Domů » Životní styl » Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla
Když vás na dovolené potká smůla. Co dělat a jak se zachovat
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?

Pojištění je základ. Zkontrolujte si však jeho rozsah

Cestovní pojištění je dnes na dovolené základem každého cestovatele. Přečtěte si však podrobně rozsah pojištění a raději si připlaťte. Říkáte, že vám se nemůže nic stát. Stačí chvilka nepozornosti a noha může být pod kamenem, který sotva zvednou dva siláci.

Nejdůležitější součástí je pojištění léčebných výloh. Tady se nevyplatí šetřit. Pokud budete litovat několika stokorun, může vás zruinovat zdánlivě banální nehoda, například zlomená noha v Alpách. Vždyť desetiminutový let vrtulníkem v Rakousku stojí 3 tisíce EUR!

Asistenční služba se hodí, když musíte komunikovat v jazyce, který neovládáte. Pomůže vám vyřídit například ošetření v nemocnici a další záležitosti. Nezapomeňte také na pojištění odpovědnosti, abyste byla krytá, když někomu způsobíte škodu.

Jezdíte sama nebo jen s kamarádkou? Registrujte se v DROZDU

Na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR najdete nejen informace o situaci v rizikových oblastech světa, ale také registrační formulář v systému DROZD. V případě hrozícího nebezpečí v lokalitě, kam cestujete, vám pak bude odeslán e-mail či SMS s varováním a dalšími potřebnými informacemi.

Zemětřesení, sopky, teroristé

Když se vrátím k bouřce na Chalkidiki, zahynuli tam také čeští turisté. Možná jen proto, že se ubytovali s karavanem prakticky na pláži a nebyli jakkoli chráněni. Zvláště pokud cestujete sama, má smysl přemýšlet o hrozícím nebezpečí a raději se ho vyvarovat.

Například zemětřesení se vyskytuje v mnoha turisticky oblíbených oblastech. Pokud jedete do takové oblasti, zjistěte si ihned po příjezdu, jaká bezpečnostní opatření má váš hotel. Kde jsou evakuační trasy, únikové východy, shromaždiště nebo kryty. V případě záchvěvů země nebo budov se pokuste okamžitě dostat na volné prostranství mimo dosah pádu okolních budov, stromů a sloupů elektrického vedení.

Aktivní sopky jsou velkou turistickou atrakcí. I když je ve vyspělých zemích pohyb turistů dobře organizován místními úřady, přesto se vyplatí zjistit si, jak se chovat v případě erupce.

Jestliže se stanete svědkem teroristického útoku, schovejte se. A pokud se vyskytne sebemenší příležitost, utíkejte. A když si myslíte, že už jste v bezpečí, utíkejte ještě dál.

Nezapomeňte na svou bezpečnost a dejte o sobě vědět

Když jedete na výlet nebo někam mimo svou destinaci, informujte o tom někoho. Například delegáta cestovní kanceláře, recepčního v hotelu, napište to svým známým. Může to urychlit pátrání, pokud budete mít nehodu nebo budete nezvěstná.

Nedělejte na dovolené nic, co by vás ohrožovalo na životě. Sledujte místní aktuální zpravodajství a v případě nehody či živelné katastrofy poslouchejte pokyny místních bezpečnostních složek. Vždy u sebe mějte kopii osobních dokladů, cestovního pojištění a telefonní číslo na konzulát. Pokud se ztratíte v neznámém terénu, volejte v Evropě jednotné číslo tísňového volání 112.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Jindra Svitáková

Redaktorka, spisovatelka. Zajímá se o literaturu, film a českou historii. Ráda píše o vaření, domácí kosmetice, rodinném životě, vztazích a vícegeneračním soužití. Je autorkou několika výstav na téma české historie a knih z oblasti literatury faktu. Publikuje také v oblasti dětské literatury.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

Pin It on Pinterest

%d blogerům se to líbí: