Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Těhotenství po císaři: V čem je jiné a na co se připravit?

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
řez
Císař je zásah do těla. Ale každá žena ho snáší jinak. (foto: 123RF)

25. 01. 2022

25. 01. 2022

Porod miminka dost často nejde neplánovat. Občas se zkrátka stane, že v průběhu těhotenství nebo při porodu nastanou komplikace. Kvůli nim je zapotřebí přistoupit k císaři – porodu operativní cestou. Ačkoli císařský řez je velký zásah do organismu a následná rekonvalescence bývá poté mnohem větší, než v případě klasického porodu, nutno podotknout, že v rizikových situacích představuje záchranu pro děťátko i maminku. Jakmile ale jednou máte za sebou císařský řez, víte, že je už něco trochu jinak a zachvátí vás nejistota. Co je tedy dobré vědět?

Početí může být komplikovanější

Obecně vzato je v dnešní době zřejmé, že stoupá počet párů, pro které není početí miminka nic snadného. A i přestože všech možných důvodů je opravdu více, podle odborníků bývá jedním z příčin také v minulosti prodělaný císařský řez, který může přispět k menší průchodnosti vejcovodů, zapříčinit srůsty a způsobit jizvy v děloze. Samozřejmě ale ne vždy je tomu tak. Mnoho žen po prvním císaři otěhotní během prvních pokusů. Ovšem při plánování je zkrátka dobré vědět i o možných překážkách. 

Kdy je po císaři nejvhodnější otěhotnět?

Ženy po císaři se také často ptají, kdy je vlastně ideální otěhotnět. V tomto ohledu je nutné zohlednit všechny okolnosti. Záleží především na tom, kolik je vám let, kolik máte za sebou porodů, zda se vyskytly nějaké komplikace? Obecně se však dá říct, že nejvhodnější doba na další početí je období mezi rokem až dvěma, kdy je míra rizika o něco nižší. V případě časnějšího početí může dojít k problémům s vrostlou placentou, rupturou dělohy. Stejně tak se zvyšuje i riziko předčasného porodu. Pokud však i přes všechnu snahu zjistíte, že jste po kratším časovém úseku znovu těhotná, lékaři vás budou o to více hlídat.

operace
Císařský řez může zachránit život dítěti i mamince. (foto: 123RF)

Průběh těhotenství po císaři?

Spousta maminek během dalšího těhotenství nepociťuje žádné obtíže. Ovšem vzhledem k zásahu do těla a přítomnosti jizvy v dutině břišní i samotné děloze, si některé maminky stěžují na nepříjemné bolesti a tahání v oblasti jizvy. Ačkoli další těhotenství po císaři bývá spojené s větší pravděpodobností ruptury dělohy, věřte, že není nutné panikařit. Lékaři zpravidla ženám pravidelně dělají ultrazvuky, zjisťují tloušťku a stav děložní jizvy. Je tedy zřejmé, že budete o něco více hlídaná. Lékaři díky tomu včas odhalí případný problém.

K TÉMATU  Letošní rok přeje rodokmenům. Zkuste dohledat své předky. Proč? K čemu všemu vám může rodokmen posloužit?

Po prvním císaři další císař?

Občas mezi maminkami panuje názor, že jakmile už jednou prodělaly císařský řez, dalšímu se již nevyhnou. Není to však úplně pravda a velmi záleží na tom, z jakého důvodu museli lékaři přistoupit k císaři. Pokud jste měla celkovou indikaci neměnnou (například nějaké onemocnění, které se v průběhu let nevyléčilo), je pravděpodobné, že se skutečně dalšímu císařskému řezu nevyhnete. Pokud ale důvodem byla nenadálá situace, tedy pouze přechodná v rámci konkrétního těhotenství, možnost přirozeného porodu tu samozřejmě stále je. Nesmí se však vyskytnout zdravotní problémy. V případě, že za sebou máte již dva porody císařským řezem, není cesty zpět. Porod přirozenou cestou je z důvodu vyšších rizik nemožný.

Užijte si těhotenství beze strachu

Není samozřejmě div, že každá maminka se v takové situaci něčeho obává. Zkuste se ale přesto naladit spíše do klidu a věřit, že žádné potíže v souvislosti s dalším těhotenstvím nenastanou. Stres budoucím maminkám neprospívá. Navíc není na místě se začít stresovat a bát se budoucnosti, o které ani nevíte, jaká bude. Navíc dnešní moderní doba nabízí spoustu možností a řešení, zdravotnictví je na vyšší úrovni než kdy předtím. Uvidíte, že vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek