Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak podnikat na mateřské: co musíte vyřídit?

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
jak podnikat na mateřské
Podnikání na mateřské má svá pravidla. (foto: 123RF)

04. 10. 2021

Možnost, jak si přivydělat 

Nejedna maminka jistě potvrdí, že aktuální přídavky na mateřské jsou nic moc. Zkrátka a dobře se pokryjí běžné potřeby dětí a na nic jiného nezbyde. Důvodem je neustálé zdražování prakticky všeho, co se na trhu nachází. Což maminky (tedy především samoživitelky) vede k jedné otázce, a sice jak si přivydělat? A zmiňované podnikání na mateřské se jeví jako ten nejlepší nápad. Jenže jak na mateřské podnikat?

Bohužel kolem tohoto (dnes už) trendu koluje i řada lživých informací. Předně že na mateřské se podnikat nesmí, což je omyl (a to i v případě, že se na mateřskou uchýlíte jako podnikatelka, jen stačí číst mezi řádky). Vyžeňte tuto mylnou informaci z hlavy a vkročte do světa byznysu, i když budete mít v náručí malé miminko.  

Samostatná výdělečná činnost jako vedlejší příjem 

Zaměřme se především na situaci, kdy jste na mateřskou dovolenou vstoupili z běžného pracovního poměru. Mluvíme o častější věci, se kterou se běžně setkáváme. V takovém případě si stačí sjednat živnostenské oprávnění, čímž vám vznikne vedlejší pracovní poměr generující další příjem.  

V žádném případě neplatí, že byste se museli vzdát příjmu ze zaměstnání (čili mateřské). Je to stejné, jako když pracujete. Také si při práci můžete na živnost přivydělávat. 

Jak podnikat na mateřské? Bez živnosti to nepůjde 

Jak ale bylo zmíněno, musíte si sjednat živnostenské oprávnění. Bez toho to zkrátka nepůjde. Je mylné se domnívat, že prodávat své ručně vyrobené produkty můžete, aniž byste si zřídili oprávnění k podnikání. Pokud vám ve skříni dřímá dvacet ručně vyrobených věnců na dveře nejedná se o jednorázový, mimořádný příjem. Už se z prodejů musí odvádět daně, bohužel.  

Proto zamiřte na živnostenský úřad a sjednejte si živnostenské oprávnění. Abyste na úřadu nestrávili delší dobu, než je nutná, ještě doma si projděte seznam živností. Je volně dostupný na internetu. Zpravidla si vybíráme takovou živnost, která nejvíce sedí našemu oboru podnikání a která nejvíce splňuje požadavky či vlastnosti dané činnosti, kterou provozujeme.  

K TÉMATU  6 věcí, co ženy tajně dělají, ale nikdy by to nepřiznaly nahlas?

Poté kroky povedou na pojišťovny 

Mnoho maminek toužících po podnikání se domnívá, že založením živnosti to všechno končí. Že se v porovnání s běžnými začínajícími podnikateli nemusí zaobírat dalšími administrativními věcmi. Vždyť jsou přece ne mateřské, že ano. Jenže pravda je někde jinde. I ony musí o svém provedením kroku informovat pojišťovny, a to jak tu zdravotní, tak správu sociálního zabezpečení. 

Pozitivní je, že dnes prakticky při každém sjednávání živnosti je člověku nabídnuto, že veškeré úřady a pojišťovny obvolají zaměstnanci živnostenského úřadu. Žijeme přece jenom ve světě propojeném moderními technologiemi a informování ostatních je otázkou pár kliknutí. Proto buďte této nabídce naklonění a zabijte tak dvě mouchy jednou ranou, jak se lidově říká. 

Jak je to se zálohami na zdravotní a sociální? 

V souvislosti s úřady a pojišťovnami se nabízí otázka, jaké z toho všeho plynou povinnosti. Jistě nejedné ženě vyběhnou na mysli povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V praxi však stačí doložit, že vám byl uznán nárok na mateřskou nebo rodičovskou péči a v prvním roce nemusíte žádné zálohy řešit. Případné doplatky se poté stanovují na základě daňového základu až na začátku roku následujícího, kdy se podává Přehled o příjmech a výdajích. 

Jen pro zajímavost: sazba u zdravotního pojištění je nyní stanovena na 13,5 procenta. U sociálního pak na 29,2 procent.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek