Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Maďarsko, země termálních pramenů a lázeňské péče

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Maďarsko
Maďarsko je plné léčivých lázní a horkých pramenů.

21. 09. 2022

21. 09. 2022

Každá destinace je něčím výjimečná a jinak tomu není ani v případě Maďarska, které má dlouholetou tradici v lázeňské péči, jejíž nedílnou součástí jsou přírodní termály s léčivými schopnostmi. Maďarsko tak může být skvělou lokalitou tehdy, pokud chcete uzdravit své tělo i mysl, zkrátka si dopřát bohatou relaxaci po všech stránkách. To zní lákavě, co myslíte?

Lázeňská péče kdykoliv na dosah

Víte, co je na Maďarsku nejlepší? Ať už jste ubytovaní kdekoliv, lázeňská péče je téměř vždy na dosah. Je to tak. Maďarsko je totiž jednou ze zemí, která se může pyšnit opravdu širokým množstvím lázní s termální léčivou vodou.

lázně
Takový ozdravný prodloužený víkend vůbec nezní špatně, co říkáte?

Maďarské lázně však mohou mít rozmanitou podobu. Zatímco třeba proslulý Hévíz je v podstatě přírodním koupalištěm, ke kterému je přidružená i lázeňská péče, jsou samozřejmě i místa, která na první pohled plní spíš roli termálního aquaparku. Zde si mohou vodních radovánek užít ti nejmenší, zatímco dospělí mohou využívat sílu léčivých vod v oddělených prostorách. Možné je proto využití jak venkovních, tak i vnitřních termálních lázní.

Termální vody s celou řadou benefitů

Maďarské termální vody, které jsou součástí lázeňských procedur, nejsou ledajaké. Obsahují totiž vysoké množství minerálních látek a zároveň jsou díky radiu mírně radioaktivní (samozřejmě v bezpečné míře pro lidský organismus). Termální vodu pak snadno poznáte i podle čichu. Díky vysokému podílu siřičitanů v podstatě zapáchá a někomu tento odér připomíná zkažená vajíčka. I tak je ale radostí se právě v této vodě koupat. Voda totiž bývá nádherně teplá po celý rok, proto si můžete klidně i v zimě užít náruč hřejivého termálu.

lázně
Horké prameny jsou v Maďarsku častý turistický cíl.

Aby těch přínosů nebylo málo, vyvážené složení vody je proslulé svými léčivými schopnosti. Poradit si dokáže s řadou tělesných i duševních neduhů. Pomáhá léčit například:

 • Neurologické a psychické obtíže
 • Gynekologická onemocnění i problémy s neplodností
 • Srdeční onemocnění
 • Kožní choroby
 • Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
 • Potíže s pohybovým aparátem
 • Střevní a zažívací problémy
 • Nemoci dýchacích cest
 • Rehabilitační a poúrazová léčba

Pro zajímavost se sluší říct, že ne nadarmo se z termálních vod vyrábí také léčivá kosmetika, která může mít rozmanitý charakter. Využít můžete jak pleťové či vlasové přípravky, zrovna tak masti pro případ nenadálých problémů s pohybovým aparátem. V takové kosmetice buď objevíte čistě minerální vodu (samozřejmě s obsahem dalších účinných látek a nosičů), ale výjimkou není ani bahno posbírané ze dna přírodních termálních koupališť. To je pak možné využít i samostatně coby hřejivé bahenní zábaly.

K TÉMATU  Chcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Jak lázeňská péče probíhá?

Samozřejmě lázeňskou péči v Maďarsku si můžete vést sami, nicméně výjimkou není ani konzultace s odborníky, kteří po vyšetření navrhnou tu nejlepší proceduru. Ovšem ruku na srdce – tohle je spíš ideální pro místní obyvatele. Cestovatelům, kteří zrovna nemají nadání na maďarský jazyk, bude zbývat jen ta první varianta – tedy naplánovat si to tak nějak po svém.

V tomto případě je dobré vědět, že zpravidla na každém místě si můžete domluvit léčivé masáže, zábaly nebo využít i standardní relaxační techniky, jako je návštěva sauny. Pro každého bude ale mnohem zajímavější právě pobyt ve vodě, který už tak sám o sobě představuje lázeňskou péči. Ano, mezitím, co se koupete, vaše tělo těží ze složení vody a startují se léčebné procesy ve vašem organismu. Velkou roli samozřejmě hraje také teplo, které tělo prohřívá a tím se zrychluje i krevní tok v celém organismu, což usnadňuje hojení a celkovou regeneraci. 

Co byste nepochybně měli vědět je fakt, že léčivé termály opravdu nejsou jako klasická koupaliště. Pokud jste vodní stvoření, které vydrží ve vodě od rána do večera, musíme vás zklamat. Pro správný efekt je koupání v minerální vodě vhodné prokládat pauzami. V ideálním případě byste se měli maximálně půl hodinu koupat a posléze půl hodinu odpočívat na lehátku. Také je vhodné omezit aktivitu ve vodě, a spíše si tam jen tak poklidně plout (třeba Hévíz má k dispozici pěnové kruhy, díky nimž se budete ve vodě krásně nadnášet). Vysoká tělesná aktivita v tak sirnaté vodě totiž tělu příliš neprospívá.

Kam v Maďarsku za lázněmi?

Pokud vás lázeňská péče zaujala natolik, že byste se do Maďarska rádi mrkli, bude vás zajímat, kam za termálními prameny vyrazit. Líbit se vám bude zejména na těchto místech:

 • Bükfürdő
 • Sárvár
 • Celldömölk
 • Mosonmagyaróvár
 • Kehidakustány
 • Hévíz
 • Tapolca
 • Zalakaros
 • Szentgotthárd
 • Lenti
 • Hajdúszoboszló
 • Gyula
 • Eger
 • Egerszalók
 • Mezőkövesd
 • Miskolctapolca
 • Jezero Velence
 • Lipót
 • Sikonda
 • Visegrád

Nezbývá, než si vybrat a udělat si prodloužený víkend plný relaxace a horkých pramenů.

K TÉMATU  Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevšední žážitek nabídne Ion Adventure Hotel uprostřed přírody na Islandu

Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Zdroje článku:
https://visithungary.com/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?

Nepřehlédněte

Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek