Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
vitami D
Vitamin D je pro tělo důležitý. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Vitamin D si mnozí spojují se zdravými kostmi a klouby. Jenže tento klíčový vitamin nepotřebujeme jenom proto, abychom se radovali z pevných kostí. Potřebujeme ho kupříkladu proto, že nás chrání před řadou virů – i před aktuálně panujícím koronavirem, který každý člověk prožívá krapet jinak.  

Vitamin D jako pomocník v mnoha situacích 

Jak již bylo nastíněno, vitamin D není jenom tím, co nám udržuje kosti ve formě. Je to také klíčová látka potřebná k pevnému imunitnímu systému. Umí předcházet úzkostným stavům a depresím, pomáhá nám lépe zvládat stres.  

Bohužel se ukázalo, že se jako národ nemůžeme pyšnit zrovna velkým obsahem vitaminu D v těle. Lékaři se shodují na tom, že spíše trpíme jeho nedostatkem. Jen třicet procent Čechů má podle odborníků v těle dostatečné množství vitaminu, který se tak zásadně podílí na správném fungování lidského těla.  

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D? 

Ptáte se, jestli patříte do třiceti nebo naopak do těch sedmdesáti procent? To poznáte snadno. Nedostatek vitaminu D se totiž projevuje celou spoustou příznaků.  

Začíná to například svalovou slabostí. Svaly jsou nejen oslabené, ale také unavené. Je pro vás náročná jenom chůze do schodů. Dostaví se také přecitlivělost. Například jinak vnímáte hmatové vjemy, jelikož je vaše kůže citlivá, a to dokonce i na dotek.  

Nedostatek vitaminu D se projevuje taktéž nespavostí čili takzvanou insomnií. Jedná se o opravdu velký problém. Spánek je pro lidské tělo nadmíru důležitý, během něj dochází k regeneraci organismu, také k utřídění myšlenek a vzpomínek. S příchodem nespavosti se proto snažte vitamin D do těla doplnit co nejdříve.  

Další příznaky nedostatku vitaminu D: 

  • Vysoký krevní tlak 
  • Smutek 
  • Mrzutost 

Jak vitamin D do těla doplnit? 

Zjistili jste, že pravděpodobně spadáte do těch sedmdesáti procent čili že trpíte nedostatkem vitaminu D? V tom případě se nabízí otázka, jak můžete vitamin D do těla doplnit. Není to samozřejmě nic těžkého, v létě se stačí jenom slunit.  

K TÉMATU  Perfektní fotky z mobilu? Víme, jak na to! Stačí dodržujte těchto pár jednoduchých pravidel

Právě sluneční paprsky jsou tím nejlepším zdrojem vitaminu D. Podle odborníků se stačí slunit (nebo jen procházet se na sluníčku) patnáct minut v kuse, aby byl do těla vitamin D doplněn v dostatečném množství.  

Jenže jak doplnit vitamin do těla v době, kdy sluníčko zrovna nevládne? Jak doplnit vitamin D do těla v případě, že je chladný a sychravý podzim či tuhá a mrazivá zima? 

Vsaďte na potraviny s obsahem vitaminu D

Pokud venku panuje podzim nebo mrazivá zima, nemusíte si zoufat a obávat se toho, že během následujících týdnů budete unavení a mrzutí, protože nebudete mít možnost vitamin do těla doplnit. Existuje totiž možnost, jak klíčovou a velice potřebnou látku do těla dostat.  

Konkrétně mluvíme o potravinách, které jsou na vitamin D bohaté. Jaké konkrétní zařadit do svého jídelníčku? 

Ryby 

Obrovským zdrojem vitaminu D jsou ryby. Je to však příliš obecná kategorie, proto si ji pojďme trochu zúžit. Konkrétně je skvělým zdrojem vitaminu D tuňák (konzervovaný), dále pak losos, který je také skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, a nakonec sardinky.  

Mořské plody 

I s mořskými plody neuděláte krok stranou. Na zmiňovanou látku jsou bohaté hlavně ústřice, které jsou nejen velice chutné, ale také nízkokalorické, a dále pak krevety – ty v sobě obsahují navíc minimum tuků.  

Vajíčka 

Vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin na světě. Umí doplnit i vitamin D, respektive vaječné žloutky to dokážou. Kromě toho obsahují i řadu jiných látek, které se podílí na správném fungování organismu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.

Nepřehlédněte

Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek