Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Které vodní nádrže na Slovensku stojí za rekreaci?

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
vodní nádrž
Liptovská Mara připomíná panoramatem italské jezero Garda.

08. 07. 2022

Liptovská Mara

Vodní nádrž Liptovská Mara je obrovská plocha, které si nejde nevšimnout, pokud projíždíte od Liptovského Mikuláše po Ružomberok. Jedná se o největší vodní plochu na Slovensku co do objemu zadržované vody. Přehrada byla vybudovaná již v roce 1970, aby zmírnila riziko povodní na řece Váh, ale také pro výrobu elektrické energie. Kvůli její výstavbě muselo být do muzea přestěhováno mnoho kulturních památek, a také vystěhováno spoustu obyvatel.

Nejvýznamnějším letoviskem na břehu přehrady Liptovská Mara je obec Liptovský Trnovec. Navštivit také můžete kemp Mara v Liptovském Trnovci a užít si zde vodní sporty, jako je například jachting, windsurfing a další. Také byste si měli zaplatit plavbu lodí po přehradě, což je nezapomenutelný zážitek. Dalšími atrakcemi, které se nacházejí v těsné blízkosti přehrady, jsou celoročně otevřený Aquapark Tatralandia a Thermal park Bešeňová.

Vodní nádrž Orava

Vodní nádrž Orava je výsledkem umělého přehrazení řeky Oravy na severním Slovensku jako náprava častých povodní. Rozlohou sahá až k polským hranicím, a v jejím středu se nachází oblíbený turistický cíl – Slanický ostrov. Byla vystavěna již v roce 1954 přehrazením údolní nivy. Stejně jako v případě Liptovské Mary, i zde došlo k zatopení několika vesnic. Jednou z nich byl právě i Slanický ostrov, na němž se zachoval římskokatolický kostel z roku 1769.

vodní nádrž
Orava je významné rekreační středisko.

Oravská přehrada se stala významným rekreačním a sportovním střediskem s možností ubytování a stravování. Ubytovat se můžete buď ve Slanické osadě, či v hotelu Goral. Letní turistická sezóna začíná v polovině června a končí v září. Je zde také možnost vyhlídkové plavby lodí.

Senec – Slunečná jezera

Slnečné jazerá se rozkládají na ploše větší než 120 hektarů. Svůj název dostala podle místa, kde leží. Jedná se totiž o místo, kam celoročně svítí nejvíce slunečních paprsků na celém Slovensku, a to až 2 000 hodin ročně. Kromě koupání a vodních sportů nabízí rekreační oblast ubytování, kempy a sportovní zařízení včetně volejbalu, minigolfu, obřích šachových hřišť a sáňkařských drah. Pro příznivce tenisu je atraktivní například i místní tenisová hala. Je zde také možné rybařit.

K TÉMATU  Zapomeňte na exotiku! Nejkrásnější rakouská jezera jsou pro letní dovolenou jako stvořená
rekreace
Slnečné jazerá na Slovensku už jsou připravena na sezonu.

Moderní, celoročně otevřenou turistickou atrakcí je Aquathermal, kde si můžete užít horké prameny v devíti různě velkých bazénech. Tato jezera jsou ideální pro rodinnou dovolenou, teplota vody je zde průměrně 25 °C.

Zelená voda

Tento rekreační areál se nachází velice blízko našich hranic, a to přibližně 2 km od Nového Mesta nad Váhom. Sem se snadno dostanete autobusem nebo vlakem, i když nemáte auto. Turistická oblast se rozkládá na 77 ha, kde se můžete ubytovat v hotelu či chatkách, bungalovech či penzionech nebo stanech. O stravování zde také není nouze – občerstvit se je možné v restauraci i stáncích. V sezóně se pobavíte na diskotékách či jiných večerních zábavách.

paddleboard
Vodní nádrž Zelená voda přímo nahrává vodním sportům.

Zahrajete si zde tenis, plážový volejbal, fotbal, minigolf a užijete si jízdu na koni. Voda je skvělá pro windsurfing nebo jízdu na kajaku. Nebo se jen tak vydejte a půjčte si vodní šlapadla, čluny nebo se svezte na tobogánu. Ti nejmenší budou nadšení z dětské zóny. Jsou zde také skvělé podmínky pro rybolov.

Zemplínská Šírava

Tato vodní nádrž byla vybudována již v 60. letech 20. století na dně rozsáhlé sníženiny. Dříve se jí kvůli tomuto faktu přezdívalo „vihorlatské bahno“. Je hodně mělká, její největší hloubka dosahuje jen 3,5 metru a plochou má rozlohu 35 km čtverečních.

rekreace
Pro takový krásný západ slunce nemusíte jezdit moc daleko.

Na severu vodní nádrže se nachází možnost ubytování a stravování. Nejoblíbenější centra jsou Hôrka, Kaluža, Paľkov a Kamenec. Můžete si zde zapůjčit loď, šlapadla, skútry či vodní lyže. Také si zde užijete skvělé podmínky pro pěší turistiku skrze Vihorlatské vrchy.

Kam se letos vydáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

Zdroje článku:
www.kiskatravel.sk, www.tripadviser.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Výběr článků

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Čeká nás opravdu studený víkend. Co přinese napoví astroložka Naďa Šmídová. V sobotu se hlídejte při komunikaci, a v neděli si nezapomeňte pěkně odpočinout. Co dalšího prozradil horoskop krásy a duševního zdraví?

Nepřehlédněte

Zůstala byste i v zimě ráda věrná svým oblíbeným roztrhaným džínům, (plisovaným) sukním a společenským sakům? Jde to, pokud ovládáte jedno kouzlo.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek