Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Usilujete o vlastní bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku? Zkuste alternativní řešení

Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.

16. 06. 2023

K získání vlastního bydlení je zapotřebí ve většině případů hypotéka. Není ovšem tajemstvím, že podmínky pro získání hypotéky se razantně změnily – a dosáhnout na ni tak dnes může stále méně lidí. Navíc je vysoká hypotéka i obrovským závazkem na dlouhé roky. Lidé tak stále častěji přemýšlí nad tím, jak získat vlastní bydlení mnohem levněji a rychleji.

Bydlení na chalupě

Bydlení na chatě nebo na chalupě je jednou z možností alternativního způsobu bydlení. Chata je na rozdíl od chalupy ale jen rekreačním objektem, i když se tedy upraví a řádně zrekonstruuje pro trvalé bydlení, nelze si tu nahlásit trvalé bydliště, to musí být nahlášeno na obci. Chalupy se ale považují za hospodářské zařízení a trvalé bydliště si tam tak nahlásit lze.

Chaty i chalupy však mohou být zajímavým řešením, jejich rekonstrukce může probíhat postupně, takže i financování není pro rodinný rozpočet takovou zátěží. Navíc si lze toto bydlení přizpůsobit, lze těžit z přírodních zdrojů, výborným řešením je instalace solárních panelů. Plusem je bydlení v přírodě nebo na okraji malé vesničky, kde je klid.

Dům postavený z lodního kontejneru

Bydlení v kontejnerovém domě? Ve světě zcela běžné, a i u nás roste zájem o tento typ alternativního bydlení. Mezi obrovské výhody patří rychlost, s jakou je možné stavbu realizovat. Nemusíte navíc shánět stavební povolení, je však nutné mít pozemek, na kterém bude kontejnerový dům stát. Ale zase není nutné se starat o základy pro dům, kontejnerový dům se staví na zabetonované patky.

chalupa
Jestli je vaše chalupa blízko civilizace, dá se pohodlně využít jako vlastní bydlení.

Kontejner pro lodní dopravu lze sehnat za velmi příznivou cenu, pokud je v dobrém stavu, dostanete se na částku okolo několika desítek tisíc. K tomu je ale nutné přičíst ještě další náklady, zejména pak za přepravu na místo, ukotvení, potřebnou izolaci nebo na samotnou realizaci oken, dveří, vnitřního zařízení a za připojení vody nebo elektřiny. Lodní kontejnery jsou ale z velmi kvalitního a stabilního materiálu, který splňuje požární směrnice a odolá i zemětřesení nebo jiným nepřízním počasí.

K TÉMATU  Eva (25): Koupě bytu s partnerem. Ale jsem už zralá?

Bydlení v mobilním domě

Dost podobné je tomu pak bydlení v takzvaných mobilheimech. Mobilní dům je vlastně dům na kolečkách, nejde ale o karavan. I v tomto případě si nemusíte lámat hlavu se stavebním povolením, stačí vyřešit otázku místa, na které mobilní dům postavíte. Mobilní domy mohou být ideálním alternativním bydlením pro jednotlivce, páry ale i pro celou rodinu. Malé mobilní domky jsou skromné, ale pokud se pustíte do větších úprav, můžete si z mobilního domku vytvořit ideální bydlení připomínající vzhledem i vybavením klasický obytný dům.

I v tomto případě je pak nutné vyřešit zejména elektroinstalaci a potrubí, na vybudování inženýrských sítí je pak nutné mít i povolení. Vyřešit se to ale dá instalací nadzemních pohyblivých přípojek. Ty jsou levnější a nepotřebujete ani povolení. Skromný mobilní dům můžete mít rovněž za několik desítek tisíc, zateplený moderní mobilheim se vším potřebným vybavením pak pořídíte do jednoho milionu korun a vejdete se do něj i s dětmi. Chybět vám pak rozhodně nic nebude.

karavan
Někteří lidé bydlí v karavanu celoročně, cestují a pracují.

A jak jinak bydlet alternativně?

Předchozí tipy alternativního bydlení při troše šikovnosti sice ušetří peníze, a splní vám tak požadavky na vlastní bydlení, ale stále mohou připomínat normální domov. Lidé dnes ale často volí i jiné typy bydlení, které nejsou rozhodně vhodné pro každého. Je třeba se uskromnit a v mnohých případech žít v souladu s přírodou. Mezi takové alternativní příbytky patří například obytný vůz nebo karavan, ano v i nich lidé často bydlí celoročně. Výhodou je, že každou noc se dá spát na jiném místě. K alternativnímu bydlení se řadí i bydlení v jurtách nebo v hausbótech.

Výhodou alternativního bydlení je velká nezávislost, a to v mnoha ohledech. Šli byste do toho?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kontejnerové domy: Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto bydlení?

K TÉMATU  DIY: Tyhle vychytávky vyzvednou vaši domácnost na nový level. Jak na to?

Seznamte se s trendy v bydlení pro rok 2023: Bude IN příroda i cyberpunk

Zdroje článku:
www.greenmatch.co.uk, www.stroke4carers.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.

Výběr článků

Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.

Nepřehlédněte

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek