Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Maďarsko, země termálních pramenů a lázeňské péče

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Maďarsko
Maďarsko je plné léčivých lázní a horkých pramenů.

21. 09. 2022

21. 09. 2022

Každá destinace je něčím výjimečná a jinak tomu není ani v případě Maďarska, které má dlouholetou tradici v lázeňské péči, jejíž nedílnou součástí jsou přírodní termály s léčivými schopnostmi. Maďarsko tak může být skvělou lokalitou tehdy, pokud chcete uzdravit své tělo i mysl, zkrátka si dopřát bohatou relaxaci po všech stránkách. To zní lákavě, co myslíte?

Lázeňská péče kdykoliv na dosah

Víte, co je na Maďarsku nejlepší? Ať už jste ubytovaní kdekoliv, lázeňská péče je téměř vždy na dosah. Je to tak. Maďarsko je totiž jednou ze zemí, která se může pyšnit opravdu širokým množstvím lázní s termální léčivou vodou.

lázně
Takový ozdravný prodloužený víkend vůbec nezní špatně, co říkáte?

Maďarské lázně však mohou mít rozmanitou podobu. Zatímco třeba proslulý Hévíz je v podstatě přírodním koupalištěm, ke kterému je přidružená i lázeňská péče, jsou samozřejmě i místa, která na první pohled plní spíš roli termálního aquaparku. Zde si mohou vodních radovánek užít ti nejmenší, zatímco dospělí mohou využívat sílu léčivých vod v oddělených prostorách. Možné je proto využití jak venkovních, tak i vnitřních termálních lázní.

Termální vody s celou řadou benefitů

Maďarské termální vody, které jsou součástí lázeňských procedur, nejsou ledajaké. Obsahují totiž vysoké množství minerálních látek a zároveň jsou díky radiu mírně radioaktivní (samozřejmě v bezpečné míře pro lidský organismus). Termální vodu pak snadno poznáte i podle čichu. Díky vysokému podílu siřičitanů v podstatě zapáchá a někomu tento odér připomíná zkažená vajíčka. I tak je ale radostí se právě v této vodě koupat. Voda totiž bývá nádherně teplá po celý rok, proto si můžete klidně i v zimě užít náruč hřejivého termálu.

lázně
Horké prameny jsou v Maďarsku častý turistický cíl.

Aby těch přínosů nebylo málo, vyvážené složení vody je proslulé svými léčivými schopnosti. Poradit si dokáže s řadou tělesných i duševních neduhů. Pomáhá léčit například:

 • Neurologické a psychické obtíže
 • Gynekologická onemocnění i problémy s neplodností
 • Srdeční onemocnění
 • Kožní choroby
 • Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
 • Potíže s pohybovým aparátem
 • Střevní a zažívací problémy
 • Nemoci dýchacích cest
 • Rehabilitační a poúrazová léčba

Pro zajímavost se sluší říct, že ne nadarmo se z termálních vod vyrábí také léčivá kosmetika, která může mít rozmanitý charakter. Využít můžete jak pleťové či vlasové přípravky, zrovna tak masti pro případ nenadálých problémů s pohybovým aparátem. V takové kosmetice buď objevíte čistě minerální vodu (samozřejmě s obsahem dalších účinných látek a nosičů), ale výjimkou není ani bahno posbírané ze dna přírodních termálních koupališť. To je pak možné využít i samostatně coby hřejivé bahenní zábaly.

K TÉMATU  Filmy pro zasmání: Desítka, u které se budete válet smíchy

Jak lázeňská péče probíhá?

Samozřejmě lázeňskou péči v Maďarsku si můžete vést sami, nicméně výjimkou není ani konzultace s odborníky, kteří po vyšetření navrhnou tu nejlepší proceduru. Ovšem ruku na srdce – tohle je spíš ideální pro místní obyvatele. Cestovatelům, kteří zrovna nemají nadání na maďarský jazyk, bude zbývat jen ta první varianta – tedy naplánovat si to tak nějak po svém.

V tomto případě je dobré vědět, že zpravidla na každém místě si můžete domluvit léčivé masáže, zábaly nebo využít i standardní relaxační techniky, jako je návštěva sauny. Pro každého bude ale mnohem zajímavější právě pobyt ve vodě, který už tak sám o sobě představuje lázeňskou péči. Ano, mezitím, co se koupete, vaše tělo těží ze složení vody a startují se léčebné procesy ve vašem organismu. Velkou roli samozřejmě hraje také teplo, které tělo prohřívá a tím se zrychluje i krevní tok v celém organismu, což usnadňuje hojení a celkovou regeneraci. 

Co byste nepochybně měli vědět je fakt, že léčivé termály opravdu nejsou jako klasická koupaliště. Pokud jste vodní stvoření, které vydrží ve vodě od rána do večera, musíme vás zklamat. Pro správný efekt je koupání v minerální vodě vhodné prokládat pauzami. V ideálním případě byste se měli maximálně půl hodinu koupat a posléze půl hodinu odpočívat na lehátku. Také je vhodné omezit aktivitu ve vodě, a spíše si tam jen tak poklidně plout (třeba Hévíz má k dispozici pěnové kruhy, díky nimž se budete ve vodě krásně nadnášet). Vysoká tělesná aktivita v tak sirnaté vodě totiž tělu příliš neprospívá.

Kam v Maďarsku za lázněmi?

Pokud vás lázeňská péče zaujala natolik, že byste se do Maďarska rádi mrkli, bude vás zajímat, kam za termálními prameny vyrazit. Líbit se vám bude zejména na těchto místech:

 • Bükfürdő
 • Sárvár
 • Celldömölk
 • Mosonmagyaróvár
 • Kehidakustány
 • Hévíz
 • Tapolca
 • Zalakaros
 • Szentgotthárd
 • Lenti
 • Hajdúszoboszló
 • Gyula
 • Eger
 • Egerszalók
 • Mezőkövesd
 • Miskolctapolca
 • Jezero Velence
 • Lipót
 • Sikonda
 • Visegrád

Nezbývá, než si vybrat a udělat si prodloužený víkend plný relaxace a horkých pramenů.

K TÉMATU  Přírodní omlazovač: rybí olej! Zpomalí projevy stárnutí, ozdraví nehty a vyléčí akné nebo ekzém. Nevěříte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevšední žážitek nabídne Ion Adventure Hotel uprostřed přírody na Islandu

Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Zdroje článku:
https://visithungary.com/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?

Výběr článků

Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
V tomhle pařáku svlékáte všechno, co vám váš ostych dovolí. A ráda byste šla i dál, ale ještě pořád máte na těle kila navíc, která vás štvou. Jak se jich zbavit? Vždyť se tak snažíte! Zkuste číst dál, možná zjistíte, kde děláte chybu.

Nepřehlédněte

Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek