Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Cestovní pojištění je nutné. Co dělat a jak se zachovat, když vás na dovolené potká smůla

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Když vás na dovolené potká smůla. Co dělat a jak se zachovat
zdroj: 123RF.com

29. 07. 2019

Pojištění je základ. Zkontrolujte si však jeho rozsah

Cestovní pojištění je dnes na dovolené základem každého cestovatele. Přečtěte si však podrobně rozsah pojištění a raději si připlaťte. Říkáte, že vám se nemůže nic stát. Stačí chvilka nepozornosti a noha může být pod kamenem, který sotva zvednou dva siláci.

Nejdůležitější součástí je pojištění léčebných výloh. Tady se nevyplatí šetřit. Pokud budete litovat několika stokorun, může vás zruinovat zdánlivě banální nehoda, například zlomená noha v Alpách. Vždyť desetiminutový let vrtulníkem v Rakousku stojí 3 tisíce EUR!

Asistenční služba se hodí, když musíte komunikovat v jazyce, který neovládáte. Pomůže vám vyřídit například ošetření v nemocnici a další záležitosti. Nezapomeňte také na cestovní pojištění odpovědnosti, abyste byla krytá, když někomu způsobíte škodu.

Jezdíte sama nebo jen s kamarádkou? Registrujte se v DROZDU

Na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR najdete nejen informace o situaci v rizikových oblastech světa, ale také registrační formulář v systému DROZD. V případě hrozícího nebezpečí v lokalitě, kam cestujete, vám pak bude odeslán e-mail či SMS s varováním a dalšími potřebnými informacemi.

Zemětřesení, sopky, teroristé

Když se vrátím k bouřce na Chalkidiki, zahynuli tam také čeští turisté. Možná jen proto, že se ubytovali s karavanem prakticky na pláži a nebyli jakkoli chráněni. Zvláště pokud cestujete sama, má smysl přemýšlet o hrozícím nebezpečí a raději se ho vyvarovat.

Například zemětřesení se vyskytuje v mnoha turisticky oblíbených oblastech. Pokud jedete do takové oblasti, zjistěte si ihned po příjezdu, jaká bezpečnostní opatření má váš hotel. Kde jsou evakuační trasy, únikové východy, shromaždiště nebo kryty. V případě záchvěvů země nebo budov se pokuste okamžitě dostat na volné prostranství mimo dosah pádu okolních budov, stromů a sloupů elektrického vedení.

Aktivní sopky jsou velkou turistickou atrakcí. I když je ve vyspělých zemích pohyb turistů dobře organizován místními úřady, přesto se vyplatí zjistit si, jak se chovat v případě erupce.

K TÉMATU  Olea All Suite Hotel na řeckém ostrově Zakythos. Tohle jsou prázdniny snů

Jestliže se stanete svědkem teroristického útoku, schovejte se. A pokud se vyskytne sebemenší příležitost, utíkejte. A když si myslíte, že už jste v bezpečí, utíkejte ještě dál.

Nezapomeňte na svou bezpečnost a dejte o sobě vědět

Když jedete na výlet nebo někam mimo svou destinaci, informujte o tom někoho. Například delegáta cestovní kanceláře, recepčního v hotelu, napište to svým známým. Může to urychlit pátrání, pokud budete mít nehodu nebo budete nezvěstná.

Nedělejte na dovolené nic, co by vás ohrožovalo na životě. Sledujte místní aktuální zpravodajství a v případě nehody či živelné katastrofy poslouchejte pokyny místních bezpečnostních složek. Vždy u sebe mějte kopii osobních dokladů, cestovního pojištění a telefonní číslo na konzulát. Pokud se ztratíte v neznámém terénu, volejte v Evropě jednotné číslo tísňového volání 112.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.

Nepřehlédněte

Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek