Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Těhotenství po císaři: V čem je jiné a na co se připravit?

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
řez
Císař je zásah do těla. Ale každá žena ho snáší jinak. (foto: 123RF)

25. 01. 2022

25. 01. 2022

Porod miminka dost často nejde neplánovat. Občas se zkrátka stane, že v průběhu těhotenství nebo při porodu nastanou komplikace. Kvůli nim je zapotřebí přistoupit k císaři – porodu operativní cestou. Ačkoli císařský řez je velký zásah do organismu a následná rekonvalescence bývá poté mnohem větší, než v případě klasického porodu, nutno podotknout, že v rizikových situacích představuje záchranu pro děťátko i maminku. Jakmile ale jednou máte za sebou císařský řez, víte, že je už něco trochu jinak a zachvátí vás nejistota. Co je tedy dobré vědět?

Početí může být komplikovanější

Obecně vzato je v dnešní době zřejmé, že stoupá počet párů, pro které není početí miminka nic snadného. A i přestože všech možných důvodů je opravdu více, podle odborníků bývá jedním z příčin také v minulosti prodělaný císařský řez, který může přispět k menší průchodnosti vejcovodů, zapříčinit srůsty a způsobit jizvy v děloze. Samozřejmě ale ne vždy je tomu tak. Mnoho žen po prvním císaři otěhotní během prvních pokusů. Ovšem při plánování je zkrátka dobré vědět i o možných překážkách. 

Kdy je po císaři nejvhodnější otěhotnět?

Ženy po císaři se také často ptají, kdy je vlastně ideální otěhotnět. V tomto ohledu je nutné zohlednit všechny okolnosti. Záleží především na tom, kolik je vám let, kolik máte za sebou porodů, zda se vyskytly nějaké komplikace? Obecně se však dá říct, že nejvhodnější doba na další početí je období mezi rokem až dvěma, kdy je míra rizika o něco nižší. V případě časnějšího početí může dojít k problémům s vrostlou placentou, rupturou dělohy. Stejně tak se zvyšuje i riziko předčasného porodu. Pokud však i přes všechnu snahu zjistíte, že jste po kratším časovém úseku znovu těhotná, lékaři vás budou o to více hlídat.

operace
Císařský řez může zachránit život dítěti i mamince. (foto: 123RF)

Průběh těhotenství po císaři?

Spousta maminek během dalšího těhotenství nepociťuje žádné obtíže. Ovšem vzhledem k zásahu do těla a přítomnosti jizvy v dutině břišní i samotné děloze, si některé maminky stěžují na nepříjemné bolesti a tahání v oblasti jizvy. Ačkoli další těhotenství po císaři bývá spojené s větší pravděpodobností ruptury dělohy, věřte, že není nutné panikařit. Lékaři zpravidla ženám pravidelně dělají ultrazvuky, zjisťují tloušťku a stav děložní jizvy. Je tedy zřejmé, že budete o něco více hlídaná. Lékaři díky tomu včas odhalí případný problém.

K TÉMATU  S bráchou nebo sestrou jste si vzdálení. Jak napravit staré křivdy a zase se bavit se sourozenci?

Po prvním císaři další císař?

Občas mezi maminkami panuje názor, že jakmile už jednou prodělaly císařský řez, dalšímu se již nevyhnou. Není to však úplně pravda a velmi záleží na tom, z jakého důvodu museli lékaři přistoupit k císaři. Pokud jste měla celkovou indikaci neměnnou (například nějaké onemocnění, které se v průběhu let nevyléčilo), je pravděpodobné, že se skutečně dalšímu císařskému řezu nevyhnete. Pokud ale důvodem byla nenadálá situace, tedy pouze přechodná v rámci konkrétního těhotenství, možnost přirozeného porodu tu samozřejmě stále je. Nesmí se však vyskytnout zdravotní problémy. V případě, že za sebou máte již dva porody císařským řezem, není cesty zpět. Porod přirozenou cestou je z důvodu vyšších rizik nemožný.

Užijte si těhotenství beze strachu

Není samozřejmě div, že každá maminka se v takové situaci něčeho obává. Zkuste se ale přesto naladit spíše do klidu a věřit, že žádné potíže v souvislosti s dalším těhotenstvím nenastanou. Stres budoucím maminkám neprospívá. Navíc není na místě se začít stresovat a bát se budoucnosti, o které ani nevíte, jaká bude. Navíc dnešní moderní doba nabízí spoustu možností a řešení, zdravotnictví je na vyšší úrovni než kdy předtím. Uvidíte, že vše dobře dopadne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Hypnoporod, jméno pro dítě i vyšetření během těhotenství. Co všechno dnes prvorodičky řeší? A co by mohly nebo měly podstoupit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Svícny a svíčky nemusíte zapálit, jen když něco slavíte nebo když se blíží advent. Vytváří útulnou atmosféru, která zahřeje a pohladí. Obzvlášť, když je za okny nevlídné počasí nebo večerní tma, je plamen svíčky doslova relaxačním prvkem. Inspirujte se krásnými kousky!
Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Medovina byla kdysi nápojem novomanželů, protože med je prý skvělé afrodiziakum. Samozřejmě, díky vysoké koncentraci cukrů totiž ničí v buňkách bakterie a navíc obsahuje minerály, pyly, proteiny, vitamíny a aminokyseliny, které jsou tělu velmi prospěšné. A takových potravin je mnohem víc. Opravdu vás nabudí na sex?
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?

Výběr článků

Zítra se bude rozhodovat o vaší budoucnosti. V práci i v soukromí. V neděli se Luna přiblíží hvězdě Albaldach. Co to znamená pro vás? Astroložka Naďa Šmídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví na tento víkend. Co všechno se dá očekávat?
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.

Nepřehlédněte

Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek