na vitamin D bohaté. Jaké konkrétní zařadit do svého jídelníčku? 

Ryby 

Obrovským zdrojem vitaminu D jsou ryby. Je to však příliš obecná kategorie, proto si ji pojďme trochu zúžit. Konkrétně je skvělým zdrojem vitaminu D tuňák (konzervovaný), dále pak losos, který je také skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, a nakonec sardinky.  

Mořské plody 

I s mořskými plody neuděláte krok stranou. Na zmiňovanou látku jsou bohaté hlavně ústřice, které jsou nejen velice chutné, ale také nízkokalorické, a dále pak krevety – ty v sobě obsahují navíc minimum tuků.  

Vajíčka 

Vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin na světě. Umí doplnit i vitamin D, respektive vaječné žloutky to dokážou. Kromě toho obsahují i řadu jiných látek, které se podílí na správném fungování organismu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Inspirace nikdy není dost, což platí nejen v případě, kdy sestavujeme nové outfity, ale i tehdy, kdy chceme zazářit s neodolatelným lookem. A protože sociální sítě byly a vždy budou nekonečným zdrojem nápadů, vybrali jsme pro vás ty nejlepší zahraniční beauty blogerky, které prostě nesmíte přehlédnout. Mrkněte na ně!
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Lidé to dělají pořád. Nestačí jim obyčejné koupání, u bazénu nebo na břehu rybníka prostě blbnou, a to se často neobejde bez střemhlavého pádu. Pokud se ale nikomu nic nestane, nakonec je z toho zdroj smíchu pro celé okolí.

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Crop top mikiny se těší nejen v této sezóně nesmírné popularitě. I když jsou samy o sobě extrémně módní, potřebujeme vědět, jak je kombinovat, abychom dosáhli požadovaného efektu. Proč je musíte mít?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!

Nepřehlédněte

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek