Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Skvrny na oblečení a jak je co nejjednodušeji odstranit?

Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
skvrny na oblečení
Jak se zbavit skvrn na oblečení? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Červené víno

Skvrny od červeného vína na vašich zubech jsou dost špatné, ale na vašem oblečení se mohou zdát jako katastrofa. Jak tuto skvrnu odstranit?

 1. Natáhněte kus polité látky přes misku a zajistěte gumičkou.
 2. Nasypte na skvrnu sůl, nechte chvíli působit, a poté ji zalijte horkou vodou.
 3. Oděv vyperte jako obvykle.

Červené víno je také jednou z nejběžnějších skvrn na koberci, vyžaduje to však jinou taktiku odstraňování:

 1. Skvrnu netřete! Vždy ji osušte suchým ručníkem.
 2. Smíchejte 1 lžíci mýdla, vody a 1/4 šálku octa v lahvičce s rozprašovačem, postříkejte potřísněné místo a nechejte 5 až 10 minut působit.
červené víno
Červené víno umí potrápit jak na oblečení, tak na ubruse nebo pohovce. (foto: 123rf.com)

Bahno

Zablácená kolena a skvrny od kaluže jsou běžné, pokud máte děti. Zde je návod, jak odstranit skvrny od bláta z oblečení:

 1. Nechejte bahno zaschnout a potom oblečení protřepejte, abyste odstranili uvolněné nečistoty.
 2. Do skvrny vetřete tekutý prací prostředek a poté ho nechejte 15 minut působit.
 3. Skvrnu každých pár minut protřete mezi prsty. Pokud skvrna přetrvává, naneste gel nebo sprej na odstraňování skvrn, nechejte jej pět minut nasáknout a poté prádlo vyperte jako obvykle.

Bahno si často najde cestu i na vaše koberce. Postup vyčištění:

 1. Počkejte, až bahno uschne.
 2. Vysajte blátivé místo a ujistěte se, že jej čistíte různými směry, abyste zachytili všechny uvolněné kousky bahna.
 3. Vmíchejte lžičku jemného mýdla do šálku vlažné vody, poté použijte bílý hadřík a naneste tento roztok do skvrny, dokud nezmizí.
bahno
Skvrny od bahna se kromě oblečení často vyskytují také na koberci. (foto: 123rf.com)

Káva

Bílé tričko, rušné ráno a šálek kávy. Tato kombinace až příliš často končí skvrnou. Zde je návod, jak se toho zbavit:

 1. Naneste na skvrnu jedlou sodu.
 2. Čistým hadříkem vysajte, dokud skvrna nezmizí.

Pokud vaše káva skončila na koberci, vyzkoušejte tuto metodu:

 1. Vysajte skvrnu hadříkem nebo papírovými ručníky.
 2. Nalijte trochu piva na skvrnu a znovu vysajte.
 3. Opláchněte oblast vodou a znovu vysajte.
K TÉMATU  Jak vybrat ideální kabelku, která ke mně bude ladit?

Abyste se vyhnuli pachům piva, které vám zůstanou na koberci, posypte tuto skvrnu jedlou sodou a poté vysajte.

káva
I káva často přistane na jiném textilu, než jen na oblečení. (foto: 123rf.com)

Rajčatová omáčka

Těstoviny a rajčatová omáčka jsou skvělou kombinací, ale omáčka si často najde cestu na vaše oblečení. Zde je postup, jak odstranit skvrny od rajčat:

 1. Oškrabte všechny pevné zbytky nožem.
 2. Nechte skvrnu namočenou ve studené vodě po dobu pěti minut.
 3. Naneste prací prostředek na náhradní zubní kartáček a skvrnu jemně vydrhněte.
 4. Oděv vyperte v horké vodě, a poté nechejte uschnout na vzduchu.

Pokud vaše špagetová omáčka skončila na koberci, vyžaduje to jinou techniku ​​odstraňování skvrn:

 1. Smíchejte malé množství mýdla s teplou vodou.
 2. Pomocí ručníku vetřete roztok do skvrny, počínaje vnějšími okraji a pohybem směrem ke středu.
 3. Naneste na skvrnu vodou a vysušte.
skvrny na oblečení rajčatová omáčka
I skvrny do rajčatové omáčky lze naštěstí hravě vyčistit. (foto: 123rf.com)

Jak na ostatní skvrny?

Skvrny od krve

Namočte skvrnu do studené vody, otřete mýdlem, opláchněte a poté přidejte trochu peroxidu vodíku a několik kapek amoniaku.

Skvrny od trávy

Smíchejte 1 díl bílého octa se 2 díly vody a poté roztok vetřete do skvrny od trávy – pomocí zubního kartáčku roztok lehce aplikujte do skvrny a poté opláchněte.

Pokud skvrny budete prát, před přendáním do sušičky zkontrolujte, zda jste se skvrny zbavili – pokud ne, proces odstraňování zopakujte.

Jak ukazují tyto tipy pro odstranění některých nejběžnějších skvrn, rozlití a nehody nemusí zničit vaše oblečení a koberce. A rozhodně by vám neměly zničit potěšení z rajčatové omáčky, kávy nebo červeného vína!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Módní trendy roku 2021 jsou tady! Co si letos pořídit do šatníku?

Svatební trendy roku 2021

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.

Nepřehlédněte

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek