Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Fyzická kondice ve 3. měsíci těhotenství je důležitá. Co všechno můžete pro vaše tělo i průběh těhotenství udělat? Jak je to s pohybem?

Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Tehotenstvi a sport
Zdroj: 123RF.com

Pohyb v těhotenství

Podtrženo a sečteno je pohyb celkově zdravý pro průběh těhotenství samého – nemluvě o psychické pohodě budoucí maminky, která nepochybně kladně ovlivňuje správný vývoj dítěte.

Je všeobecně známo, že ne každý pohyb je pro gravidní ženu tím správným. Například o všech sportech, při kterých dochází k větším otřesům těla, se hovoří jako o nevhodných.

Co může vést k potratu

Podobné sportovní aktivity mohou vést až k potratu. Do této skupiny patří zejména tolik ženami oblíbený aerobik. Stejně nevhodný je i vytrvalostní běh. Těhotné ženy, které holdují např. lyžování, by měly zvážit, jak dobře tuto sportovní aktivitu ovládají a na nějakou dobu se jí vzdát. Ani výborná lyžařka nemůže zabránit případnému pádu, který může bezprostředně ohrozit plod. Rozhodně by bylo rozumné lyžování na jednu sezonu úplně vypustit, a to platí i pro vodní sportování. Z podobného důvodu by se těhotné ženy měly vyhýbat míčovým hrám a také jízdě na koni.

Vhodné sporty v těhotenství

Naopak vhodným sportem v jakémkoli období těhotenství je plavání, při kterém dochází k celkovému protažení všech svalových skupin společně s optimálním posilováním. Současně díky nadnášení odlehčuje unaveným kloubům a svalům těhotenstvím se zvyšující zátěž. Je důležité se ale zaměřit na čistotu bazénu. Moře je ideálním prostředím pro plavání.

Vsaďte na procházky

Další vhodnou aktivitou jsou delší (klidnější) procházky na čerstvém vzduchu. Ty by se měly stát běžnou součástí dne každé nastávající maminky.

Břišní tanec? Ano!

V poslední době se stal velice populárním břišní tanec. Speciální cílený tělocvik pro těhotné ženy bývá i součástí některých předporodních kurzů. Všechny cviky, které se absolventky naučí, by následně měly využít právě při porodu. O konkrétních sportovních aktivitách by se každá těhotná žena měla poradit se svým gynekologem, a to nakolik jí její zdravotní stav dovoluje tyto aktivity provozovat. Jestliže si s cvičením přesto nevíte rady, můžete poprosit o radu právě jeho. Jistě vám vyjde vstříc a poradí ty správné cviky, které jsou pro vás vhodné.

K TÉMATU  Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Máte další doporučení pro ostatní budoucí maminky? Podělte se s nimi o ně.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?

Nepřehlédněte

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek