Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Když vás na dovolené potká smůla. Co dělat a jak se zachovat
zdroj: 123RF.com

29. 07. 2019

Pojištění je základ. Zkontrolujte si však jeho rozsah

Cestovní pojištění je dnes na dovolené základem každého cestovatele. Přečtěte si však podrobně rozsah pojištění a raději si připlaťte. Říkáte, že vám se nemůže nic stát. Stačí chvilka nepozornosti a noha může být pod kamenem, který sotva zvednou dva siláci.

Nejdůležitější součástí je pojištění léčebných výloh. Tady se nevyplatí šetřit. Pokud budete litovat několika stokorun, může vás zruinovat zdánlivě banální nehoda, například zlomená noha v Alpách. Vždyť desetiminutový let vrtulníkem v Rakousku stojí 3 tisíce EUR!

Asistenční služba se hodí, když musíte komunikovat v jazyce, který neovládáte. Pomůže vám vyřídit například ošetření v nemocnici a další záležitosti. Nezapomeňte také na cestovní pojištění odpovědnosti, abyste byla krytá, když někomu způsobíte škodu.

Jezdíte sama nebo jen s kamarádkou? Registrujte se v DROZDU

Na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR najdete nejen informace o situaci v rizikových oblastech světa, ale také registrační formulář v systému DROZD. V případě hrozícího nebezpečí v lokalitě, kam cestujete, vám pak bude odeslán e-mail či SMS s varováním a dalšími potřebnými informacemi.

Zemětřesení, sopky, teroristé

Když se vrátím k bouřce na Chalkidiki, zahynuli tam také čeští turisté. Možná jen proto, že se ubytovali s karavanem prakticky na pláži a nebyli jakkoli chráněni. Zvláště pokud cestujete sama, má smysl přemýšlet o hrozícím nebezpečí a raději se ho vyvarovat.

Například zemětřesení se vyskytuje v mnoha turisticky oblíbených oblastech. Pokud jedete do takové oblasti, zjistěte si ihned po příjezdu, jaká bezpečnostní opatření má váš hotel. Kde jsou evakuační trasy, únikové východy, shromaždiště nebo kryty. V případě záchvěvů země nebo budov se pokuste okamžitě dostat na volné prostranství mimo dosah pádu okolních budov, stromů a sloupů elektrického vedení.

Aktivní sopky jsou velkou turistickou atrakcí. I když je ve vyspělých zemích pohyb turistů dobře organizován místními úřady, přesto se vyplatí zjistit si, jak se chovat v případě erupce.

K TÉMATU  Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Jestliže se stanete svědkem teroristického útoku, schovejte se. A pokud se vyskytne sebemenší příležitost, utíkejte. A když si myslíte, že už jste v bezpečí, utíkejte ještě dál.

Nezapomeňte na svou bezpečnost a dejte o sobě vědět

Když jedete na výlet nebo někam mimo svou destinaci, informujte o tom někoho. Například delegáta cestovní kanceláře, recepčního v hotelu, napište to svým známým. Může to urychlit pátrání, pokud budete mít nehodu nebo budete nezvěstná.

Nedělejte na dovolené nic, co by vás ohrožovalo na životě. Sledujte místní aktuální zpravodajství a v případě nehody či živelné katastrofy poslouchejte pokyny místních bezpečnostních složek. Vždy u sebe mějte kopii osobních dokladů, cestovního pojištění a telefonní číslo na konzulát. Pokud se ztratíte v neznámém terénu, volejte v Evropě jednotné číslo tísňového volání 112.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
Tu a tam asi každá z nás vypadá unaveně. Stačí probdělá noc, delší flám nebo nějaký zdravotní problém, který nám nedá spát, a ráno na nás vykoukne v zrcadle nepěkný odraz a v něm unavená pleť vyžadující okamžitou vzpruhu.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.
Chystáte se do nové nebo první práce. Prošla jste vítězně pohovorem, máte podepsanou pracovní smlouvu. Co vás bezprostředně po nástupu do zaměstnání čeká? Na co se připravit a na co nepřistupovat, ani kdyby vás nutili?
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.

Výběr článků

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Luxusní sídlo v australské provincii Victoria pochází už z 80. let. Armadale House prošel kompletní rekonstrukcí a je z něj moderní rezidence snů.

Nepřehlédněte

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Dlouhé vlasy vypadají skvěle, ale je potřeba jim věnovat spoustu péče. A občas v životě přijde okamžik, kdy máte náladu na změnu. O jednu z nich se postará i kadeřník. Zkrácení a nový účes může být právě to, co nastartuje další etapu. Podívejte se na vlasové proměny!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek