Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Těhotenství po císaři: V čem je jiné a na co se připravit?

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
řez
Císař je zásah do těla. Ale každá žena ho snáší jinak. (foto: 123RF)

25. 01. 2022

25. 01. 2022

Porod miminka dost často nejde neplánovat. Občas se zkrátka stane, že v průběhu těhotenství nebo při porodu nastanou komplikace. Kvůli nim je zapotřebí přistoupit k císaři – porodu operativní cestou. Ačkoli císařský řez je velký zásah do organismu a následná rekonvalescence bývá poté mnohem větší, než v případě klasického porodu, nutno podotknout, že v rizikových situacích představuje záchranu pro děťátko i maminku. Jakmile ale jednou máte za sebou císařský řez, víte, že je už něco trochu jinak a zachvátí vás nejistota. Co je tedy dobré vědět?

Početí může být komplikovanější

Obecně vzato je v dnešní době zřejmé, že stoupá počet párů, pro které není početí miminka nic snadného. A i přestože všech možných důvodů je opravdu více, podle odborníků bývá jedním z příčin také v minulosti prodělaný císařský řez, který může přispět k menší průchodnosti vejcovodů, zapříčinit srůsty a způsobit jizvy v děloze. Samozřejmě ale ne vždy je tomu tak. Mnoho žen po prvním císaři otěhotní během prvních pokusů. Ovšem při plánování je zkrátka dobré vědět i o možných překážkách. 

Kdy je po císaři nejvhodnější otěhotnět?

Ženy po císaři se také často ptají, kdy je vlastně ideální otěhotnět. V tomto ohledu je nutné zohlednit všechny okolnosti. Záleží především na tom, kolik je vám let, kolik máte za sebou porodů, zda se vyskytly nějaké komplikace? Obecně se však dá říct, že nejvhodnější doba na další početí je období mezi rokem až dvěma, kdy je míra rizika o něco nižší. V případě časnějšího početí může dojít k problémům s vrostlou placentou, rupturou dělohy. Stejně tak se zvyšuje i riziko předčasného porodu. Pokud však i přes všechnu snahu zjistíte, že jste po kratším časovém úseku znovu těhotná, lékaři vás budou o to více hlídat.

operace
Císařský řez může zachránit život dítěti i mamince. (foto: 123RF)

Průběh těhotenství po císaři?

Spousta maminek během dalšího těhotenství nepociťuje žádné obtíže. Ovšem vzhledem k zásahu do těla a přítomnosti jizvy v dutině břišní i samotné děloze, si některé maminky stěžují na nepříjemné bolesti a tahání v oblasti jizvy. Ačkoli další těhotenství po císaři bývá spojené s větší pravděpodobností ruptury dělohy, věřte, že není nutné panikařit. Lékaři zpravidla ženám pravidelně dělají ultrazvuky, zjisťují tloušťku a stav děložní jizvy. Je tedy zřejmé, že budete o něco více hlídaná. Lékaři díky tomu včas odhalí případný problém.

K TÉMATUZápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Po prvním císaři další císař?

Občas mezi maminkami panuje názor, že jakmile už jednou prodělaly císařský řez, dalšímu se již nevyhnou. Není to však úplně pravda a velmi záleží na tom, z jakého důvodu museli lékaři přistoupit k císaři. Pokud jste měla celkovou indikaci neměnnou (například nějaké onemocnění, které se v průběhu let nevyléčilo), je pravděpodobné, že se skutečně dalšímu císařskému řezu nevyhnete. Pokud ale důvodem byla nenadálá situace, tedy pouze přechodná v rámci konkrétního těhotenství, možnost přirozeného porodu tu samozřejmě stále je. Nesmí se však vyskytnout zdravotní problémy. V případě, že za sebou máte již dva porody císařským řezem, není cesty zpět. Porod přirozenou cestou je z důvodu vyšších rizik nemožný.

Užijte si těhotenství beze strachu

Není samozřejmě div, že každá maminka se v takové situaci něčeho obává. Zkuste se ale přesto naladit spíše do klidu a věřit, že žádné potíže v souvislosti s dalším těhotenstvím nenastanou. Stres budoucím maminkám neprospívá. Navíc není na místě se začít stresovat a bát se budoucnosti, o které ani nevíte, jaká bude. Navíc dnešní moderní doba nabízí spoustu možností a řešení, zdravotnictví je na vyšší úrovni než kdy předtím. Uvidíte, že vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.

Nepřehlédněte

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek