Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Maďarsko, země termálních pramenů a lázeňské péče

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Maďarsko
Maďarsko je plné léčivých lázní a horkých pramenů.

21. 09. 2022

21. 09. 2022

Každá destinace je něčím výjimečná a jinak tomu není ani v případě Maďarska, které má dlouholetou tradici v lázeňské péči, jejíž nedílnou součástí jsou přírodní termály s léčivými schopnostmi. Maďarsko tak může být skvělou lokalitou tehdy, pokud chcete uzdravit své tělo i mysl, zkrátka si dopřát bohatou relaxaci po všech stránkách. To zní lákavě, co myslíte?

Lázeňská péče kdykoliv na dosah

Víte, co je na Maďarsku nejlepší? Ať už jste ubytovaní kdekoliv, lázeňská péče je téměř vždy na dosah. Je to tak. Maďarsko je totiž jednou ze zemí, která se může pyšnit opravdu širokým množstvím lázní s termální léčivou vodou.

lázně
Takový ozdravný prodloužený víkend vůbec nezní špatně, co říkáte?

Maďarské lázně však mohou mít rozmanitou podobu. Zatímco třeba proslulý Hévíz je v podstatě přírodním koupalištěm, ke kterému je přidružená i lázeňská péče, jsou samozřejmě i místa, která na první pohled plní spíš roli termálního aquaparku. Zde si mohou vodních radovánek užít ti nejmenší, zatímco dospělí mohou využívat sílu léčivých vod v oddělených prostorách. Možné je proto využití jak venkovních, tak i vnitřních termálních lázní.

Termální vody s celou řadou benefitů

Maďarské termální vody, které jsou součástí lázeňských procedur, nejsou ledajaké. Obsahují totiž vysoké množství minerálních látek a zároveň jsou díky radiu mírně radioaktivní (samozřejmě v bezpečné míře pro lidský organismus). Termální vodu pak snadno poznáte i podle čichu. Díky vysokému podílu siřičitanů v podstatě zapáchá a někomu tento odér připomíná zkažená vajíčka. I tak je ale radostí se právě v této vodě koupat. Voda totiž bývá nádherně teplá po celý rok, proto si můžete klidně i v zimě užít náruč hřejivého termálu.

lázně
Horké prameny jsou v Maďarsku častý turistický cíl.

Aby těch přínosů nebylo málo, vyvážené složení vody je proslulé svými léčivými schopnosti. Poradit si dokáže s řadou tělesných i duševních neduhů. Pomáhá léčit například:

 • Neurologické a psychické obtíže
 • Gynekologická onemocnění i problémy s neplodností
 • Srdeční onemocnění
 • Kožní choroby
 • Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
 • Potíže s pohybovým aparátem
 • Střevní a zažívací problémy
 • Nemoci dýchacích cest
 • Rehabilitační a poúrazová léčba

Pro zajímavost se sluší říct, že ne nadarmo se z termálních vod vyrábí také léčivá kosmetika, která může mít rozmanitý charakter. Využít můžete jak pleťové či vlasové přípravky, zrovna tak masti pro případ nenadálých problémů s pohybovým aparátem. V takové kosmetice buď objevíte čistě minerální vodu (samozřejmě s obsahem dalších účinných látek a nosičů), ale výjimkou není ani bahno posbírané ze dna přírodních termálních koupališť. To je pak možné využít i samostatně coby hřejivé bahenní zábaly.

K TÉMATU  5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Jak lázeňská péče probíhá?

Samozřejmě lázeňskou péči v Maďarsku si můžete vést sami, nicméně výjimkou není ani konzultace s odborníky, kteří po vyšetření navrhnou tu nejlepší proceduru. Ovšem ruku na srdce – tohle je spíš ideální pro místní obyvatele. Cestovatelům, kteří zrovna nemají nadání na maďarský jazyk, bude zbývat jen ta první varianta – tedy naplánovat si to tak nějak po svém.

V tomto případě je dobré vědět, že zpravidla na každém místě si můžete domluvit léčivé masáže, zábaly nebo využít i standardní relaxační techniky, jako je návštěva sauny. Pro každého bude ale mnohem zajímavější právě pobyt ve vodě, který už tak sám o sobě představuje lázeňskou péči. Ano, mezitím, co se koupete, vaše tělo těží ze složení vody a startují se léčebné procesy ve vašem organismu. Velkou roli samozřejmě hraje také teplo, které tělo prohřívá a tím se zrychluje i krevní tok v celém organismu, což usnadňuje hojení a celkovou regeneraci. 

Co byste nepochybně měli vědět je fakt, že léčivé termály opravdu nejsou jako klasická koupaliště. Pokud jste vodní stvoření, které vydrží ve vodě od rána do večera, musíme vás zklamat. Pro správný efekt je koupání v minerální vodě vhodné prokládat pauzami. V ideálním případě byste se měli maximálně půl hodinu koupat a posléze půl hodinu odpočívat na lehátku. Také je vhodné omezit aktivitu ve vodě, a spíše si tam jen tak poklidně plout (třeba Hévíz má k dispozici pěnové kruhy, díky nimž se budete ve vodě krásně nadnášet). Vysoká tělesná aktivita v tak sirnaté vodě totiž tělu příliš neprospívá.

Kam v Maďarsku za lázněmi?

Pokud vás lázeňská péče zaujala natolik, že byste se do Maďarska rádi mrkli, bude vás zajímat, kam za termálními prameny vyrazit. Líbit se vám bude zejména na těchto místech:

 • Bükfürdő
 • Sárvár
 • Celldömölk
 • Mosonmagyaróvár
 • Kehidakustány
 • Hévíz
 • Tapolca
 • Zalakaros
 • Szentgotthárd
 • Lenti
 • Hajdúszoboszló
 • Gyula
 • Eger
 • Egerszalók
 • Mezőkövesd
 • Miskolctapolca
 • Jezero Velence
 • Lipót
 • Sikonda
 • Visegrád

Nezbývá, než si vybrat a udělat si prodloužený víkend plný relaxace a horkých pramenů.

K TÉMATU  Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevšední žážitek nabídne Ion Adventure Hotel uprostřed přírody na Islandu

Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Zdroje článku:
https://visithungary.com/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?

Nepřehlédněte

Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek