Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Těhotenství po císaři: V čem je jiné a na co se připravit?

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
řez
Císař je zásah do těla. Ale každá žena ho snáší jinak. (foto: 123RF)

25. 01. 2022

25. 01. 2022

Porod miminka dost často nejde neplánovat. Občas se zkrátka stane, že v průběhu těhotenství nebo při porodu nastanou komplikace. Kvůli nim je zapotřebí přistoupit k císaři – porodu operativní cestou. Ačkoli císařský řez je velký zásah do organismu a následná rekonvalescence bývá poté mnohem větší, než v případě klasického porodu, nutno podotknout, že v rizikových situacích představuje záchranu pro děťátko i maminku. Jakmile ale jednou máte za sebou císařský řez, víte, že je už něco trochu jinak a zachvátí vás nejistota. Co je tedy dobré vědět?

Početí může být komplikovanější

Obecně vzato je v dnešní době zřejmé, že stoupá počet párů, pro které není početí miminka nic snadného. A i přestože všech možných důvodů je opravdu více, podle odborníků bývá jedním z příčin také v minulosti prodělaný císařský řez, který může přispět k menší průchodnosti vejcovodů, zapříčinit srůsty a způsobit jizvy v děloze. Samozřejmě ale ne vždy je tomu tak. Mnoho žen po prvním císaři otěhotní během prvních pokusů. Ovšem při plánování je zkrátka dobré vědět i o možných překážkách. 

Kdy je po císaři nejvhodnější otěhotnět?

Ženy po císaři se také často ptají, kdy je vlastně ideální otěhotnět. V tomto ohledu je nutné zohlednit všechny okolnosti. Záleží především na tom, kolik je vám let, kolik máte za sebou porodů, zda se vyskytly nějaké komplikace? Obecně se však dá říct, že nejvhodnější doba na další početí je období mezi rokem až dvěma, kdy je míra rizika o něco nižší. V případě časnějšího početí může dojít k problémům s vrostlou placentou, rupturou dělohy. Stejně tak se zvyšuje i riziko předčasného porodu. Pokud však i přes všechnu snahu zjistíte, že jste po kratším časovém úseku znovu těhotná, lékaři vás budou o to více hlídat.

operace
Císařský řez může zachránit život dítěti i mamince. (foto: 123RF)

Průběh těhotenství po císaři?

Spousta maminek během dalšího těhotenství nepociťuje žádné obtíže. Ovšem vzhledem k zásahu do těla a přítomnosti jizvy v dutině břišní i samotné děloze, si některé maminky stěžují na nepříjemné bolesti a tahání v oblasti jizvy. Ačkoli další těhotenství po císaři bývá spojené s větší pravděpodobností ruptury dělohy, věřte, že není nutné panikařit. Lékaři zpravidla ženám pravidelně dělají ultrazvuky, zjisťují tloušťku a stav děložní jizvy. Je tedy zřejmé, že budete o něco více hlídaná. Lékaři díky tomu včas odhalí případný problém.

K TÉMATU  Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Po prvním císaři další císař?

Občas mezi maminkami panuje názor, že jakmile už jednou prodělaly císařský řez, dalšímu se již nevyhnou. Není to však úplně pravda a velmi záleží na tom, z jakého důvodu museli lékaři přistoupit k císaři. Pokud jste měla celkovou indikaci neměnnou (například nějaké onemocnění, které se v průběhu let nevyléčilo), je pravděpodobné, že se skutečně dalšímu císařskému řezu nevyhnete. Pokud ale důvodem byla nenadálá situace, tedy pouze přechodná v rámci konkrétního těhotenství, možnost přirozeného porodu tu samozřejmě stále je. Nesmí se však vyskytnout zdravotní problémy. V případě, že za sebou máte již dva porody císařským řezem, není cesty zpět. Porod přirozenou cestou je z důvodu vyšších rizik nemožný.

Užijte si těhotenství beze strachu

Není samozřejmě div, že každá maminka se v takové situaci něčeho obává. Zkuste se ale přesto naladit spíše do klidu a věřit, že žádné potíže v souvislosti s dalším těhotenstvím nenastanou. Stres budoucím maminkám neprospívá. Navíc není na místě se začít stresovat a bát se budoucnosti, o které ani nevíte, jaká bude. Navíc dnešní moderní doba nabízí spoustu možností a řešení, zdravotnictví je na vyšší úrovni než kdy předtím. Uvidíte, že vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Nepřehlédněte

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek