Bylinky jsou mocné čarodějky, to už ostatně věděly i naše babičky a prababičky, které je využívaly vždy, kdy na ně “něco lezlo”. Prozraďme si, jaké konkrétní bylinky ulevují od bolesti. Konkrétně které pomáhají a s jakými bylinkami zahnat bolesti hlavy, škrábání v krku či další zdravotní nepříjemnosti.
Tymián a mateřídouška zaženou bolest v krku
Lidové léčitelství místo různých cucajících pastilek doporučuje na bolest v krku především tymián nebo mateřídoušku. Zejména mateřídouška je opravdu efektivním pomocníkem, s jehož pomocí zaženeme i přicházející angínu. Odborníci poukazují na to, že v moci mateřídoušky je taktéž uklidňovat a mírnit nevolnosti.
Ať už se rozhodnete vyzkoušet tymián nebo mateřídoušku, pamatujte, že z mateřídoušky se vaří čaj, z tymiánu je účinné kloktadlo. Z obou bylinek si pak případně je možné připravit odvar.
Heřmánek a zeměžluč na správné zažívání
K nejběžnějším zdravotním problémům patří bolesti žaludku a potíže se zažíváním. Bohužel právě tyto neduhy umí pořádně znepříjemnit den a kvůli nim se často cítíme nesví. Když vás problémy se zažíváním postihnou, i v tomto případě platí, že byste měli sáhnout po bylinkách. Pomáhá především heřmánek a taktéž zeměžluč.
Co se týče heřmánku, ten pravděpodobně najdete ve své bylinkové zahrádce. Jedná se o bylinku velmi často pěstovanou, která v zahrádkách vypadá velmi sympaticky. V jeho moci je zklidnit trávicí soustavu, taktéž podpořit tvorbu žaludečních šťáv i zahnat nadýmání.
A zeměžluč? Jistě i o této bylince víte a dobře ji znáte. Taktéž se dlouhá léta využívá v lidovém léčitelství a je taktéž pomocníkem při trávicích obtížích, jak již bylo zmíněno. Lékaři doporučují odvar či čaj ze zeměžluče užívat především při onemocnění jater nebo žlučníku. Umí také podpořit vylučování žluči či řeší nechutenství.
Na kašel platí tymián, jitrocel i divizna
O tymiánu už jsme mluvili. Umí ulevit od bolesti v krku. Pomocníkem však bude i ve chvíli, kdy vás přepadne neutichající kašel. Kromě něj vám pomůže i jitrocel, který podporuje vykašlávání. Hodí se tedy hlavně ve chvíli, kdy vás trápí vlhký kašel a nikoli ten suchý.
Na suchý kašel raději vytaste pomocníka v podobě divizny. Ta totiž chrání dýchací cesty proti vysychání. Lékaři ji však často doporučují i na léčbu vlhkého kašle, protože obsahuje látky užitečné pro léčbu tohoto zdravotního neduhu. K těmto látkám patří například flavonoidy nebo třísloviny.
Levandule a meduňka vyřeší problémy se spánkem
Nedovolí vám stres usnout? Nebo stojí za vaší nespavostí jiný problém, třeba zdravotní? Spánek je pro člověka nadmíru důležitý a neměli bychom ho podceňovat. Během spánku dochází k regeneraci organismu a k jeho přípravě na další celodenní fungování.
Pokud vás tedy trápí nespavost či pokud polovinu noci probdíte, sáhněte před spaním po meduňkovém nebo levandulovém čaji. Právě tyto dvě bylinky si s nespavostí hravě poradí. Právem patří do našeho seznamu „bylinky od bolesti“.
O meduňce se všeobecně ví, že podporuje spánek a uklidňuje nervovou soustavu. V její moci je i zvýšit kvalitu spánku a zlepšit usínání. Stejně účinnou bylinkou je zmiňovaná levandule, která má kromě jiného i sedativní účinky, tudíž se doporučuje především těm, jež mají dlouhodobější problémy se spánkem.
Kontryhel a maliník proti ženským potížím
Jen a pouze ženy vědí, jak těžké bývá období menstruace nebo menopauzy. Stavy a bolesti, které přichází v těchto obdobích, jsou nejen nepříjemné, ale taktéž velice bolestivé. Většina žen sahá po prášcích proti bolestem, ale ani ty nejsou vždy účinnou a rychlou pomocí. Za vyzkoušení proto stojí bylinky, a to konkrétně kontryhel a maliník.
O kontryhelu se ví, že je to typická ženská bylinka. Umí tlumit menstruační krvácení, upravuje menstruační cyklus do pravidelných intervalů, také pomáhá při zánětech a je nepostradatelný v době šestinedělí.
Co se týče maliníku, ten zase umí efektivně tlumit křeče a harmonizuje ženské hormony. Pomáhá při zánětech vaječníků a upravuje ženskou sliznici.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte