Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Bezpečnost dítěte. Jak mu zařídit a vybavit pokojíček?

Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
bezpečnost
Děti jsou hravé a zkoumají vše, co jim přijde pod ruce. (foto: 123rf.com)

06. 01. 2022

Ale pojďme se přestat společně bát, že se dítě doma jakkoliv zraní a dejme si pozor na ty nejčastější zdroje zranění. Jak zařídit pokojíček tak, aby to neohrozilo bezpečnost dítěte?

Začněme nábytkem

Dětský pokoj je vlastně jednou z mála místností v domě, jejíž interiér se často mění s tím, jak dítě vyrůstá. K vybavení dětského pokoje vždy přistupujeme s přihlédnutím k zájmům dítěte, jeho fyzickým možnostem a výšce. Neuděláte chybu, když zvolíte nábytek, který je testovaný a vyrobený speciálně pro děti. Takový nábytek by měl být ke stěnám připojený šrouby. Děti totiž na nábytek rády lezou a všelijak zkoumají jeho možnosti. A to by mohlo bezpečnost dítěte ohrozit.

Postýlka pro děti

Hlavní kus nábytku v dětském pokoji je pak samozřejmě dětská postýlka. Tu lze upravit jak dítě roste. I pro ni platí pravidla. Musí být totiž designovaná tak, aby z ní dítě nespadlo. V prvním roce života jsou to především zábrany, které dítě chrání.

Dodáváme, že dítě by mělo mít postel vždy vybavenou kvalitní matrací, přičemž v prvním roce života se také doporučuje nepoužívat polštář, pouze lehkou přikrývku. Pokud budete následně postel měnit za větší, vyberte takovou, která nebude příliš vysoká. Dvouleté dítě běhá sem a tam, z postele však stále spadnout může.

Zásuvky neberte na lehkou váhu

Bezpečnost dítěte je velmi ohrožena s prvními krůčky. Děti jsou zvědavé a snaží se úplně všude dosáhnout, takže je potřeba nezapomenout na různé ochranné prostředky. Jedním z nejnebezpečnějších prvků v dětském pokoji jsou zásuvky. Ty musí být zakryté speciálními ochrannými zástrčkami, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem.

Zmiňované zástrčky najdete téměř v každém obchodě s domácími potřebami. Ať už se domníváte, že bezpečností prvky můžete téměř vynechat, co se týče ochranných zástrček, člověk by měl přistoupit alespoň k jejich koupi.

K TÉMATUPokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Rohy nábytku

Asi nejčastějšími úrazy u dětí jsou pády na rohy, ostré hrany a tvrdé předměty. Těm se nevyhne snad žádný rodič. Půda v přírodě a stromy žádnými hranami ani přílišnou tvrdostí neoplývají. Naše domácnost je jimi ovšem přeplněná. Dítě si nestíhá dávat pozor na každý roh a občas spadne. Nezbývá někdy než se modlit, aby to zůstalo jen u pláče. Nicméně existuje speciální měkká ochrana proti ostrým rohům stolů a skříněk. Tyto lišty jsou velmi levné a stojí za to je pořídit alespoň pro ta nejméně bezpečná místa.

pokoj
Nebezpečí číhá všude. Jak jim předejít? (foto: 123rf)

Okna a podlahy

Vyvarujte se dlouhých záclon se šňůrkami, u nichž hrozí riziko udušení. Rovněž stojí za to vyhnout se takovým designovým rozhodnutím, jako nábytek přímo pod oknem, což dítě přivádí k tomu, zkusit vylézt až na parapet. Pokud tomu nelze zabránit, doporučuje se použít speciální úchyty na okno, aby jej dítě nemohlo samo otevřít. V tomto věku je také důležité, aby dítě mělo dostatek podlahové plochy na hraní s přáteli. Pokud bude místnost zaskládaná, riziko úrazu je ještě vyšší.

Popáleniny a řezné rány

Doporučuje se používat dětské nádobí, které je z plastu či jiného nerozbitného materiálu. Můžete jej tak i donést dítěti do pokoje a nechat ho s jídlem chvíli o samotě. To se však netýká horkých nápojů, které na sebe dítě může nedopatřením svrhnout. Popálit se může dítě i kvůli výběru nevhodných svítidel, jelikož některé lampy se přehřívají. Snažte se vyvarovat i skleněným vitrínám, pro které v dětském pokoji opravdu není místo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 tipů, jak proměnit dětský pokojíček v prostor pro školáka

Bláznivé nápady na dětský pokoj. Pokud máte dost místa, můžete svým ratolestem postavit vlastní svět

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Nepřehlédněte

Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek