Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Vysvědčení se blíží. Dětem nevyhrožujte předem, ani je netrestejte poté. Jak se na situaci připravit

Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Vysvědčení se blíží
Zdroj:123RF.com

14. 06. 2019

Vysvědčení by vás nemělo překvapit

Někdy to jsou nepřiměřená očekávání, často vyhrožování v očekávání lepších známek. Ovšem pokud dítěti vyhrožujete, že ho potrestáte za špatné známky, může to být ten poslední impuls k nepředvídanému činu. Jestliže sledujete práci svého dítěte po celý školní rok, s menším se občas učíte, většího jste naučili, aby se přišel poradit, vysvědčení by vás nemělo překvapit. Průběžné sledování žákovských knížek, pohovor s učiteli během školního roku, minimálně o třídních schůzkách, by vás měl na výsledek dostatečně připravit.

Nevyhrožujte, neponižujte, nebijte. Dítě se lépe učit nebude

Nevyhrožujte předem trestem. Poté, co si prohlédnete výsledné známky, dítě nebijte. Ani je neponižujte slovy „jsi hloupý, nic z tebe nebude“. Dítě si může tento názor nevědomky vzít jako hlavní mínění o své osobě, a čím bude starší, tím složitější bude pracovat s jeho neúspěchy. Naopak, pochvalte mu ty známky, které jsou lepší, než ostatní. Vyzdvihněte jeho přednosti. I když je to třeba „jen“ uklizený pokoj.

Nesrovnávejte je s úspěšnějším kamarádem nebo sourozencem. Dítě se bude cítit ponížené a může to v něm vyvolat i nepřiměřenou žárlivost. A především – o vysvědčení si promluvte ten den, kdy ho dítě přinese domů.

Na výsledek se připravte a snažte se o pozitivní nápravu

Pokud máte neblahé tušení, připravte se pár dní nebo hodin předem. Zavřete oči a představte si vysvědčení, které neočekáváte ani v nejhorším snu. Představte si sebe v situaci vašeho dítěte. Jakou reakci od svých rodičů byste očekávala?

Vaše dítě není jen školák a jeho hodnota nespočívá v množství lepších nebo horších známek. Má jistě své přednosti a má právo cítit, že je máte rádi. V tom směru s ním o výsledku promluvte.
Jestliže jsou výsledky opravdu špatné a vy víte, že by mohly být lepší, navrhněte prázdninové kurzy nebo doučování. Domluvte se třeba, že se s ním budete dvakrát týdně věnovat tomu, co mu ve škole nešlo. Na trhu je dostatek různých cvičebnic, které mohou i zábavnou formou zlepšit jeho znalosti. A tím pádem i sebevědomí v příštím školním roce. Neměla by to však být podstatná náplň prázdnin. Spíš jasná domluva, že nejen zábava, ale i trocha práce mu pomůže, aby byl příště výsledek lepší.

K TÉMATU  Škola je tady. Co by mělo umět vaše dítě, než do ní nastoupí?

Dítě by nemělo večer v den vysvědčení usínat s tím, že ho příští den čeká další trest. Ale s vědomím, že je vše vyřešeno a že ho máte i přes špatné známky rádi.

Nepřenášejte na dítě své ambice

Nepřenášejte na dítě vlastní ambice.  Každý nemusí mít vysokou školu. Důležité přece je, aby vaše dítě bylo v životě šťastné, ne výše jeho platu či diplom z univerzity. Kdysi jsme se ptali kamaráda našeho tehdy šestiletého vnuka, čím chce být. Byl – a je – to takový hodný, ale ne právě chytrý kluk. Tehdy nám odpověděl: „Chci být traktor.“ Smáli jsme se, ale on prošel středním zemědělským učilištěm a pracuje v zemědělství. S traktorem uměl jezdit už v patnácti. Našel si své místo na světě, a tak by to mělo být.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Potřebujete se jen uvolnit, nebo vás trápí fyzická bolest? Existuje nepřeberné množství druhů masáží, ale jen některé vám skutečně pomohou. Vyzkoušejte nejosvědčenější masáže, které vám uleví na duchu i na těle.
S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?
Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Nalíčit se do práce je jedna věc. Do divadla už to zabere trochu více času, ale tohle? Kompletní make-up změní vaši visáž tak, že vás nikdo nepozná! Těchto pět příkladů vám ukáže, že se dá z každé ženy vyrobit kráska.

Výběr článků

Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
Jelikož robotický vysavač efektivně uklidí, dokonce ušetří elektrickou energii, vyplatí se do něj investovat. Jenže na trhu se setkáte rovnou s několika druhy robotických vysavačů. Podle čeho robotického pomocníka vybírat?
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?

Nepřehlédněte

Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek