Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Skvrny na oblečení a jak je co nejjednodušeji odstranit?

Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
skvrny na oblečení
Jak se zbavit skvrn na oblečení? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Červené víno

Skvrny od červeného vína na vašich zubech jsou dost špatné, ale na vašem oblečení se mohou zdát jako katastrofa. Jak tuto skvrnu odstranit?

 1. Natáhněte kus polité látky přes misku a zajistěte gumičkou.
 2. Nasypte na skvrnu sůl, nechte chvíli působit, a poté ji zalijte horkou vodou.
 3. Oděv vyperte jako obvykle.

Červené víno je také jednou z nejběžnějších skvrn na koberci, vyžaduje to však jinou taktiku odstraňování:

 1. Skvrnu netřete! Vždy ji osušte suchým ručníkem.
 2. Smíchejte 1 lžíci mýdla, vody a 1/4 šálku octa v lahvičce s rozprašovačem, postříkejte potřísněné místo a nechejte 5 až 10 minut působit.
červené víno
Červené víno umí potrápit jak na oblečení, tak na ubruse nebo pohovce. (foto: 123rf.com)

Bahno

Zablácená kolena a skvrny od kaluže jsou běžné, pokud máte děti. Zde je návod, jak odstranit skvrny od bláta z oblečení:

 1. Nechejte bahno zaschnout a potom oblečení protřepejte, abyste odstranili uvolněné nečistoty.
 2. Do skvrny vetřete tekutý prací prostředek a poté ho nechejte 15 minut působit.
 3. Skvrnu každých pár minut protřete mezi prsty. Pokud skvrna přetrvává, naneste gel nebo sprej na odstraňování skvrn, nechejte jej pět minut nasáknout a poté prádlo vyperte jako obvykle.

Bahno si často najde cestu i na vaše koberce. Postup vyčištění:

 1. Počkejte, až bahno uschne.
 2. Vysajte blátivé místo a ujistěte se, že jej čistíte různými směry, abyste zachytili všechny uvolněné kousky bahna.
 3. Vmíchejte lžičku jemného mýdla do šálku vlažné vody, poté použijte bílý hadřík a naneste tento roztok do skvrny, dokud nezmizí.
bahno
Skvrny od bahna se kromě oblečení často vyskytují také na koberci. (foto: 123rf.com)

Káva

Bílé tričko, rušné ráno a šálek kávy. Tato kombinace až příliš často končí skvrnou. Zde je návod, jak se toho zbavit:

 1. Naneste na skvrnu jedlou sodu.
 2. Čistým hadříkem vysajte, dokud skvrna nezmizí.

Pokud vaše káva skončila na koberci, vyzkoušejte tuto metodu:

 1. Vysajte skvrnu hadříkem nebo papírovými ručníky.
 2. Nalijte trochu piva na skvrnu a znovu vysajte.
 3. Opláchněte oblast vodou a znovu vysajte.
K TÉMATU  Spodní prádlo ovlivňuje zdraví. Jaké nosit, abychom se vyhnuli mykózám?

Abyste se vyhnuli pachům piva, které vám zůstanou na koberci, posypte tuto skvrnu jedlou sodou a poté vysajte.

káva
I káva často přistane na jiném textilu, než jen na oblečení. (foto: 123rf.com)

Rajčatová omáčka

Těstoviny a rajčatová omáčka jsou skvělou kombinací, ale omáčka si často najde cestu na vaše oblečení. Zde je postup, jak odstranit skvrny od rajčat:

 1. Oškrabte všechny pevné zbytky nožem.
 2. Nechte skvrnu namočenou ve studené vodě po dobu pěti minut.
 3. Naneste prací prostředek na náhradní zubní kartáček a skvrnu jemně vydrhněte.
 4. Oděv vyperte v horké vodě, a poté nechejte uschnout na vzduchu.

Pokud vaše špagetová omáčka skončila na koberci, vyžaduje to jinou techniku ​​odstraňování skvrn:

 1. Smíchejte malé množství mýdla s teplou vodou.
 2. Pomocí ručníku vetřete roztok do skvrny, počínaje vnějšími okraji a pohybem směrem ke středu.
 3. Naneste na skvrnu vodou a vysušte.
skvrny na oblečení rajčatová omáčka
I skvrny do rajčatové omáčky lze naštěstí hravě vyčistit. (foto: 123rf.com)

Jak na ostatní skvrny?

Skvrny od krve

Namočte skvrnu do studené vody, otřete mýdlem, opláchněte a poté přidejte trochu peroxidu vodíku a několik kapek amoniaku.

Skvrny od trávy

Smíchejte 1 díl bílého octa se 2 díly vody a poté roztok vetřete do skvrny od trávy – pomocí zubního kartáčku roztok lehce aplikujte do skvrny a poté opláchněte.

Pokud skvrny budete prát, před přendáním do sušičky zkontrolujte, zda jste se skvrny zbavili – pokud ne, proces odstraňování zopakujte.

Jak ukazují tyto tipy pro odstranění některých nejběžnějších skvrn, rozlití a nehody nemusí zničit vaše oblečení a koberce. A rozhodně by vám neměly zničit potěšení z rajčatové omáčky, kávy nebo červeného vína!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Módní trendy roku 2021 jsou tady! Co si letos pořídit do šatníku?

Svatební trendy roku 2021

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Pokud existuje nějaký dobrý žebříček dámských vůní na rok 2024, pak nepochybujeme o tom, že je to právě tento. Uvádíme více než desítku výjimečných vůní – okouzlujících svou rozmanitostí, které dlouho vydrží, ohromí a jsou nezapomenutelné. Podívejte se, které z nich se dostaly do našeho žebříčku nejlepších dámských vůní.
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?

Výběr článků

Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.

Nepřehlédněte

Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek