Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Vysvědčení se blíží. Dětem nevyhrožujte předem, ani je netrestejte poté. Jak se na situaci připravit

Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Vysvědčení se blíží
Zdroj:123RF.com

14. 06. 2019

Vysvědčení by vás nemělo překvapit

Někdy to jsou nepřiměřená očekávání, často vyhrožování v očekávání lepších známek. Ovšem pokud dítěti vyhrožujete, že ho potrestáte za špatné známky, může to být ten poslední impuls k nepředvídanému činu. Jestliže sledujete práci svého dítěte po celý školní rok, s menším se občas učíte, většího jste naučili, aby se přišel poradit, vysvědčení by vás nemělo překvapit. Průběžné sledování žákovských knížek, pohovor s učiteli během školního roku, minimálně o třídních schůzkách, by vás měl na výsledek dostatečně připravit.

Nevyhrožujte, neponižujte, nebijte. Dítě se lépe učit nebude

Nevyhrožujte předem trestem. Poté, co si prohlédnete výsledné známky, dítě nebijte. Ani je neponižujte slovy „jsi hloupý, nic z tebe nebude“. Dítě si může tento názor nevědomky vzít jako hlavní mínění o své osobě, a čím bude starší, tím složitější bude pracovat s jeho neúspěchy. Naopak, pochvalte mu ty známky, které jsou lepší, než ostatní. Vyzdvihněte jeho přednosti. I když je to třeba „jen“ uklizený pokoj.

Nesrovnávejte je s úspěšnějším kamarádem nebo sourozencem. Dítě se bude cítit ponížené a může to v něm vyvolat i nepřiměřenou žárlivost. A především – o vysvědčení si promluvte ten den, kdy ho dítě přinese domů.

Na výsledek se připravte a snažte se o pozitivní nápravu

Pokud máte neblahé tušení, připravte se pár dní nebo hodin předem. Zavřete oči a představte si vysvědčení, které neočekáváte ani v nejhorším snu. Představte si sebe v situaci vašeho dítěte. Jakou reakci od svých rodičů byste očekávala?

Vaše dítě není jen školák a jeho hodnota nespočívá v množství lepších nebo horších známek. Má jistě své přednosti a má právo cítit, že je máte rádi. V tom směru s ním o výsledku promluvte.
Jestliže jsou výsledky opravdu špatné a vy víte, že by mohly být lepší, navrhněte prázdninové kurzy nebo doučování. Domluvte se třeba, že se s ním budete dvakrát týdně věnovat tomu, co mu ve škole nešlo. Na trhu je dostatek různých cvičebnic, které mohou i zábavnou formou zlepšit jeho znalosti. A tím pádem i sebevědomí v příštím školním roce. Neměla by to však být podstatná náplň prázdnin. Spíš jasná domluva, že nejen zábava, ale i trocha práce mu pomůže, aby byl příště výsledek lepší.

K TÉMATU  Vánoční ozdoby, které s vámi vyrobí děti!

Dítě by nemělo večer v den vysvědčení usínat s tím, že ho příští den čeká další trest. Ale s vědomím, že je vše vyřešeno a že ho máte i přes špatné známky rádi.

Nepřenášejte na dítě své ambice

Nepřenášejte na dítě vlastní ambice.  Každý nemusí mít vysokou školu. Důležité přece je, aby vaše dítě bylo v životě šťastné, ne výše jeho platu či diplom z univerzity. Kdysi jsme se ptali kamaráda našeho tehdy šestiletého vnuka, čím chce být. Byl – a je – to takový hodný, ale ne právě chytrý kluk. Tehdy nám odpověděl: „Chci být traktor.“ Smáli jsme se, ale on prošel středním zemědělským učilištěm a pracuje v zemědělství. S traktorem uměl jezdit už v patnácti. Našel si své místo na světě, a tak by to mělo být.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?

Nepřehlédněte

Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek