Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak podnikat na mateřské: co musíte vyřídit?

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
jak podnikat na mateřské
Podnikání na mateřské má svá pravidla. (foto: 123RF)

04. 10. 2021

Možnost, jak si přivydělat 

Nejedna maminka jistě potvrdí, že aktuální přídavky na mateřské jsou nic moc. Zkrátka a dobře se pokryjí běžné potřeby dětí a na nic jiného nezbyde. Důvodem je neustálé zdražování prakticky všeho, co se na trhu nachází. Což maminky (tedy především samoživitelky) vede k jedné otázce, a sice jak si přivydělat? A zmiňované podnikání na mateřské se jeví jako ten nejlepší nápad. Jenže jak na mateřské podnikat?

Bohužel kolem tohoto (dnes už) trendu koluje i řada lživých informací. Předně že na mateřské se podnikat nesmí, což je omyl (a to i v případě, že se na mateřskou uchýlíte jako podnikatelka, jen stačí číst mezi řádky). Vyžeňte tuto mylnou informaci z hlavy a vkročte do světa byznysu, i když budete mít v náručí malé miminko.  

Samostatná výdělečná činnost jako vedlejší příjem 

Zaměřme se především na situaci, kdy jste na mateřskou dovolenou vstoupili z běžného pracovního poměru. Mluvíme o častější věci, se kterou se běžně setkáváme. V takovém případě si stačí sjednat živnostenské oprávnění, čímž vám vznikne vedlejší pracovní poměr generující další příjem.  

V žádném případě neplatí, že byste se museli vzdát příjmu ze zaměstnání (čili mateřské). Je to stejné, jako když pracujete. Také si při práci můžete na živnost přivydělávat. 

Jak podnikat na mateřské? Bez živnosti to nepůjde 

Jak ale bylo zmíněno, musíte si sjednat živnostenské oprávnění. Bez toho to zkrátka nepůjde. Je mylné se domnívat, že prodávat své ručně vyrobené produkty můžete, aniž byste si zřídili oprávnění k podnikání. Pokud vám ve skříni dřímá dvacet ručně vyrobených věnců na dveře nejedná se o jednorázový, mimořádný příjem. Už se z prodejů musí odvádět daně, bohužel.  

Proto zamiřte na živnostenský úřad a sjednejte si živnostenské oprávnění. Abyste na úřadu nestrávili delší dobu, než je nutná, ještě doma si projděte seznam živností. Je volně dostupný na internetu. Zpravidla si vybíráme takovou živnost, která nejvíce sedí našemu oboru podnikání a která nejvíce splňuje požadavky či vlastnosti dané činnosti, kterou provozujeme.  

K TÉMATUInternetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

Poté kroky povedou na pojišťovny 

Mnoho maminek toužících po podnikání se domnívá, že založením živnosti to všechno končí. Že se v porovnání s běžnými začínajícími podnikateli nemusí zaobírat dalšími administrativními věcmi. Vždyť jsou přece ne mateřské, že ano. Jenže pravda je někde jinde. I ony musí o svém provedením kroku informovat pojišťovny, a to jak tu zdravotní, tak správu sociálního zabezpečení. 

Pozitivní je, že dnes prakticky při každém sjednávání živnosti je člověku nabídnuto, že veškeré úřady a pojišťovny obvolají zaměstnanci živnostenského úřadu. Žijeme přece jenom ve světě propojeném moderními technologiemi a informování ostatních je otázkou pár kliknutí. Proto buďte této nabídce naklonění a zabijte tak dvě mouchy jednou ranou, jak se lidově říká. 

Jak je to se zálohami na zdravotní a sociální? 

V souvislosti s úřady a pojišťovnami se nabízí otázka, jaké z toho všeho plynou povinnosti. Jistě nejedné ženě vyběhnou na mysli povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V praxi však stačí doložit, že vám byl uznán nárok na mateřskou nebo rodičovskou péči a v prvním roce nemusíte žádné zálohy řešit. Případné doplatky se poté stanovují na základě daňového základu až na začátku roku následujícího, kdy se podává Přehled o příjmech a výdajích. 

Jen pro zajímavost: sazba u zdravotního pojištění je nyní stanovena na 13,5 procenta. U sociálního pak na 29,2 procent.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek