Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Které vodní nádrže na Slovensku stojí za rekreaci?

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
vodní nádrž
Liptovská Mara připomíná panoramatem italské jezero Garda.

08. 07. 2022

Liptovská Mara

Vodní nádrž Liptovská Mara je obrovská plocha, které si nejde nevšimnout, pokud projíždíte od Liptovského Mikuláše po Ružomberok. Jedná se o největší vodní plochu na Slovensku co do objemu zadržované vody. Přehrada byla vybudovaná již v roce 1970, aby zmírnila riziko povodní na řece Váh, ale také pro výrobu elektrické energie. Kvůli její výstavbě muselo být do muzea přestěhováno mnoho kulturních památek, a také vystěhováno spoustu obyvatel.

Nejvýznamnějším letoviskem na břehu přehrady Liptovská Mara je obec Liptovský Trnovec. Navštivit také můžete kemp Mara v Liptovském Trnovci a užít si zde vodní sporty, jako je například jachting, windsurfing a další. Také byste si měli zaplatit plavbu lodí po přehradě, což je nezapomenutelný zážitek. Dalšími atrakcemi, které se nacházejí v těsné blízkosti přehrady, jsou celoročně otevřený Aquapark Tatralandia a Thermal park Bešeňová.

Vodní nádrž Orava

Vodní nádrž Orava je výsledkem umělého přehrazení řeky Oravy na severním Slovensku jako náprava častých povodní. Rozlohou sahá až k polským hranicím, a v jejím středu se nachází oblíbený turistický cíl – Slanický ostrov. Byla vystavěna již v roce 1954 přehrazením údolní nivy. Stejně jako v případě Liptovské Mary, i zde došlo k zatopení několika vesnic. Jednou z nich byl právě i Slanický ostrov, na němž se zachoval římskokatolický kostel z roku 1769.

vodní nádrž
Orava je významné rekreační středisko.

Oravská přehrada se stala významným rekreačním a sportovním střediskem s možností ubytování a stravování. Ubytovat se můžete buď ve Slanické osadě, či v hotelu Goral. Letní turistická sezóna začíná v polovině června a končí v září. Je zde také možnost vyhlídkové plavby lodí.

Senec – Slunečná jezera

Slnečné jazerá se rozkládají na ploše větší než 120 hektarů. Svůj název dostala podle místa, kde leží. Jedná se totiž o místo, kam celoročně svítí nejvíce slunečních paprsků na celém Slovensku, a to až 2 000 hodin ročně. Kromě koupání a vodních sportů nabízí rekreační oblast ubytování, kempy a sportovní zařízení včetně volejbalu, minigolfu, obřích šachových hřišť a sáňkařských drah. Pro příznivce tenisu je atraktivní například i místní tenisová hala. Je zde také možné rybařit.

K TÉMATU  Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?
rekreace
Slnečné jazerá na Slovensku už jsou připravena na sezonu.

Moderní, celoročně otevřenou turistickou atrakcí je Aquathermal, kde si můžete užít horké prameny v devíti různě velkých bazénech. Tato jezera jsou ideální pro rodinnou dovolenou, teplota vody je zde průměrně 25 °C.

Zelená voda

Tento rekreační areál se nachází velice blízko našich hranic, a to přibližně 2 km od Nového Mesta nad Váhom. Sem se snadno dostanete autobusem nebo vlakem, i když nemáte auto. Turistická oblast se rozkládá na 77 ha, kde se můžete ubytovat v hotelu či chatkách, bungalovech či penzionech nebo stanech. O stravování zde také není nouze – občerstvit se je možné v restauraci i stáncích. V sezóně se pobavíte na diskotékách či jiných večerních zábavách.

paddleboard
Vodní nádrž Zelená voda přímo nahrává vodním sportům.

Zahrajete si zde tenis, plážový volejbal, fotbal, minigolf a užijete si jízdu na koni. Voda je skvělá pro windsurfing nebo jízdu na kajaku. Nebo se jen tak vydejte a půjčte si vodní šlapadla, čluny nebo se svezte na tobogánu. Ti nejmenší budou nadšení z dětské zóny. Jsou zde také skvělé podmínky pro rybolov.

Zemplínská Šírava

Tato vodní nádrž byla vybudována již v 60. letech 20. století na dně rozsáhlé sníženiny. Dříve se jí kvůli tomuto faktu přezdívalo „vihorlatské bahno“. Je hodně mělká, její největší hloubka dosahuje jen 3,5 metru a plochou má rozlohu 35 km čtverečních.

rekreace
Pro takový krásný západ slunce nemusíte jezdit moc daleko.

Na severu vodní nádrže se nachází možnost ubytování a stravování. Nejoblíbenější centra jsou Hôrka, Kaluža, Paľkov a Kamenec. Můžete si zde zapůjčit loď, šlapadla, skútry či vodní lyže. Také si zde užijete skvělé podmínky pro pěší turistiku skrze Vihorlatské vrchy.

Kam se letos vydáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

Zdroje článku:
www.kiskatravel.sk, www.tripadviser.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.

Nepřehlédněte

Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek