Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Bolesti hlavy, škrábání v krku či neutichající kašel - to vše jsou problémy, které umí pořádně znepříjemnit den. Zatímco někdy se jedná jen o pouhé nachlazení, v jiném případě se jedná o prvotní symptomy přicházejícího vážnějšího onemocnění. Ať už je to tak či onak, měli bychom se vynasnažit se zdravotního problému zbavit. Kroky většiny lidí automaticky míří do lékáren, ovšem daleko lepšími pomocníky v boji proti zmiňovaným zdravotním problémům i proti řadě dalších neduhů jsou bylinky, které možná pěstujete na vaší zahrádce.
bylinky od bolesti
Bylinky od bolesti jako první pomoc při zdravotních neduzích. (zdroj foto: www.123rf.com)

15. 10. 2020

Bylinky jsou mocné čarodějky, to už ostatně věděly i naše babičky a prababičky, které je využívaly vždy, kdy na ně “něco lezlo”. Prozraďme si, jaké konkrétní bylinky ulevují od bolesti. Konkrétně které pomáhají a s jakými bylinkami zahnat bolesti hlavy, škrábání v krku či další zdravotní nepříjemnosti.

Tymián a mateřídouška zaženou bolest v krku 

Lidové léčitelství místo různých cucajících pastilek doporučuje na bolest v krku především tymián nebo mateřídoušku. Zejména mateřídouška je opravdu efektivním pomocníkem, s jehož pomocí zaženeme i přicházející angínu. Odborníci poukazují na to, že v moci mateřídoušky je taktéž uklidňovat a mírnit nevolnosti.  

Ať už se rozhodnete vyzkoušet tymián nebo mateřídoušku, pamatujte, že z mateřídoušky se vaří čaj, z tymiánu je účinné kloktadlo. Z obou bylinek si pak případně je možné připravit odvar.  

Heřmánek a zeměžluč na správné zažívání 

K nejběžnějším zdravotním problémům patří bolesti žaludku a potíže se zažíváním. Bohužel právě tyto neduhy umí pořádně znepříjemnit den a kvůli nim se často cítíme nesví. Když vás problémy se zažíváním postihnou, i v tomto případě platí, že byste měli sáhnout po bylinkách. Pomáhá především heřmánek a taktéž zeměžluč.  

Co se týče heřmánku, ten pravděpodobně najdete ve své bylinkové zahrádce. Jedná se o bylinku velmi často pěstovanou, která v zahrádkách vypadá velmi sympaticky. V jeho moci je zklidnit trávicí soustavu, taktéž podpořit tvorbu žaludečních šťáv i zahnat nadýmání.  

A zeměžluč? Jistě i o této bylince víte a dobře ji znáte. Taktéž se dlouhá léta využívá v lidovém léčitelství a je taktéž pomocníkem při trávicích obtížích, jak již bylo zmíněno. Lékaři doporučují odvar či čaj ze zeměžluče užívat především při onemocnění jater nebo žlučníku. Umí také podpořit vylučování žluči či řeší nechutenství.  

Na kašel platí tymián, jitrocel i divizna 

O tymiánu už jsme mluvili. Umí ulevit od bolesti v krku. Pomocníkem však bude i ve chvíli, kdy vás přepadne neutichající kašel. Kromě něj vám pomůže i jitrocel, který podporuje vykašlávání. Hodí se tedy hlavně ve chvíli, kdy vás trápí vlhký kašel a nikoli ten suchý.  

K TÉMATU  Když profesionální hudebník usedne za veřejné piano v nákupním centru

Na suchý kašel raději vytaste pomocníka v podobě divizny. Ta totiž chrání dýchací cesty proti vysychání. Lékaři ji však často doporučují i na léčbu vlhkého kašle, protože obsahuje látky užitečné pro léčbu tohoto zdravotního neduhu. K těmto látkám patří například flavonoidy nebo třísloviny.  

Levandule a meduňka vyřeší problémy se spánkem 

Nedovolí vám stres usnout? Nebo stojí za vaší nespavostí jiný problém, třeba zdravotní? Spánek je pro člověka nadmíru důležitý a neměli bychom ho podceňovat. Během spánku dochází k regeneraci organismu a k jeho přípravě na další celodenní fungování.

Pokud vás tedy trápí nespavost či pokud polovinu noci probdíte, sáhněte před spaním po meduňkovém nebo levandulovém čaji. Právě tyto dvě bylinky si s nespavostí hravě poradí. Právem patří do našeho seznamu “bylinky od bolesti”.

meduňce se všeobecně ví, že podporuje spánek a uklidňuje nervovou soustavu. V její moci je i zvýšit kvalitu spánku a zlepšit usínání. Stejně účinnou bylinkou je zmiňovaná levandule, která má kromě jiného i sedativní účinky, tudíž se doporučuje především těm, jež mají dlouhodobější problémy se spánkem.  

Kontryhel a maliník proti ženským potížím 

Jen a pouze ženy vědí, jak těžké bývá období menstruace nebo menopauzy. Stavy a bolesti, které přichází v těchto obdobích, jsou nejen nepříjemné, ale taktéž velice bolestivé. Většina žen sahá po prášcích proti bolestem, ale ani ty nejsou vždy účinnou a rychlou pomocí. Za vyzkoušení proto stojí bylinky, a to konkrétně kontryhel a maliník.  

O kontryhelu se ví, že je to typická ženská bylinka. Umí tlumit menstruační krvácení, upravuje menstruační cyklus do pravidelných intervalů, také pomáhá při zánětech a je nepostradatelný v době šestinedělí.  

Co se týče maliníku, ten zase umí efektivně tlumit křeče a harmonizuje ženské hormony. Pomáhá při zánětech vaječníků a upravuje ženskou sliznici.  

K TÉMATU  Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!

Nepřehlédněte

Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek