Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Usilujete o vlastní bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku? Zkuste alternativní řešení

Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.

16. 06. 2023

K získání vlastního bydlení je zapotřebí ve většině případů hypotéka. Není ovšem tajemstvím, že podmínky pro získání hypotéky se razantně změnily – a dosáhnout na ni tak dnes může stále méně lidí. Navíc je vysoká hypotéka i obrovským závazkem na dlouhé roky. Lidé tak stále častěji přemýšlí nad tím, jak získat vlastní bydlení mnohem levněji a rychleji.

Bydlení na chalupě

Bydlení na chatě nebo na chalupě je jednou z možností alternativního způsobu bydlení. Chata je na rozdíl od chalupy ale jen rekreačním objektem, i když se tedy upraví a řádně zrekonstruuje pro trvalé bydlení, nelze si tu nahlásit trvalé bydliště, to musí být nahlášeno na obci. Chalupy se ale považují za hospodářské zařízení a trvalé bydliště si tam tak nahlásit lze.

Chaty i chalupy však mohou být zajímavým řešením, jejich rekonstrukce může probíhat postupně, takže i financování není pro rodinný rozpočet takovou zátěží. Navíc si lze toto bydlení přizpůsobit, lze těžit z přírodních zdrojů, výborným řešením je instalace solárních panelů. Plusem je bydlení v přírodě nebo na okraji malé vesničky, kde je klid.

Dům postavený z lodního kontejneru

Bydlení v kontejnerovém domě? Ve světě zcela běžné, a i u nás roste zájem o tento typ alternativního bydlení. Mezi obrovské výhody patří rychlost, s jakou je možné stavbu realizovat. Nemusíte navíc shánět stavební povolení, je však nutné mít pozemek, na kterém bude kontejnerový dům stát. Ale zase není nutné se starat o základy pro dům, kontejnerový dům se staví na zabetonované patky.

chalupa
Jestli je vaše chalupa blízko civilizace, dá se pohodlně využít jako vlastní bydlení.

Kontejner pro lodní dopravu lze sehnat za velmi příznivou cenu, pokud je v dobrém stavu, dostanete se na částku okolo několika desítek tisíc. K tomu je ale nutné přičíst ještě další náklady, zejména pak za přepravu na místo, ukotvení, potřebnou izolaci nebo na samotnou realizaci oken, dveří, vnitřního zařízení a za připojení vody nebo elektřiny. Lodní kontejnery jsou ale z velmi kvalitního a stabilního materiálu, který splňuje požární směrnice a odolá i zemětřesení nebo jiným nepřízním počasí.

K TÉMATU  Exkluzivní kolekce interiérových doplňků Cartier je tu!

Bydlení v mobilním domě

Dost podobné je tomu pak bydlení v takzvaných mobilheimech. Mobilní dům je vlastně dům na kolečkách, nejde ale o karavan. I v tomto případě si nemusíte lámat hlavu se stavebním povolením, stačí vyřešit otázku místa, na které mobilní dům postavíte. Mobilní domy mohou být ideálním alternativním bydlením pro jednotlivce, páry ale i pro celou rodinu. Malé mobilní domky jsou skromné, ale pokud se pustíte do větších úprav, můžete si z mobilního domku vytvořit ideální bydlení připomínající vzhledem i vybavením klasický obytný dům.

I v tomto případě je pak nutné vyřešit zejména elektroinstalaci a potrubí, na vybudování inženýrských sítí je pak nutné mít i povolení. Vyřešit se to ale dá instalací nadzemních pohyblivých přípojek. Ty jsou levnější a nepotřebujete ani povolení. Skromný mobilní dům můžete mít rovněž za několik desítek tisíc, zateplený moderní mobilheim se vším potřebným vybavením pak pořídíte do jednoho milionu korun a vejdete se do něj i s dětmi. Chybět vám pak rozhodně nic nebude.

karavan
Někteří lidé bydlí v karavanu celoročně, cestují a pracují.

A jak jinak bydlet alternativně?

Předchozí tipy alternativního bydlení při troše šikovnosti sice ušetří peníze, a splní vám tak požadavky na vlastní bydlení, ale stále mohou připomínat normální domov. Lidé dnes ale často volí i jiné typy bydlení, které nejsou rozhodně vhodné pro každého. Je třeba se uskromnit a v mnohých případech žít v souladu s přírodou. Mezi takové alternativní příbytky patří například obytný vůz nebo karavan, ano v i nich lidé často bydlí celoročně. Výhodou je, že každou noc se dá spát na jiném místě. K alternativnímu bydlení se řadí i bydlení v jurtách nebo v hausbótech.

Výhodou alternativního bydlení je velká nezávislost, a to v mnoha ohledech. Šli byste do toho?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kontejnerové domy: Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto bydlení?

K TÉMATU  3+1 rada, jak vybrat sedačku. Nespalte se při výběru

Seznamte se s trendy v bydlení pro rok 2023: Bude IN příroda i cyberpunk

Zdroje článku:
www.greenmatch.co.uk, www.stroke4carers.org
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!

Nepřehlédněte

Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek