Úterý , 29. 11. 2022

Zina

Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
vitami D
Vitamin D je pro tělo důležitý. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Vitamin D si mnozí spojují se zdravými kostmi a klouby. Jenže tento klíčový vitamin nepotřebujeme jenom proto, abychom se radovali z pevných kostí. Potřebujeme ho kupříkladu proto, že nás chrání před řadou virů – i před aktuálně panujícím koronavirem, který každý člověk prožívá krapet jinak.  

Vitamin D jako pomocník v mnoha situacích 

Jak již bylo nastíněno, vitamin D není jenom tím, co nám udržuje kosti ve formě. Je to také klíčová látka potřebná k pevnému imunitnímu systému. Umí předcházet úzkostným stavům a depresím, pomáhá nám lépe zvládat stres.  

Bohužel se ukázalo, že se jako národ nemůžeme pyšnit zrovna velkým obsahem vitaminu D v těle. Lékaři se shodují na tom, že spíše trpíme jeho nedostatkem. Jen třicet procent Čechů má podle odborníků v těle dostatečné množství vitaminu, který se tak zásadně podílí na správném fungování lidského těla.  

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D? 

Ptáte se, jestli patříte do třiceti nebo naopak do těch sedmdesáti procent? To poznáte snadno. Nedostatek vitaminu D se totiž projevuje celou spoustou příznaků.  

Začíná to například svalovou slabostí. Svaly jsou nejen oslabené, ale také unavené. Je pro vás náročná jenom chůze do schodů. Dostaví se také přecitlivělost. Například jinak vnímáte hmatové vjemy, jelikož je vaše kůže citlivá, a to dokonce i na dotek.  

Nedostatek vitaminu D se projevuje taktéž nespavostí čili takzvanou insomnií. Jedná se o opravdu velký problém. Spánek je pro lidské tělo nadmíru důležitý, během něj dochází k regeneraci organismu, také k utřídění myšlenek a vzpomínek. S příchodem nespavosti se proto snažte vitamin D do těla doplnit co nejdříve.  

Další příznaky nedostatku vitaminu D: 

  • Vysoký krevní tlak 
  • Smutek 
  • Mrzutost 

Jak vitamin D do těla doplnit? 

Zjistili jste, že pravděpodobně spadáte do těch sedmdesáti procent čili že trpíte nedostatkem vitaminu D? V tom případě se nabízí otázka, jak můžete vitamin D do těla doplnit. Není to samozřejmě nic těžkého, v létě se stačí jenom slunit.  

K TÉMATU  Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali

Právě sluneční paprsky jsou tím nejlepším zdrojem vitaminu D. Podle odborníků se stačí slunit (nebo jen procházet se na sluníčku) patnáct minut v kuse, aby byl do těla vitamin D doplněn v dostatečném množství.  

Jenže jak doplnit vitamin do těla v době, kdy sluníčko zrovna nevládne? Jak doplnit vitamin D do těla v případě, že je chladný a sychravý podzim či tuhá a mrazivá zima? 

Vsaďte na potraviny s obsahem vitaminu D

Pokud venku panuje podzim nebo mrazivá zima, nemusíte si zoufat a obávat se toho, že během následujících týdnů budete unavení a mrzutí, protože nebudete mít možnost vitamin do těla doplnit. Existuje totiž možnost, jak klíčovou a velice potřebnou látku do těla dostat.  

Konkrétně mluvíme o potravinách, které jsou na vitamin D bohaté. Jaké konkrétní zařadit do svého jídelníčku? 

Ryby 

Obrovským zdrojem vitaminu D jsou ryby. Je to však příliš obecná kategorie, proto si ji pojďme trochu zúžit. Konkrétně je skvělým zdrojem vitaminu D tuňák (konzervovaný), dále pak losos, který je také skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, a nakonec sardinky.  

Mořské plody 

I s mořskými plody neuděláte krok stranou. Na zmiňovanou látku jsou bohaté hlavně ústřice, které jsou nejen velice chutné, ale také nízkokalorické, a dále pak krevety – ty v sobě obsahují navíc minimum tuků.  

Vajíčka 

Vejce jsou jednou z nejzdravějších potravin na světě. Umí doplnit i vitamin D, respektive vaječné žloutky to dokážou. Kromě toho obsahují i řadu jiných látek, které se podílí na správném fungování organismu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...

Nepřehlédněte

Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek