Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Které vodní nádrže na Slovensku stojí za rekreaci?

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
vodní nádrž
Liptovská Mara připomíná panoramatem italské jezero Garda.

08. 07. 2022

Liptovská Mara

Vodní nádrž Liptovská Mara je obrovská plocha, které si nejde nevšimnout, pokud projíždíte od Liptovského Mikuláše po Ružomberok. Jedná se o největší vodní plochu na Slovensku co do objemu zadržované vody. Přehrada byla vybudovaná již v roce 1970, aby zmírnila riziko povodní na řece Váh, ale také pro výrobu elektrické energie. Kvůli její výstavbě muselo být do muzea přestěhováno mnoho kulturních památek, a také vystěhováno spoustu obyvatel.

Nejvýznamnějším letoviskem na břehu přehrady Liptovská Mara je obec Liptovský Trnovec. Navštivit také můžete kemp Mara v Liptovském Trnovci a užít si zde vodní sporty, jako je například jachting, windsurfing a další. Také byste si měli zaplatit plavbu lodí po přehradě, což je nezapomenutelný zážitek. Dalšími atrakcemi, které se nacházejí v těsné blízkosti přehrady, jsou celoročně otevřený Aquapark Tatralandia a Thermal park Bešeňová.

Vodní nádrž Orava

Vodní nádrž Orava je výsledkem umělého přehrazení řeky Oravy na severním Slovensku jako náprava častých povodní. Rozlohou sahá až k polským hranicím, a v jejím středu se nachází oblíbený turistický cíl – Slanický ostrov. Byla vystavěna již v roce 1954 přehrazením údolní nivy. Stejně jako v případě Liptovské Mary, i zde došlo k zatopení několika vesnic. Jednou z nich byl právě i Slanický ostrov, na němž se zachoval římskokatolický kostel z roku 1769.

vodní nádrž
Orava je významné rekreační středisko.

Oravská přehrada se stala významným rekreačním a sportovním střediskem s možností ubytování a stravování. Ubytovat se můžete buď ve Slanické osadě, či v hotelu Goral. Letní turistická sezóna začíná v polovině června a končí v září. Je zde také možnost vyhlídkové plavby lodí.

Senec – Slunečná jezera

Slnečné jazerá se rozkládají na ploše větší než 120 hektarů. Svůj název dostala podle místa, kde leží. Jedná se totiž o místo, kam celoročně svítí nejvíce slunečních paprsků na celém Slovensku, a to až 2 000 hodin ročně. Kromě koupání a vodních sportů nabízí rekreační oblast ubytování, kempy a sportovní zařízení včetně volejbalu, minigolfu, obřích šachových hřišť a sáňkařských drah. Pro příznivce tenisu je atraktivní například i místní tenisová hala. Je zde také možné rybařit.

K TÉMATUSyndrom vyhoření. Jak ho poznat a včas mu předejít? Kdy je člověk pouze unavený a kdy už vyhořelý?
rekreace
Slnečné jazerá na Slovensku už jsou připravena na sezonu.

Moderní, celoročně otevřenou turistickou atrakcí je Aquathermal, kde si můžete užít horké prameny v devíti různě velkých bazénech. Tato jezera jsou ideální pro rodinnou dovolenou, teplota vody je zde průměrně 25 °C.

Zelená voda

Tento rekreační areál se nachází velice blízko našich hranic, a to přibližně 2 km od Nového Mesta nad Váhom. Sem se snadno dostanete autobusem nebo vlakem, i když nemáte auto. Turistická oblast se rozkládá na 77 ha, kde se můžete ubytovat v hotelu či chatkách, bungalovech či penzionech nebo stanech. O stravování zde také není nouze – občerstvit se je možné v restauraci i stáncích. V sezóně se pobavíte na diskotékách či jiných večerních zábavách.

paddleboard
Vodní nádrž Zelená voda přímo nahrává vodním sportům.

Zahrajete si zde tenis, plážový volejbal, fotbal, minigolf a užijete si jízdu na koni. Voda je skvělá pro windsurfing nebo jízdu na kajaku. Nebo se jen tak vydejte a půjčte si vodní šlapadla, čluny nebo se svezte na tobogánu. Ti nejmenší budou nadšení z dětské zóny. Jsou zde také skvělé podmínky pro rybolov.

Zemplínská Šírava

Tato vodní nádrž byla vybudována již v 60. letech 20. století na dně rozsáhlé sníženiny. Dříve se jí kvůli tomuto faktu přezdívalo „vihorlatské bahno“. Je hodně mělká, její největší hloubka dosahuje jen 3,5 metru a plochou má rozlohu 35 km čtverečních.

rekreace
Pro takový krásný západ slunce nemusíte jezdit moc daleko.

Na severu vodní nádrže se nachází možnost ubytování a stravování. Nejoblíbenější centra jsou Hôrka, Kaluža, Paľkov a Kamenec. Můžete si zde zapůjčit loď, šlapadla, skútry či vodní lyže. Také si zde užijete skvělé podmínky pro pěší turistiku skrze Vihorlatské vrchy.

Kam se letos vydáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

Zdroje článku:
www.kiskatravel.sk, www.tripadviser.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek