Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Jak podnikat na mateřské: co musíte vyřídit?

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
jak podnikat na mateřské
Podnikání na mateřské má svá pravidla. (foto: 123RF)

04. 10. 2021

Možnost, jak si přivydělat 

Nejedna maminka jistě potvrdí, že aktuální přídavky na mateřské jsou nic moc. Zkrátka a dobře se pokryjí běžné potřeby dětí a na nic jiného nezbyde. Důvodem je neustálé zdražování prakticky všeho, co se na trhu nachází. Což maminky (tedy především samoživitelky) vede k jedné otázce, a sice jak si přivydělat? A zmiňované podnikání na mateřské se jeví jako ten nejlepší nápad. Jenže jak na mateřské podnikat?

Bohužel kolem tohoto (dnes už) trendu koluje i řada lživých informací. Předně že na mateřské se podnikat nesmí, což je omyl (a to i v případě, že se na mateřskou uchýlíte jako podnikatelka, jen stačí číst mezi řádky). Vyžeňte tuto mylnou informaci z hlavy a vkročte do světa byznysu, i když budete mít v náručí malé miminko.  

Samostatná výdělečná činnost jako vedlejší příjem 

Zaměřme se především na situaci, kdy jste na mateřskou dovolenou vstoupili z běžného pracovního poměru. Mluvíme o častější věci, se kterou se běžně setkáváme. V takovém případě si stačí sjednat živnostenské oprávnění, čímž vám vznikne vedlejší pracovní poměr generující další příjem.  

V žádném případě neplatí, že byste se museli vzdát příjmu ze zaměstnání (čili mateřské). Je to stejné, jako když pracujete. Také si při práci můžete na živnost přivydělávat. 

Jak podnikat na mateřské? Bez živnosti to nepůjde 

Jak ale bylo zmíněno, musíte si sjednat živnostenské oprávnění. Bez toho to zkrátka nepůjde. Je mylné se domnívat, že prodávat své ručně vyrobené produkty můžete, aniž byste si zřídili oprávnění k podnikání. Pokud vám ve skříni dřímá dvacet ručně vyrobených věnců na dveře nejedná se o jednorázový, mimořádný příjem. Už se z prodejů musí odvádět daně, bohužel.  

Proto zamiřte na živnostenský úřad a sjednejte si živnostenské oprávnění. Abyste na úřadu nestrávili delší dobu, než je nutná, ještě doma si projděte seznam živností. Je volně dostupný na internetu. Zpravidla si vybíráme takovou živnost, která nejvíce sedí našemu oboru podnikání a která nejvíce splňuje požadavky či vlastnosti dané činnosti, kterou provozujeme.  

K TÉMATU  Tipy pro maminky: Jak zahnat osamělost během rodičovské dovolené a kde se socializovat

Poté kroky povedou na pojišťovny 

Mnoho maminek toužících po podnikání se domnívá, že založením živnosti to všechno končí. Že se v porovnání s běžnými začínajícími podnikateli nemusí zaobírat dalšími administrativními věcmi. Vždyť jsou přece ne mateřské, že ano. Jenže pravda je někde jinde. I ony musí o svém provedením kroku informovat pojišťovny, a to jak tu zdravotní, tak správu sociálního zabezpečení. 

Pozitivní je, že dnes prakticky při každém sjednávání živnosti je člověku nabídnuto, že veškeré úřady a pojišťovny obvolají zaměstnanci živnostenského úřadu. Žijeme přece jenom ve světě propojeném moderními technologiemi a informování ostatních je otázkou pár kliknutí. Proto buďte této nabídce naklonění a zabijte tak dvě mouchy jednou ranou, jak se lidově říká. 

Jak je to se zálohami na zdravotní a sociální? 

V souvislosti s úřady a pojišťovnami se nabízí otázka, jaké z toho všeho plynou povinnosti. Jistě nejedné ženě vyběhnou na mysli povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V praxi však stačí doložit, že vám byl uznán nárok na mateřskou nebo rodičovskou péči a v prvním roce nemusíte žádné zálohy řešit. Případné doplatky se poté stanovují na základě daňového základu až na začátku roku následujícího, kdy se podává Přehled o příjmech a výdajích. 

Jen pro zajímavost: sazba u zdravotního pojištění je nyní stanovena na 13,5 procenta. U sociálního pak na 29,2 procent.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Každý z nás má v sobě tři hlavní aspekty; vnitřní žena, vnitřní muž a vnitřní dítě. Máme-li všechny tři v rovnováze, žijeme harmonický život. Nemáme-li, začnou určité oblasti v našem životě skřípat.
V průběhu ledna vzplál na sociálních sítích vášnivý boj o tělesné ochlupení, když hnutí Januhairy oslavuje přirozenost a vyzývá ženy k odložení žiletek. Je zpět doba kdy se svoboda neoholených těl žen projevuje nejen slovy, ale i odvážnými činy. Přidáte se k revolučnímu hnutí, které vzdoruje společenským standardům krásy a zdůrazňuje jedinečný projev individuality?
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Přehlídková mola byla už odjakživa spjata s ultra štíhlými modelkami, zatímco ženy plnějších tvarů stály v ústraní. Doba se ale začala měnit. Diktát přílišné štíhlosti ubírá na hlasitosti a svět modelingu obohatily ženy plných tvarů. Jaké plus size modelky patří v současné době k těm největším ikonám a za co získávají obdiv?

Výběr článků

Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.

Nepřehlédněte

Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek