Domů » Rodina » Bezpečnost dítěte. Jak mu zařídit a vybavit pokojíček?
Rodina

Bezpečnost dítěte. Jak mu zařídit a vybavit pokojíček?

bezpečnost
Děti jsou hravé a zkoumají vše, co jim přijde pod ruce. (foto: 123rf.com)
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.

Ale pojďme se přestat společně bát, že se dítě doma jakkoliv zraní a dejme si pozor na ty nejčastější zdroje zranění. Jak zařídit pokojíček tak, aby to neohrozilo bezpečnost dítěte?

Začněme nábytkem

Dětský pokoj je vlastně jednou z mála místností v domě, jejíž interiér se často mění s tím, jak dítě vyrůstá. K vybavení dětského pokoje vždy přistupujeme s přihlédnutím k zájmům dítěte, jeho fyzickým možnostem a výšce. Neuděláte chybu, když zvolíte nábytek, který je testovaný a vyrobený speciálně pro děti. Takový nábytek by měl být ke stěnám připojený šrouby. Děti totiž na nábytek rády lezou a všelijak zkoumají jeho možnosti. A to by mohlo bezpečnost dítěte ohrozit.

Postýlka pro děti

Hlavní kus nábytku v dětském pokoji je pak samozřejmě dětská postýlka. Tu lze upravit jak dítě roste. I pro ni platí pravidla. Musí být totiž designovaná tak, aby z ní dítě nespadlo. V prvním roce života jsou to především zábrany, které dítě chrání.

Dodáváme, že dítě by mělo mít postel vždy vybavenou kvalitní matrací, přičemž v prvním roce života se také doporučuje nepoužívat polštář, pouze lehkou přikrývku. Pokud budete následně postel měnit za větší, vyberte takovou, která nebude příliš vysoká. Dvouleté dítě běhá sem a tam, z postele však stále spadnout může.

Zásuvky neberte na lehkou váhu

Bezpečnost dítěte je velmi ohrožena s prvními krůčky. Děti jsou zvědavé a snaží se úplně všude dosáhnout, takže je potřeba nezapomenout na různé ochranné prostředky. Jedním z nejnebezpečnějších prvků v dětském pokoji jsou zásuvky. Ty musí být zakryté speciálními ochrannými zástrčkami, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.

Zmiňované zástrčky najdete téměř v každém obchodě s domácími potřebami. Ať už se domníváte, že bezpečností prvky můžete téměř vynechat, co se týče ochranných zástrček, člověk by měl přistoupit alespoň k jejich koupi.

Rohy nábytku

Asi nejčastějšími úrazy u dětí jsou pády na rohy, ostré hrany a tvrdé předměty. Těm se nevyhne snad žádný rodič. Půda v přírodě a stromy žádnými hranami ani přílišnou tvrdostí neoplývají. Naše domácnost je jimi ovšem přeplněná. Dítě si nestíhá dávat pozor na každý roh a občas spadne. Nezbývá někdy než se modlit, aby to zůstalo jen u pláče. Nicméně existuje speciální měkká ochrana proti ostrým rohům stolů a skříněk. Tyto lišty jsou velmi levné a stojí za to je pořídit alespoň pro ta nejméně bezpečná místa.

pokoj
Nebezpečí číhá všude. Jak jim předejít? (foto: 123rf.com)

Okna a podlahy

Vyvarujte se dlouhých záclon se šňůrkami, u nichž hrozí riziko udušení. Rovněž stojí za to vyhnout se takovým designovým rozhodnutím, jako nábytek přímo pod oknem, což dítě přivádí k tomu, zkusit vylézt až na parapet. Pokud tomu nelze zabránit, doporučuje se použít speciální úchyty na okno, aby jej dítě nemohlo samo otevřít. V tomto věku je také důležité, aby dítě mělo dostatek podlahové plochy na hraní s přáteli. Pokud bude místnost zaskládaná, riziko úrazu je ještě vyšší.

Popáleniny a řezné rány

Doporučuje se používat dětské nádobí, které je z plastu či jiného nerozbitného materiálu. Můžete jej tak i donést dítěti do pokoje a nechat ho s jídlem chvíli o samotě. To se však netýká horkých nápojů, které na sebe dítě může nedopatřením svrhnout. Popálit se může dítě i kvůli výběru nevhodných svítidel, jelikož některé lampy se přehřívají. Snažte se vyvarovat i skleněným vitrínám, pro které v dětském pokoji opravdu není místo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Bláznivé nápady na dětský pokoj. Pokud máte dost místa, můžete svým ratolestem postavit vlastní svět