Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak podnikat na mateřské: co musíte vyřídit?

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
jak podnikat na mateřské
Podnikání na mateřské má svá pravidla. (foto: 123RF)

04. 10. 2021

Možnost, jak si přivydělat 

Nejedna maminka jistě potvrdí, že aktuální přídavky na mateřské jsou nic moc. Zkrátka a dobře se pokryjí běžné potřeby dětí a na nic jiného nezbyde. Důvodem je neustálé zdražování prakticky všeho, co se na trhu nachází. Což maminky (tedy především samoživitelky) vede k jedné otázce, a sice jak si přivydělat? A zmiňované podnikání na mateřské se jeví jako ten nejlepší nápad. Jenže jak na mateřské podnikat?

Bohužel kolem tohoto (dnes už) trendu koluje i řada lživých informací. Předně že na mateřské se podnikat nesmí, což je omyl (a to i v případě, že se na mateřskou uchýlíte jako podnikatelka, jen stačí číst mezi řádky). Vyžeňte tuto mylnou informaci z hlavy a vkročte do světa byznysu, i když budete mít v náručí malé miminko.  

Samostatná výdělečná činnost jako vedlejší příjem 

Zaměřme se především na situaci, kdy jste na mateřskou dovolenou vstoupili z běžného pracovního poměru. Mluvíme o častější věci, se kterou se běžně setkáváme. V takovém případě si stačí sjednat živnostenské oprávnění, čímž vám vznikne vedlejší pracovní poměr generující další příjem.  

V žádném případě neplatí, že byste se museli vzdát příjmu ze zaměstnání (čili mateřské). Je to stejné, jako když pracujete. Také si při práci můžete na živnost přivydělávat. 

Jak podnikat na mateřské? Bez živnosti to nepůjde 

Jak ale bylo zmíněno, musíte si sjednat živnostenské oprávnění. Bez toho to zkrátka nepůjde. Je mylné se domnívat, že prodávat své ručně vyrobené produkty můžete, aniž byste si zřídili oprávnění k podnikání. Pokud vám ve skříni dřímá dvacet ručně vyrobených věnců na dveře nejedná se o jednorázový, mimořádný příjem. Už se z prodejů musí odvádět daně, bohužel.  

Proto zamiřte na živnostenský úřad a sjednejte si živnostenské oprávnění. Abyste na úřadu nestrávili delší dobu, než je nutná, ještě doma si projděte seznam živností. Je volně dostupný na internetu. Zpravidla si vybíráme takovou živnost, která nejvíce sedí našemu oboru podnikání a která nejvíce splňuje požadavky či vlastnosti dané činnosti, kterou provozujeme.  

K TÉMATU  Jak poznáte kvalitní čokoládu? Po takové se nepřibírá, ale hubne

Poté kroky povedou na pojišťovny 

Mnoho maminek toužících po podnikání se domnívá, že založením živnosti to všechno končí. Že se v porovnání s běžnými začínajícími podnikateli nemusí zaobírat dalšími administrativními věcmi. Vždyť jsou přece ne mateřské, že ano. Jenže pravda je někde jinde. I ony musí o svém provedením kroku informovat pojišťovny, a to jak tu zdravotní, tak správu sociálního zabezpečení. 

Pozitivní je, že dnes prakticky při každém sjednávání živnosti je člověku nabídnuto, že veškeré úřady a pojišťovny obvolají zaměstnanci živnostenského úřadu. Žijeme přece jenom ve světě propojeném moderními technologiemi a informování ostatních je otázkou pár kliknutí. Proto buďte této nabídce naklonění a zabijte tak dvě mouchy jednou ranou, jak se lidově říká. 

Jak je to se zálohami na zdravotní a sociální? 

V souvislosti s úřady a pojišťovnami se nabízí otázka, jaké z toho všeho plynou povinnosti. Jistě nejedné ženě vyběhnou na mysli povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V praxi však stačí doložit, že vám byl uznán nárok na mateřskou nebo rodičovskou péči a v prvním roce nemusíte žádné zálohy řešit. Případné doplatky se poté stanovují na základě daňového základu až na začátku roku následujícího, kdy se podává Přehled o příjmech a výdajích. 

Jen pro zajímavost: sazba u zdravotního pojištění je nyní stanovena na 13,5 procenta. U sociálního pak na 29,2 procent.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek