Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Bolesti hlavy, škrábání v krku či neutichající kašel - to vše jsou problémy, které umí pořádně znepříjemnit den. Zatímco někdy se jedná jen o pouhé nachlazení, v jiném případě se jedná o prvotní symptomy přicházejícího vážnějšího onemocnění. Ať už je to tak či onak, měli bychom se vynasnažit se zdravotního problému zbavit. Kroky většiny lidí automaticky míří do lékáren, ovšem daleko lepšími pomocníky v boji proti zmiňovaným zdravotním problémům i proti řadě dalších neduhů jsou bylinky, které možná pěstujete na vaší zahrádce.
bylinky od bolesti
Bylinky od bolesti jako první pomoc při zdravotních neduzích. (zdroj foto: www.123rf.com)

15. 10. 2020

Bylinky jsou mocné čarodějky, to už ostatně věděly i naše babičky a prababičky, které je využívaly vždy, kdy na ně “něco lezlo”. Prozraďme si, jaké konkrétní bylinky ulevují od bolesti. Konkrétně které pomáhají a s jakými bylinkami zahnat bolesti hlavy, škrábání v krku či další zdravotní nepříjemnosti.

Tymián a mateřídouška zaženou bolest v krku 

Lidové léčitelství místo různých cucajících pastilek doporučuje na bolest v krku především tymián nebo mateřídoušku. Zejména mateřídouška je opravdu efektivním pomocníkem, s jehož pomocí zaženeme i přicházející angínu. Odborníci poukazují na to, že v moci mateřídoušky je taktéž uklidňovat a mírnit nevolnosti.  

Ať už se rozhodnete vyzkoušet tymián nebo mateřídoušku, pamatujte, že z mateřídoušky se vaří čaj, z tymiánu je účinné kloktadlo. Z obou bylinek si pak případně je možné připravit odvar.  

Heřmánek a zeměžluč na správné zažívání 

K nejběžnějším zdravotním problémům patří bolesti žaludku a potíže se zažíváním. Bohužel právě tyto neduhy umí pořádně znepříjemnit den a kvůli nim se často cítíme nesví. Když vás problémy se zažíváním postihnou, i v tomto případě platí, že byste měli sáhnout po bylinkách. Pomáhá především heřmánek a taktéž zeměžluč.  

Co se týče heřmánku, ten pravděpodobně najdete ve své bylinkové zahrádce. Jedná se o bylinku velmi často pěstovanou, která v zahrádkách vypadá velmi sympaticky. V jeho moci je zklidnit trávicí soustavu, taktéž podpořit tvorbu žaludečních šťáv i zahnat nadýmání.  

A zeměžluč? Jistě i o této bylince víte a dobře ji znáte. Taktéž se dlouhá léta využívá v lidovém léčitelství a je taktéž pomocníkem při trávicích obtížích, jak již bylo zmíněno. Lékaři doporučují odvar či čaj ze zeměžluče užívat především při onemocnění jater nebo žlučníku. Umí také podpořit vylučování žluči či řeší nechutenství.  

Na kašel platí tymián, jitrocel i divizna 

O tymiánu už jsme mluvili. Umí ulevit od bolesti v krku. Pomocníkem však bude i ve chvíli, kdy vás přepadne neutichající kašel. Kromě něj vám pomůže i jitrocel, který podporuje vykašlávání. Hodí se tedy hlavně ve chvíli, kdy vás trápí vlhký kašel a nikoli ten suchý.  

K TÉMATU  Chutná vzpruha kdykoli během dne. Připravte si chutný sendvič s rajčaty, bazalkovým pestem a mozzarellou

Na suchý kašel raději vytaste pomocníka v podobě divizny. Ta totiž chrání dýchací cesty proti vysychání. Lékaři ji však často doporučují i na léčbu vlhkého kašle, protože obsahuje látky užitečné pro léčbu tohoto zdravotního neduhu. K těmto látkám patří například flavonoidy nebo třísloviny.  

Levandule a meduňka vyřeší problémy se spánkem 

Nedovolí vám stres usnout? Nebo stojí za vaší nespavostí jiný problém, třeba zdravotní? Spánek je pro člověka nadmíru důležitý a neměli bychom ho podceňovat. Během spánku dochází k regeneraci organismu a k jeho přípravě na další celodenní fungování.

Pokud vás tedy trápí nespavost či pokud polovinu noci probdíte, sáhněte před spaním po meduňkovém nebo levandulovém čaji. Právě tyto dvě bylinky si s nespavostí hravě poradí. Právem patří do našeho seznamu „bylinky od bolesti“.

meduňce se všeobecně ví, že podporuje spánek a uklidňuje nervovou soustavu. V její moci je i zvýšit kvalitu spánku a zlepšit usínání. Stejně účinnou bylinkou je zmiňovaná levandule, která má kromě jiného i sedativní účinky, tudíž se doporučuje především těm, jež mají dlouhodobější problémy se spánkem.  

Kontryhel a maliník proti ženským potížím 

Jen a pouze ženy vědí, jak těžké bývá období menstruace nebo menopauzy. Stavy a bolesti, které přichází v těchto obdobích, jsou nejen nepříjemné, ale taktéž velice bolestivé. Většina žen sahá po prášcích proti bolestem, ale ani ty nejsou vždy účinnou a rychlou pomocí. Za vyzkoušení proto stojí bylinky, a to konkrétně kontryhel a maliník.  

O kontryhelu se ví, že je to typická ženská bylinka. Umí tlumit menstruační krvácení, upravuje menstruační cyklus do pravidelných intervalů, také pomáhá při zánětech a je nepostradatelný v době šestinedělí.  

Co se týče maliníku, ten zase umí efektivně tlumit křeče a harmonizuje ženské hormony. Pomáhá při zánětech vaječníků a upravuje ženskou sliznici.  

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek