Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Bolesti hlavy, škrábání v krku či neutichající kašel - to vše jsou problémy, které umí pořádně znepříjemnit den. Zatímco někdy se jedná jen o pouhé nachlazení, v jiném případě se jedná o prvotní symptomy přicházejícího vážnějšího onemocnění. Ať už je to tak či onak, měli bychom se vynasnažit se zdravotního problému zbavit. Kroky většiny lidí automaticky míří do lékáren, ovšem daleko lepšími pomocníky v boji proti zmiňovaným zdravotním problémům i proti řadě dalších neduhů jsou bylinky, které možná pěstujete na vaší zahrádce.
bylinky od bolesti
Bylinky od bolesti jako první pomoc při zdravotních neduzích. (zdroj foto: www.123rf.com)

15. 10. 2020

Bylinky jsou mocné čarodějky, to už ostatně věděly i naše babičky a prababičky, které je využívaly vždy, kdy na ně “něco lezlo”. Prozraďme si, jaké konkrétní bylinky ulevují od bolesti. Konkrétně které pomáhají a s jakými bylinkami zahnat bolesti hlavy, škrábání v krku či další zdravotní nepříjemnosti.

Tymián a mateřídouška zaženou bolest v krku 

Lidové léčitelství místo různých cucajících pastilek doporučuje na bolest v krku především tymián nebo mateřídoušku. Zejména mateřídouška je opravdu efektivním pomocníkem, s jehož pomocí zaženeme i přicházející angínu. Odborníci poukazují na to, že v moci mateřídoušky je taktéž uklidňovat a mírnit nevolnosti.  

Ať už se rozhodnete vyzkoušet tymián nebo mateřídoušku, pamatujte, že z mateřídoušky se vaří čaj, z tymiánu je účinné kloktadlo. Z obou bylinek si pak případně je možné připravit odvar.  

Heřmánek a zeměžluč na správné zažívání 

K nejběžnějším zdravotním problémům patří bolesti žaludku a potíže se zažíváním. Bohužel právě tyto neduhy umí pořádně znepříjemnit den a kvůli nim se často cítíme nesví. Když vás problémy se zažíváním postihnou, i v tomto případě platí, že byste měli sáhnout po bylinkách. Pomáhá především heřmánek a taktéž zeměžluč.  

Co se týče heřmánku, ten pravděpodobně najdete ve své bylinkové zahrádce. Jedná se o bylinku velmi často pěstovanou, která v zahrádkách vypadá velmi sympaticky. V jeho moci je zklidnit trávicí soustavu, taktéž podpořit tvorbu žaludečních šťáv i zahnat nadýmání.  

A zeměžluč? Jistě i o této bylince víte a dobře ji znáte. Taktéž se dlouhá léta využívá v lidovém léčitelství a je taktéž pomocníkem při trávicích obtížích, jak již bylo zmíněno. Lékaři doporučují odvar či čaj ze zeměžluče užívat především při onemocnění jater nebo žlučníku. Umí také podpořit vylučování žluči či řeší nechutenství.  

Na kašel platí tymián, jitrocel i divizna 

O tymiánu už jsme mluvili. Umí ulevit od bolesti v krku. Pomocníkem však bude i ve chvíli, kdy vás přepadne neutichající kašel. Kromě něj vám pomůže i jitrocel, který podporuje vykašlávání. Hodí se tedy hlavně ve chvíli, kdy vás trápí vlhký kašel a nikoli ten suchý.  

K TÉMATU  Nasbírejte fialky. Ne pro ozdobu vaší domácnosti, ale na výrobu tohoto léčivého sirupu

Na suchý kašel raději vytaste pomocníka v podobě divizny. Ta totiž chrání dýchací cesty proti vysychání. Lékaři ji však často doporučují i na léčbu vlhkého kašle, protože obsahuje látky užitečné pro léčbu tohoto zdravotního neduhu. K těmto látkám patří například flavonoidy nebo třísloviny.  

Levandule a meduňka vyřeší problémy se spánkem 

Nedovolí vám stres usnout? Nebo stojí za vaší nespavostí jiný problém, třeba zdravotní? Spánek je pro člověka nadmíru důležitý a neměli bychom ho podceňovat. Během spánku dochází k regeneraci organismu a k jeho přípravě na další celodenní fungování.

Pokud vás tedy trápí nespavost či pokud polovinu noci probdíte, sáhněte před spaním po meduňkovém nebo levandulovém čaji. Právě tyto dvě bylinky si s nespavostí hravě poradí. Právem patří do našeho seznamu “bylinky od bolesti”.

meduňce se všeobecně ví, že podporuje spánek a uklidňuje nervovou soustavu. V její moci je i zvýšit kvalitu spánku a zlepšit usínání. Stejně účinnou bylinkou je zmiňovaná levandule, která má kromě jiného i sedativní účinky, tudíž se doporučuje především těm, jež mají dlouhodobější problémy se spánkem.  

Kontryhel a maliník proti ženským potížím 

Jen a pouze ženy vědí, jak těžké bývá období menstruace nebo menopauzy. Stavy a bolesti, které přichází v těchto obdobích, jsou nejen nepříjemné, ale taktéž velice bolestivé. Většina žen sahá po prášcích proti bolestem, ale ani ty nejsou vždy účinnou a rychlou pomocí. Za vyzkoušení proto stojí bylinky, a to konkrétně kontryhel a maliník.  

O kontryhelu se ví, že je to typická ženská bylinka. Umí tlumit menstruační krvácení, upravuje menstruační cyklus do pravidelných intervalů, také pomáhá při zánětech a je nepostradatelný v době šestinedělí.  

Co se týče maliníku, ten zase umí efektivně tlumit křeče a harmonizuje ženské hormony. Pomáhá při zánětech vaječníků a upravuje ženskou sliznici.  

K TÉMATU  Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?
Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Máte už dost nepořádku ve skříních a zásuvkách? Když vejdete do šatny, zakopáváte o žehlicí prkno opřené o zeď? Je nejvyšší čas uklidit nepořádek! Pomůže vám v tom prostorný a robustní nábytek: šatní skříně a zrcadlové skříňky. Na co byste měli pamatovat při výběru nábytku do vaší domácnosti? Jaká řešení nabízejí přední výrobci nábytku a architekti? Podívejte se na to!

Výběr článků

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!

Nepřehlédněte

Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Jak poznáte, že nemáte v břiše úplnou harmonii? Stačí se podívat do zrcadla. Akné nebo ekzém může způsobit i špatné prostředí ve střevech. Přemnožení nepřátelských bakterií je zdrojem dermatitidy, psoriázy nebo trudovitosti. Co s tím?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek